Apple iPhone Xs
recenze

Apple iPhone Xs

Vydařená evoluce
34

Apple si pro nás letos přichystal hned tři nové telefony: iPhone Xs, Xs Max a Xr. My se dnes budeme bavit o prvním zmiňovaném. Jedná se o evoluci výroční desítky z loňska, avšak telefon rozhodně nenudí.

Displej: opět patří ke špičce

iPhone Xs opět disponuje Super Retina OLED displejem s rozlišením 2 436 × 1 125 pixelů se špičkovými vlastnostmi. Nabízí velice věrné podání barev, zvlášť pak černé, a i přes dnes již průměrnou hodnotu 463 PPI je jemnost brilantní. Displej pak pokrývá 83 % přední strany, což se shoduje s jeho o rok starším předchůdcem. 3D Touch a True Tone je pak samozřejmostí, přičemž hlavně druhá zmiňovaná funkce byla opravdovou trefou do černého. Upravuje totiž vyvážení bílé barvy a určuje intenzitu bílého světla.

Apple iPhone Xs

Sklo displeje je stejně jako záda telefonu zaoblený a povrch by se neměl za běžného užívání poškrábat, jelikož Apple používá jedno z nejodolnějších skel na trhu. Čitelnost na přímém slunci je dobrá, nikoliv však dokonalá. Svítivost displeje je maximálně 760 nitů, což je dostačující hodnota, avšak konkurence v podobě Samsungu Galaxy Note9 dokázala dosáhnout svítivosti kolem 1 000 nitů. Apple displeje opravdu umí, a tak je tou poslední věcí, na kterou by si mohli majitelé jablečných zařízení stěžovat. Stěžovat bychom si však mohli na absenci notifikační diody nebo Always On režimu, protože takto drahý telefon by měl nabídnout maximální výbavu. Konkurence tyto prvky nabízí dlouhé roky, a to i v levnějších telefonech.

Líbilo se nám
 • zaoblené sklo
 • technologie True Tone
 • věrné podání barev
Nelíbilo se nám
 • chybí Always On režim a notifikační dioda

Zvuk: hlasitější, ale plechovější

Dopředu a dolů mířící stereo reproduktory hrají v novém iPhonu hlasitě a rozhodně kvalitně, přičemž nechybí ani basy. Při porovnání s iPhonem X se nám ovšem celkový zvukový projev zdál horší. Apple tak podle nás možná trochu zbytečně zvýšil maximální hlasitost a snížil celkovou kvalitu. Nejedná se však o žádný průšvih – reproduktory hrají stále špičkově.

Apple iPhone Xs
Líbilo se nám
 • nadprůměrná hlasitost reproduktorů
 • skvělé basy
Nelíbilo se nám
 • horší kvalita než vloni

Výkon hardwaru: první 7nm čip v telefonu

V novém iPhonu Xs tiká čip Apple A12 Bionic, který patří opět k tomu nejvýkonnějšímu, co lze do telefonu dostat. Vůbec jako první mobilní čip je postaven na 7nm výrobní technologii, přičemž má stejně jako minulý rok celkem šest jader, z toho čtyři úsporná, která iOS využívá k většině normálních činností, a dvě extrémně výkonná, která se zapnou pouze v případě potřeby. Grafický čip je stejně jako minulý rok kompletně navržen Applem a má být až o 50 % výkonnější než u iPhonu X. Dále telefon disponuje 4 GB operační paměti, což z něj dělá vůbec první jablečný telefon, který má takto vysokou kapacitu RAM. Z úložiště máme na výběr z 64, 256 a nově také 512 GB s tím, že iOS zabere okolo 9GB.

Výsledky benchmark testů

V benchmarku AnTuTu poráží iPhone Xs naprosto každý telefon, a to naprosto zdrcujícím způsobem. Dosáhl totiž na skóre zhruba 330 tisíc bodů, přičemž loňský iPhone X si odnesl 219 563 bodů a například takový Samsung Galaxy S9+ dosahuje na hodnotu 260 554 bodů.

Líbilo se nám
 • extrémně vysoký výkon
 • 512GB varianta

Výdrž baterie: kapacita menší, výdrž lepší

Apple se i letos odhodlal ke zmenšení uživatelsky nevyměnitelné baterie. Ta má nově kapacitu 2 658 mAh, přesto je výdrž slušná. Apple zmiňuje, že s vámi telefon udrží krok přibližně jeden den, což můžeme potvrdit. Od rána až do večera jste schopni telefon používat s automatickým jasem, pokud si vystačíte s běžnými úkony jako posílání mailů, brouzdání po webu či občasným projížděním sociálních sítí. Výdrž se tak v podstatě nezměnila.

Apple iPhone Xs

iPhone Xs opět podporuje bezdrátové nabíjení běžného standardu Qi a také rychlé nabíjení, kdy vám stačí na nabití 50 % baterie pouze 30 minut. Avšak opět je zde zádrhel v podobě chybějící rychlonabíječky, která vás vyjde na přibližně 2 400 korun, za což si Apple zaslouží jedině opovržení. Kdyby v balení byla alespoň nabíječka pro iPad, částečně by nás to uspokojilo, ale 5W adaptér v balení je skutečně tragický. Nabití totiž trvá s nabíječkou přibalenou k telefonu přes 2 hodiny, zatímco rychlonabíječkou to stihnete za přibližně 1 hodinu 20 minut.

Líbilo se nám
 • dobrá výdrž baterie
 • bezdrátové nabíjení
Nelíbilo se nám
 • pro rychlé nabíjení si musíte přikoupit 30W nabíječku
Diskuze ke článku
Dragereker
Som zvedavý či o rok vôbec do balenia telefónu pribalia aj nabíjačku, alebo aj tá sa bude musieť kúpiť samostatne...Je to výsmech zákaznikom že za toľké prachy nieje schopný Apple pribaliť adaptér na 3,5mm jack...
Taký Samsung má oproti Applu oveľa bohatšie balenie, a dáva tým aj najavo že zákaznikov nemá v paži, a niesú pre neho zákazníci len čísla v tabuľkách...

Čo ma prekvapilo ale aj iné v recenzii, je svietivosť displeja. Videl som rôzne tabuľky porovnaní na rôznych stránkach, a ani Note 9 ani Iphone X neprekročili hodnotu 1000 nitov...Ja neviem odkiaľ túto hodnotu nabrali všetci. Už minulý rok mal mať Note 8 svietivosť displeja okolo 1200 Nitov, ale pozeral som rôzne videá a testy kde svietili na senzor jasu so silnou baterkou alebo rovno telefón vystavovali na priame slnečné svetlo a následne to merali prístrojom a v ani jednom prípade Note 8 nedokázal dosiahnuť takúto hranicu jasu. Buď niekto zavádza alebo všetky ostatné servery nevedia merať svietivosť displeja.
Mi.
Za ty prachy zbytečnost a průser, hodný pozérú a lidí při penězích, kteří si myslí, že dostali to nejlepší jakožto nejdražší na trhu.

Jako nic proti, ale opravdu nevidím tu přidanou hodnotu.

Ne že bych na něj neměl, ale raději sem si koupil vyprodejoveho androida Motorolu X za 5 000 a DJI Mavic Pro za 35 000. Tam aspoň ty peníze, které to stálo jdou vidět.
Blue Sun
Blue Sun
No, aby tu nebyla taky jen chvála: simulace bokehu je fakt odporná. Už jen to, jak nepřirozeně rozostří oblečení fotografovaného, to prostě nesmííííí!!!
A Note jako konkurent malého iPhonu? Fakticky? Nesekli jste se tak trošku o jednu velikostní třídu?
Mi.
Jak může průměrná hodnota 463 PPI nabízet brilantní jemnost? Neprotiřečí si to trochu??

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze