Na magnety nezbylo: iPhone 16e postrádá funkci, se kterou debutoval již iPhone 12

1
Na magnety nezbylo: iPhone 16e postrádá funkci, se kterou debutoval již iPhone 12
Fotografie: Apple
  • Nejnovější iPhone postrádá praktickou funkci MagSafe
  • Tato funkce přitom debutovala už v roce 2020
  • Jde o další zásadní rozdíl modelu s přídomkem e

Psal se 13. říjen roku 2020, americká společnost Apple pořádá tradičně veleočekávanou tiskovou konferenci, na které představuje řadu iPhone 12. Kromě dílčích mezigeneračních vylepšení přichází Apple se zásadní novinkou v podobě funkce MagSafe. Šlo o magnetické bezdrátové nabíjení, které zaručilo, že se iPhone vždy nabíjí správně, respektive nabíjecí podložka je na správném místě. Od té doby existuje celá řada příslušenství v podobě nabíječek, powerbanek a nabíječek do auta, které právě MagSafe mají. Jde navíc o funkci, která je z velké části stále zapovězena uživatelům telefonů s Androidem.

Apple iPhone 16e
Apple iPhone 16e

Od roku 2020 se MagSafe objevil ve všech nových iPhonech s jedinou výjimkou v podobě iPhonu SE (2022), který do starého těla MagSafe už nedostal. Zdálo se, že půjde již o zcela zabydlenou funkci, na které hodlá Apple stavět veškeré své další iPhony. Nemohli jsme se však více splést a Apple se rozhodl nás velmi nevybíravě vyvést z omylu. Dnes světu představil cenově dostupnější iPhone 16e, který samozřejmě musel místy osekat výbavu. Namátkou jmenujme pouze jeden zadní fotoaparát, slabší grafický výkon nebo absenci Dynamic Islandu. Tyto ústupky ale byly tak nějak očekávané. Opomenutí MagSafe, tedy rychlého magnetického nabíjení, je nepříjemným překvapením, které si Apple pro případné zájemce připravil.

Nejde navíc jen o to, že telefonu pod zády chybí praktické magnety. Kvůli absenci funkce MagSafe se iPhone 16e musí smířit i s výrazně pomalejším bezdrátovým nabíjením. Vrcholným výkonem je pouhých 7,5 W. Pro srovnání uveďme, že iPhone 16 zvládá bezdrátově 30 W, více než tři roky starý iPhone 13 20 W.

Chci levný iPhone a MagSafe


Funkce MagSafe by mohla být poměrně zásadním faktorem při rozhodování o pořízení nového iPhonu. Typicky například pro majitele starších iPhonů 12, kteří po více než 4 letech mohou hledat nástupce a na MagSafe si mohli zvyknout. V dané situaci mají tito uživatelé naštěstí na výběr. Mohou vzít nový iPhone 16e a následně sehnat pouzdro, které dodatečně MagSafe zpřístupní. Jenže půjde jen o magnety, nikoliv o rychlé bezdrátové nabíjení.

MagSafe nabízel již Apple iPhone 12 v roce 2020

Alternativou pak je sáhnout po starších iPhonech 13 či 14, které sice Apple již oficiálně nenabízí, ale v jiných obchodech s elektronikou je seženete. Ceny iPhonů 13 již spadly pod 13 tisíc korun a jsou tak levnější než iPhone 16e. Pro dnes představenou novinku může hovořit fakt, že zvládá Apple Intelligence. Pakliže byste požadovali umělou inteligenci od Applu, MagSafe a co nejnižší cenu, musíte sáhnout alespoň po iPhonu 16. Jeho cena však už činí 23 990 Kč, a to rozhodně není málo.

Srovnání iPhonu 16e a iPhonu 12


Apple iPhone 16e Apple iPhone 12
Představení únor 2025 říjen 2020
Rozměry 146,7 × 71,5 × 7,8 mm 146,7 × 71,5 × 7,4 mm
Hmotnost 167 gramů 162 gramů
Procesor Apple A18 Apple A14 Bionic
Apple Intelligence Ano Ne
Systém iOS 18 iOS 18
Ultraširokoúhlý foťák Ne Ano
Výdrž až 26 hodin (video) až 17 hodin (video)
Konektor USB-C Lightning
MagSafe Ne Ano
Rychlost bezdrátového nabíjení 7,5 W 20 W
Podpora dvou eSIM Ano Ne