ASUS ZenFone 4 Pro
recenze

ASUS ZenFone 4 Pro

Jeden z nejlepších... předloňska
10

ASUS ZenFone 4 Pro je bezesporu tím nejlepším telefonem, který kdy ASUS vyrobil. To ale neznamená, že jde o dokonalý telefon – to ani z daleka. Přesto může však svým vysokým výkonem, velkou baterií či duálním fotoaparátem leckoho zlákat. Ať už se vám však líbí, nebo ne, je tento telefon jasným důkazem, že tento rok už bude muset každý s ASUSem počítat i v té nejvyšší třídě.

ASUS představil v září dvojici ze své nejdražší řady ZenFone 4. První model bez žádného přídomku jménem ZenFone 4 jsem mohl otestovat již před pár měsíci, avšak na skutečně vlajkový model si musel náš trh nepříjemně dlouho počkat. Od představení dražšího ZenFonu 4 Pro se tak na trhu mezitím objevili mnozí další konkurenti a zároveň nyní telefon přichází na náš trh nešťastně těsně před příchodem nových generací těch nejlepších telefonů uplynulého roku. Má tedy dnes již trochu zastarale vypadající ZenFone 4 Pro za sebevědomou cenovku 22 tisíc šanci na úspěch?

ASUS ZenFone 4 Pro

ASUS ZenFone 4 Pro

Rozměry156,9 × 75,6 × 7,6 mm, 175 g
DisplejAMOLED, 5,5" (1 920 × 1 080 px)
Fotoaparát12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS
ProcesorQualcomm Snapdragon 835 MSM8998, 4×2,45 GHz + 4×1,9 GHz
PaměťRAM: 6 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC
Akumulátor3 600 mAh, doba nabíjení: 2:04 hodin

Asus ZenFone 4 Pro – videopohled

Obsah balení: tak to má být

ASUS na prodejním balení nijak nešetří, což naznačuje hned samotná krabička, která se efektivně rozkládá a jejích víko je magneticky přichycené. Uvnitř ní najdeme pár příruček, nabíjecí adaptér a samozřejmě propojovací USB-C kabel. Potěší také dobrá špuntová sluchátka a především čiří gumový kryt, který se určitě u skleněného telefonu hodí. Ten je navíc znatelně tvrdší než ten u ZenFonu 4 a navíc tentokrát hardwarová tlačítka překrývá místo toho, aby měl pro ně výřez, takže se mnohem pohodlněji mačkají.

Konstrukční zpracování: déjà vu

Minulý rok ASUS dokázal, že umí vyrobit skutečně kvalitně zpracovaný smartphone z hodnotných materiálů, a letos v tom pokračuje. Na rozdíl od loňské vlajkové lodi v podobě ZenFonu 3 Deluxe však letos vsadil na kombinaci skla a kovového rámu. Výsledkem je nový ZenFone 4 Pro, který byste na první pohled nemuseli rozeznat od levnějšího sourozence. Podobnost se ZenFonem 4 je obrovská, avšak přeci jen se v detailech liší.

Výrazně dražší verze Pro má lesklý rám namísto matného, duální fotoaparát dostal orámování a čtečka otisků prstů trochu narostla. Největším rozdílem je však chybějící efekt Zen kruhů na zádech, který zdobí méně vybavený ZenFone 4. U „Próčka“ najdeme tento efekt pouze u duálního fotoaparátu, a to je škoda. Osobně se mi tento efekt velmi líbí a levnější telefon díky němu vypadá zajímavěji než ten vlajkový, byť otisky prstů ulpívají na obou přístrojích stejně rychle, takže působivě nevypadá moc dlouho ani jeden. Jen u tohoto modelu máte za chvíli zapatlaný i ten hliníkový rám. Rovněž dostupná bílá varianta vy otisky ovšem schovala mnohem obstojněji.

ZenFone 4 Pro vs. ZenFone 4

ZenFone 4 Pro je také o něco těžší a i přes totožnou velikost displeje dokonce maličko větší. Je to jen pár milimetrů, ale pokud si dáte telefony vedle sebe, jde rozdíl vidět. Hmotnost mi nijak nevadí a telefon sedí dobře v ruce. Jen díky lesklému rámu klouže z ruky snáze než jeho sourozenec a za tak vysokou cenovku se v dnešní době už ani ty velké rámečky nedají snadno omluvit.

Alespoň že je v bradě telefonu schovaná dříve zmiňovaná čtečka otisků prstů se senzorovými tlačítky po bocích. Ta je velmi rychlá a spolehlivá, ale pouze pokud nemáte zapnutou Always On funkci. Pokud jí zapnutou máte, zabere rozsvícení displeje znatelně více času a telefon už nepůsobí moc vlajkově. Potěšila mě však příjemná vibrační odezva senzorových tlačítek, kdy ta dvě krajní jsou i podsvětlená.

ZenFone 4 Pro vs. Pixel 2 XL

Také boční vypínací tlačítko a kolébka hlasitosti se velmi příjemně tisknou a jsou na dobrém místě. Po obvodu telefonu nalezneme dále samozřejmě reproduktor, nabíjecí konektor a naštěstí i 3,5mm jack. Na levé straně je poté hybridní slot pro dvě nanoSIM karty, anebo jej můžete využít pro rozšíření paměti formou microSD karty.

Na trhu máme v dnešní době už jinak vypadající zařízení.

Když to vezmeme kolem a kolem, je ZenFone 4 Pro bez pochyb skvěle vyrobený telefon z kvalitních materiálů, který se nemusí za zpracování stydět. Design už je ale věc druhá, navíc chybí třeba i populární voděodolnost. Proti ZenFonu jde v tomto ohledu nejen cena, ale především fakt, že přišel na náš trh až na přelomu roku 2017 a 2018. Na trhu máme v dnešní době už jinak vypadající zařízení, která se již velmi brzy dočkají dokonce i své druhé generace. ASUS tedy v oblasti vzhledu opět o nějaký ten rok zaspal.

Líbilo se nám
  • kvalitní zpracování
  • telefon dobře sedí v ruce
  • povedená tlačítka
  • rychlá čtečka otisků prstů
Nelíbilo se nám
  • velké rámečky
  • telefon vypadá nudněji než levnější varianta
  • Always On funkce zpomaluje odemykání displeje
  • snadno se zapatlá a klouže z ruky
Diskuze ke článku
Jaroslav Dušek
Jaroslav Dušek
Opravte si obrázek o výsledku z AnTuTu máte zde výsledky z běžné čtyřky ????
Dave
To radši za 18k XZ Premium. Zenfone 4 Pro je za 22K neprodejný to nikdo nekoupí max nějaký ultra fanoušek Asusu.
David
Pan Šrajer píše: "jedná se o povedený telefon, jehož majitelé nebudou z ničeho vyloženě zklamaní". Osobně bych však byl velmi zklamán, kdybych čekal 10-15sec než telefon přepne z LTE na 3G/2G před zahájením hovoru. Telefon totiž nemá podporu VOLTE, tj. nelze používat LTE při telefonování! Tento mobil bych nekoupil i kdyby stál polovinu.
Carda
Za mě paráda jen displej mohl mít větší úhlopříčku :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze