Xiaomi Redmi Note 2
recenze

Xiaomi Redmi Note 2

Nahý král střední třídy
65

Dát za telefon 6 tisíc, to už je v dnešní době relativně hodně a zákazník právem očekává, že za své peníze dostane slušnou protihodnotu. Na jedné straně se tak může dočkat funkcí, které by ještě před rokem hledal u vlajkových lodí, na straně druhé pak daleko víc zamrzí i sebemenší nedostatek. Jak je na tom Redmi Note 2? Na to se podíváme v podrobné recenzi.

Za zapůjčení telefonu děkujeme e-shopu xm.cz

Když se předchůdce tohoto modelu objevil loni, kvůli předobjednávkám padaly servery a prodávaly se tisíce kusů za minutu. O rok později je situace trochu někde jinde. Spousta tehdy dražších modelů zlevnila a i čínská produkce se musí vyrovnávat s ostrou konkurencí z této země. Bude tedy k úspěchu stačit, že se vylepšilo pár stěžejních vlastností a cena se povedla stlačit ještě o něco níže? Anebo se telefon naopak utopí v moři dalších a víceméně stejných kousků?

Xiaomi Redmi Note Xiaomi Redmi Note 2
rozměry 154 × 78,8 × 9,5 mm 152 × 76 × 8,3 mm
hmotnost 199 g 160 g
vnitřní paměť 8 GB 16/32 GB
čipset Mediatek 6592 MediaTek helio X10
rozlišení 1 280 × 720 px (267 ppi) 1 920 × 1 080 px (401 ppi)
LTE ne ano (bez 800 a 900 MHz)

Kompletní srovnání naleznete v našem katalogu.

Obsah balení: ničím nepřekvapí

Jednoduchá kartonová krabice dává tušit, že na vás uvnitř druhé Vánoce nečekají. A taky že ne. Kromě telefonu už je v balení jen kabel, příjemně malý adaptér nabíječky, pár stručných návodů v čínštině a ještě stručnější příručka v češtině. Jak bývá v poslední době zvykem, pokud máte zájem o sluchátka, budete se muset postarat sami.

Prosté balení s prostým obsahem.

Technické parametry Xiaomi Redmi Note 2 32 GB Prime

Kompletní specifikace
Konstrukce152 × 76 × 8,3 mm, 160 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 5,5" (1 920 × 1 080 px)
Fotoaparát13 Mpx (4 128 × 3 096), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetMediaTek helio X10, CPU: 8×2,2 GHz, GPU: ano
PaměťRAM: 3 GB, vnitřní paměť: 32 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 5.0
Akumulátor3 060 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:32 hodin
Dostupnostsrpen 2015, 5 999 Kč

Design a konstrukce: doba plastová

Nečekejte žádný náznak luxusu nebo nějaké extravagance. Doba, kdy telefon ohromoval velkou úhlopříčkou je dávno pryč, a tak telefon vypadá, tak jak vypadá – že se na něm šetřilo. Je za to zodpovědná plastová skořepina, která obepíná i boky telefonu. Je to celkem praktické, ale nutno podotknout, že takové řešení používají i ty nejlevnější telefony na trhu. Na svém místě však drží pevně, jenom pokud silou zatlačíte na její prostředek, pak pocítíte, že se asi o necelý milimetr prohne. Ničemu to nevadí, tedy až na dobrý pocit z kvalitní konstrukce.

Rozměry 152 × 76 × 8,25 mm jsou celkem přijatelné, vyšší hmotnost, konkrétně 160 gramů je ale v ruce trochu znát.

Prohlídka přední strany telefonu nepřináší žádné překvapení. Pokud budeme postupovat od levého horního rohu, pak v něm nalezneme vícebarevnou notifikační diodu, fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů a další nezbytná čidla (okolního jasu a blízkosti). Displej s úhlopříčkou 5,5 palce zabírá značnou část přední plochy s relativně úzkými rámečky. Pod ním se ještě našlo místo na trojici senzorových kláves. Ty jsou podsvícené slabým červeným světlem, což vypadá efektně a při dotyku krátce zavibrují.

Konstrukce je klasická a chtěla by trochu vylepšit.

Boky telefonu nabídnou překvapení v podobě okénka infraportu na horní straně. Tento druh výbavy není obvyklý ani u jiných a mnohem dražších telefonů. S jeho funkčností je to ale horší, jak si povíme v kapitole o multimédiích. Vedle něj naleznete 3,5mm jack a sekundární mikrofon. Na pravém boku je to vypínací tlačítko a ovládání hlasitosti – oboje umístěné v horní polovině a snadno ovladatelné pravou i levou rukou. Dole pak najdeme další mikrofon a také microUSB port. Využít jej můžete nejenom k nabíjení a propojení s počítačem, ale dokáže i díky funkci USB-OTG přečíst paměti flash a externí disky. Příslušnou redukci si ale musíte opatřit sami.

Obvyklou sestavu nabízí i zadní strana telefonu, respektive to, co se nachází pod ní. Máme tady čočku třináctimegapixelového fotoaparátu, jednoduchou LED diodu, slot pro microSD kartu, dvojici slotů pro microSIM kartu a velkou, uživatelsky vyměnitelnou baterii s kapacitou 3 060 mAh. Nesmíme zapomenout ani na malý reproduktor.

Celkově tedy z hlediska designu a zpracování Xiaomi Redmi Note 2 nijak zvlášť nezaujme, ale také nezklame. Je to další z řady telefonů, které se snaží udržet cenu co nejníž, a tak sáhnou po ověřené konstrukci i materiálech. Pokud pro vás není větší úhlopříčka displeje překážkou, nezklame vás ani samotný telefon.

Všechny ovládací prvky jsou na svém místě.

Displej: radost pohledět

Jestli má někde telefon silnou stránku, pak je to jeho displej. Na ploše s úhlopříčkou 5,5 palce byl použit IPS zobrazovač s rozlišením FullHD, tedy 1 920 × 1 080 bodů. Co se papírových parametrů týče, výše už jsou jenom experimenty vlajkových lodí.

Potěšitelné je však hlavně konstatování, že tyto parametry obstojí i v praxi. Displej je skutečně velmi jemný, má dobré podání barev. Pří náklonu do boků sice trochu mění jejich odstín, ale toho si všimnete jen u velkých jednolitých ploch. Pak ale zůstává všechno stabilní a na obraz je možné dívat se i pod velmi ostrým úhlem.

Displej je skutečně kvalitní.

Co mě potěšilo je i velký rozsah jasu. Na horní hranici by to chtělo možná pár procent přidat, to je ale potíž prakticky všech telefonů. V praxi se ale také často dostanete s telefonem do úplné tmy, to zase potěší velmi slabé světlo, které u jiných telefonů bývá dosti silné, což je u tak velké úhlopříčky na závadu. A také můžete všechno ponechat na bezproblémově fungující automatické regulaci. V menu si dále můžete doladit teplotu barev i jejich sytost.

Nastavení displeje.

Potěšila také péče, kterou vývojáři věnovali signalizační LED diodě. Můžete si nastavit jednu ze sedmi základních barev, zvlášť pro notifikace, nepřijaté hovory i zprávy. Dokázali bychom si představit i další pokročilé funkce, jako například probouzení poklepáním, ty zde však chybí. Displej kryje podle výrobce tvrzené sklo, není to ale známá značka, jako je Gorilla Glass.

Nastavení notifikační LED diody.
Diskuze ke článku
pepa
bez LTE .. takže nic :-/
Michal
Nejsem si jist, ale recenze neobsahuje videopohled, přesto že je tam napsaný u první kapitoly.
Honza
Zlaté HTC 620 má sice poloviční RAM ale zato má kompletní LTE a podle mého názoru vypadá lépe.
Václav Mach
Václav Mach
Děkuji za příjemně čtivou recenzi. Telefon vlastním a do velké míry souhlasím s napsaným. Ovšem proti vámi testovanému telefonu s rom od xiaomimobile mám v telefonu MIUI v7 od miuios.cz která obsahuje jak FM rádio (tedy aplikaci na poslech klasických rádií) tak i aplikaci Ovladač která obsluhuje infrapost, a ovládám s ní doma dvě televize.
Závěrem bych poprosil o zmíněný vidoepohled ;-)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze