ČR je 8. nejvíce zasaženou zemí světa extrémně nebezpečnou slabinou Log4j

ČR je 8. nejvíce zasaženou zemí světa extrémně nebezpečnou slabinou Log4j
Fotografie: pixabay.com
  • Analytický tým společnosti ESET zaznamenává průběžné snahy o zneužití zranitelnosti označované jako Log4j
  • Dle aktuálních dat se Česká republika nachází na osmém místě v přehledu všech zemí dle četnosti pokusů o zneužití

O nebezpečné zranitelnosti Log4j jsme vás informovali už pár dní zpět. Situace v České republice je sice velice podobná ostatním rozvinutým zemím, neboť incident se dotýká organizací, které používají virtualizační, logovací, databázové, e-mailové, webové a další servery a nespočet aplikací, které využívají knihovnu Log4j, zarážející je ale četnost detekcí.

V našich datech vidíme významný počet pokusů o exploitaci, kde se Česká republika řadí na osmé místo. Pro srovnání je na prvním místě Japonsko následované Spojenými státy a Polskem, Slovensko uzavírá druhou desítku na osmnáctém místě,“ říká Jiří Kropáč, bezpečnostní analytik ze společnosti ESET.

ESET doporučuje správcům systémů okamžité prověření, zda aplikace, které provozují, využívají zranitelnou knihovnu Log4j. Pokud takovou aplikaci ve svém systému evidují, je třeba aplikaci a Log4j neprodleně aktualizovat na nejvyšší verzi, a to zejména v případě, že je aplikace přístupná z internetu. Poté je třeba důkladně prověřit, zda nebyl systém již napaden. Zde pomohou detekční nástroje aktualizovaného bezpečnostního softwaru.

Aktuálně je k dispozici aktualizovaná verze Log4j, kterou je třeba neprodleně nainstalovat. Přesto je ale třeba provést veškeré ostatní bezpečnostní postupy, aby byla případná nákaza v systému včas odhalena a vyřešena,“ dodává Kropáč z ESETu.

Zranitelnost v knihovně Log4j byla objevena bezpečnostní komunitou 10. prosince. Jedná se o významný bezpečnostní incident, neboť tato knihovna je velice rozšířená jako součást řady aplikací vytvořených v programovacím jazyku Java. Zneužití této zranitelnosti umožňuje útočníkovi nahrát a spustit vlastní kód, a převzít tak kontrolu na serverem. Hrozí tak nákaza libovolným škodlivým kódem a ochromení organizace.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze