Google dostal od Evropské komise další pokutu. Tentokrát ve výši 38 miliard

8
Google dostal od Evropské komise další pokutu. Tentokrát ve výši 38 miliard
Fotografie: mobilenet.cz
  • Pokuta je za opětovné zneužívání dominantního postavení na trhu
  • Komise se tentokrát zaměřila na internetovou reklamu Google AdSense

Americký softwarový obr Google to na evropském trhu rozhodně nemá lehké, což dokazuje nově udělaná pokuta od Evropské komise. Ta se vyšplhala na 1,49 miliard eur, což je v přepočtu více než 38 miliard korun. Čím se Google provinil tentokrát? Ve zkratce omezoval své konkurenty v segmentu internetové reklamy. „Dnešní rozhodnutí je o tom, jak Google zneužíval dominantního postavení, aby zabránil internetovým stránkám používat jiné zprostředkovatele než platformu AdSense,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Evropské komisi nejvíce vadilo, že se Google nezákonně chránil proti případné konkurenci. Majitelům internetových stránek, kteří využívali službu AdSense for Search, smluvně zamezoval umísťovat konkurenční reklamy na tyto stránky. Tato situace panovala více než 10 let. Dle Evropské komise byl Google v letech 2006 až 2016 vůbec nejsilnějším hráčem na poli internetové reklamy a třímal v rukách 70% tržní podíl.

V souvislosti s dnes udělenou pokutou stojí za zmínku i sankce nedávno udělené. Například loni komise Google vyměřila pokutu ve výši 4,34 miliardy eur za zneužívání dominantního postavení jeho operačního systému Android. Ani rok 2017 nebyl bez ztráty kytičky, v něm Google musel zaplatit 2,42 miliardy eur za zvýhodňování své služby pro porovnávání obchodních nabídek.

Související články
Diskuze ke článku
Pacik
Google by měl ze dne na den své služby zakázat ve všech zemích, kterým tak vadí jeho přístup...
Mio
Na jednej strane je skvelé, že korporáciám niekto dáva po prstoch, no na ten druhej, je smutné, že tie peniaze končia vo vreckách eurodarmožráčov z Bruselu.
Vojta Vilímec
Vojta Vilímec
K čemu je dobré dávat za takové prohřešky pokutu, když na tom Google vydělal desetkrát tolik?
Michal Tomasek
Michal Tomasek
Já hlavně nechápu celou tuhle saskaradu.
Tak v cr na operaty každý sere ale google ne ty budeš prostě platit i za picoviny.
Sorry ale tohle už je ujetý když ty blbci začnou dělat svoji práci a přestanou se srat do čeho nemají.
Jaký monopol oni někomu zakázali nebo znemožnil mít podobnou službu?
Já byt jimy tak řeknu vyte co dostanete hovno a jestli ještě otevřete zobák tak celé google z Evropy půjde pryč. A pak jsem zjedavy co se tu bude prodávat.
Celá ta rádoby ala německá EU mohla táhnout tak má slunce nesvítí

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze