Češi si neaktualizují operační systém a nehlídají domácí síť, říká průzkum

Češi si neaktualizují operační systém a nehlídají domácí síť, říká průzkum
  • Čeští uživatelé podceňují aktualizace svých elektronických zařízení
  • Aktualizaci operačního systému si do počítače nainstaluje bezprostředně po jejím vydání jen 41 % z nich
  • U chytrých telefonů je to třetina
  • Více než 80 % dotázaných se domnívá, že se nikdy nestali cílem kybernetického útoku
  • Vyplývá to z průzkumu společnosti Median vytvořeného exkluzivně pro ESET

Výrazný nepoměr je patrný ve způsobu, jakým si svá zařízení uživatelé chrání. Bezpečnostní program má v počítači či notebooku 83 % uživatelů, v chytrém telefonu je to ale pouhých 45 %. Experti upozorňují, že i telefony obsahují řadu citlivých dat, na jejichž ochranu by uživatelé měli dbát.

Podceňujeme aktualizace

Aktualizace operačního systému jsou pro bezpečnost zařízení zásadní. V řadě případů totiž obsahují bezpečnostní opravy známých zranitelností. Uživatelé jejich význam ale spíše podceňují. Obecně ale platí, že by uživatel měl aktualizace instalovat, jakmile jsou k dispozici,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky ESET.

To ale v případě uživatelů osobních počítačů a notebooků udělá jen 41 % uživatelů, v případě chytrého telefonu jen 35 %. Podle dat společnosti ESET na pravidelné aktualizace zapomíná až čtvrtina majitelů počítačů a mobilních telefonů, v případě routerů je to dokonce 34 % uživatelů. Z hlediska bezpečnosti jde o rizikové jednání.

Všichni tito uživatelé se vystavují kybernetickým hrozbám, na které už stihli výrobci zařízení a operačních systémů zareagovat,“ dodává Dvořák.

Nemáme přehled o vlastní síti

Svou domácí síť si Češi snaží chránit alespoň heslem. Uvedlo to 69 % dotázaných. Na druhé straně 5 % domácích uživatelů heslo pro přístup do sítě nepoužívá.

Díky přístupu zabezpečeném heslem se k routeru nemůže připojit kdokoliv. Zabezpečení domácí sítě můžeme dále posílit výběrem takového zařízení, které výrobce podporuje po stránce bezpečnostních aktualizací po co nejdelší dobu,“ popisuje Dvořák.

Z výzkumu dále vyplynulo, že čtvrtina z nás sdílí svou domácí síť, ať už v rámci domácnosti (56 %), s návštěvou (34 %) či se sousedy (9 %). Na druhou stranu většina dotázaných (91 %) nemá přehled o aktivitě ve své síti a neví, kdo je reálně v síti připojený. A to i přesto, že na trhu existují bezpečnostní produkty, které toto umožňují.

Kybernetické hrozby si nepřipouštíme

Ve výzkumu nás překvapil velice nízký počet dotázaných, kteří připouští, že se stali terčem kybernetického útoku. Uvedlo to pouhých 8 % z celkového počtu. Dle našich dat jsou plošné útoky velice časté, a to napříč všemi platformami. Vysvětlujeme si to tak, že uživatelé vnímají kybernetický útok rozdílným způsobem. Phishingový e-mail je často vnímám jen jako nevyžádaná pošta, nikoliv útok,“ vysvětluje Dvořák ze společnosti ESET.

To, že phishing představuje reálné riziko pro Čechy dokládá zjištění, že bezmála polovině z těch, kteří přiznali zkušenost s podvodným (phishingovým) e-mailem (18 % z celkového počtu), vznikla škoda ve výši do dvou tisíc korun (43 %).

Exkluzivní průzkum pro ESET realizovala společnost Median od 7. do 20. října 2019. Dotazování se zúčastnilo 610 respondentů starších 15 let, jednalo se o reprezentativní vzorek populace dle základních sociodemografických proměnných.

Diskuze ke článku
Adamantium
"Bezpečnostní program má v počítači či notebooku 83 % uživatelů, v chytrém telefonu je to ale pouhých 45 %."
V telefonu to jen žere paměť, ždíme baterii a navíc to většinu hrozeb stejně neumí zachytit. Pokud uživatel nestahuje pochybné aplikace z pochybných zdrojů a automaticky neodklikává vše aniž by to četl, pak k instalaci takového programu není žádný důvod.

"Aktualizaci operačního systému si do počítače nainstaluje bezprostředně po jejím vydání jen 41 % z nich" Od dob, kdy mi windows aktualizace vnucuje, OS se sám aktualizuje kdy se mu to zrovna hodí a po aktualizaci mi přepíše nastavení, které jsem udělal před aktualizací mám aktualizace zakázané ve všech možných i nemožných nastaveních..
Dalibor
Spíš je to ostuda vývojářů. Aktualizujte si bezpečností díru, a počkejte co vše přestane fungovat ???? Prostě, aktualizace by měly přinášet více užitku, než škod. On super bezpečný systém, ve kterém nemůžete pracovat je k ničemu...
Aleš Brigant
Aleš Brigant
Mě tedy docela "fascinuje", že se na tyhle věci ptáte ředitele firmy vyrábějící antivirus, respektive "komplexní balík zabezpečení". Čeká snad někdo něco jiného, než že se dozvíme, jací jsme (skoro) všichni lemplové a jak bychom si měli kupovat antiviry ap., pokud možno od Esetu?!?!
Alois Jirasek
Alois Jirasek
Microsoft udelal prulomove rozhodnuti, kdy proste aktualizace pro BFU nuti a proste se nainstalujou a na nic se neptaji. Bohuzel opet nekdo udelal "malickou" chybicku, kdyz nedovolil aktualizace odlozit ...... ikdyz jsem se snazil sebevic, mnohdy se mi pocitac pres noc sam restartoval, to je zcela NEAKCEPTOVATELNE! Ma se klidne 10x pri kazdem loginu zeptat, ale aby to udelal automaticky je zhovadilost. Ikdyz jsem se to snazil vsemozne zrusit, tak jsem nakonec dosel k zaveru, ze nejjistejsi je mit naplanovany skript, ktery proste zakaze updaty kazdych 60 vterin a hotovo ...... mam udelano ze pri spusteni pocitace jeste 5 minut pocka nez to pusti (kdyby jely updaty) a pak to proste zakazuje. A vyhazuje se mi hlaska, ze zakazal update (kdyz se sam automaticky povolil) a deje se to casteji nez by clovek cekal ...... prakticky aspon jednou denne ..... a kdyz si vzpomenu, ze budu restartovat, tak skript vypnu, povolim updady a pocitac updatuju.
Co se tyce treba androidu, tam asi nema smysl se ani bavit:o)))

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze