Telefon právě testujeme. Ptejte se nás na to, co vás zajímá. Otázky pokládejte v diskuzi zde pod článkem nebo na Facebooku i Twitteru.
Zajímají vás funkce telefonu a jeho chování? Již nyní v tomto článku se můžete podívat na komentované video, které vás detailně provede funkcemi telefonu a seznámí vás s jeho chováním. Nebudou chybět ani živé fotografie.
Čínský výrobce Huawei není v našich končinách neznámý pojem. Ovšem až od srpna oficiálně vstoupil na český trh a přinesl s sebou celou řadu zajímavých novinek, které dostaly do vínku Android. V čele těchto zařízení stojí Huawei U8800 Ideos X5 o kterém si nyní povíme více. Tato novinka nabídne pouze minimum hardwarových kláves. Jsou jimi klávesa pro vypnutí, zapnutí nebo uzamčení kláves a kolébková klávesa pro ovládání hlasitosti. Zbylé klávesy jsou senzorové a jedná se o čtveřici umístěnou pod dotykovým displejem. Dotykový displej nabídne úhlopříčku 3,8 palce s kapacitní vrstvou a jemným rozlišením 480 x 800 bodů. Zobrazovací technologie je TFT, podání barev je standardní a se studenějším nádechem, ale dobrým jasem i velmi dobrou čitelností venku. Pozorovací úhly nejsou nijak zvlášť dobré, již při 15 stupňovém naklonění dochází k deformaci barev.
Konstrukční zpracování hodnotím známkou dvě. Potěší kovový stříbrný rámeček lemující boky telefonu. Zadní kryt je plastový s pogumovanou úpravou a díky tomuto řešení se zařízení velmi dobře drží a nesklouzává z ruky. Kryt na svém místě drží bez jakékoliv vůle, ovšem po promačkávání se ozývají drobné pazvuky a skřípání. Srdcem celého telefonu je moderní procesor od Qualcommu s čipsetem Scorpion o frekvenci 800 MHz. Ten je doplněný o grafický akcelerátor Adreno 205 a dále je přítomna paměť RAM kapacity 512 MB. Musím říct, že první dojmy co se týče rychlosti zařízení a svižnosti nejsou takové, jaké bych očekával. Reakce jsou průměrné. Pokud například srovnám reakce s Xperií arc, která má rovněž čipset Scorpion, taktovaný na nepatrně vyšší frekvenci a ostatní identickou hw výbavu, jedná se opravdu velký rozdíl. Při práci s telefonem, například v přijatých zprávách, docházelo k menším zaškobrtnutím. Stejné pocity jsem měl i při procházení kontaktů v telefonním seznamu. Nedostatečné odladění je podivní vzhledem k tomu, že X5 nemá žádnou grafickou nástavbu a nabídne pouze čistý Android. Při zapnutí novinky trvá start kolem 25 sekund.
Maličkosti, které mě potěšily
Výrobce musím pochválit za umístění diody do sluchátka. Přijatá událost je indikována zeleným poblikáváním, a to samé platí i o nabíjení. Jakmile je nabíjení ukončeno, dioda bíle svítí. Mimochodem doba plného nabití telefonu je relativně krátká, cca 1,45 hod. Výdrž samotného zařízení na jedno nabití je zatím předběžné hodnotit. Sympaticky na mě působí vestavěný zvukový reproduktor, která se jeví jako velký křikloun, ovšem s ne příliš výrazným podáním zvuků.
Maličkosti, které mě nepotěšily
Největší vrásky mi zatím způsobuje vestavěný fotoaparát o rozlišení 5 MPx s autofocusem a přisvětlovací LED diodou. Pořízení snímků od namáčknutí spouště až po vyhotovení snímku trvá skoro čtyři sekundy, reakční doba je velmi dlouhá. Fotoaparát má také tendence k přepalům. A obrazová kvalita? Jak je vidět, vysoké rozlišení v tomto případě nehraje žádnou roli na kvalitě snímků. Obrazová kvalita je jedním slovem velmi špatná a leckterý jiný mobil i bez autofocusu a s nižším rozlišením pořizuje lepší snímky. Zamrzí také fakt, že neexistuje žádný oficiální počítačový program pro synchronizaci a práci s telefonem. Stránky výrobce poskytují pouze návody, případně kernel pro flashování. Trnem oku mnohým bude rovněž implementace zastaralejšího prostředí Androidu 2.2.
Huawei IDEOS X5 – videopohled
Telefon právě testujeme. Ptejte se nás na to, co vás zajímá. Otázky pokládejte v diskuzi zde pod článkem nebo na Facebooku i Twitteru.