Bose SoundLink AE II
recenze

Bose SoundLink AE II

Ticho polevilo, komfort zůstal
3

Značka Bose platí za premianta v oblasti sluchátek vybavených funkcí aktivního potlačení hluku, o čemž jsme se nedávno v redakci sami přesvědčili. Výrobce nám ovšem tentokrát poskytl na test bezdrátový „over-ear“ model SoundLink AE II, který se touto předností chlubit nemůže. Obstojí Bose i bez své hlavní zbraně?

Konstrukční zpracování: umělé

Provedení jako celku

Test absolvovala tmavá verze, která kombinuje černou a šedo-fialovou barvu. K dostání je i světlá varianta s bílým rámem a béžovým polstrováním, u nějž bych se trochu obával nestálosti odstínu. Šedo-fialovou tady nahrazuje světle šedá.

Za tisíce korun člověk obvykle očekává bytelné zařízení tvořené prémiovými materiály, zatímco tady se setkáte na většině míst s plastem, kdy výjimkou jsou pouze dekorační gumové obruče okolo mušlí, koženě působící materiál na náušnících i části mostu a konečně látkou překryté polstrování, které se při používání přímo dotýká temene hlavy. Použité materiály nicméně mají velký vliv na hmotnost, která činí necelých 200 gramů. Nehrozí tak, že vás po chvilce poslechu začne bolet za krkem – sluchátka není problém používat několik hodin v kuse – a že vám budou samovolně sjíždět z hlavy, i když se nehýbete. Konstrukční zpracování není vysloveně zlé, most se zdá být poměrně flexibilní a při manipulaci nedochází k nijak excesivnímu chrastění, jako třeba u Ultrasone Performance, ale žádný tank rozhodně neočekávejte – jeden pád na zem by mohl znamenat konec.

Nakolik dobře sluchátka člověku sednou na hlavu a uši bývá velice individuální. Pro to, aby bylo stížností co nejméně, každopádně vyvinulo Bose nemalé úsilí.

Izolace od okolí by mohla být lepší a snahy o utajení, že si dokola pouštíte 7th Element od Vitase, budou též marné.

Sevření hlavy je velice decentní a spolu s hebce měkkými náušníky velkou měrou přispívá vysoké míře pohodlnosti. Má to však i svojí stinnou stránku – při prudším pohybu sluchátka cestují po hlavě. Na sportování tedy rozhodně nebudou.

Ačkoliv někteří kolegové i e-shopy hovoří o SoundLink AE II jako o uzavřených sluchátkách, sám bych si o tom dovolil trochu pochybovat. Při utěsnění mušlí rukou a následném uvolnění například nevzniká žádný podtlak, což ilustruje, jaké nezanedbatelné množství hluku proniká dovnitř mušlí i z nich ven. Pasivní izolace od hlučného okolí by tudíž mohla být o něco lepší a snahy o utajení skutečnosti, že si neustále dokola pouštíte 7th Element od Vitase, budou také marné. I tady se však sluší připomenout, že každá mince má dvě strany – pokud se vám budou potit uši, bude to spíš studem než horkem.

Díky měkkému polstrování mostu a možnosti prodloužit každé rameno pomocí posuvného mechanismu až o 3,5 centimetru dozajista nehrozí, že byste utrpěli újmu na temeni hlavy. Na základě návštěvy showroomu se stojanem Bose jsem získal dojem, že tomu bude spíš naopak a újmu dříve utrpí samotné polstrovaní – jedná se asi o nejchoulostivější část už tak nepříliš robustní konstrukce.

Mušle

Náušníky oproti mostu mají tu výhodu, že si je můžete sami vyměnit. Za jejich nezanedbatelnou cenu 13 stovek (nebo 25 eur v zahraniční) bych každopádně očekával pravou kůži. Bohužel jde jen o koženku, byť kvalitní. Prostor pro vaše uši má rozměry 3,5 × 5,7 centimetrů a v místě, kde uši vystupují z hlavy, vzniká v mušlích hloubka 1,5 centimetru. Naopak v místě, kde uši od hlavy nejvíce odstávají, je hloubka o centimetr větší. Až na lalůčky mi náušníky nijak seshora netlačily na uši, kontakt ale vznikal tak, že část mého ucha odborně zvaná „helix“ ulpěla mezi běžně neviditelnou stranou náušníku a (jak dokládá fotografie) ne zcela dostatečně připevněnou látkou, která kryje samotný zvukový měnič. Vnitřní prostor v náušnících bych si tak představoval o něco větší, což lze říci i o míře případného odklopení mušlí. V jednom směru je lze otočit o celých 90 stupňů, což musíte udělat před každým vložením do pouzdra, v druhém směru je ale odklopení možné jen asi o 20 stupňů. V druhé ose, kde polohování mušlí dává smysl, je lze naklopit v podobně omezeném rozsahu.

Na levé mušli toho není mnoho k vidění, za řeč stojí jen 2,5mm jack vespod pro příjem analogového zvuku přes kabel. Více rozšířený 3,5mm jack bych tady viděl raději, ale ostatní na tom nejsou o mnoho lépe. V porovnání s takovými Bowers & Wilkins řady P ale lze říct, že jsou na tom SoundLink AE II ještě dobře – u zmíněného konkurenta musíte pro připojení zvukového kabelu odejmout náušník a navíc potřebujete speciální kabel s patřičně tvarovaným konektorem. SoundLink AE II by si měla vystačit s kabelem, který koupíte v libovolném elektru, případně si můžete koupit originální za applovských 7 stovek (případně v zahraničí za 7 eur).

Pravá mušle už poutá více pozornosti. Tam, kde na levé najdete jack, na této sídlí microUSB port pro nabíjení a spojení s počítačem kvůli updatu firmwaru. O kousek výše vystupuje dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti, mezi něž se vměstnalo méně vystouplé multifunkční tlačítko pro příjem hovorů (jeden stisk, pokud voláte) a pauzu (jeden stisk) nebo přeskakování skladeb (dva nebo tři kliky rychle za sebou), pokud místo volání posloucháte hudbu. Výborně na ně dosáhnete palcem pravé ruky a poskytují dostatečně znatelnou odezvu. Bohužel fungují jen v bezdrátovém režimu. Pokud se posuneme ještě výše, narazíme na dvojici LEDek, které indikují stav baterie a Bluetooth spojení. Na zádech pravé mušle sídlí poslední, třípolohové posuvné tlačítko, kterým sluchátka zapnete a zahájíte párování / přepnete zdroj bezdrátového vysílání. Aby byly realizovatelné telefonáty, které jsem nakousl výše, nesmí chybět ani mřížka mikrofonu.

Líbilo se nám
 • velmi pohodlné nošení
 • nízká hmotnost
 • sklopné mušle
 • vysoká flexibilita
Nelíbilo se nám
 • zvuk vtéká dovnitř i vytéká ven z mušlí
 • jen umělé materiály

Konektivita: pro nynější i minulé století

Bezdrátová

Bose za účelem usnadnění správy bezdrátových spojení vybavilo své dítko takovou postiženější Siri. Trpí hluchotou, hlas není dvakrát příjemný, o přirozenosti projevu nemůže být řeč a jména všech zařízení v okolí si budete muset výrazně zkrátit, protože jinak častěji než svojí hudbu budete poslouchat anglickou (případně německou, francouzskou, španělskou, …) abecedu – asistentka vám nesmyslně odhláskuje třeba i dvacet znaků. To, k čemu jí potřebujete, nicméně zvládne obstojně.

Bose SoundLink AE II

Bluetooth, zde ve verzi 4.0, si s sebou nese břímě nízké spolehlivost a problémů při párování, avšak v mém případě až na pár výjimek šlo vše hladce, a to jsem sluchátka testoval v místě, kde operují dva Wi-Fi routery, a se třemi různými zařízeními odlišného form-factoru (i s různými operačními systémy). Sluchátka si jich pamatují až osm a nádavkem se chlubí technologií multilink, která slovy výrobce umožňuje „aktivní připojení dvou zařízení současně“. Neznamená to, že byste mohli v jeden moment poslouchat zvuk ze dvou zdrojů, ale že dochází k automatickému přepínání mezi dvěma posledními zdroji na základě toho, jestli právě vysílají nějaký zvuk. Pokud ve vašem okolí vysílá ještě více spárovaných zařízení, můžete se mezi nimi přepínat posunem zapínacího tlačítka do krajní horní polohy.

Pro zvýšení pohodlí jsou sluchátka vybavena NFC funkcionalitou. Pokud jí disponuje i vaše mobilní zařízení, stačí jej přiložit k pravé mušli a navázání spojení se stane otázkou potvrzení několika dialogových oken.

Drátová

Během nabíjení můžete poslouchat pouze přes přibalený 120centimetrový kabel zakončený 3,5mm jackem, ale též přiložený nabíjecí microUSB–USB kabel čtvrtinové délky bude nutné nahradit nějakým delším, protože jinak budete mít zdroj energie přímo u hlavy. Stejně jakou u audiokabelu není zapotřebí žádného speciálního.

Bose SoundLink AE II

Jediný způsob, jak přepínat mezi přehráváním drátového a bezdrátového signálu, spočívá v nepříliš pohodlném zasunutí/vysunutí audio kabelu. Jeho náhodné odpojení nehrozí, ale když něco zrovna posloucháte, do portu se jako slepec trefíte až na několikátý pokus. Poslech přes USB, jak to praktikuje například Audio-Technica, není možný.

Líbilo se nám
 • stabilní Bluetooth přenos
 • možnost i drátového připojení
 • s NFC je párování hračka
 • funkce multilink
Nelíbilo se nám
 • protivná hlasová asistentka neumí česky

Doprovodná aplikace: oči potěší, uši neřeší

Na App Storu, respektive Google Play, což byl náš případ, si můžete stáhnout aplikaci Bose Connect. Trestuhodnou absenci ekvalizéru a přítomnost jakési makety hudebního přehrávače vyvažuje vkusné uživatelské prostředí. Ani to vás však nejspíš nepřiměje k tomu aplikaci používat. Jedinou funkcí, kterou najdete pouze v ní, je totiž auto-off timer, tedy uživatelsky nastavitelná časová hodnota, po jejímž uplynutí se sluchátka sama vypnou, pokud nic nepřehrávají. Z rozsahu 5 minut až 3 hodiny si nejspíš vyberete jen jednou, když si je přinesete domů, a totéž lze říci o updatu firmwaru. Pak aplikaci můžete s klidem smazat.

Jediný případ, kdy mi dává smysl jejích služeb využívat dlouhodobě, je ten, když si nechcete prokládat poslech hudby oním protivným robotickým hlasem. Kdyby vám lezl příliš na nervy, můžete ho pár kliknutími umlčet a správu spárovaných zařízení provádět přes aplikaci. Jejími posledními užitečnými vlastnostmi jsou ty, že vám ukáže stav baterie a umí zpřístupnit elektronický manuál, ač musíte umět cizí jazyk a být k tomu ještě zcela nesmyslně připojení k internetu.

Líbilo se nám
 • vkusná grafika
Nelíbilo se nám
 • chybí ekvalizér
 • nefunkční hudební přehrávač
Diskuze ke článku
ABX
Nechápu, proč recenze sluchátek na nehudebních stránkách, alespoň někdy, nemůžou zmínit věci, podle kterých si člověk, který ví co chce, sluchátka kupuje. :-D
Parametry: citlivost reproduktorů, impedance, vůbec stavba reproduktorůuvnitř? A co výkon reproduktorů a toho pidi zesilovače uvnitř? Je to mosfet nebo obyč tranďák? "Že vás basy neposadí na zadek" znamená že sluchátka mají vyrovnané frekvence? Dají se použít jako studiovky? Nebo co? Co to má být?? :D :D :D :D
Guli
Ja mam Sony wh-1000xm2 a ty bych za nic nevymenil :) to je podle me technologicka libustka...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze