Mobil z roku 2019 dostává Android 13 a výrobce nečekaně slíbil ho podporovat 7 let

1
Mobil z roku 2019 dostává Android 13 a výrobce nečekaně slíbil ho podporovat 7 let
Fotografie: Fairphone
  • Fairphone 3 přeskočil Android 12 z důvodu nepodpory čipové sady
  • Nyní výrobce oznámil, že prodlouží jeho softwarovou podporu na úctyhodných 7 let

Ačkoli je Fairphone považován za nejférovějšího výrobce mobilních telefonů na světě, a to právem, asi málokdo čekal při debutu v roce 2019, že se telefon vydaný s Androidem 9 dočká podpory ještě za dlouhých 7 let a možná dostane až Android 17! Ovšem je tomu tak, jak se můžete přesvědčit v oficiálním vyjádření společnosti na Twitteru, na které nás upozornila gsmarena.com.


Vše však nebylo tak růžové, jak se může na první pohled zdát. Smartphone Fairphone 3, stejně jako jeho kolega, Fairphone 3+, který debutoval v roce 2020, totiž nedostal Android 12. Proč? Důvod je jednoduchý – podle vyjádření značky výrobce čipové sady Snapdragon 632, tedy Qualcomm, jednoduše update neumožňoval.

Jak se však lze dočíst v tweetu výše, aktuálně už přebral iniciativu interní tým společnosti Fairphone, jenž se nyní bude o softwarovou podporu zařízení starat sám. Došlo tak ve světě chytrých telefonů ke kuriózní situaci, kdy mobil přeskočil jednu velkou aktualizaci systému. Nyní tak Fairphony 3 a 3+ dostávají rovnou Android 13, který by pro ně měl být už připraven. Cílem společnosti Fairphone je přitom podpora smartphonů po dobu minimálně 5 let od uvedení na trh, nicméně už Fairphone 2 se těšil z podpory 7 let.


Jen pro ilustraci, Fairphone 3 využívá Snapdragon 632 se 4 GB RAM a 64 GB vnitřní paměti, kterou můžete rozšířit pomocí paměťových karet microSD. Fotoaparáty má telefon jen dva, jeden v vzadu a druhý vpředu. Jejich rozlišení je 12, respektive 8 megapixelů, a v době premiéry se prodával za 11,5 tisíc korun. Nejnovějším počinem v portfoliu firmy je pak Fairphone 4, který jsme pro vás i otestovali.

Fairphone Fairphone 3

Rozměry158 × 71,8 × 9,9 mm, 187,4 g
DisplejTFT IPS, 5,65" (2 160 × 1 080 px)
Fotoaparát12 Mpx
ProcesorQualcomm Snapdragon 632,
PaměťRAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC
Akumulátor3 000 mAh
Diskuze ke článku
Ben Ben
Ben Ben
Naposledy upraveno: 11. 7. 08:47
No to musí být slast používat.
On je lepší udělat nějaký kompromis. Ne hromadu roků podpory (s tím, že stejně na novej droid čekáš 2 roky pač jeden přeskočíš) a shit hw za hromadu peněz. A nebo naopak top hw a shit podporu za hromadu peněz.
Aspoň, že někteří výrobci už dostávají rozum...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze