To je rozhodně otázka, kterou v prvních dojmech nezodpovíme. Minimálně z hlediska designu totiž lze tabletu těžko co vyknout a abychom nalezli případné chyby, nebo naopak světlé stránky, musíme jít hlouběji do lesa. Pojďme se tedy podívat na to, co jsme o novince za několik dní zjistili.
Design a konstrukce: kvalitní krasavec
Samsung vždycky uměl dělat pěkné produkty a testovaný kousek není výjimkou. Hodnotné materiály bychom tu vzhledem k cenové hladině a třídě hledali marně, to však nemění nic na tom, že se Galaxy Tab 2 10.1 povedl. Už na první pohled působí tablet velmi stylově a dostatečně draze, i když po uchopení poznáte obyčejný plast. Ani Samsung nedosáhl hodnotného pocitu z plastu, který zatím vítězně drží Transformer Pad 300.
Celková konstrukce je naštěstí perfektní. Nikde nic nevrže, neodstává a výrobce konečně upustil od velkých vylupovacích krytek, které jenom znervózňují při manipulaci. Vepředu potěší Gorilla Glass, chránící velký desetipalcový displej. Kromě loga výrobce a kamerky pro videohovory tu nalezneme už jen velmi pěkně zpracované stereo repráčky. Ty jsou integrovány do stran, díky čemuž vyluzují velmi prostorový a dostatečně hlasitý zvuk. Navíc je nemáte šanci ničím zakrýt, takže můžete ovládat tablet bez obav z jakékoliv strany.
Na dolní hraně se nachází pouze systémový konektor a mikrofon, boční strany jsou tlačítek a jiných prvků zproštěny úplně. Velmi úrodná je naopak horní hrana, kde nalezneme nejen vypínací tlačítko, ale také regulátor hlasitosti, slot pro paměťové karty microSD a konektor 3,5mm Jack pro připojení vlastních sluchátek. I přesto, že výrobce napěchoval prakticky všechny ovládací prvky na horní hranu, není výrazně přeplněna a navíc jsou tlačítka dostatečně tenká. Všechna tlačítka jsou navíc vyvedena velmi stylově v tmavém plastu, který se zahýbá ještě na zadní stranu.
Ta je naopak velmi jednoduchá a téměř prázdná. Kromě čočky fotoaparátu v horní části a loga výrobce tu nenalezneme vůbec nic. To je však možná spíše k lepšímu. Pocit z tabletu je také velmi příjemný, a to vše díky tenkému a lehkému tělu s hmotností 588 gramů a tloušťkou 9,7 milimetrů. Samsungu se nástupce tabletu Galaxy Tab 10.1 opravdu povedl a i když mu schází hodnotnější materiály, dokáže to skvěle zamaskovat.
Displej a uživatelské prostředí: hezký, ale pomalý
Jak už jsem poznamenal výše, tablet se honosí desetipalcovým displejem s technologií PLS a rozlišením 1280 x 800 pixelů. Jedná se tedy víceméně o standard, který dobře vypadá a nabízí dostatečně ostré zobrazení, syté barvy a silný jas. Samotný displej by se dal povazovat za povedený, problémy se však skrývají spíše v uživatelském prostředí a samozřejmě v hardwaru.
Zatímco 1 GB operační paměti je v současné době dostačujícím faktorem, dvoujádrový procesor Cortex A9 s taktem 1 GH už nikoliv, na tabletech pak především. Grafický čip PowerVR SGX540 dělá, co může a interní úložiště o velikosti 16 GB (k dispozici pouze 12 GB) taktéž postačí, zvláště díky přítomnosti slotu pro paměťové karty. Nedostatek výkonu a rychlosti procesoru je ale opravdu znát, a to na každém kroku.
Děje se tak především v operačním systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich, který je navíc zatížen uživatelskou nástavbou TouchWiz. Nebýt ji, možná by byl pohyb v systému svižnější, takto se však uživatel musí potýkat se zpomaleným a občas trhaným systémem, což nepotěší. Reakce systému jsou dokonce pomalejší, než u kolegy Galaxy Tab 2 7.0, a to už je co říct.
Slabší procesor novince opravdu škodí, jelikož by s výkonnějším kouskem (například Tegrou 3) rozhodně dokázala mnohem více. Procesor ji však neustále brzdí, což ještě prohlubuje neodladěný systém. Cukání naštěstí není tak výrazné, aby bylo používání tabletu nemožné a objevuje se spíše při běhu více aplikací najednou, případně během náročnějších grafických procesů. TouchWiz má navíc i své světlé stránky, které bych shrnul především na skvělou lištu miniaplikací, kterou vyvoláte zdola. Díky ní si můžete kdykoliv zaplnit displej kalkulačkou, světovým časem, hudebním přehrávačem a dalšími maličkostmi, aniž byste museli zavírat právě běžící aplikaci. Je to velmi praktický pomocník, kterého jsem vítal i u sedmipalcového brášky. Spolu s ním se vrací také ikonka na típání screenshotů a aktivnější notifikační lišta, kde nalezneme zkratky na Wi-Fi, GPS, Bluetooth a další služby.
Samsung Galaxy Tab 2 (10.1) – videopohled
Fotoaparát a video: důstojných 3 Mpx
Fotoaparát s rozlišením 3 Mpx v dnešní době opravdu není ohromující, rozlišení však není všechno, což by mohl povídat i nedávno recenzovaný Acer IconiaTab A510. Testovaný kousek dokáže pořizovat fotografie s rozlišením 2048 x 1536 pixelů a výsledky jsou dost průměrné, jak by se dalo očekávat. V dobře osvětlených exteriérech dokáže tablet nafotit ucházející fotografie, které však mají tendenci to přehánět se sytostí barev a kontrastem, navíc často lehce rozmazaně. V horších světelných podmínkách už nastupuje viditelný šum, navíc foťák zcela postrádá autofokus i přisvětlovací LED diodu, což se negativně podepisuje na výsledné kvalitě.
Některé nedostatky lze odstranit dostatečně podrobným nastavením, kde nechybí nejen volba saturace a vyvážení bílé, ale také efekty včetně negativu či sépie, nebo scény včetně krajiny, sněhu, noci a několika dalších. Po krátké návštěvě nastavení si lze s výslednou kvalitou ještě pohrát, rozhodně však nečekejte zázraky. Obecně lze fotoaparát na své poměry považovat za značně průměrný a vhodný akorát tak na pořizování momentek. Na ty však tablety většinou ani nejsou.
Zkušební fotografie
Přístroj dokáže natáčet také video v rozlišení 720p, jeho kvality však nejsou o nic lepší a při nejmenším dostanete ve výsledku ucházející videozáznam, který strádá rozmazáním pohybujících se objektů a nedostatečně čistým zobrazením s přítomným šumem. Nechybí ani kamerka pro videohovory, která dokáže fotit i natáčet, bohužel pouze s VGA rozlišením.
Prvotní dojmy z tabletu jsou rozhodně více pozitivní, než negativní. Zatímco nedávno recenzovaný IconiaTab A510 dokázal nalákat spíše hrubým výkonem, Galaxy Tab 2 10.1 potěší už svým vzhledem. Díky perfektnímu zpracování a ucházejícímu výkonu dokáže uživatel prominout i občasnou trhanost a pomalost, které by určitě prospělo odstranění nástavby TouchWiz. Prozatím lze jen konstatovat, že máme co do činění se slušným tabletem střední třídy, jehož výhody i nedostatky nyní začínáme pořádně prověřovat.
Nejnovější tablet Samsungu Galaxy Tab 2 (10.1) právě intenzivně testujeme. Pokud vás cokoliv zajímá, obraťte se na nás prostřednictvím diskuze pod tímto článkem. Odpovíme vám přímo v diskuzi nebo odpověď zahrneme do plánované recenze.
Technické parametry Samsung Galaxy Tab 2 (10.1)
Kompletní specifikaceKonstrukce | 175,3 × 256,6 × 9,7 mm, 588 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT PLS, 10,1" (1 280 × 800 px) |
Fotoaparát | 3 Mpx (2 048 × 1 536), , video: 1 280 × 720 px, 30 FPS |
Chipset | Texas Instruments OMAP4430, CPU: 2×1 GHz, GPU: PowerVR SGX540 |
Paměť | RAM: 1 GB, vnitřní paměť: 16 GB / 32 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ne |
Operační systém | Android 4.0 |
Akumulátor | 7 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ? |
Dostupnost | srpen 2012, 9 600 Kč |
Hardware mi prijde vice, nez dostatecny, ale timhle vytvorem dela Samsung Android platforme ostudu.
Ale doporučil bych zvážit v recenzích i testy výkonu (Quadrant apod.), plus ukázat jak jedou náročnější hry (např. Dead Trigger v max nastavení) + uvést i grafický akcelerátor (zde zřejmě PowerVR SGX 540 na 300MHz) ...
Zkuste se nad tím alespoň zamyslet, zvýšilo by to celkovou úroveň na profesionálnější a komplexnější. Každopádně děkuji za povedenou recenzi. Jen tak dál. :))