Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
Samsung Omnia M
recenze

Samsung Omnia M

Zapomenutý sympaťák

Poměrně nenápadně vstoupila na náš trh novinka od Samsungu, nesoucí označení Omnia M. Díky jménu ihned víme, že se v telefonu nachází operační systém Windows Phone 7.5. Dále potěší velký a kvalitní displej či kompaktní rozměry. Najde se však i několik zádrhelů. Dokáže i přesto Omnia M v recenzi obstát?

V současné době se o systému Windows Phone hodně mluví. Ne však v souvislosti s nějakým telefonem, nýbrž o nové verzi Windows Phone 8. S ohledem na fakt, že současné modely tuto aktualizaci nedostanou, a spokojí se jen s odlehčenou verzí 7.8, přestaly výrobci v podstatě nové modely v posledních měsících představovat. Příchod Samsungu Omnia M proto působí poměrně překvapivě, neboť půjde dost možná o poslední telefon ze „staré party“ telefonů s Windows Phone. Navíc jihokorejský výrobce nikdy operačnímu systému od Microsoftu příliš nevěřil a prosazoval Android a vlastní Badu. Aktuálně má na trhu ještě Omnii W, která by dle označení měla stát výbavou o něco výše, než dnes recenzovaný model Omnia M. Ve většině případů tomu tak doopravdy je, ale občas si oba modely až nepříjemně konkurují.

Samsung Omnia M zkouší za cenu přesahující šest tisíc korun nabídnout Super AMOLED displej, 1 GHz procesor, 5 megapixelový fotoaparát a právě Windows Phone 7.5. Bude to na úspěch stačit nebo jeho cestu zkazí vlastní nedostatky?

Samsung Omnia M - oficiální fotografie

Technické parametry Samsung Omnia M

Kompletní specifikace
Konstrukce121,6 × 64,1 × 10,5 mm, 119 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejSuper AMOLED, 4" (800 × 480 px)
Fotoaparát5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: 640 × 480 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm S2 MSM8255, CPU: 1×1 GHz, GPU: Adreno 205
PaměťRAM: 384 MB, vnitřní paměť: 8 GB / 4 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 7,2 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 2.1, NFC: ne
Operační systémWindows Phone 7.5
Akumulátor1 500 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostčervenec 2012, ?

Samsung Omnia M – videopohled

Obsah balení

U modelu střední třídy málokdy očekáváme hody v prodejním balení. Nový Samsung to jen potvrzuje a v malé krabičce se nachází nabíječka s microUSB koncovkou a zvlášť ještě USB kabel. V rámci ušetření výrobce vypustil jakákoli sluchátka.

Základní balení patří mezi chduší

Design a konstrukce: plastová pevnost

Vzhled telefonu asi nikoho příliš nenadchne. Jde o obyčejnou placku, kterou bez mrknutí oka přejdete. Přesto v sobě Omnia M ukrývá jakési své kouzlo, kterým si někoho přeci jen získá. Tradiční rozměry, boční šedá linka zasahující až na čelní stranu nebo třeba stříbrný průduch reproduktoru, to jsou vlastnosti sice již několikrát viděné, avšak líbivé a mnoha uživateli stále vyhledávané. Design bych tedy shrnul jako elegantně konzervativní. Snad nejvíce se výrobce odvázal na zadním krytu, kde zkosil jeho horní a dolní část.

Omnia M vsází na konzervativní design

Důkaz o konzervativnosti Omnie M dávají i rozměry, které se trefují v podstatě do žádaného průměru. Výška činí 121,6 milimetrů, šířka 64,1 milimetrů a tloušťka velmi příjemných 10,5 milimetrů. Telefon se v ruce opravdu perfektně drží. Není široký, ani přehnaně tenký. Papírová hmotnost je 119 gramů, jenže po uchopení byste hádali něco kolem stovky. Omnia M působí velmi lehce, což je v dnešní době jednoznačné plus.

Příjemné rozměry zajišťují pohodlné držení

Čelní stranu jsme si již z části popsali. Temně černá, ve které se ztrácí skoro i samotný displej, je oživena stříbrným průduchem reproduktoru a ikonkou „oken“ pod displejem. Zbylé dvě senzorové klávesy spatříte až v momentě, kdy se podsvětlí. Nad displejem ještě nemůže chybět čidlo přiblížení a také VGA kamerka pro videohovory.

O odemykání telefonu se stará klávesa v horní části pravého boku. Toto umístění se zdá být jako nejideálnější a Samsung jej preferuje na většině svých modelů. Na stejném boku nemůže chybět hardwarová spoušť fotoaparátu, jak sám Microsoft přikazuje. Spodní strana tentokrát ubytovala datový a nabíjecí microUSB konektor. Levý bok zůstal vyhraněn pro kolébkovou klávesu regulující hlasitost. Hudební 3,5 mm jack konektor pak hledejte na horní straně.

Něco málo jsme si řekli i o zadní straně. Ta je vyvedena v tmavě stříbrné barvě, přičemž horní a spodní část zadního krytu je zkosena a zvrásněna. Celý kryt je jinak vyveden v matném plastu. Kromě čočky fotoaparátu a LED diody, která je umístěna přímo pod čočkou, nechybí dva průduchy reproduktoru a nezbytná loga výrobců.

Zadní kryt drží pevně na svém místě

Velkou pochvalu Samsung zaslouží za dílenské zpracování. Ačkoliv je Omnia M celá plastová, sedí všechny díly na svém místě a vše učebnicově lícuje. Žádné zvuky se neozývají ani při silnějším promačkání. Skvěle je zpracován rovněž zadní kryt, který jde snadno vyloupnout, ale po nasazení se nehne ani o milimetr.

Baterie a výdrž: slušné dva dny

Nepodceněná, taková je baterie v Omnii M. Samsung zvolil Li-Ion akumulátor s kapacitou 1500 mAh. Ke kapacitě si přidejte méně nenasytný operační systém a ve výsledku se začíná počet mAh jevit jako dostatečný. Při lehce nadprůměrném používání, kdy telefon synchronizuje dvě mailové schránky, Facebook, počasí, RSS čtečku a běžně jej přes den používáte, se dostanete i na dva dny výdrže. Pokud telefon nedáte z ruky a neustále vyřizujete maily, čtete zprávy nebo dokonce hrajete hry, vyčerpáte samozřejmě baterku dříve, než zapadne slunce. Celkově však lze říci, že Omnia M vydrží více, než podobně vybavené telefony s Androidem.

Provedli jsme také standardizované testy výdrže. Přehrávat videa na YouTube (přes webový prohlížeč), kdy byl telefon připojen k zabezpečené Wi-Fi a přihlášen do 3G sítě, telefon vydržel 8 hodin a 24 minut, což je nadprůměrný výsledek. Například sesterský model Omnia W při stejném testu dosáhl pouze na 6 hodin a 33 minut. V druhém testu jsme zkoušeli internetový prohlížeč. Omnia M vydržela načítat stránky 9 hodin a 42 minut, přičemž byla opět připojena na Wi-Fi a přihlášena do 3G sítě.

Zvuk

Zvukový výstup Omnie M bych hodnotil jako lepší průměr. Hlasitý reproduktor potěší kvalitním zvukem i při nastavení nejvyšší úrovně hlasitosti a rovněž svou hlasitostí. Výstup do sluchátek je rovněž kvalitní, především s ohledem na zařazení telefonu. Škoda tak je, že výrobce nepřibalil vlastní sluchátka, neboť takovéto šetření u telefonu za téměř sedm tisíc lze jen těžko chápat. Na druhou stranu drtivá většina lidí už má svá vlastní sluchátka, takže to asi ve finále nikomu příliš vadit nebude.

Displej: pýcha telefonu

Pokud bych měl říci největší tahák Omnie M, jako první by mě napadl displej. V prvé řadě je velký. S úhlopříčkou čtyři palce dokonce překonává výše postavený model Omnia W. Na této ploše operuje s klasickým rozlišením 800 x 480 pixelů. Dostane vás však použitá zobrazovací technologie Super AMOLED, tedy s klasickou RGB maticí. Barvy jsou opravdu velmi syté, ale především nabídne skvělé pozorovací úhly, které snesou srovnání s nejlepšími telefony na trhu. Taktéž čitelnost na slunci je brilantní. Zbývá dodat, že je displej kapacitní a jas můžete regulovat vy sami, nebo to přenechat na telefonu.

Displej je velký a skvěle čitelný
Diskuze ke článku
Concionator
Myslel jsem, že Nokia (u řady Lumia) jako jediný výrobce komunikátorů se systémem Windows Phone kromě Bingu právě ten zmiňovaný Seznam v přístrojích pro ČR nabízí.
MiHaS
Vnitřní paměť 4 GB - opravdu málo. Ne děkuji nechci.
kazan
380mgz RAM?Myslel sem že striktni požadavky microsoftu se vztahují i na pamet RAM cili min.512?To je skoda,slysel sem že lumia 610 s mensi ram uz ma problem plynule rozjet nejake aplikace a tady to bude asi stejne...
b@rsuk
No prave, zajimalo by mne jestli tento Samsung rozjede Skype.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze