Nokia X7 v redakci: první dojmy (komentované video)

28

Společně s Nokií E6 máme v redakci také model X7, který zaujme neobvyklým designem se zkosenými rohy, velkým 4 palcovým displejem AMOLED nebo 8 Mpx fotoaparátem. Vzhledem k poměrně vysoké ceně se ale najde i pár větších či menších nedostatků. Ptejte se nás!

Nokii X7 lze stručně a s nadsázkou charakterizovat jako model E7 bez QWERTY klávesnice. Až na pár drobností skutečně nabídne shodnou výbavu a nechybí 4 palcový displej, 8 Mpx fotoaparát bez autofocusu, jediné ovládací tlačítko pod displejem a další prvky. Zaměření telefonu je však odlišné a rovněž design je mnohem méně konzervativní. Potěší také nová verze operačního systému Symbian Anna, která odstraňuje mnoho nedostatků a přináší některá vylepšení. Ostatně parametry telefonu si můžete přečíst v našem preview.

Nokia X7: oficiální fotografie

Veškeré další informace se dočtete v podrobné recenzi, kterou pro vás chystáme. Jakou funkci máme vyzkoušet? Co by vás zajímalo? Máte-li jakékoliv dotazy ohledně Nokie X7, ptejte se nás v diskuzi pod článkem.

TIP: přečtěte si také preview Nokie X7

Ještě než se dostaneme ke krátkému představení telefonu, musím zmínit nový styl krabice. Ta nyní není plochá, ale více připomíná balení konkurenčního Samsungu Galaxy nebo Apple iPhone. Balení působí mnohem hodnotněji a i příslušenství je lépe zabaleno a prezentováno. Že by další z pozitivních malých změn u Finů?

Nokia X7 – komentovaný videopohled

Jaké jsou tedy naše první dojmy z telefonu? Po konstrukční stránce musím Nokii opět pochválit, konstrukce je totiž prvotřídní. Nechybí kovové materiály, vše perfektně lícuje a nic nevrže. Zajímavým designovým prvkem jsou zkosené rohy s vroubkováním. Zatímco ty horní dva jsou pouze ozdobou, ze spodních se line poměrně kvalitní zvuk. Celý telefon je trochu větší, než například C7 nebo N8, a to zejména kvůli 4 palcovému displeji. Ani hmotnost není nejnižší, 146 gramů už je v kapse cítit. Na druhou stranu potěší kvalitní kovová konstrukce a vyšší hmotnost tak lze ospravedlnit. Zamrzí opět nevyjímatelná baterie, ale obdiv si zaslouží konstrukční zpracování bočních šuplíků na vložení SIM karty a paměťové karty. Stačí na jednen jejich konec jemně zatlačit a poté šuplík vytáhnout. Originální a funkční.

TIP: přečtěte si preview Nokie E6

Displej má stále poměrně nízké rozlišení 360 x 640 pixelů. Konkurence už nějaký ten pátek nabízí lepší hodnotu. Potěší AMOLED, ale zklame naopak absence Clear Black technologie. Displej je tak subjektivně trochu jasnější, než například u modelu C7 nebo N8, ale kontrastu C6-01 nebo E7 nedosahuje a podívaná je o trochu horší. Oproti ostatním Symbian telefonům nemá X7 ani praktické boční zamykací tlačítko. To nyní zastane nově fungující vypínací tlačítko na vrchu telefonu, jehož stisknutím se displej vypne a podržením se aktivuje standardní nabídka pro výběr profilů či vypnutí telefonu. Pod displejem nalezneme velmi pohodné a velké ovládací tlačítko, ale klávesy s telefonky byste hledali marně.

TIP: přečtěte si představení Symbianu Anna

Jinak je ale výbava telefonu stejná, jako u jiných nových Symbian smartphonů a již ničím zajímavá. Kritiku si rozhodně zaslouží absence autofocusu u fotoaparátu, který by u multimediálního zařízení rozhodně chybět neměl. Operačním systémem je inovovaný Symbian Anna, který je rychlejší, hezčí a lepší, než původní verze Symbianu. Odstraňuje některé nedostatky a přináší nový webový prohlížeč, lepší kalendář nebo efekty na pohotovostní obrazovce. Prohlížeč však svým výkonem zklamal a i když má mnohem příjemnější prostředí, pohyb po stránce je pomalejší a trhaný. Na kompletní představení Symbianu Anna se ostatně můžete podívat v našem článku.

Celkově je tedy Nokia X7 dalším klonem Symbianových zařízení se stejnými funkcemi, výhodami i nedostatky. Kromě zajímavého designu a nového Symbianu Anna však nic nového a zvláštního nepřináší a v důsledku se jedná pouze o Nokii C7 s větším displejem nebo Nokii E7 bez QWERTY klávesnice.

Veškeré další informace se dočtete v podrobné recenzi, kterou pro vás chystáme. Jakou funkci máme vyzkoušet? Co by vás zajímalo? Máte-li jakékoliv dotazy ohledně Nokie X7, ptejte se nás v diskuzi pod článkem.

Nokii X7 si můžete přeobjednat na oficiálním e-shopu Nokia

Diskuze ke článku
Fanda
Zajímalo by mě, jak fungují stereoreproduktory. Zda jsou o něco lepší, než u jiných modelů. A na tvar telefonu určitě v recenzi zareagujete, takže se ptát nemusím. :)
Viliam Valent
Dizajn opäť perfektný, ostatne ako u N8 a E7, ani tam nie je čo vytknúť. Avšak opäť absencia autofocusu, indentický HW, identický displej, jednoducho takejto stratégii nerozumiem, veď doba sa hýbe a Nokia stojí na mieste...
jarda
už se těším na annu, je znát pokrok v rychlosti a už teď je moje N8 pekelně rychlá. jen je mi divný to sekání internetového prohlížeče, když jsem koukal na video, kde běží anna na n8, tak sekání bylo v menší míře přítomné jen při listování zmenšenou verzí internetové stránky, jinak plynulost. asi je v e7 ranná verze sw, kdežto pro prodávané symbiany už bude odladěná
tybo
11 000,-Kč...... To je nějaký finský vtip?
Pro srovnání:.... Google Nexus S (11 000), Samsung Galaxy S (10 000), LG Optimus 2X (10 500), LG Optimus Black (10 500), SE Xperia Neo (10 000)... Kdysi si Nokia mohla dovolit vysoké ceny, ale ta doba už je dávno pryč.... Kdyby se cena pohybovala někde mezi 5 000 - 7 000, dalo by se o tom uvažovat....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze