Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
recenze

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Ultratěžký kalibr nastupuje
59

Pro ty, kteří chtějí to nejlepší, Samsung připravil skvěle vybavenou řadu Galaxy S20. Ta je sice o model „e“ chudší, zato však nabízí technologiemi vyzbrojenou novinku s označením Ultra. Jak se nám Galaxy S20 Ultra 5G osvědčil? To prozradím v této recenzi.

Konektivita: výbava v plné palbě a 5G k tomu

V oblasti konektivity Samsung nenechal nic náhodě a telefon vybavil vším, čím je jen možné. Kromě podpory nejnovější Wi-Fi 6 nebo Bluetooth 5.0 se můžete spolehnout rovněž na GPS, GLONASS, BDS nebo evropské Galileo. K placení poslouží NFC a k přenosu dat přijde vhod USB-C s podporou OTG. Řada Galaxy S20 navíc obdržela jako první na světě certifikace nabíjení USB PD 3.0 a PPS. Telefon podporuje, jak název napovídá, rovněž sítě páté generace, které jsem bohužel neměl příležitost otestovat.

Líbilo se nám
  • nic nechybí

Fotoaparát: 108 megapixelů, 8K a 100× Space Zoom

Na zádech Galaxy S20 Ultra 5G najdeme celkem čtyři fotoaparáty doplněné o přisvětlovací LED. Začněme hlavním snímačem, který má nadprůměrné rozlišení 108 megapixelů, a pomocí „nonabin“ technologie skládá hned 9 pixelů do jednoho „superpixelu“, tudíž mají výsledné snímky 12Mpx rozlišení.

108Mpx snímač 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv 48Mpx teleobjektiv 0,3Mpx ToF 3D senzor
Světelnost objektivu f/1.8 f/2.2 f/3.5 f/1.0
Velikost senzoru 1/1.33" ? 1/2" ?
Ohnisko 26mm 13mm 103mm
Velikost pixelů 0,8 µm 1,4 µm 0,8 µm
Typ stabilizace optická stabilizace bez stabilizace optická stabilizace bez stabilizace
Typ ostření PDAF autofocus PDAF
Jeden snímek pořízený ve 108Mpx režimu zabere přibližně 20 až 30 MB.

Uživatelé mohou samozřejmě fotit také v nativním rozlišení, k jehož aktivaci je netradičně potřeba zabrousit do menu s nastavením poměrů stran. Fakt, že je tato možnost poměrně schovaná, podle mě nasvědčuje tomu, že Samsung počítá s tím, že se většina spolehne na defaultní 12Mpx snímky. Ano, u 108Mpx fotografie můžete mnohem více přiblížit, a získat tak více detailů, snímek však logicky zabere také více místa v úložišti (jeden soubor zhruba 20 až 30 MB) a osobně nevidím mnoho důvodů, proč v tomto režimu (snad až na pár výjimek) fotit.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Pořízené snímky mají pro telefony Samsung typické živější podání barev. Některé objekty, například nebe, jsou uměle dobarvovány, aby vypadaly líbivěji, což se Samsungu daří a nemám mu to za zlé. Pokud vyžadujete přesné zachycení snímané situace, pravděpodobně nebudete příliš nadšeni. Ostatní však budou nadmíru spokojeni, zvlášť pokud chtějí snímky zveřejnit na sociálních sítích. Fotografie mají vysokou úroveň detailů, nízký šum i solidní dynamický rozsah.

3. března 2020 ráno (v tento den jsme již měli natočenou videorecenzi) jsem na telefon stáhl aktualizaci, která má fotografie ještě vylepšit. Obsah s ukázkami fotek po aktualizaci najdete v této recenzi, ale i v samostatných článcích, které vyjdou na mobilenet.cz.

108Mpx režim vs. standardní 12Mpx režim

Snímky byly pořízeny po důležité březnové aktualizaci (3. 3. 2020).

Možná ještě větším lákadlem než 108Mpx snímač je 48Mpx teleobjektiv. Jedná se o periskop uložený na plocho, který ve skutečnosti nabízí čtyřnásobné optické přiblížení (na rozdíl od pětinásobného optického přiblížení u Huawei P30 Pro).

Fotoaparát podává velmi slušné výsledky při čtyřnásobném, pětinásobném, desetinásobném a dokonce i třicetinásobném přiblížení. V případě tolik diskutované vlastnosti 100× Space Zoom je však již situace značně odlišná a použitelné snímky (alespoň v době testování) neočekávejte. Podle mého názoru se jedná o příklad zajímavé technologické vychytávky, kterou se můžete pochlubit kamarádům. Nedokážu si však představit, že bych se 100× zoomem pořizoval snímky a následně je smysluplně používal.

Ukázka 1×, 0,5×, 2×, 4×, 10×, 30× a 100× přiblížení

Snímky byly pořízeny po důležité březnové aktualizaci (3. 3. 2020).

To ultraširokoúhlý objektiv, který má už poměrně běžné 12Mpx rozlišení, pořizuje solidně vypadají snímky se slušně fungující korekcí zaoblení rohů. Rozhodně se nejedná o nic revolučního a podle mě ztrácí na ultraširokoúhlý objektiv u Huawei Mate 30 Pro, svou úlohu však splní bezezbytku. Škoda snad jen absence autofocusu, kvůli čemuž jej nelze použít zároveň jako makro kamerku. Z výčtu čtyř kamer pak zbývá jen senzor 3D time-of-flight pro využití rozšířené reality a pořizování portrétních snímků.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
Možnost natáčet 8K videa v budoucnu může přijít vhod, v současnosti si jej však pravděpodobně nebudete mít na čem prohlédnout.

Nakonec zmíním natáčení 8K videa, které má být dalším prodejním tahákem. Natáčet lze v daném rozlišení maximálně při 24 FPS a bez sledování automatického zaostření či efektů videa. Natáčet video v 8K je podle mě ukázka toho, co všechno Galaxy S20 dokáže a praktičtější využití snad najdeme až v budoucích měsících (nebo letech). Při natáčení bych doporučoval pořizovat spíše stabilní videa, kdy s telefonem nepohybujete. Rovněž je potřeba počítat s tím, že video zabere spoustu místa, na jednu sekundu zhruba 10 MB. Hlavní nevýhoda však možná spočívá v tom, že většina z nás zatím nemá 8K zobrazovač, na kterém bychom si obsah v tomto rozlišení mohli opravdu užít. Oproti 100násobnému zoomu vidím u 8K videa vyšší přidanou hodnotu, i tak se však v současnosti jedná o něco, co mnoho uživatelů reálně nevyužije.

Selfie kamera

Velmi spokojen jsem byl se 40Mpx selfie kamerkou, která skládá čtyři pixely do jednoho, přičemž výsledné snímky vypadají velmi dobře. Pokud natáčíte selfie videa, můžete využít možnost točit ve 4K až při 60 FPS. Novinkou je také funkce Single Take, která zaznamená několikasekundový klip a potom z něj pomocí AI vytvoří sérii videí a záběrů, které zařízení vyhodnotí jako nejzajímavější. Pokud často využíváte efekty jako boomerang nebo filtry, může vám Single Take ušetřit čas. Ve výbavě pochopitelně nechybí ani noční režim, který jsem testoval ve srovnání s Huawei Mate 30 Pro.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G – 8K, 24 FPS (natočeno po důležité březnové aktualizaci)

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G – 1080p, 30 FPS (super stabilizované)

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G testovací video – 8K 24 FPS den

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G testovací video – 8K 24 FPS noc

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G testovací video – 8K 24 FPS

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G testovací video – 8K 24 FPS test

Líbilo se nám
  • kvalitní fotoaparáty
  • inovace jako 8K video a 100× zoom
  • povedený teleobjektiv
  • nadprůměrná selfie kamerka
Nelíbilo se nám
  • chybějící autofokus u makro kamerky
  • 100× přiblížení nemá mnoho praktických využití
  • 8K video má své neduhy

Software: Android 10 okořeněný One UI 10.1

Uvnitř najdeme nejnovější Android 10 doplněný o nadstavbu One UI 2.1. Novinkou je podpora nativních gest nejnovějšího operačního systému, která jsou například i u Pixelu 4, nebo vylepšený tmavý režim. Mezi další novinky patří možnost zachovat otevřenou aplikaci pro rychlé spuštění, díky čemuž se vrátíte do aplikace přesně tam, kde jste skončili. Typicky si takto můžete uzamknout například hru, do které se potom vrátíte, přičemž lze takto „zmrazit“ až tři aplikace. Dále nechybí podpora režimu DeX nebo funkce Music Share. Pokud jste skrze Bluetooth připojeni k reproduktoru, vaši přátelé se k němu mohou připojit přes váš telefon.

Líbilo se nám
  • vše hladce funguje
  • užitečné funkce
Diskuze ke článku
Zdenek Mach
Zdenek Mach
Naposledy upraveno: 4. 3. 2020 09:07
Pěkná vykoná mašina za šílenou cenu. Po pár aktualizacích bude fotit skvěle. Těším se na recenzi S20 nebo S20+. Mnohem reálnější stroje za po roce zajímavější ceny. Hezká recenze, díky.
.
Pokud si prohlídnu fotky ve zvětšení 1:1, tak musím konstatovat jediné - slušná olejomalba. Zlatej HTC U11.
La Puta
Jak se dalo čekat, foťák bylo jen marketingové pozlátko.... tak snad příští rok, Samsungu....
Petr
Dobrá recenze, s20 ultra je podle mě trochu cenový přestřel :) Kdy se můžeme těšit na recenzi na zbylé s20?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze