Sony WH-1000XM6
recenze

Sony WH-1000XM6

Legenda v nejlepší formě
6

Sluchátka Sony WH-1000XM5 se stala, stejně jako jejich předchůdci, etalonem v kvalitě poslechu i (a to možná především) ve funkci aktivního potlačení hluku. Popularitu těchto sluchátek ostatně můžeme spatřit téměř všude kolem nás: v letadle, v MHD, ale mnohdy i v kavárnách či zkrátka při procházce městem. Jak se tedy osvědčila nejnovější generace Sony WH-1000XM6?

Jak se povedla nejnovější sluchátka Sony WH-1000XM6 a zda se jedná o důstojného nástupce předchozí verze jsem tentokrát mohl poněkud netradičně zjišťovat v rámci evropského představení, které proběhlo v Madridu. Nejednalo se přitom o klasický „press trip“, ale o možnost promluvit si s lidmi, kteří za těmito sluchátky stojí, a také navštívit nahrávací studio, kde došlo k ladění přednesu sluchátek tak, aby zněl co nejlépe. Dokáží si obhájit cenu necelých 12 tisíc Kč?

Sony WH-1000XM6 jsou legendární sluchátka v nejlepší formě

Technické parametry Sony WH-1000XM6

Velikost měniče 30 mm
Barevná provedení půlnoční modř, černá, platinová stříbrná
Hmotnost 254 gramů
Připojení Bluetooth 5.3
Kodeky LDAC, SBC, AAC
Délka poslechu (dle výrobce) až 30 hodin
Obsah balení sluchátka + USB-A/USB-C kabel, 3,5mm kabel

Konstrukční zpracování: ještě elegantnější, ještě pohodlnější

Novinka prošla povedenou designovou změnou, která udělala z modelu WH-1000XM6 mnohem moderněji vypadající sluchátka, jež zároveň skýtají řadu praktických vychytávek. Začněme samotným pouzdrem, které je skořepinové s povrchem z příjemné textilie a je vybaveno magnetickým jištěním. Rozhodně se jedná o mnohem praktičtější i elegantnější řešení oproti pouzdrům se zipem, ve srovnání s oblíbenými textilními pytlíky však zase nabídne vyšší ochranu sluchátek.

Samotné vytahování sluchátek, jak jsem se dozvěděl od designového inženýra z Japonska, je poměrně promyšlené, avšak počítá se s tím, že jej bude provádět pravák. Po otevření pouzdra má uchopit pravou mušli pravou rukou a v rámci jednoho ladného pohybu si sluchátka nasadit na hlavu. Pokud si tento „grif“ osvojíte, nebudete mít problém ani s uložením sluchátek do pouzdra, v opačném případě však počítejte s tím, že si budete alespoň ze začátku často lámat hlavu, jak sluchátka správně složit, aby bylo možné je do pouzdra uložit a pouzdro zavřít. Napomoci může také označení R a L v pouzdře pro lepší orientaci, kam které sluchátko uložit, avšak ani tak se nevydařeným pokusům téměř s jistotou nevyhnete.

Pouzdro každopádně hodnotím velmi kladně, stejně jako skládací konstrukci. Přepracován byl také most, který je krásně měkčený a zároveň podle něj poznáte, která strana je přední (ta bez švu) a zadní (logicky ta se švem). Sluchátka, respektive mušle, pak mají mírně asymetrický, řekněme zkosený, tvar, což jim ale velmi sluší a naživo vypadají velmi pěkně. Všechny barevné verze, (testovaná černá, ale také platinově stříbrná a půlnoční modř) mají rovněž speciální povrchovou úpravu, která má zabránit ulpívání otisků. Stříbrná bude v tomto ohledu nepochybně zcela nejlepší volbou, i když i černá otiskům poměrně dobře odolává.

Ovládací prvky pro přepínání skladeb, kontrolu hlasitosti apod. se pak nachází pouze na vnější straně pravé mušle, která v sobě ukrývá rovněž USB-C. Vše ostatní, vypínací tlačítko, 3,5mm jack a tlačítko pro přepínání mezi ANC a ambientním režimem, se nachází na levé mušli. Jedinou výtku tak lze mít snad jen k absenci zvýšení odolnosti, i když mám potvrzeno, že s potem či slabším deštíkem si sluchátka poradí. Také na hmotnost 254 gramů si nelze stěžovat: sluchátka jsou dostatečně komfortní i při delším nošení.

Líbilo se nám
  • povedený design
  • praktické pouzdro s magnetem
  • tři barevná provedení
  • neulpívají na nich otisky
Nelíbilo se nám
  • oficiálně bez ochrany zvýšené ochrany, i když určitou odolnost nabídnou

Zvuk: předně dle záměrů tvůrce

Sony již nějakou dobu razí filozofii, že chce nabízet obsah přesně v té podobě, v jaké jej zamýšlel jeho tvůrce. U televizorů to tak znamená věrné podání barev ve špičkové kvalitě, u sluchátek a dalších audio produktů logicky zase hudby. V případě Sony WH-1000XM6 jsem přitom mohl hovořit s několika inženýry, kteří měli na starost vyloženě to, jak sluchátka zní, kdy se řeší tvar, použité materiály v rámci měniče, velikost měniče, membrána a spousta dalších drobných nuancí. V tomto ohledu pak několikrát zazněl termín čistota zvuku jako hlavní definice toho, jak zní WH-1000XM6, s tímto tvrzením mohu pouze souhlasit.

Novinka totiž nabídne extrémně vyvážený hudební přednes, kde má každý instrument své místo a krásně vyzní. Během poslechu mnoha různých hudebních žánrů nedocházelo k žádným „deformacím“, sykavkám ani jiným podobným nechtěným prvkům. Oproti předchůdcům je novinka s 30mm měniči ve výchozím nastavení o něco méně basová, avšak já osobně jsem z této změny nadšený. Právě čistota zvuku je něco, co si rychle zamilujete a WH-1000XM6 vás v tomto ohledu uchvátí.

V rámci poslechu jsem pak používal aplikaci Tidal a spoléhal se na bezdrátový přenos za využití kodeku LDAC, ale také otestoval propojení skrze 3,5mm jack. Kvalita poslechu byla pochopitelně v obou případech skvělá, ačkoliv je zřejmé, že ti největší audiofilové si potrpí na kabel. V tomto ohledu se však musí spolehnout pouze na 3,5mm jack, neboť USB-C pro přenos hudby použít nelze.

Dojmy z ANC jsou fantastické.

Kromě samotné kvality přednesu, kterou si můžete nastavit v rámci 10bodového ekvalizéru, případně použít nový druh vyladění zvuku dle preferencí uživatele, je pochopitelně velmi důležité potlačení okolního hluku. Nová sluchátka logicky nabídnou ještě lepší ANC, a to díky sestavě 12 mikrofonů a novému čipu QN, který zajišťuje adaptivní snímání ruchů z okolí a podle toho upravuje nastavení ANC. Jedná se přitom o skutečně slyšitelnou změnu a přizpůsobování ANC můžete vnímat například při chůzi po ulici města, kdy se střídají okolní ruchy s různou intenzitou. Sluchátka takto upraví ANC ve chvíli, kdy například někdo troubí, je slyšet houkání sirény atd. Pochopitelně nejlépe se stále ANC vyrovná se zvuky o konzistentní frekvenci/intenzitě, avšak i přesto jsou celkové dojmy z nového ANC fantastické. Při cestování v letadle, MHD apod. se tedy můžete těšit naprostému klidu.

Pokud však chcete být více v kontaktu s okolím, možná raději sáhnete po ambientním režimu. Osobně jej příliš nepoužívám (u žádných sluchátek) například i z toho důvodu, že bavit se s někým s nasazenými sluchátky pro mě není úplně přirozené, ovšem i tento režim se dočkal zlepšení a zvuk, který sluchátka propustí (a zesílí), zní přirozeněji. V tomto ohledu však stále sluchátka nedotáhla naprostou špičku a při ambientním režimu můžete slyšet mírné šumění, respektive zvuk může znít trochu synteticky. Třeba bude ještě funkce vylepšena v budoucnu s dalším updatem. I když je v tuto chvíli na velmi slušné úrovni, určitě je zde stále prostor pro zlepšení.

Líbilo se nám
  • špičková kvalita zvuku
  • fantastické adaptivní ANC
  • vylepšený ambientní režim
Nelíbilo se nám
  • hudbu nelze přenášet skrze USB-C

Funkce a ovládání: nic nechybí

Ovládání probíhá skrze již zmiňovanou pravou mušli, respektive její vnější část, kde je kapacitní plocha, po níž budete klouzat prstem (horizontálně a vertikálně), případně ťukat. Ovládání funguje velmi přesně a neměl jsem s ním sebemenší problém. Nechybí ani gesto přikrytí mušle dlaní, čímž můžete okamžitě začít vnímat okolí a komunikovat s ním. Dále je k dispozici funkce Speak to Chat, kdy sluchátka rozpoznají, když promluvíte, a automaticky na chvíli vypnou přehrávání zvuku. Jedná se o praktickou vychytávku, kterou bych nedoporučoval používat snad jen v případě, že jste zrovna nachlazení a často si odkašláváte, neboť to sluchátka rozpoznají jako řeč a automaticky hudbu na chvíli zastaví.

Nastavení, aktualizace a další možnosti ovládání sluchátek probíhají skrze povedenou aplikaci Sound Connect, která působí moderně, i když místy trochu nepřehledně. Každopádně uživatel, který bude sluchátka pár týdnů používat, se naučí, co má kde hledat, a bude spokojený. Další novinkou je pak podpora technologie Auracast, která je stále relativně nová a většina zákazníků ji nezná. Ta umožňuje vysílat hudbu do několika zařízení najednou a využít ji můžete například v letadle při sledování filmu na tabletu ve dvou apod.

Líbilo se nám
  • množství doplňkových funkcí a nastavení
  • povedená doprovodná aplikace
  • podpora Auracast

Výdrž baterie a nabíjení: postačí každému

Sluchátka nabídnou výdrž až 30 hodin poslechu, což se mi kontinuálním používáním logicky nepodařilo ověřit, avšak v rámci běžného používání je tato meta dle mého názoru bez problémů dosažitelná. Sluchátka navíc umožňují rychlé nabíjení, kdy lze za 3 minuty získat 3 hodiny poslechu. Novinkou je pak možnost sluchátka používat (poslouchat) a zároveň nabíjet, což u dřívějších modelů možné nebylo.

Líbilo se nám
  • dlouhá výdrž
  • rychlé nabíjení

Zhodnocení

Sony WH-1000XM6 jsou špičková sluchátka pro ty nejnáročnější, která nabídnou fantastický zvuk i ANC, ale také velmi slušnou výdrž a parádní zpracování. V rámci prostoru pro zlepšení by v Sony mohli dotáhnout ambientní režim a někoho možná zamrzí absence přenosu zvuku skrze USB-C. Jedná se však spíše o menší výtky, neboť na mě sluchátka udělala celkově skvělý dojem a z hlediska poměru cena/výkon se jedná o velmi dobrou volbu.

Foto: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz

Klady
  • ještě lepší ANC, které je skutečně adaptivní
  • fantastický zvuk
  • mobilní aplikace s velkým množstvím nastavení
  • praktické pouzdro s magnetem
  • dlouhá výdrž a rychlé nabíjení
  • špičkové zpracování
Zápory
  • hudbu nelze přenášet skrze USB-C
  • oficiálně bez zvýšené odolnosti
Diskuze ke článku
Lukáš QproTest
Lukáš QproTest
Za ty prachy je odolnost proti dešti nutná podmínka, navíc bez možností zvuku přes USB C je nepřipojíte k PC, což je škoda při bezdrátovém připojení dochází ke zpoždění.
Petr Ondrejka
Petr Ondrejka
mno by me zajimalo jestli uz sahaji aspon po kotniky na takove Sennheiser MOMENTUM 4 Wireless co se tyce ovladani, u starsich sony bylo ovladani oproti sennum tragedie, u sennu je milion moznosti, da se to prizpusobit jak chci ja. Nevi nekdo jestli se to zlepsilo?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze