Služba Google Currents je zjednodušeně řečeno taková "lepší" RSS čtečka, která mimo RSS zdrojů obsahuje ještě speciálně upravené verze mnoha webů. Díky nim můžete články konkrétního webu procházet v této aplikaci mnohem pohodlněji. Články jsou rozděleny do kategorií, umí galerie obrázků a videí, a plný obsah článku lze na rozdíl od RSS zdroje zobrazit přímo v aplikaci. Od klasické RSS čtečky se Google Currents liší tedy tím, že stejná data umí podat a zobrazit v mnohem líbivější formě podobně, jako byste si listovali pestrobarevným časopisem.
Pro Android je aplikace Google Current dostupná už od minulého roku, jen ji nebylo v ČR možné stáhnout a používat. Nyní už ji konečně pro ČR Google uvolnil, v Play Obchodu je k dispozici pod názvem Aktuality Google. Paralelně vyšla i verze pro iOS, ta se jmenuje stále originálním názvem Google Currents. S tím souvisí i jeden z rozdílů mezi verzemi pro Android a iOS - Android verze je plně lokalizovaná do češtiny, iOS verze je v angličtině.
Ačkoli aplikace Google Currents vypadá na platformě Android a iOS stejně, jsou mezi nimi drobné rozdíly. V Android verzi si můžete vybrat ze tří velikostí písma, a je zde možnost přeložit článek z jednoho jazyka do druhého, k čemuž slouží ikonka zeměkoule, ta v iOS verzi chybí. Očekávám ale, že po nějaké době se objeví stejná funkčnost i ve verzi pro iOS. Pro Google jen přece jen logicky přednější mít dříve více propracovanou verzi pro Android, než pro konkurenční iOS.
Hlavní obrazovka je rozdělená přibližně na dvě poloviny. V jedné je formou ikonek zobrazen seznam vašich odběrů a v druhé střídající se upoutávky na vybrané články. Po kliknutí na některý z odběrů se zobrazí buď seznam posledních článků (pokud je to RSS kanál), nebo graficky pěkně zpracovaný magazín. Odběry si můžete přidávat z obsáhlé knihovny, ve které jsou jednotlivé weby optimalizovány pro Google Currents nebo z RSS kanálů ze služby Google Reader. Pokud se vám nechce probírat jednotlivými weby, můžete si přidat už předpřipravené kolekce odběrů, jako jsou například "Hlavní zprávy", "Ze světa", "Technologie" a podobně.
Magazín připomíná aplikace nejen vzhledem, ale i ovládáním. Přechod mezi jednotlivými články, a listování během čtení samotného článku probíhá posouváním displeje prstem doleva a doprava, jako byste otáčeli stránky v papírovém časopise. Na malé obrazovce telefonu je to ale někdy docela otravné, moc textu se na takto malou plochu nevejde, a vy musíte stále jen otáčet stránky. Na velké obrazovce tabletu je to ale úplně o něčem jiném, tam je iluze papírového magazínu dokonalá. Jak už jsem psal v prvním odstavci, pokud je přihlášen odběr ve formě RSS zdroje, pak se zobrazuje v aplikaci jen jeho stručný text, který je v RSS obsažen, zbytek článků se na vyžádání otevře v internetovém prohlížeči. Uvítal bych, kdyby se obsah zobrazil zformátován do podoby magazínu i pro RSS zdroje z Google Readeru.
Google Currents není na obou platformách ničím vyloženě revolučním, snad jen že službu a aplikaci poskytuje přímo společnost Google. Na iOS má velkou konkurenci v zaběhnuté a skvělé aplikaci (stále lepší než Google Currents) Flipboard, která mimo RSS zdrojů a webů integruje i sociální sítě. Android zase má čtečku Pulse News, News360 a jiné další, ovšem narozdíl od iOS není dle mého názoru žádná z nich lepší, než Google Currents (či, chcete-li, Aktuality Google).
Svůj vlastní Google Currents kanál má i mobilenet.cz, můžete si ho do své knihovny přidat přes tento odkaz.
Aplikaci Google Currents si můžete stáhnout zdarma buď v Play Obchodu nebo na App Store. Vyzkoušeli jsme ji na Apple iPhone 4S a tabletu Asus Transformer Eee Pad TF101. Nezobrazuje žádnou reklamu, takže vás nic neruší v pohodlném čtení a konzumaci multimediálního obsahu.