Pro velký zájem o tento telefon zakládáme speciální blog, do kterého budu postupně přidávat postřehy z každodenního používání Sony Ericssonu G700. I když po stránce výbavy není tento telefon ničím převratný, mnoho uživatelů na podobný přístroj od Sony Ericssonu dlouho čekalo. Tento týden zkusím odhalit, zda-li se na G700 vyplatí počkat a zda-li má co nabídnout.
Chcete se nás na něco zeptat? Zajímá vás chování určité funkce? Otázky nám můžete pokládat přímo do diskuze pod článkem. Odpovědi pak naleznete v pravidelných příspěvcích v tomto blogu. Odpovědi zapracujeme i do připravovaných prvních dojmů.
Jedná se o prototyp s nefinální verzí firmwaru. Vlastnosti a chování jednotlivých funkcí tak nemusí být konečné.
Rychlost, příjemné překvapení - 1.3.2008 - 14:30
Sony Ericsson G700 je svižnější, než P1i. I když aplikace nejsou nahrány do paměti, otevírají se mnohem rychleji. Díky velké RAM paměti pak v paměti zůstanou a jejich opětovné otevření je pak bleskové. Používání je velmi pohodlné nejen díky rychlým odezvám, ale také díky klasickým kontextovým klávesám pod displejem. K většině operací není potřeba stylus a není nutno ani ťapat po displeji. Ovládání je tak velmi pohodlné a blízké běžným telefonům.
Informační dioda na boku - 1.3.2008 - 14:30
Ptáte se nás, zda-li má Sony Ericsson G700 informační diodu. Odpovídám že ano. Je umístěna na levé straně u konektoru Fast Port. V případě vybité baterie bliká červeně, v případě nabíjení pak zeleně svítí. Dioda upozorňuje zeleným blikáním i na přijaté zprávy nebo zmeškané hovory. Je poměrně silná a její světlo je dobře viditelné i při pohledu seshora. I při zhasnutém displeji tak víte, že je něco nového.
Střípky z menu - 26.2.2008 - 21:45
Někteří z vás se ptají, jaké aplikace jsou v Sony Ericssonu přítomny případně předinstalovány. Z hudebních funkcí nechybí TrackID a FM rádio s RDS. To umí kromě názvu stanice také zobrazit například název a interpreta právě hrané skladby. Nechybí schopnost přeladit na silnější frekvenci, což se hodí hlavně při cestování. V nabídce dále nalezneme klasický MusicDJ a diktafon. Pro zábavu jsou přítomné dvě chytlavé hry - The Sims 2 a Sudoku. Z dalších aplikací jmenujme například QuickOffice, RSS čtečku, převodník měn, stopky nebo aplikace světlo, dovolující využít vestavěné LED diody jako baterku. Webový prohlížeč Opera je přítomen ve verzi 8.65 a při používání se od prohlížeče P1i ničím neodlišuje
Nové multimediální menu - 26.2.2008 - 18:00
V představování multimediálních funkcí budeme pokračovat i nadále. Níže naleznete obrázky prostředí nového multimediálního menu sdružující hudební přehrávač, prohlížeč fotografií a přehrávač videa. Prostředí je povedené a animované, podobá se tomu, které jsme měli možnost vidět u K850i. Lze nastavit, aby se toto multimediální menu vždy spouštělo v režimu našířku. Při prohlížení fotografií se opět objeví velká tlačítka pro ovládání prstem, která mi trochu připomínají ovládací prvky iPhonu.
Vše je ale možné pochopitelně ovládat i kontextovými klávesami a kurzorovou klávesou pod displejem. Na obrázky lze použít funkci Photo-fix, přidat k nim efekt nebo je otočit. Zajímavostí je možnost přiřadit k obrázku vlastní tagy a podle nich pak později vyhledávat skupiny fotografií. Novinkou je také funkce X-pict story, která spustí prezentaci fotografií. Dle nastaveného režimu (happy, sad, romantic, energy, classic) jsou voleny přechody mezi obrázky, pozadí a také hudba. Opět musím pochválit bleskovou odezvu, která je u smartphonů při prohlížení multimédií málo vídaná.
Prostředí fotoaparátu - 26.2.2008 - 17:40
Prohlédněte si nové prostředí fotoaparátu. Je zde vidět důraz na co největší ovládací prvky tak, aby bylo vše možno ovládat snadno i prstem. Možnosti jsou standardní a v nabídce nic nepřekvapí. Prostředí je velmi pěkně zpracované a pozitivní dojem umocňují také okamžité reakce a vkusné animace. Ty si budete moci prohlédnout na již připravovaném videu.
Jak fotí Sony Ericsson G700? - 26.2.2008 - 15:30
V průběhu dne jsem s telefonem vyfotil několik snímků a natočil také video. Maximální rozlišení fotografií je 3 Mpx a bohužel chybí autofocus. LED diody však nechybí a lze je použít i jako svítilnu. Video natáčí telefon v rozlišení 320 x 240 bodů, ve formátu MP4 a rychlostí 30 fps. Oproti dřívějším Sony Ericssonům sice pokrok, ale na konkurenci stále výrazně ztrácí. Pochválit musím rychlost fotoaplikace. Spouštění je takřka okamžité a vyfocení snímku a následné uložení probíhá v zlomcích sekund. Ovládací aplikace pro focení je nová a velmi povedená. Fotografie jsou ostré a poměrně kvalitní. Problém s podáváním barev bude téměř jistě do finální verze vyřešen.
Testovací fotografie: POZOR! - jedná se o prototyp a ve finální verzi budou fotografie jistě kvalitnější
VIDEO - 26.2.2008 - 08:30
Přinášíme vám video podrobně zachycující nový pohotovostního režim a styl multimediálního menu.
Pohotovostní režim na tři způsoby - 25.2.2008 - 23:59
Zajímavou novinkou je nová možnost zobrazení pohotovostního režimu. V dolní části se nacházejí ikony, mezi kterými lze horizontálně procházet. Každá ikonka má nad sebou panel s určitou funkcí. Do toho se lze přepnout stisknutím kurzorové klávesy nahoru. Poté lze již funkci v okénku ovládat. Vše je pěkně animováno a grafika se opravdu povedla. Standardně jsou zobrazeny 4 ikonky s panely, ke kterým lze přidat další. Na výběr je pak ze 7 dodatečných panelů, které lze zobrazit. Nechybí například panel s budíky, světovým časem, hudbou, RSS čtečkou, nebo poslední fotografií. V nastavení si lze vybrat také původní aktivní pohotovostní režim s rozklikávacími řádky, jaký známe z P1i a dalších. Pro ty, kteří chtějí mít zobrazenu jenom tapetu, se zde nachází volba pro vypnutí aktivního pohotovostního režimu.
Velké mínus - špatný multitasking - 25.2.2008 - 23:40
Ačkoliv jsem se chtěl věnovat zajímavému pohotovostnímu režimu s praktickými záložkami, musím se nejdříve zmínit o jedné velmi nepříjemné věci. Multitasking je totiž v nové verzi systému stejný, jako u Motoroly RIZR Z8, tedy velmi omezený. Po stisku příslušné ikonky v pravém horním rohu se otevře pouze jednoduchá tabulka s pěti naposledy otevřenými aplikacemi. Žádné údaje o velikosti paměti, kterou aplikace zabírá, žádný posuvník pro zvolení dříve spuštěných aplikací, žádná volba pro návrat do pohotovostního režimu. Jen těch pět posledních aplikací. Dle Swiss Manageru se aplikace nezavírají, zůstávají v paměti. Jen se k nim musíte proklikat skrze menu, v task manageru naleznete jen posledních pět aplikací. Rád bych věřil tomu, že ve finální verzi nalezneme opět starého známého správce úkolů se dvěma záložkami. Spíše se ale obávám, že se jedná o vlastnost nové verze systému. To by nebyl krok správným směrem. Na závěr pro mnohé podstatná informace. Po startu je volných přibližně 65 MB RAM paměti ze 120 MB.
Nový multitasking. Pět aplikací, do kterých se lze přepnout nebo je ukončit. To je bohužel vše
Témata ke stažení - 25.2.2008 - 22:40
Nyní se již vrhneme na to nejzajímavější, tedy software telefonu. jako předkrm si můžete stáhnout čtyři témata, která jsou v Sony Ericssonu G700 defaultně nainstalována.
Baterie - 950 mAh není moc ani málo - 25.2.2008 - 22:30
Baterie v Sony Ericssonu G700i je typu Li-Pol a má kapacitu 950 mAh. Z prototypu nelze soudit, zda-li to bude dostatečná kapacita. Pro srovnání: Sony Ericsson M600i s podobnou výbavou (ovšem bez fotoaparátu) měl kapacitu 900 mAh. V průběhu týdne zkusím alespoň orientačně zjisti, jak to s reálnou výdrží je. Opět však musím dodat, že se jedná o prototyp a údaje se u finální verze mohou lišit.
Konstrukce - poctivý plasťák - 25.2.2008 - 21:50
Přestože se jedná o prototyp, je konstrukce prvotřídní. Vše příkladně sedí a lícuje a telefon ani nevrzne. Při vypáčení krytu baterie mě překvapilo jak je měkký a ohebný. Celý telefon je z plastu, na dotek podobného, jako ten na W850i.
Konečně jsme se dočkali plnohodnotných kontextových kláves a pětisměrného tlačítka pod displejem. Mnoho lidí určitě (stejně jako já) nemohlo P1i nebo W960i vystát v situacích, kdy nebyl čas vytahovat stylus a nezbývalo než ťukat prstem po displeji, který byl za chvíli jako mastná pánev. Nyní lze telefon pohodlně ovládat jednou rukou pomocí kláves. Nebýt operačního systému Symbian vykukujícího z displeje, ani by mi nepřišlo, že držím v ruce smartphone. Trochu mi vadí jen umístění tlačítka pro spuštění poznámek, které občas omylem stisknu místo "vracečky"
Možná vás zaujaly tečky pod displejem a vedle displeje, které by mohly naznačovat přítomnost dotykové plochy. Ale není tomu tak, plochy na dotek nijak nereagují, vždy je nutno se poctivě dotknout displeje. Ani by to nemělo příliš smysl, když se pod displejem nachází klasická kontextová tlačítka.
Stylus je uložen v levém horním rohu a je opravdu malinký. I když lze nyní prakticky všechny funkce ovládat bez vytáhnutí stylu, na určité činnosti se díky dotykovému displeji hodí. Internet, kalendář nebo poznámky jsou aplikace, kdy se dotykový displej a stylus hodí. Zmínit musím ještě praktické tlačítko zámku klávesnice na boku.
Fotografie a videa z tiskové konference - 25.2.2008 - 21:40
Prozatím se můžete podívat na živé fotografie a video z tiskové konference v Praze před dvěma týdny. Setkání s telefonem bylo pouze zběžné, ale i tak mě modely G700 a G900 zaujaly.
A este by ma zaujimala kapacita baterie neviem ci sa da u prototypu zistit???
3,5 mm jack na sluchatka se asi opět nekoná že ?
Jestli neni, bude umět hudební přenos do sluchátek přes bluetooth ?
A taky jak říká ORION ta baterie je hodně podstatná.
Díky