Mnoho jedinců z řad mobilních fanoušků i novinářů se zájmem očekávalo zveřejnění hospodářských výsledků švédsko-japonského Sony Ericsson za druhý kvartál letošního roku. Vzhledem ke zpoždění na začátku roku představených telefonů, které původně měly být na trhu v průběhu dubna (a u nás oficiálně nejsou ani teď) se očekával prudký pokles zisku. Výrobce logicky nemohl vydělávat na telefonech, které fyzicky nebyly na trhu, takže výsledky dopadly víceméně podle očekávání.
Zamyšlení - Proč nejsou telefony Sony Ericsson včas na trhu? (dva názory)
Sony Ericsson se ve druhém čtvrtletí roku dostal do čisté ztráty zhruba 50 milionů eur. Jen pro porovnání. Ve stejném období loňského roku společnost vykazovala čistý zisk 12 milionů eur. Výrobce dále v druhém kvartálu prodal celkem pouze 7,6 milionu kusů telefonů, což je opět 31% meziroční pokles. Průměrná cena telefonu byla 156 euro, což je mírný, 3% pokles. Celkové příjmy společnosti za stejné období poklesly z 1,76 miliard eur v loňském roce na 1,19 miliard letos.
CEO společnosti Bert Nordberg připsal velkou část celého poklesu tržeb na konto japonského zemětřesení, které podle něj výrazně narušilo celý dodavatelský řetězec a výrazně zpozdilo vstup některých novinek na trh. Kvůli zemětřesení prý výrobce nestihl vyrobit kolem 1,5 milionu zařízení. V tiskové zprávě také výrobce dále uvádí, že zahájil rozsáhlé snižování nákladů na marketingové kampaně a znovu zaměřil své úsilí na produkci smartphonů, které mimo jiné zahrnovaly více než 70 procent všech prodejů v průběhu 2. čtvrtletí. Ve stejném období vloni to přitom bylo pouze procent 40, což značí 30 procentní nárůst.
Sony Ericsson odhaduje, že jeho celkový globální podíl mezi zařízeními na systému Android v tomto čtvrtletí činil přibližně 11%. Po dalším čtvrtletí výrobce vzhledem k předpokládanému uvedení většiny důležitých novinek na trh předpokládá mírný zisk a také větší počet prodaných telefonů. Nadále se prý také zaměří zejména na smartphony s operačním systémem Android.
Zdroje: sonyericsson.com