Společnost nVidia včera veřejnosti představila platformu Tegra 3 (též označovaná jako Kal-El), která do mobilních zařízení, jako jsou tablety a chytré telefony, přinese výkon údajně srovnatelný se stolními počítači. Platforma Tegra není pouze procesor, či grafický akcelerátor, jak si mnoho lidí myslí, jde o komplexní modul, který řeší na jednom čipu také spolupráci procesoru, grafického čipu, a dalších obvodů, jako jsou například dekodéry a enkodéry videa či zvuku.
Trendem současné doby je mít co nejvíce řešení na jednom čipu. Je to levnější na výrobu, je zaručena vzájemná kompatibilita všech modulů, pro výrobce telefonů a tabletů je pak snadnější tento modul implementovat, než kdyby měli integrovat tyto samostatné komponenty od různých výrobců. Tegra 3 je vyrobena stejně jako Tegra 2 technologií 40nm, pro příští rok se počítá i s technologií 28nm.
Čtyři nebo pět jader?
Mnoho uživatelů a čtenářů dosud nemá jasno, zda Tegra 3 obsahuje čtyři nebo pět jader CPU. Pojďme se tedy podívat, jak to vlastně je. Hlavní komponentou platformy Tegra 3 je čtyřjádrový procesor, který umí běžet na frekvenci 1,4 GHz (jedno jádro aktivní) nebo 1,3 GHz (všechna jádra aktivní). Jednotlivá jádra se postupně aktivují až v případě, že výkon těch předchozích nedostačuje. Procesor je označován jako čtyřjádrový a také se tak chová.
Mimo těchto čtyř jader však Tegra 3 obsahuje ještě jedno speciální jádro, označované jako "Companion", které je jakýmsi chytrým řídícím prvkem tohoto procesoru. Pokud je zařízení s Tegra 3 v klidovém stavu, či po něm není požadována žádná náročná operace, pak jsou všechna čtyři jádra procesoru vypnuta a o chod se stará právě toto jádro. V okamžiku požadavku na vyšší výkon zajistí Companion okamžitou aktivaci plnohodnotných jader procesoru. Tímto se dosáhne znatelné úspory energie. nVidia si tento způsob řízení spolupráce jader procesoru dala patentovat, jmenuje se "Variable Symmetric Multiprocessing (vSMP)".
Úspora energie Tegra 3 oproti Tegra 2 by v optimálním případě měla být až 61 procent.
Všechna čtyři jádra jsou využita jen v případě velmi náročných 3D her, či při nahrávání / přehrávání HD videa (1080p). U "jednodušších" her (myslím tím hry, které jsou momentálně určeny pro Tegra 2) si vystačíte s jedním nebo dvěma jádry.
Srovnání Tegra 2 vs. Tegra 3: kdo asi zvítězí?
Grafický čip je jak jinak než nVidia GeForce, má 12 jader a nabídne ještě lepší možnosti grafických efektů, než Tegra 2. Nabízí též plnou podporu HDMI 1.4, a je tedy kompatibilní s moderními 3D televizory. Platforma Tegra 3 dále nabídne 7.1 surround zvuk a lepší propustnost pamětí. Když se podíváme na screenshoty a videa z připravovaných her, tak to vypadá, že konzole jako Xbox a Playstation 3 budou mít hodně brzy v tabletech Tegra 3 začínajícího konkurenta.
Abyste na Android Marketu nemuseli složitě hledat hry s podporou Tegra, stačí když si stáhnete aplikaci NVIDIA Tegra Zone, což je vlastně obchod s hrami, které jsou určené pouze pro Tegra zařízení. Graficky nejlepší z těchto her pro Tegra 2 je momentálně akční hra Shadowgun.
Na platformě Tegra 3 poběží i špičkový tablet Asus Transformer Prime, který byl včera představen zároveň s čipsetem. Měl by být dostupný v průběhu prosince letošního roku.
Plánujete do budoucna koupi tabletu či telefonu s Tegra 3, nebo si vystačíte s levnějším řešením ve formě stávající platformy Tegra 2?
Zdroje: knowyourmobile.com, phandroid.com