Vodafone prodává první SMS světa. Jako NFT za miliony korun

1
Vodafone prodává první SMS světa. Jako NFT za miliony korun
Fotografie: Vodafone
  • První SMS na světě, která přála veselé Vánoce, byla přenesena prostřednictvím sítě Vodafone v roce 1992
  • Zprávu nyní může získat vítěz ve výjimečné aukci pořádané síní Aguttes ve Francii
  • Kupující takzvaného NFT tokenu dostane unikátní repliku původního komunikačního protokolu
  • Cena se podle odhadů může dostat v přepočtu až přes 5 milionů korun

Šlo o 15 znaků, které změnily svět: „Merry Christmas“. První SMS na světě, která přála veselé Vánoce, byla přenesena prostřednictvím sítě Vodafone 3. prosince 1992. Na vánočním večírku zprávu dostal zaměstnanec Vodafonu Richard Jarvis, poslal mu ji Neil Papworth z počítače. Právě tuto SMS nyní může získat vítěz v unikátní aukci pořádané aukční síní Aguttes ve Francii.


Kupující, který bude moci platit kryptoměnou ether, tedy oběživem na technologické platformě Ethereum, si koupí takzvaný NFT token (non-fungible token). Tím získá do svého exkluzivního vlastnictví detailní a unikátní repliku původního komunikačního protokolu, který přenesl první SMS na světě. „Aukcí spojujeme průkopnického ducha dvou století. Zvěčňujeme první SMS na světě v blockchainu a dražíme NFT pro dobrou věc. Věříme, že technologie mohou změnit svět, když slouží lidem a spojují je,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

Přenos krátké textové zprávy před téměř třemi desetiletími byl rozhodujícím okamžikem v historii mobilních komunikačních technologií. V roce 1999, sedm let po odeslání první SMS prostřednictvím Vodafonu, bylo ve světě konečně možné posílat textové zprávy prostřednictvím i konkurenčních sítí, což urychlilo jejich používání a popularitu. Dnes si pozdravy k Vánocům a mnoha dalším svátkům posílají miliardy lidí na celém světě už nejen ve formě textových zpráv, ale videí, zvukových zpráv nebo emotikonů.

Od minulosti SMS k budoucnosti NFT

Podobně jako SMS na přelomu tisíciletí se nyní stále více ve světě prosazuje technologie blockchain, na které funguje i nejznámější kryptoměna bitcoin. A právě blockchainu využívají i zmíněné NFT neboli non-fungible tokeny, což znamená „nezaměnitelný“. NFT lze použít k prokázání vlastnictví určité věci, ale i souvisejících práv například pro hlasování, a to nezměnitelným a jednoznačným způsobem. Vlastník NFT jej drží ve své vlastní blockchainové peněžence, což je obdoba digitální peněženky.

NFT tokeny tak slouží jako jedinečné a proti padělání odolné certifikáty vlastnictví, které digitálně prokazují vlastnictví konkrétního aktiva. Příklady použití sahají od vlastnictví digitálních uměleckých děl a sběratelských předmětů až po virtuální předměty pro online hry, webové domény a další. Vzestup technologie blockchain a NFT je podobný tomu, čeho dosáhl Vodafone přenosem první textové zprávy. Vodafone nyní zvěční svůj vlastní historický okamžik na blockchainu tím, že jej 21. prosince 2021 vydraží jako NFT.

Historický okamžik pro dobrou věc

Aukční síň Aguttes zatím odhaduje u dražby výsledek na 100 000 až 200 000 eur, tedy v přepočtu až přes 5 milionů korun.

Vodafone věnuje veškerý výtěžek z aukce Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, a to na podporu lidí, kteří byli nuceni kvůli válečným konfliktům opustit své domovy nebo čelí pronásledování.

tisková zpráva,
Související články
Diskuze ke článku
Franta Kulisek
Franta Kulisek
Pokud se jeste svet uplne v prdel neobratil, tak za to dostanou maximalne, MAXIMALNE pet korun!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze