Datové tarify má v ČR přes 150 tisíc starobních důchodců, říká průzkum

12
Datové tarify má v ČR přes 150 tisíc starobních důchodců, říká průzkum
  • Mobilní telefon používá v Česku devět z deseti starobních důchodců
  • Nejčastěji se jedná o tlačítkový přístroj bez operačního systému za pár stokorun

Přijde konec „hloupých“ telefonů?

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu najdete u tří čtvrtin starobních důchodců telefon bez operačního systému, tedy ten nejjednodušší tlačítkový. „U starších ročníků jsou oblíbené základní varianty mobilních telefonů zejména proto, že jsou levné, mají větší rozměry tlačítek, jednoduchou grafiku, snadné ovládání a dlouhou výdrž baterie. Nevýhodou nejjednodušších telefonů bez operačního systému je, že se s nimi nepřipojíte k internetu a nemůžete tedy využívat různé online služby a další užitečné aplikace. Je jisté, že v následujících letech poroste zastoupení starobních důchodců s chytrým telefonem. Do důchodu bude odcházet stále více lidí, kteří s internetem běžně pracovali a nevzdají se ho ani v pokročilejším věku,“ tvrdí Lukáš Pazourek, marketingový ředitel poskytovatele internetu netbox.

Dvě třetiny seniorů ve Švédsku mají internet v mobilu

Právě potřeba být na internetu a využívání nejrůznějších online služeb či náročnějších aplikací bude u seniorů stále častějším důvodem k pořízení chytrého telefonu. Prozatím stojí Češi v používání internetu v mobilu ve stínu ostatních zemí Evropské unie. V roce 2017 používalo internet v mobilním telefonu jen 19 % Čechů ve věku 55 až 74 let. Ve Švédsku se ve stejné věkové skupině přihlásilo k využívání internetu v mobilu 67,4 % lidí. S vysokými čísly se setkáte také u Nizozemců, Dánů a Britů. Zmíněné země jsou současně celkovými lídry v používání internetu v mobilních zařízeních.

Čeští senioři s internetem v mobilu se připojují pomocí dostupných Wi-Fi sítí i datových tarifů. Některý z datových tarifů využívá téměř 150 tisíc starobních důchodců a Wi-Fi sítě přibližně 200 tisíc. Pouze přes Wi-Fi se připojuje k internetu 77 tisíc starobních důchodů. „Řada seniorů ocení, že se mohou připojit k internetu zdarma, například využijí Wi-Fi síť u svých dětí, přátel, v kavárně či knihovně. Pokud se ovšem připojují k internetu, nesmí zapomínat na zabezpečení telefonu. Ten může být na síti napaden škodlivým virem stejně jako počítač nebo tablet,“ upozorňuje Lukáš Pazourek.

Diskuze ke článku
togu
Pokud vidím a byl jsem se informovat u všech operátorů,tak jsem pochodil tak,že nejlacinější tarif i pro důchodce je 499,-kč,ale proč do toho cpou nějaké datové balíčky to nepochopím.V moderním mobilu nemám připojený internet,neb bych se nedoplatil.Tak že až operátoři zlevní jejich přehnané tarifi,tak potom by mohl člověk uvažovat o něčem takovém.Jenže nikdo vám nenabýdne paušál pod 300,-kč!!Tak potom ať se nediví,že tamní důchodci jsou za světem 100let.Zaprvé už to,že důchody tady jsou vskutku úžasné jen na přežití a to ještě zbýdou!!Až budu mít průměrný důchod Evropské Unie,tak to bude o něčem jiném.
Řezňýk
datovej taryf a pak geront v exekucy tak se rači nechá rozmrdat šalinou
Marie
Jsem v důchodu a mám tlačítkový mobil na předplacenou kartu a nestojí mě téměř nic. Koupím tarif za 200kč a mám to na půl roku. Na potřebná spojení to stačí a vykecávat se nepotřebuju. Každý kdo se mnou chce mluvit má možnost. Internet mám doma a celkem si nedovedu představit proč bych ho měla používat i na ulici.Za internet platím 200kč měsíčně, takže je to ok. Tzv. chytrý telefon odmítám, protože mánie fotografovat se pořád a všude je směšná.Nejtěžší je pak najít někoho,koho to zajímá a vnucovači fotek jsou pro mě postrachem.
Alois Jirasek
Alois Jirasek
Tak jestli to neberou jako treba ten ojeb jak ma treba o2 family, kdy k tomu davaji zavratnych 50MB, ktere jsou defacto k nicemu, takze to nikdo ani nezapina, ale uz spada do kolonky, ze vyuziva datovy tarif ...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze