Liberální stát Kalifornie nově přijal zákon „Right to Repair“ týkající se práva na (uživatelskou) opravu. Iniciativa tak získala ve státě medvěda grizzlyho, kterého můžeme spatřit na vlajce, avšak v dané oblasti je dávno vyhynulý, oficiální legislativní podporu. Zákon ukládá povinnost nabízet náhradní díly, nástroje potřebné k provedení opravy či výměně dílů a dokumentaci po dobu 7 let od výroby u všech zařízeních s cenou přesahující 100 amerických dolarů (v přepočtu necelé tři tisíce korun i se zohledněním daně). Nový zákon, který prosadil a podepsal kalifornský guvernér Gavin Newsom, vstupuje v účinnost od 1. července 2024. Levnější zařízení pak budou muset nabízet tříletou podporou ve stejném rozsahu, tj. potřebná dokumentace, náhradní díly a nástroje nutné k opravám.
Great news! @GavinNewsom signed the #RightToRepair Act! As @JennEngstrom said “This is a victory for consumers and the planet, and it just makes sense.” Repairing what we have means less waste of resources making new stuff we don’t need. @SenSusanEggman @iFixit @cawrecycles pic.twitter.com/gZmcjrJu76
— CALPIRG (@CALPIRG) October 10, 2023
Zákon rovněž obsahuje výjimku pro několik produktů, konkrétně se jedná o alarmové systémy či herní konzole. Ve stejném státě má shodou okolností sídlo také dvojice technologických gigantů, Google a Apple, kteří by tak teoreticky mohli zavést stejnou praxi i na dalších trzích. Minimálně z hlediska softwarové podpory nabízí nejnovější Pixely 8 nadprůměrnou 7letou podporu (bezpečnostní záplaty i aktualizace operačního systému) a obdobně (či ještě lépe) si vedou produkty Apple. Google navíc u nové řady přislíbil i dlouhou dostupnost náhradních dílů. Dodejme, že podobné zákony byly prosazeny rovněž v Minnesotě, New Yorku a Coloradu.