Od roku 2010 se Google snaží vydávat svá vlastní zařízení z řady Nexus, která měla určovat směr vývoje systému a nabízet zajímavá zařízení s čistým Androidem za rozumnou cenu. Jako pokus o vtáhnutí více lidí do světa čistého robotího OS se to ale nesetkalo s velkým úspěchem, prodeje Nexus telefonů jsou poměrně malé. Google se tak posléze rozhodl pracovat souběžně na programu „Google Experience“, který se staral o vydávání ořezaných Google Play edicí většinou vlajkových lodí, které nesly čistý Android.
Co je to Android Silver?
Google Experience se jako snaha o rozšíření povědomí o čistém systému Android nedočkal velkých úspěchů, a proto nyní prosakují na povrch informace o novém, vylepšeném, pokusu. Tím by měl být Android Silver. Kompletní program, který by pořádal „výběrové řízení“ na pět hlavních zařízení na jedno období, honosících se titulem Android Silver, by měl za cíl vylepšit rychlost vydávaných aktualizací a unifikovat uživatelské rozhraní napříč širokou škálou výrobců.
Co je cílem Android Silver?
Google jako takový by vybral pět ideálních zařízení na jedno dané období do exkluzivního partnerství a ve spolupráci s výrobci by pracoval na vydání jakési Google Play edice konkrétního zařízení, oproti dnešnímu stavu by ale řada věcí byla jinak. To by znamenalo, že se Google postará o následující věci:
- Vždy aktuální verze systému bez prodlev ze strany výrobce
- Zjednodušení přenosu všech aplikací, nastavení a dat do nového Android Silver zařízení ze stávajícího
- Odstranění stresu z komplikovaných a nejednotných služeb díky vlastním službám speciálně designovaných pro Android Silver
- Speciální sektory v kamenných obchodech, které by byly zaměřeny pouze na Silver Android telefony a obsluhovány pouze proškoleným personálem
- Navržení reklamní kampaně a rozšiřování pole působnosti nového programu
Proč se Google snaží prosadit čistý Android?
Důvod bude určitě v monetizaci prodejů. Podle serveru Marketplace Google neviděl z více jak 50 miliónů prodaných zařízení se systémem Android ve 4Q 2013 ani cent. A to jenom proto, že výrobci systém nahrazují a doplňují vlastními funkcemi a programy, které Googlu nevynáší žádný zisk. Jako příklad si můžeme vzít Kindle Fire, který Google z rovnice vyškrtl úplně i přesto, že tablet běží na Androidu. Další obrovskou výhodou by byla unifikace aktualizací a zvýšilo by se procento telefonů s nejnovějším systémem. To by pomohlo dohnat náskok Applu, který má jednoznačně v souboji těchto dvou gigantů, co se otázky rychlosti aktualizací týká, mnohem lepší výsledky.
Co by to znamenalo pro Nexus a Google Play edice?
Na tuto otázku se dá v současnosti jen těžce odpovědět. Nexus je produkt navržený přímo ve spolupráci Googlu a výrobce a tím pádem si Google mohl diktovat, jak má zařízení vypadat a jaký má být jeho hardware. Google Play edice je „pouze“ okleštěním UI od výrobce na holé minimum, ale o vývoj a podporu se staral výrobce sám. To, jestli by tyto tři organismy žily zároveň, nebo jestli by došlo ke zrušení řad Nexus a Google Play ve prospěch Android Silver, je ve hvězdách, druhá možnost je ale pravděpodobnější. Stejně tak, jako je neznámé, jestli se programu Android Silver vůbec dočkáme. Google zatím oficiálně nic nepotvrdil a k dispozici jsou pouze uniklé fotografie ukazující jakousi prezentaci požadavků a základů programu Android Silver.
Zdroje: androidpolice.com, computerworld.com, marketplace.org