Od února se lidé v brněnské MHD připojí k internetu zdarma. Dostanou ale jen 4 MB

13
Od února se lidé v brněnské MHD připojí k internetu zdarma. Dostanou ale jen 4 MB
  • Přečíst si zdarma v mobilu zprávy a e-maily nebo být v kontaktu s přáteli na sociálních sítích mohou celkem bez problémů lidé ve vlacích, s rezervami i v regionálních autobusech na jižní Moravě
  • Ode dneška spouští Wi-Fi připojení v brněnské MHD místní dopravní podnik
  • K dispozici by mělo být v každém vozidle, zatím ve zkušebním provozu, který potrvá dva měsíce

Původně Dopravní podnik města Brna (DPMB) avizoval spuštění Wi-Fi připojení pro cestující do konce loňského roku. Podařilo se mu to prozatím ve zkušebním provozu nyní. Celkem by mělo být připojeno 720 vozů.

Bezdrátová komunikace počítačových sítí v autobusech, tramvajích a trolejbusech je součástí obnovy řídicího informačního systému, již zahájil dopravní podnik po více než 15 letech provozu. Dispečink a vozidla MHD spolu již nebudou komunikovat analogově, ale prostřednictvím digitální radiové sítě. Řidiči i cestující díky novému systému získají přesnější informace – především s ohledem na polohu spojů.

On-line na 20 minut

Routery, zajištující distribuci Wi-Fi signálu, jsou umístěny v každém vozidle DPMB a umožňují současné připojení až padesáti uživatelů, přičemž síla signálu by na kterémkoliv místě ve vozidle neměla klesnout pod použitelnou úroveň. „Po spuštění plánujeme dvouměsíční zkušební provoz, který nám ukáže, jak celý systém bude fungovat v praxi. V jeho závěru vyhodnotíme zájem cestujících o tuto službu na základě počtu přístupů i obdržených připomínek,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Testovací verze připojení prostřednictvím sítě nazvané DPMBfree umožní cestujícímu čerpání 4 MB na jedno připojení v maximální době 20 minut. Rychlost připojení je pro cestujícího stanovena na 256 kbps.

Informace „tečou“ řadou kanálů

Cestující v Brně dnes mohou informace o dopravě včetně aktuální polohy vozidel získat v mobilní aplikaci DPMBinfo, z informačních panelů na zastávkách, na facebookovém či twitterovém profilu dopravního podniku a webových stránkách dpmb.cz. „Stále hledáme nové kanály a možnosti, jak cestujícím umožnit získávat aktuální informace. Nyní budou mít tuto možnost i během jízdy, aniž by nutně potřebovali mít zaplacený vlastní datový tarif,“ doplnil Havránek.

Podobnou službu jako Brno plánuje ve své MHD Ostrava, dostupná by měla být letos na jaře. Zkušenost s Wi-Fi připojením v tramvajích a metru má také Praha.

Diskuze ke článku
Sláva
4MB-výsměch.
Řezňýk
Tak to je krutý. Doufám, že ti chudáci Moraváci díky tomu dostanou politickej azyl v Čechách.
Maroš Vitoul
Maroš Vitoul
To nemuseli ani zavádět a mohli ušetřit. Ty 4 MB(!) by se užily v době WAPu tak 12-15 let zpátky. Je rok 2019. No,mohli v tom Šalingradě zavést koňskou tramvaj,ušetřilo by se na opravách a zavádění nových trolejí ????
Mário Kovačič
Práve preto si platím drahší paušál. Mám dát viac než dosť a ani doma nemusím zapínať wi-fi. Vetsinou sú free wi-fi tak spomalené že ani internet sa nedá pohodlne prezerať. Ak chcem pozerať You-tube dávam prednosť 27 palcovému monitoru než telefónu. Ale nie každý si môže dovoliť dostatok dát. Ale toto sa neoplatí ani púšťať a je to výsmech.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze