Sony Xperia ion
recenze

Sony Xperia ion

Jepičí král

Střídání na postu vlajkové lodě probíhá právě u Sony. Na náš trh se po dlouhém čekání dostává Xperia ion, která se zákazníky pokusí nalákat na velký HD displej, kvalitní zpracování, rychlé prostředí či HDMI konektor. Povede se ji to i přesto, že nemá pod kapotou čtyři jádra?

Zřejmě mi možná nebudete věřit, ale právě dnes testujeme první letošní Xperii, kterou Sony představilo v lednu na veletrhu CES 2012 v Las Vegas. Ne, nejsme tak pomalí. Tak že by se loudal sám výrobce? Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď. Xperia ion totiž byla nejprve předurčena pouze pro asijské trhy. Až posléze se japonský výrobce rozhodl, že ji uvede v celosvětové verzi. Proto mu nedáváme za vinu velkou prodlevu mezi představení a uvedením na náš trh. V každém případě přichází Xperia ion do „úplně jiné doby“. Zatímco v lednu patřila mezi to nejlepší, co by bylo k vidění, nyní už na nejvyšší příčky nešahá.

Sony Xperia ion - oficiální fotografie

Stále však má co nabídnout. Největším lákadlem bude zřejmě kombinace kvalitního zpracování a velkého HD displeje. Vhod jistě přijde i svižné prostředí a přítomnost HDMI konektoru. Menším deficitem dnešní doby mohla být „pouze“ dvě jádra. Velkou roli sehraje ale cena, kterou výrobce zkusil vyšroubovat opravdu vysoko. Vyplatí se i tak nemalá investice do Xperie ion?

Kromě černé barvy je k dispozici i elegantní červená

Technické parametry Sony Xperia ion

Kompletní specifikace
Konstrukce133 × 68 × 10,8 mm, 144 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 4,55" (720 × 1 280 px)
Fotoaparát12 Mpx (4 000 × 3 000), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm S3 MSM8660, CPU: 2×1,5 GHz, GPU: Adreno 220
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: 21 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 2.1, NFC: ano
Operační systémAndroid 4.0
Akumulátor1 900 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostzáří 2012, 13 000 Kč

Sony Xperia ion – videopohled

Obsah balení

V základním balení naleznete poměrně hodně věcí. Samozřejmě nechybí špuntová sluchátka, USB kabel a koncovka nabíječky. Tedy jakýsi nepsaný standard. Avšak počítat můžete i s HDMI kabelem, slídou na displej a jedním NFC štítkem.

Základní balení je bohaté

Design a konstrukce: tradiční hrany

Xperia ion se svým vzhledem okamžitě zařadila po bok letošních modelů z řady NXT a na první pohled budila respekt ostře střiženými liniemi. V kombinaci s černou barvou, která halí opravdu celý telefon, působí telefon velmi stylově a možná částečně i tajemně. Výrobce zvolil také poněkud netradiční hrany, které se směrem k zádům telefonu rozšiřují. Dobře to vypadá a překvapivě i padne do ruky. Zastavme se rovnou u rozměrů, které činí 133 milimetrů na výšku, 68 milimetrů na šířku a velmi příjemných 10,8 milimetrů na tloušťku. Ke zmíněnému pohodlnému držení napomáhají i prohnutá záda směrem ven.

Xperia ion působí jako poctivý telefon

Hmotnost 144 gramů se možná může zdát poněkud vysoká, brzy ji však Xperii ion odpustíte. Ptáte se proč? Sony zvolilo kovové materiály a většina telefonu je z poctivého a chladivého kovu. Ten cítíte především na zadním krytu. Plastová je pouze horní a spodní část, pod kterou se ukrývají antény a sloty na karty. Počítejte s microSD kartou a micro SIM kartou. U druhé zmíněné karty se na chvíli zastavím. Xperia ion je totiž zdárným důkazem, jak zbytečné je zmenšovaní SIM karet. MicroSIM karta se totiž vkládá do šuplíčku, jehož velikost takřka odpovídá dnes běžné SIM kartě. Jinými slovy výrobce neušetřil žádné místo, ale uživatel musí sáhnout po menší SIM kartě.

Záda jsou z větší části kovová

Čelní strana se halí do temných barev a takřka nerozeznáte, kde ještě displej je a kde už ne. Nad displejem se nachází logo výrobce, nezbytná čidla a také přední kamerka. Pod displejem je čtveřice senzorových kláves, tak typických pro starší Android. Paradoxně je ale v Xperii ion Android čtyřkový, o tom ale až později. Senzorové klávesy umějí vibrovat, ale bohužel nejsou podsvětleny. Trošku nesmyslně se pod každou nachází tenký svítící proužek. Ten však klávesy neosvítí a ve tmě tak zpočátku budete tápat. Úplně dole nemůže chybět logo Xperia.

Xperia ion - ani extra tenká, ani příliš tlustá

Do zvláštního odstavce jsem si vyčlenil notifikační LED diodu, která se nachází vpravo od přední kamerky. Během prvních dní jsem o diodě ani nevěděl, neboť jednoduše nesvítila. Po bližším zkoumání pod ostrým světlem byla její přítomnost odhalena. Jenže k čemu je taková nesvítící dioda. Ano, k ničemu. Po několika dnech používání se dioda zřejmě umoudřila a začala svítit. Bohužel jen při procesu nabíjení, tedy oranžově nabíjí-li se telefon, zeleně je-li nabit. Na zmeškané události odmítala informovat. Předpokládám však, že tuto chybku výrobce odstraní v nejbližší aktualizaci.

Do ruky padne Xperia ion dobře

Pojďme ale dále k bokům telefonu, které jsou posety různými prvky. Na pravé straně začněme od shora odemykacím, respektive vypínacím tlačítkem. Tleskám Sony za toto umístění, které používá například také Samsung nebo Nokia. Často používané tlačítko je krásně po ruce. Pod ním je dvojtlačítko regulující hlasitost. Ještě o něco níže se nachází pro Sony typická spoušť fotoaparátu. Spodní strana je takřka zcela prvků prostá, nachází se na ní pouze mikrofon. Na levé straně, zdá se, také nic není. Ovšem to je pouze první pohled. Na ten druhý již objevíte krytku, pod kterou se skrývá hned dvojice konektorů – microUSB a microHDMI. Samotná krytka působí bytelně, avšak příliš praktická není. Často používaný nabíjecí konektor by mohl být spíše nechráněn a lépe zpřístupněn. Výčet prvků pak samozřejmě zakončuje 3,5 mm jack konektor na horní hraně.

Přítomnost microHDMI konektoru rozhodně potěší

Zadní strana je z větší části kovová a samotný povrch je decentně zbroušen. Horní výsuvná část je z plastu, avšak na svém místě drží pevně. Plastová je i spodní část, pod kterou budou jistě antény. Ověřit to však uživatel nemůže. V kovové části je zasazena čočka fotoaparátu, pod kterou je LED dioda a průduchy reproduktoru. Ve spodní části nemůže chybět logo Xperia a ještě i tradiční zelené logo z dob Sony Ericssonu.

Za dílenské zpracování si Xperia ion zaslouží jedničku s hvězdičkou. Takto má vypadat špičkově vybavený telefon. Byly použity kvalitní a hodnotné materiály, přičemž zůstal zachován pěkný design. Vše dohromady je navíc nanejvýš praktické a troufám si tvrdit, že telefon přežije i nějaký ten pád bez úhony.

Zadní kovová strana je efektně broušena

Baterie a výdrž: je to silák

Sony tentokrát zvolilo cestu uživatelsky nepřístupné baterie a nám nezbývá než japonskému výrobci věřit, že opravdu použil Li-Ion akumulátor o kapacitě 1900 mAh. Jde o průměrnou kapacitu, ale velmi pozitivní byla výdrž. Baterie mi během dne opravdu nemizela před očima, jako je tomu u jiných telefonů. Po 12 hodinovém běžném používání, kdy jsem byl online zhruba 2/3 času na Wi-Fi, synchronizoval e-maily, měl nastaven on-line status na Gtalk a aktivovány všechny synchronizace, pořídil 20 fotografií, jas displeje měl nastaven na maximum a telefon byl přihlášen do 3G sítě, ukazovala Xperia ion 62 %. Při střídmém používání jsem ve většině případů dostal s výdrží na večerní hodiny druhého dne. Skvělé. Při velmi náročném používání, kdy svítí velký displej často a používáte náročnější on-line funkce, vydrží Xperia ion celý den. Výdrž tedy hodnotím jako lehce nadprůměrnou. K dobru Xperie ion musím připočíst velmi svižné nabíjení.

K baterii přístup není, dostanete jen k microSIM kartě a k paměťové kartě

Provedli jsme také standardizované testy výdrže. Načítat každou minutu webové stránky na zabezpečené Wi-Fi, s vypnutými aktualizacemi a jasem displeje na 50 %, vydržela Xperia ion 412 minut. Přehrávání videa na YouTube probíhalo při stejných podmínkách (hlasitost na 50 % do sluchátek) 358 minut.

Diskuze ke článku
Kuba
Nádherný telefon, samsung SIII proti němu vypadá jak hračka od Vietnamců. Škoda té velikosti ale i přesto přemýšlím že bych si ho pořídil, nepotřebuju procesor s 10 jádrama...
Tomea
Vyzkoušíte taky Sony Xperia Tablet S?
Alfons vonás
zcela objektivně konstatuji, že tento mobil - z pohledu designového - je nejluxusněji vypadající. Tmavě rudá - leštěný kov, skutečný kov - to je paráda. Dejte lepší cenu za desítku a půjde na dračku......
Daff.cz
Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak na to je s kvalitou a hlasitostí sluchátkový reproduktor pro hovor? Díky. :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze