Huawei nemá povinnost informovat čínskou vládu, tvrdí norská právní společnost

7
Huawei nemá povinnost informovat čínskou vládu, tvrdí norská právní společnost
  • Podle právních společností Wikborg Rein a Clifford Chance společnost Huawei není povinna poskytovat čínské vládě přístup k informacím či produktům, které jsou používány jinde než na domácí (čínské) půdě
  • V Norsku společnost Huawei vytvořila Centrum transparentní kybernetické bezpečnosti, které poskytne klientům, partnerům a norské vládě přístup k plánům a způsobům řešení firmy Huawei v oblasti implementace 5G sítí

Společnost Huawei nemá povinnost poskytovat čínské vládě jakékoliv informace o svých produktech a jejich uživatelích. K tomuto závěru došla renomovaná norská právní společnost po důkladném posouzení čínské a norské legislativy.

Čínské právní předpisy týkající se boje proti terorismu a kybernetické bezpečnosti nemají mezinárodní přesah a neplatí tedy v jiných zemích. Takový je výsledek analýzy, kterou zpracovala jedna z největších norských právních kanceláří Wikborg Rein. Z toho vyplývá, že čínská mateřská společnost Huawei není povinna poskytovat vládě přístup k informacím či produktům, které jsou používány jinde než na domácí půdě. Po důkladném posouzení došla ke stejnému závěru i mezinárodně uznávaná advokátní kancelář Clifford Chance. Analýzu si nechala společnost Huawei vypracovat po sérii nařčení ze špionáže. Obavy, že společnost Huawei musí předávat informace ze zákona, se tedy ukázaly jako liché.

Varování před výrobky Huawei vycházejí z právních předpisů, které mají pomáhat s bojem proti terorismu a podporou kybernetické bezpečnosti. Podobné zákony však platí v mnoha dalších zemích, v České republice se zákon o spolupráci komerčních subjektů a zpravodajské služby připravuje. Čínská legislativa tedy není žádnou výjimkou. Huawei proto požádal vybranou norskou, čínskou a anglickou advokátní kancelář o analýzu. Za úkol měly zjistit, zda čínské zákony překračují rámec mezinárodních právních předpisů. Žádná z oslovených kanceláří však nedospěla k závěru, že by čínská vláda měla právo získávat informace z produktů firmy Huawei mimo území Číny. Transparentní analýzou tří renomovaných kanceláří chce společnost prokázat, že není důvod k obavám o bezpečnost a důvěrnost dat zákazníků.

Na norském trhu se společnost Huawei úspěšně pohybuje už více než 10 let. I proto se začátkem letošního roku rozhodla vytvořit Centrum transparentní kybernetické bezpečnosti, které by se soustředilo na bezpečnost a její zajištění. Centrum poskytne klientům, partnerům a norské vládě přístup k plánům a způsobům řešení firmy Huawei v oblasti implementace 5G sítí. Rovněž nabídne otevřenou spolupráci v oblasti zajištění bezpečnosti a soukromí uživatelů. Podobná testovací centra společnosti Huawei již úspěšně fungují v Belgii, Německu a Velké Británii a nabídka pro jejich návštěvu platí i pro české zájemce z řad expertů, médií a zástupců státní správy.

tisková zpráva, ,
Diskuze ke článku
Karel Kahovec
To je marné, o fakta přece v celé kauze vůbec nejde. Jen o hloupé rozdmýchání vášní. Důsledkem je poškození celosvětové ekonomiky. Pevně doufám, že nejvíc na to dojede ekonomika USA, to by bylo jen spravedlivé.
Sanino11
Čína je komunistický ☭ štát. To hovorí za všetko... Ten kto pozná históriu vie čo to znamená.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze