Vybíráme nejlepší tabletofon, aneb velikost displeje neznamená vše

Vybíráme nejlepší tabletofon, aneb velikost displeje neznamená vše
41

Není tomu tak dlouho, kdy se celosvětově začaly prosazovat telefony s obřími úhlopříčkami. To mělo samozřejmě přímou návaznost na rozmach tabletů, kdy se výrobci snažili zaplnit pomyslnou díru na trhu. Jak to dopadlo už víme, máme tabletofony kvalitní, ale také ty, u kterých je funkčnost velmi omezená. V dnešním přehledu se zaměříme na ty nejpovedenější z nich.

Tabletofony se nestaly slepou větví, jak mnozí předpokládali. Našla se poměrně velká základna uživatelů, kterým velký, někdy dokonce obří, displej, vyhovuje. Není se čemu divit, ještě donedávna byly za až směšně velké telefony považovány smartphony s úhlopříčkou okolo 5 palců, dnes se tato úhlopříčka pomalu přesouvá do kategorie „stále ještě kompaktních“ smartphonů. Úhlopříčka se totiž postupem času začala zvětšovat až do takové míry, kdy není problém narazit na telefonující tablet s displejem 6 až 7 palců. Záměrně jsme použili slovní spojení telefonující tablet, protože při úhlopříčce 7 palců už zkrátka nemůžeme mluvit o telefonu jako takovém.

Výběr nejlepších tabletofonů za rok 2016

Výrobci aktuálně chrlí jeden velký smartphone za druhým, pro ty, co byly zvyklí na smartphony s menší úhlopříčkou přichází krušné časy. Nejenom že je už nemyslitelné mít telefon s maximální funkční výbavou a úhlopříčkou displeje do 4 palců, ale i těch velmi skromně vybavených je naprosté minimum. Když už se nějaký takový objeví, většinou jde o základní smartphone, který je určen spíše pro začínající uživatele, děti nebo seniory.

Samsung Galaxy S6 edge+
Tabletofony jsou zkrátka obrovské smartphony s větším displejem

Nemá smysl polemizovat nad tím, jestli se situace zase jednoho dne otočí a TOP smartphony nabídnou úhlopříčku běžnější dřívějším standardům, dnešní výběr zasvětíme právě zařízením, která jsou na svůj obrovský displej pyšná. Jak už ale z našich podrobných recenzích víte, ne vše je pouze o velikosti úhlopříčky displeje, více než kdy jindy musíme dávat pozor i na další průvodní faktory. A právě na ty se zaměříme nyní.

Jemnost displeje

Jemnost displeje vypočítáme speciálním vzorcem, do kterého musíme dosadit velikost úhlopříčky v palcích a rozlišení v pixelech. Pokud tedy například máme 5palcový smartphone s rozlišením 1 280 × 720 pixelů, je výsledná jemnost 294 PPI (pixelů na palec). Výpočet je následující:

5 palců, HD rozlišení


(1 280 × 1 280) + (720 × 720) = 2 156 800

√2 156 800 = 1 468,6048

1 468,6048 : 5 = 293,72 = 294 PPI

Výpočet je tedy jednoduchý, stačí vynásobit každou část rozlišení samu sebou, tyto hodnoty přičíst a výsledek odmocnit. Odmocněný výsledek poté vydělíme velikostí displeje v palcích (v našem případě číslem 5) a výsledek nám dá výslednou jemnost, kterou ještě zaokrouhlíme dle zvyklostí. My tedy víme, že na 5palcovém displeji dostaneme při HD rozlišení jemnost 294 pixelů na palec.

jemnost displeje

Pokud se na jemnost displeje soustředíte, tak potom víte, že hranice 300 pixelů na palec je snesitelným minimem proto, aby bylo dosaženo pocitu, že displej netvoří jednotlivé pixely. Respektive běžné lidské oko nemá při této jemnost šanci rozpoznat jednotlivé pixely, pokud se na telefon díváte z běžné vzdálenosti zhruba 30 centimetrů a více. Samozřejmě při bližším prozkoumání displeje můžete na pixely narazit, zde se hranice zvyšuje až někam k hranici 400 pixelů na palec. Poté už nemáte šanci jednotlivé pixely poznat ani při bližším ohledání.

Už tedy víme, že náš fiktivní smartphone s 5palcovou úhlopříčkou a HD rozlišením má dostatečnou jemnost na bezproblémovou práci, co se ale stane, pokud úhlopříčku zvedneme například na 5,5 palců, kde většinou startují tabletofony? Přesvědčit se můžeme opět výpočtem.

5,5 palců, HD rozlišení


(1 280 × 1 280) + (720 × 720) = 2 156 800

√2 156 800 = 1 468,6048

1 468,6048 : 5,5 = 267,02 = 257 PPI

Jemnost displeje poměrně rapidně klesla, a to na hodnotu 257 pixelů na palec. V takovém případě jsou už jednotlivé pixely poměrně snadno rozeznatelné a displej může působit nehezkým dojmem. Rastr už zkrátka nebude tak jemný a projeví se to na kvalitě zobrazovaného materiálu (ať už ikonek a nebo obrázků).

Kdybychom měli tuto část nějak uzavřít, každý kvalitní tabletofon by měl disponovat alespoň Full HD rozlišením. Opět si na extrémním případě vysvětlíme, proč tomu tak má být. Oním extrémem bude telefonující tablet s úhlopříčkou 7 palců a Full HD rozlišením.

7 palců, Full HD rozlišení


(1 920 × 1 920) + (1 080 × 1 080) = 4 852 800

√4 852 800 = 2 202,9072

2 202,9072 : 7 = 314.70 = 315 PPI

Opět se totiž přibližujeme k hranici 300 PPI, což je, jak už víme, ideálním minimem.

Kvalita konstrukčního zpracování

U každého telefonu se samozřejmě zaměřujeme na kvalitu konstrukčního zpracování, avšak tabletofony si zaslouží ještě větší pozornost. Proč? Těla takových zařízení jsou samozřejmě mnohem větší a tak je důležité soustředit se na použité materiály a na jejich správné lícování. Ne vše je samozřejmě o použitých materiálech, všichni si pamatujeme na aféru bendgate u iPhonů, případně na aféru s ohýbáním nejnovějšího Nexusu od Googlu.

Bendgate

Není vždy důležité dbát na celokovovém provedení, více než kdy jindy záleží na tom, jak si výrobce poradil s konstrukčním zpracováním. Na trhu existuje samozřejmě valná většina dobře zpracovaných modelů, ty méně povedené však na první pohled nemusí odhalit ani cena – i v nižších cenových třídách lze narazit na kvalitně zpracovaná zařízení, bohužel to ale platí i naopak.

Funkce pro ovládání velkého displeje

Od 5,5 palců výše je téměř nemožné ovládat displej jednou rukou, samozřejmě až na výjimky potvrzující pravidlo. V takovém případě se opravdu hodí doplňující funkce, které se postupem času staly alfou a omegou při ovládání takto velkých zařízení. Tabletofony mají ve svých nabídkách téměř všichni známější výrobci, co se softwarové části týče, ne všichni se však snaží usnadnit svým zákazníkům ovládání samotné.

Onehand

Naprostým základem by se měla stát funkce, která dovoluje upravit přiblížení klávesnice a číselníků na levý či pravý bok, čímž se stane ovládání pohodlnější. Tuto funkci naštěstí nabízí většina výrobců, namátkou můžeme zmínit produkty značky LG, Asus, Samsung a další.

Mezi další funkce usnadňující ovládání velkého displeje patří dočasné umělé zmenšení úhlopříčky. To zvládají například produkty značky Samsung (řada Note) nebo opět tabletofony značky Asus. V takovém případě stačí v nastavení vybrat přednastavenou či vámi zvolenou velikost, na kterou se displej uměle zmenší. V takovém případě je pak snazší sepsat SMS či brouzdat po internetu, a to vše za pomocí jedné ruky. Samozřejmě tím ovšem přijdete o jeden z největších benefitů tabletofonů obecně – velkou úhlopříčku displeje.

Kapitolou samou pro sebe je ovládání pomocí dotykového pera. Teď samozřejmě nemáme namysli doplňkové pera s gumovými koncovkami, myslíme speciální stylusy, které jsou součástí samotného zařízení. Zde dominuje Samsung a jeho modelová řada Galaxy Note, která ukrývá ve svých útrobách dotekové pero S Pen. To slouží jak pro zadávání textů, tak také pro kreslení poznámek. Mezi další funkce patří rychlé spouštění přednastavených aplikací pomocí dvojitého zmáčknutí tlačítka na těle pera.

Velikost baterie

Velikost baterie a délka výdrže, je strašákem u všech moderních smartphonů, opět ale platí, že u tabletofonů je nutné dávat ještě větší pozor. Rozměrný displej s (ideálně) vysokým rozlišením je obrovským žroutem energie, nehledě na výkonné, ale často špatně optimalizované vnitřnosti. Základem je samozřejmě vysoká kapacita (ideálně přes 3 000 mAh) baterie, přítomnost úsporných režimů, úsporného 64bitového procesoru a v neposlední řadě také optimalizované prostředí. Stále platí, že u tabletofonů je výhrou, pokud nabídnou jednodenní výdrž při maximálním zatížení, stále je ale nutné brát ohledy na výdrž, pokud využíváte telefon převážně na stream videa nebo jako GPS navigaci, pro kterou se velký displej skvěle hodí, je jasné, že jim energie dojde brzy. Takto náročné úkony jsou totiž samozřejmě pro baterii velmi namáhavé (displej je neustále aktivní, stahují se data na pozadí atd.). Ideálním společníkem by se tedy měla stát náhradní baterie (pokud dané zařízení umožňuje uživatelskou výměnu) nebo powerbanka, která povětšinou dodá energii i na několik nabíjení.

Xiaomi

Powerbanky s vysokými kapacitami lze dnes sehnat za částku okolo 500 až 1 000 Kč, pokud se ovšem často zdržujete mimo přístup k elektrické energii, taková investice se jistě vyplatí. Z mnoha dostupných značek můžeme doporučit produkty značky Xiaomi, které nabídnou kvalitní zpracování, vysokou (reálnou) kapacitu a také příjemnou cenu okolo 500 až 800 Kč, v závislosti na vybraném modelu, respektive velikosti baterie.

Pokud se s tabletofony naučíte vhodně zacházet, lze výdrž baterie poměrně výrazně prodloužit, zkusíme si tedy shrnout základní poučky, které se jistě budou hodit i majitelům „klasických“ smartphonů:

  • vypnutí dat na pozadí: pokud právě nepotřebujete neustále synchronizovat vaše e-maily, baterii pomůžete, pokud utlumíte data na pozadí. To lze většinou provést v nastavení daných účtů, u mnoha tabletofonů tuto funkci naleznete také v hlavních přepínačích v notifikační liště.
  • vypnutí nepotřebných aplikací na pozadí: pokud spouštíte velké množství aplikací, může se stát, že některé z nich budou brát energii i v případě, že se tváří jako vypnuté. Klasickým příkladem jsou různé hry dostupné zdarma, které zobrazují velké množství reklam. Tyto aplikace je nutné vypínat manuálně, a to přímo v multitaskingové nabídce daného zařízení.
  • eliminace GPS: mnoho aplikací vás pro svůj bezproblémový chod poprosí o aktivaci polohových služeb. Pokud zrovna nesedíte v autě a tabletofon neslouží jako navigace, doporučujeme polohové služby vypnout. Zapnout většinou jdou okamžitě, opět v rychlých přepínačích notifikační lišty zařízení.
  • úsporné režimy: pokud na noc nevypínáte své zařízení, lze aktivovat alespoň úsporný režim. V tomto režimu je dostupný jak budík, tak také hovory a SMS zprávy, povětšinou se utlumí pouze výkon procesoru, případně již zmíněná data na pozadí. Po deaktivaci takového režimu se však automaticky vrátí vaše nastavení zpět, o nic důležitého tedy nepřijdete. V některých momentech mohou pomoci také ultra úsporné režimy, které do svých modelů implementuje stále více výrobců. Takový režim utlumí všechny funkce na minimum, ve většině případů dojde také k tomu, že se displej zahalí do černobílých odstínů. Takový režim udrží v krizových momentech tabletofon i několik hodin v pohotovosti.
  • pravidelné nabíjení: i když před spaním váš smartphone ukazuje i 50 % baterie, doporučujeme jej i přesto nabít. Do rána následujícího dne se kapacita ještě sníží (zvláště, pokud neaktivujete úsporný režim), a to může mít za následek, že další, byť jen pracovní, den, zařízení nevydrží. Většina nejnovějších modelů má ochranu proti napětí a proti zbytečnému nabíjení, v případě, že se tedy daný smartphone dobije na 100 %, proces nabíjení se automaticky ukončí.
  • pravidelné čištění a odinstalace programů: jistě to známe všichni. Koupíme si nový telefon a doslova jej zahltíme různými aplikacemi a hrami, abychom jej poctivě otestovali. Následně aplikace, hry a nepotřebná data neodinstalujeme, což se samozřejmě dříve či později projeví na rychlosti zařízení. Všechny nepotřebné aplikace je tedy dobré čas od času vymazat a v případě nutnosti nainstalovat i speciální software, který vás zbaví dat v mezipaměti různých aplikacích, případně také instalačních souborů. Aplikace jsou navíc dostupné pro většinu platforem zdarma. Nejvíce se podobné čištění vyplatí na operačním systému Android, který se nejčastěji setkává s nadměrným zanesením různými daty.

Distribuce a certifikace

Stejně jako u jakýchkoli jiných výrobků, i u tabletofonů je důležité myslet na správnou (tuzemskou) distribuci a také certifikaci, bez které se zařízení nesmí vyskytovat na daném trhu a ani se nesmí prodávat. Vše je samozřejmě závislé na ceně. Čím levnější zařízení a méně zkušený prodejce, tím větší šance, že vám domů přijde problémový telefon. Tuzemská distribuce zajistí to, že telefon bude plně lokalizován, nabídne český návod, českou nabíječku a také aktuálně dostupný firmware. Správná homologace pak zajistí, že telefon splňuje standardy pro prodej na daném území.

tlačítka

A jak poznat homologované zařízení? Jednoduše, podle označení CE (Conformité Européenne), které musí být jak na samotném zařízení, tak také na originální krabici od výrobce. Toto potvrzení jasně deklaruje, že označený produkt splňuje všechny právní požadavky. Znamená to, že u daného produktu byla před uvedením na evropský trh notifikovaným orgánem ověřena shoda s příslušnými právními požadavky. V takovém případě jej lze prodávat v celé Evropské unii.

Zkušenosti napoví nejvíce

Ať už se rozhodnete nakupovat kdekoli a kterýkoli model, vždy je dobré poptat se vašich známých na zkušenosti s jejich telefony. Mnoho modelů působí na propagačních snímcích (případně i v kamenné prodejně) velmi povedeným dojmem, výsledek je ale mnohdy za očekáváním. Pár ušetřených stovek totiž ve výsledku může znamenat velké problémy, například s případnou reklamací. Zvláště tato poučka platí u drahých telefonů, u kterých by nefunkčnost znamenala velkou ztrátu. Náhradní díly nemusí být pro danou značku (týká se hlavně čínských smartphonů) v České republice k dispozici, a tak většinou nezůstane jiná volba, než koupit telefon nový.

Diskuze ke článku
Nick Cave
To je teda výběr... Tabletofony mají mít IMHO 6p a více, v přehledu neměly chybět Lenovo Phab Plus, Lenovo Phab2 Plus, Huawei Mate 8, Asus Zenfone3 Ultra
Karel
Proč už není před kamerou Martin Fajmon? to už ho nedáváte před kameru?
Pavel
To "velikost displeje neznamená vše" mi vzhledem k zaměření článku (kde jsou vybrány pouze telefony s velkým diplejem) přijde dost zavádějící.
Honza
Mate 9 ma infra port....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze