Od dubna půjde operátora změnit rychleji a levněji

5
Od dubna půjde operátora změnit rychleji a levněji
Fotografie: Martin Fajmon, mobilenet.cz
  • Novela je platná od 1. dubna
  • Vztahuje se nejen na všechny nové smlouvy (uzavřené po 1. dubnu), ale rovněž i na všechny stávající
  • Díky ní dojde ke zkrácení lhůty pro přenos čísla, ale také výrazněji zastropuje i výši smluvních pokut při předčasném ukončení smlouvy uzavřené na dobu určitou

Novela zákona o elektronických komunikacích účinná od 1. dubna významným způsobem urychlí a zlevní přestup k jinému operátorovi, jak se lze dočíst na ctu.cz. Nejenže zkracuje lhůty pro přenos čísla, ale výrazněji než doposud zastropuje i výši smluvních pokut při předčasném ukončení smlouvy uzavřené na dobu určitou. Nová právní úprava se vztahuje nejen na všechny nové smlouvy (uzavřené po 1. dubnu), ale rovněž i na všechny stávající.

Nová právní úprava se vztahuje nejen na všechny nové smlouvy (uzavřené po 1. dubnu), ale rovněž i na všechny stávající.

Poskytovatelé služeb elektronických komunikací mají povinnost doplnit do účastnické smlouvy tzv. ověřovací kód účastníka pro přenesení telefonního čísla. Provedou to stejným způsobem, jakým dochází k jednostranné změně uzavřené smlouvy podle § 63 odst. 6 zákona o elektronických komunikacích. Ověřovací kód je nezbytností pro podání žádosti o přenos čísla. S tou se zákazník bude moci obrátit na svého nového poskytovatele, který se už o vše potřebné postará (princip one-stop-shop). Na přenesení čísla mají poskytovatelé služeb nově nejvýše 2 pracovní dny.

Novela zákona zároveň zavádí výraznější omezení smluvních pokut pro případ předčasného ukončení smlouvy na dobu určitou, které se v případě fyzických osob (ať již spotřebitelů nebo podnikajících fyzických osob) mohou účtovat pouze, pokud smlouva skončí do tří měsíců od jejího uzavření. V takovém případě je smluvní pokuta omezena 5 % součtu měsíčních paušálů (nebo minimálního měsíčního plnění) zbývajících do konce sjednané doby, přičemž výše úhrady se počítá z částky placené v průběhu trvání smluvního vztahu.

Český telekomunikační úřad dodává, že je připraven dodržování zákonných povinností kontrolovat. Ve smyslu § 118 odst. 14 písm. ab) zákona o elektronických komunikacích platí, že operátor se dopustí přestupku tím, že neuvede ve smlouvě všechny informace podle § 63 odst. 1, nebo informace budou v rozporu s tímto ustanovením. Přestupku se dopustí rovněž tehdy, pokud bude uplatňovat podmínky pro ukončení smlouvy na dobu určitou v rozporu s novelizovaným zněním zákona. Za uvedené přestupky lze uložit pokutu až 15 milionů Kč nebo do výše 5 % čistého obratu pachatele přestupku dosaženého za poslední ukončené účetní období, podle toho, která z těchto hodnot je vyšší.

Diskuze ke článku
Málo info
Stále nevím kde zjistit jestli se to vztahuje i na operátory poskytující dsl přes Cetin tj. Nordic atd..?
Leoš
Našel tento kód už u VF? Měl by být sám poskytnut a né na žádost zákazníka.
Marek
Dobry den,

plati nove podminky i u operatoru poskytujicich digitalni tv prijem (iptv) a internet? Mame TV a internet od UPC.

Dik moc

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze