Pamatujete si na první telefon Xiaomi? Model Mi 1 jednoznačně zaujal, když v nenápadném těle ukrýval slušný výkon, a to za cenu, která rozhodně zaujala. Metu 300 tisíc předobjednávek tehdejší novinka překonala za necelé dva dny, další velké úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat.
Model Pocophone F1 na to jde obdobně. Není to sice nejkrásnější smartphone na trhu, ani použité materiály nejsou kdo ví jak hodnotné, avšak uvnitř se nachází špičkový výkon a vše „okořeňuje“ příjemná cena, u nás konkrétně pod hranicí 10 tisíc korun za základní paměťovou variantu. Bohužel se v rámci úspor nedostalo na pár dnes již vcelku standardních dovednost.
Xiaomi Pocophone F1
Technické parametry Xiaomi Pocophone F1 6 GB RAM
Kompletní specifikaceKonstrukce | 155,5 × 75,3 × 8,8 mm, 180 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,18" (2 248 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 845, CPU: 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz, GPU: Adreno 630 |
Paměť | RAM: 6 GB, vnitřní paměť: 64 GB / 128 GB, paměťové karty: microSDXC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: 1 000 / 150 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ne |
Operační systém | Android 8.1 |
Akumulátor | 4 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:40 hodin |
Dostupnost | Q4 2018, 9 499 Kč |
Obsah balení: jen základ
Konstrukční zpracování: pevný, ale lacině vyhlížející
Potřebujete, aby vás váš nový smartphone reprezentoval za každé příležitosti, například i na poradách s významnými obchodními partnery? Pak vám ušetříme čas, na Pocophone F1 zapomeňte. Ne že by Pocophone F1 byl ošklivý, rozhodně se ale neřadí mezi ty designově nejpovedenější kousky. I na dnešní poměry se jedná o velký telefon, jak dokazují rozměry 155,5 × 75,3 × 8,8 mm. Nejde ani tolik o výšku, jako spíše o šířku a tloušťku. Hmotnost 180 gramů rovněž nepůsobí zrovna „decentně“, avšak zde není důvod k obavám – v ruce se hmotnost ideálně rozloží. Díky zaoblení konstrukce padne F1 do ruky více než dobře.
Přední straně dominuje obří, téměř 6,2palcový displej. A výřez? Samozřejmě nechybí, tak jak velí dnešní standardy. Co se velikosti týká, mezi konkurencí bohužel Xiaomi s výřezy jasně vede – je široký a navíc poměrně hluboký. Oproti většině konkurentů zde Xiaomi kromě sluchátka, kamery a nezbytných senzorů ukrývá i infračervený senzor napomáhající selfie kameře při rozpoznání obličeje. Tento způsob zabezpečení funguje perfektně, rozpoznání je otázkou okamžiku, avšak i samo Xiaomi přiznává, že jde o méně bezpečnou formu autorizace. Výhodou je, že díky infračervenému paprsku vás Pocophone F1 pozná téměř za jakýchkoliv světelných podmínek, tedy i v noci.
Krátce ještě k přední straně. I když jsou rámečky displeje po bocích poměrně tenké, nad a pod displejem jsou o poznání výraznější. Stejně tak nás v prvních pár dnech lehce dráždilo zaoblení displeje. To je až zbytečně výrazné, chtělo by se říci kýčovité, a mnoho aplikací si navíc s takovým zaoblením nedokáže poradit. Můžete tak přijít o některé popisky.
Čtečku hůř nahmatáte.
Přemístíme se na zadní stranu, kde zaujme jednolitý blok ukrývající dvě čočky fotoaparátu a zároveň také čtečku otisků prstů. I když má čtečka ideální umístění, Xiaomi jí mělo lépe povrchově odlišit. Alespoň v prvních pár dnech budete pokládat prst tak, že si zároveň zamažete i spodní čočku duálního fotoaparátu.
Samotná čtečka otisků prstů patří mezi ty nejrychlejší, se kterými se aktuálně u smartphonů můžete setkat. Stačí přiložit prst a je hotovo – telefon se rozsvítí a následně i odemkne. Ať už budete odemykat obličejem nebo čtečkou, „hotovo“ bude téměř okamžitě.
Když už jsme u zadní strany, musíme zmínit zřejmě největší ústupek ze strany Xiaomi – kryt je totiž plastový, konkrétně polykarbonátový. Kovový není ani rámeček. Zmíníme ještě tlačítka na pravém boku, konkrétně kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti a tlačítko zámku obrazovky. Obě kladou trochu větší odpor, než jsme zvyklí, na druhou stranu se vám nestane, že byste je stiskli omylem. Xiaomi dále chválíme za nasazení USB-C konektoru s podporou rychlého nabíjení, dostalo se i na již pomalu vytlačovaný 3,5milimetrový jack.
Samotné konstrukční zpracování lze označit jako poctivé, byť chybí jakákoliv nadstandardní odolnost. Telefon je velice pevný a nemá tendenci vydávat jakkoli nepříjemné zvuky. Nasazení plastu bohužel může některé zájemce odradit, protože prémiově Pocophone F1 rozhodně nepůsobí. Z nabízených barevných variant si můžete vybrat modrou, červenou, případně námi testovanou (a zároveň nejméně zajímavou) grafitovou variantu. Speciální kevlarová verze („Armored Edition“) v České republice dostupná není, což zamrzí.
- pevná konstrukce
- skvěle padne do ruky
- spolehlivá čtečka otisků prstů
- příjemná hmotnost
- 3,5milietrový jack
- design nezaujme
- chybí zvýšená odolnost
Displej: velký a povedený
Xiaomi Pocophone F1 je osazeno 6,18" IPS displejem s poměrem stran 18,7:9 a rozlišením 2 248 × 1 080 px. To nám dává výslednou jemnost přes 400 PPI, což je pro průměrné lidské oko naprosto dostatečná hodnota. Při běžné pozorovací vzdálenosti jednotlivé pixely určitě neuvidíte. Displej kryje odolné sklo Gorilla Glass starší třetí generace, ale lepší než nic.
Displej nabízí velmi slušné pozorovací úhly a pozitivně hodnotíme také maximální jas displeje. Automatická regulace jasu funguje perfektně plynule.
Hledáte notifikační LED diodu? Nad displejem ji nehledejte, nachází se totiž pod ním, navíc přímo uprostřed. Podobně nevhodné umístění zvolilo Xiaomi u modelu Mi A2 Lite. Dioda by se nám více líbila nad displejem a ještě více by se nám pak zamlouvalo, kdyby bylo možné její svit konfigurovat.
Nelíbí se vám výřez? Máme pro vás (částečně) dobrou zprávu – lze jej totiž softwarově skrýt. Vzhledem k tomu, že jde ale o displej typu IPS a ne OLED, ohraničení je samozřejmě výraznější a na přímém světle každý pozná, že pruh je falešný.
- slušná jemnost
- skvělý maximální jas
- plynulá regulace jasu
- notifikační LED dioda...
- ...na méně vhodném místě
- výrazný výřez
- starší verze Gorilla Glass
Zvuk: hlasitý, ale nikterak kvalitní
Hlavní hlasitý reproduktor se nachází na spodní hraně, konkrétně v pravém výdechu – v tom levém se nachází mikrofon. Primárnímu reproduktoru sekunduje druhý schovaný ve sluchátku. Ten lze vnímat jen jako takový doplněk, neb hlasitost je podstatně nižší a kvalita o poznání horší. Celkově hodnotíme výstup jako průměrný, hlasitost je slušná, ovšem kvalita nijak nevyčnívá nad konkurencí v podobné cenové hranici.
Ještě jednou musíme pochválit přítomnost 3,5milimetrového jacku – výstup do sluchátek je o poznání lepší. Oproti konkurenci může překvapit, že pro opravdu hlasitou reprodukci nutno zesílit zvuk minimálně na 70–80 %.
- slušná hlasitost
- pomocný sekundární reproduktor
- 3,5milimetrový jack
- nižší hlasitost do sluchátek
- pouze průměrná kvalita hlavního reproduktoru
Výkon: bez sebemenšího kompromisu
U smartphonů s cenou do 10 tisíc korun očekáváme, že nabídnou slušný procesor a alespoň 3 GB operační paměti RAM. Xiaomi se svým Pocophonem však šlo o poznání dál. Uvnitř totiž naleznete aktuálně nejvýkonnější procesor Snapdragon 845, kterému sekunduje 6GB operační paměť RAM. K dispozici jsou dvě paměťové varianty: 64GB a 128GB. Základní paměťová varianta nabídne zhruba 54 GB pro data uživatele, což je dostatek. Pokud by přeci jen paměť nedostačovala, lze vložit paměťovou kartu microSDXC. Vzhledem k hybridnímu slotu si musíte vybrat buď paměťovou kartu, anebo druhou nanoSIM kartu.
Aby se Pocophone F1 s výkonem vypořádal jak se patří, v útrobách nalezneme i kapalinové chlazení Liquid Cool, které funguje na principu kondenzace. Při zvýšené zátěži se kapalina změní na páru a postupným průchodem trubicí se opět mění na kapalinu, která chladí „nejrozpálenější“ komponenty. A proč že to vlastně někteří konkurenti umí bez toho? Inu, polykarbonát není nejvhodnější materiál pro odvod tepla. Skleněná a kovová konkurence si zkrátka vede lépe.
- výkon bez kompromisů
- kapalinové chlazení
- dostatečná paměť RAM
- podpora paměťových karet
Výdrž baterie: dva dny realitou
Asi si říkáte, že vzhledem ke skvělému výkonu bude Pocophone F1 typickým jednodenním smartphonem. Xiaomi však nasadilo baterii s kapacitou 4 000 mAh. To se sice odrazilo na tloušťce, ovšem také na skvělé výdrži. Konkrétně není problém dostat se až na hranici dvou dnů (zhruba 45 hodin), a to Pocophone F1 nemusíte nijak šetřit. Benefitem je podpora rychlého nabíjení Quick Charge 3.0, kdy kompletní dobití zabere zhruba 1 hodinu 40 minut. Bezdrátové nabíjení bohužel chybí.
Při našem testu výdrže Pocophone F1 zvládl přehrávat přes Wi-Fi streamované video v kvalitě 1080p dobu 9 hodin 44 minut.
Konektivita: ach to NFC...
Xiaomi se snažilo, bohužel v oblasti konektivity muselo šetřit. Ale pěkně od začátku. Spolehnout se můžete na kompletní podporu LTE, 3G i 2G sítí. K internetu se můžete připojit také pomocí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Spojení na kratší vzdálenosti zajišťuje nové Bluetooth 5.0. Pro navigaci či zorientování se můžete využít A-GPS včetně elektromagnetického kompasu, nechybí ani ruský GLONASS. Hledáte NFC? Hledáte marně, bezkontaktních plateb si s Pocophonem neužijete. Velká škoda!
- kompletní LTE
- rychlá Wi-Fi
- absentující NFC
Fotoaparát: duálně, ale průměrně
Pocophone je osazen duálním fotoaparátem v kombinaci 12 + 5 Mpx pro tvoření bokeh efektu, nechybí ani přisvětlovací LED. Co naopak budete postrádat je optická stabilizace obrazu. V poměrně přehledném prostředí se brzy zorientujete, zamrzí však že ne všechny popisky a ikony se automaticky přetočí, pokud jste zvyklí fotit na šířku. Za dobrého světla jsou snímky hezky ostré a barevně věrné, spolehnout se navíc můžete na umělou inteligenci, která rozpozná několik desítek scén. Pokud například fotíte zeleň, Pocophone F1 scénu vyhodnotí a snímek trochu „přibarví“. Jakmile však snímky přesunete do počítače, rozdíl mezi dobarveným a standardním snímkem je pouze nepatrný – omalovánek se obávat nemusíte.
Zhoršující se světlo znamená digitální šum a také vyšší šanci, že si snímky rozmažete. Bez větších problémů pak telefonem pořídíte makro snímky, avšak ostřící vzdálenost by mohla být kratší.
Video lze nahrávat až ve 4K rozlišení, avšak jen při 30 FPS. 60 FPS chybí, i když výkonu má Pocophone dostatek. Potěší alespoň možnost zaznamenat zpomalené video, konkrétně ve Full HD rozlišení při 240 FPS. Ano, konkurence je dále, ale buďme rádi alespoň za to. Za kvalitu videa se Xiaomi určitě stydět nemusí.
Opřít se můžete i o čelní kamerku, která nabízí 20Mpx rozlišení. Kvalita se pohybuje nad obecným průměrem.
Xiaomi Pocophone F1 (testovací video) - 2160p, 30 FPS
- přehledné a svižné prostředí
- kvalita za dobrého osvětlení
- slušné video
- slow-mo až při 240 FPS
- 20Mpx selfie kamera
- chybí záznam při 60 FPS
Software: upravené MIUI
Uvnitř Xiaomi Pocophone F1 nalezneme nadstavbu MIUI, avšak speciálně přizpůsobenou právě pro Pocophone. I když tedy na první pohled příslušnost F1čky k dalším Xiaomi odhalíte, v průběhu prohlídky systému narazíte na pár rozdílů. Pocophonu například nechybí standardní „šuplíček“ s aplikacemi – pokud vám vystavění aplikací na domovských obrazovkách nevyhovuje, budete jásat. Samotná nadstavba se podobá čistému Androidu, případně aplikaci Nova launcher, což rozhodně není urážka. Prostředí je svižné, animace plynulé. Potěší také možnost ovládat systém gesty, na což jsem si zvykl téměř okamžitě.
Vše ale sluncem zalité bohužel není. Pocophone F1 trápí občasné chyby v lokalizaci. To bychom ještě zkousli, ale pokud telefon poprvé zapnete a nastavíte jako oblast Českou republiku, autorizaci pomocí obličeje si nenastavíte – nejdříve bude nutné změnit oblast na Indii, případně Hong Kong. Jazyk zařízení se sice nezmění, ovšem jde o hrubý nedostatek, který by mělo Xiaomi co nejdříve opravit.
Bohužel si Xiaomi neodpustilo i poměrně velké množství zbytečných aplikací, některé navíc nelze uživatelsky odinstalovat. Rada pro příště, Xiaomi: méně někdy znamená více!
- přehledné prostředí
- rychlost
- zbytečné aplikace navíc
- chyby v překladu
- nastavení zámku obličejem si hraje na schovku
Zhodnocení: má své mouchy
Pocophone F1 je výkonný smartphone za solidní cenu, avšak nejde o plnotučnou alternativu k TOP smartphonům. Proč? Pocophone F1 trápí nedodělky v systému, zamrzí také absence NFC i průměrný fotoaparát a některé odradí i méně luxusní provedení. Pokud vám však jde o co nejlepší výkon a váš rozpočet je omezený, můžeme novinku doporučit.
Konkurence
Asus ZenFone 5Z
Kdyby nebylo Pocophonu F1, jedním z nejlevnějších TOP smartphonů by byl Asus ZenFone 5Z. Ten nabídne vcelku podobné vnitřnosti, ale s bonusy navíc v podobě kvalitnějšího zpracování, subjektivně hezčího designu a podpory NFC. Za to všechno si však připlatíte, konkrétně něco přes 3 tisíce korun.
ASUS ZenFone 5Z 6 GB RAM
Rozměry | 153 × 75,7 × 7,9 mm, 155 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,2" (2 246 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 845, 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 64 GB / 128 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 300 mAh, doba nabíjení: 1:45 hodin |
Honor 10
Oblíbeným smartphonem s cenou okolo 9,5 tisíc korun je Honor 10. Ani tomu nechybí NFC. Potěší kovový rámeček a skleněná zadní strana, která působí prémiovějším dojmem. Samozřejmě se však snáze poškodí. Co se týká výkonu, Kirin 970 na Snapdragon 845 nedosahuje, avšak výraznějšího omezení se obávat nemusíte.
Honor 10
Rozměry | 149,6 × 71,2 × 7,7 mm, 153 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,84" (2 260 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 970, 4×2,36 GHz + 4×1,86 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB / 128 GB, ne |
Akumulátor | 3 400 mAh |
Huawei nova 3
Neméně zajímavým smartphonem je i Huawei nova 3, který nabízí 6,3palcový displej s výřezem a hned čtyři fotoaparáty (dva vepředu a dva vzadu). Nechybí rychlá čtečka otisků prstů a rozpoznání obličeje, avšak bez infračerveného senzoru.
Huawei nova 3
Rozměry | 157 × 73,7 × 7,3 mm, 166 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,3" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 970, 4×2,36 GHz + 4×1,86 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB / 128 GB, microSD |
Akumulátor | 3 750 mAh, doba nabíjení: 2:24 hodin |