Dell XPS 13 (2015)
recenze

Dell XPS 13 (2015)

Elegantní pracant bez rámečků

V záplavě dnešních notebooků je velmi těžké se odlišit. Společnost Dell na to jde po svém a v lednu tohoto roku představil model XPS 13. Ten má, mimo elegantního designu, zaujmout především minimálními rámečky okolo displeje, které z něj dělají nejmenší 13palcový notebook na světě. Přes své rozměry má ale dostatečný výkon, který mu zajišťují nízkonapěťové procesory Intel.

Konektivita: moc nebo málo?

Vzhledem k celkové velikosti zařízení není konektorová výbava špatná, přesto ale najdeme pár nedostatků. Na stranách notebooku se nachází dvě USB 3.0, každé na jedné straně . Na levém boku ho pak doplňuje MiniDisplayPort 1.2 a kombinovaný 3,5mm audio jack k připojení sluchátek a mikrofonu současně. Nesmí chybět ani obligátní konektor pro napájení ze sítě. Navíc potěší podpora technologie Miracast, která vám umožní použít notebook k bezdrátovému promítání obrazovky na televizi nebo projektorech. Jako větší nevýhodu vidíme absenci možnosti připojení dokovací stanice. Touto možností notebooky ve stejné třídě již disponují a Dell v tomto případě nabírá menší nevýhodu.

Na opačné straně je to pak už pouze čtečka SD, která zvládne jak formát SDXC tak SDHC a zámek Noble. Absence LAN konektoru je u business notebooku bohužel dnes již běžnou nevýhodou a výrobce mohl do balení zařadit alespoň USB-RJ45 redukci, která by posloužila například k připojení k firemnímu intranetu a podobně a také by vhodně rozšířila konektorovou výbavu. Nevýhodou je také chybějící standardní HDMI, které by posloužilo k připojení k projektorům.

Komunikace: téměř vše

Ani v tomto případě Dell nezahálel a najdeme vše podstatné pro přenášení dat a komunikaci se sítěmi. Je zde rychlá Wi-Fi 802.11ac, jejíž připojení k síti je mimořádně rychlé a stabilní . Přenos dat obstará i Bluetooth ve standardu 4.0. p>

Webkamera: to umístění

Vše musí být něčím vykoupeno a v tomto případě skvělý pocit z displeje bez okrajů odneslo umístění webkamery. Ta je usazena v levém dolním rohu displeje a disponuje rozlišením 1,3 Mpx. Na běžné videohovory tak bude dostačovat, ale nadstandardní výkony nečekejte. Kvůli umístění jste webkamerou zabíráni zdola a váš přítel tak uvidí hlavně krk a bradu. Navíc je veliká pravděpodobnost, že se občas při naklonění ztratíte z dohledu.

Webkamera také klasicky trpí značným šumem a za špatného osvětlení je její použití nemožné. Videa pak můžete zaznamenávat v HD rozlišení, tedy 1280 × 720 pixelů při 30 fps.

Zvuk: pan hlasitý

Model XPS 13 disponuje dvěma stereofonními reproduktory po obou stranách základny. Ty by měly nabízet technologii Waves MaxxAudio Pro vylepšení zvuku. Musíme potvrdit, že přes zaměření notebooku na práci jsou reproduktory vcelku kvalitní. Překvapí vás především hlasitost a i přes mírně zastřené basy a převahu výšek je zvuk oproti konkurenci na velmi dobré úrovni. Pro větší milovníky hudby je připraven 3,5mm jack konektor, který svou kvalitou spadá do lepšího průměru.

Diskuze ke článku
Milan
Nejsem úplně odborník na IT.Když má dvakrát procesor 2,4 Ghz dá se to sčítat tak že to výjde na 4,8 Ghz?
vvv
HDMI sice nemá, ale má micro a dell prodává redukci.
iOSHater/AndroidHater
U DELLů jsem si všiml jednoho nepříjemného konstrukčního řešení a tím je umístění WiFi antény pod klávesnici a ne do víka displeje. Takže na to pozor, je třeba si to před koupí ověřit, jak to ten či onen model má řešeno, protože s anténou pod klávesnicí nebo dokonce pod deskou (jako to má nová řada Vostro), si AC standard moc uživatel neužije...
Jméno
Sorry, ale aby měl notebook za 40 000 kolem klávesnice bakelit... Navic na ultrabook se mi zda docela tlustý.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze