Vyzkoušeli jsme mobilní 5násobný bezztrátový zoom od Oppo

26

V jednom z našich předchozích článků jste si mohli prohlédnout nejnovější smartphony značky Oppo. Ačkoliv modely R9s do značné míry kopírují iPhone, zmínil jsem, že Oppo je také značkou velmi inovativní, a to nám na MWC 2017 dokázali svým nejnovějším produktem – mobilním fotoaparátem s 5násobným bezztrátovým zoomem.

Možná si říkáte, že to přeci nic není. Že 5násobný zoom máte v telefonu už dnes. Ale není to úplně stejné. Řešení, které představilo Oppo, totiž při zoomování zachovává celé rozlišení a fotografie tak neztrácí kvalitu digitální interpolací. Jak to vlastně dělají?

Pětinásobný bezztrátový zoom Oppo – MWC 2017

Hned v úvodu musím vyvrátit jeden omyl – řešení od Oppo není žádný optický zoom tak, jak ho známe například z fotoaparátů. Aby Oppo dosáhlo takového přiblížení bez ztráty kvality, kombinuje v sobě dva samostatné fotoaparáty. Zatímco jeden má klasické ohnisko a vypadá jako běžný fotoaparát, druhý láme světlo o 90°skrze skleněný hranol a posílá ho do soustavy čoček. Ty dělají to hlavní kouzlo, protože se prakticky jedná o teleobjektiv s 3× optickým zoomem s pevným ohniskem.

Porovnání s Apple iPhone 6, Sony Xperia Z3 a DSLR Nikon D7100

TIP! Takhle by měl vypadat iPhone! První dojmy z Oppo R9s a R9s Plus

Do slibovaného pětinásobného zoomu nám ale ještě něco chybí a tento chybějící článek 2× zoom dodělává Oppo digitálně skrze spolupráci obou čoček fotoaparátu. Podobně to dělá například nový Huawei P10, které také nabízí bezztrátový 2× zoom. Ve výsledku se pak tedy jedná o 5× (takřka) bezztrátový zoom.

Porovnání v pořadí Oppo, iPhone 6, Xperia Z3

Jeho hlavní výhodou však je, že celý mechanismus se bez potíží vleze do zařízení běžných rozměrů – ukázkový přístroj měl tloušťku odhadem 8 mm. S kolegy jsme se shodli, že často vídáme běžné uživatele, kteří na telefonu zoomojí pomocí digitálního přiblížení a neuvědomují si, že tím fotografii zcela degradují. Řešení od Oppo naopak přináší velice zajímavý systém, který se pravděpodobně objeví již zanedlouho v některém z jejich zařízení a snad se ho dočkáme také u jiných výrobců.

Diskuze ke článku
František
Zoom bych určitě ocenil. Zdá se,že to oppo dokázalo. Snad se chytnou další výrobci. Určitě lepší vychytávka než rádoby bezdrátové nabíjení které ne edge 7 nepoužívám stejně tak otisky prstů nebo nesmysl typu always one. Sice na s7 edge nedám dopustit, ale přitom plno věcí z něho mám jsem okamžitě deaktivoval :D Snad samsung také na zoomu zapracuje.
Petr
To mne pobavilo srovnat i iPhone 6 který má foťák jako 5s - nízké rozlišení x let starý čip a ani nemá optickou stabilizaci, pokud by se srovnávalo se 7Plus asi by to vypadalo úplně jinak že ;)
Druhý postřeh - na tom Oppu byla za tím panáčkem na té střeše úplně ukázkově vidět chromatická vada jak ,,prase,, ;)
Miraa
Bezztrátový zoom? Boha jeho co je to za terminus technikus???
klik
Výborné! Alespoň nějaká opravdu přínosná inovace. Díky za článek!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze