Samsungu se velmi dobře daří ve vyšší a střední třídě. Naopak v té nejnižší kategorii se nechává pravidelně válcovat od takřka kterékoliv konkurence. Snaha o změnu se jmenuje Galaxy M11, spadá tedy do oblíbené a zpravidla povedené modelové řady Galaxy M. Samsung má tak příležitost prolomit své zpravidla nepříliš lákavé postavení v kategorii kolem 4 tisíc korun. V řadě Galaxy M se většinou hlavní trumfy točí kolem baterie a výdrže, v recenzi se podíváme, jak se telefonu vede i v dalších oblastech.
Technické parametry Samsung Galaxy M11
Kompletní specifikaceKonstrukce | 161,4 × 76,3 × 9 mm, 197 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT PLS, 6,4" (1 560 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 450, CPU: 8×1,8 GHz, GPU: Adreno 506 |
Paměť | RAM: 3 GB, vnitřní paměť: 32 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ne, LTE: 450 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.2, NFC: ? |
Operační systém | Android 10 |
Akumulátor | 5 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne |
Dostupnost | říjen 2020, |
Obsah balení
V základním balení neočekávejte nic překvapivého. Kromě samotného mobilu jde o koncovku nabíječky, USB kabel a základní pecková sluchátka. Na druhou stranu je to vše potřebné, co uživatel do začátku potřebuje.
Konstrukční zpracování: plastové, ale kluzké
Máme před sebou zcela základní telefonu, tomu odpovídá i zpracování. Samsung vsadil na matný plast, který levně nejen vypadá, ale také působí. Na druhou stranu u cenově dostupného mobilu to není velké překvapení. Lze ocenit matné provedení, na kterém takřka neulpívají otisky prstů. Líbí se nám též celková bytelnost, kdy se telefon nijak neprohýbá a nevrže. Co je naopak kaňkou na kráse, je kluzkost zejména zadní strany, která by v krajních případech mohla vyústit ve vyklouznutí telefonu z ruky.
Ceníme matné provedení telefonu.
Rozmístění ovládacích prvků je vcelku dobré. Na důležité odemykací tlačítko lze pohodlně dosáhnout palcem. Dobře nahmatáte také čtečku otisků prstů, jejíž místo je na zádech telefonu. Reaguje velmi přesně, avšak odpustit ji musíte nijak závratnou rychlost. Na levém boku se již nachází pouze dlouhý šuplíček pro dvě nano SIM karty a také paměťovku.
Konektorová výbava je kompletní, Samsungu zřejmě definitivně došly staré zásoby konektorů, i na Galaxy M11 tak nacházíme USB-C. 3,5mm jack pro poslech hudby je na opačné, tedy horní hraně. Jelikož se telefon nesnaží bořit rekordy v co nejmenší tloušťce, je celá zadní strana příjemně rovná a nijak nevyčnívá ani modul s fotoaparáty.
- dobře padne do ruky
- nechybí čtečka otisků prstů
- fotoaparáty nevystupují nad okolní povrch
- zpočátku tendence vyklouznout z ruky
Displej: očekávaný základ
Galaxy M11 disponuje 6,4palcovým displejem s výřezem pro čelní kamerku. Dle očekávání výrobce přistoupil ke značným úsporám. V prvé řadě je nutné přijmout IPS panel, ale to nebude velký problém. Samsung se snažil vytáhnout z technologie IPS maximum tak, aby co nejvíce připomínal AMOLEDy u dražších kousků. Barevné podání je proto skvělé, stejně jako maximální jas, kdy je displej dobře čitelný i venku na slunci. Kaňkou na kráse je nižší HD+ rozlišení, avšak při běžné práci si rastru nevšimnete. O něco více bude chybět jakákoliv možnost informování o zmeškaných událostech. Chybí Always-On režim, ambientní displej i informační dioda. Ochranu samotného displeje výrobce nijak blíže nespecifikuje. Během používání se na něm však žádné, byť sebemenší, škrábance neobjevily.
- kvalitní IPS panel
- chybí Always-On
- postrádá informační diodu
- nižší rozlišení
Zvuk: hlasitost především
Vyzvánění a hudba vychází výhradně ze spodní hrany, kde je při levém okraji umístěn reproduktor. Kvalitou neoslní, to ale asi ani nikdo neočekával. Důležité je, že je dostatečně hlasitý, příchozí události tudíž nepřeslechnete. Pro poslech hudby je připraven 3,5mm jack, jehož kvalita uspokojí všechny nenáročné posluchače.
- 3,5mm jack
Výkon hardwaru: nikoho neoslní
Tradiční nešvar levných Samsungů se přelévá i do roku 2021. Začněme ale optimisticky, nasazení Snapdragonu 450 není vyloženě špatnou volbou. Pokud by byl doprovázen dalším slušným hardwarem, mohli bychom být spokojeni. Jenže co se nestalo, Samsung nasadil pouze 3GB operační paměť. Tato hodnota je přitom obvyklá u ještě levnějších telefonů. Žalostný výkon demonstruje výsledek pod hranicí 100 tisíc bodů v AnTuTu. Korunu pak výrobce všemu nasadil pouze 32GB úložným prostorem, ze kterého je po prvním zapnutí telefonu k dispozici 22 GB. Malou náplastí budiž fakt, že je možnost do telefonu umístit paměťovou kartu o velikosti až 512 GB.
- podporuje paměťové karty
- malá operační paměť
- velmi malé úložiště
Výdrž baterie: nabíjejte dvakrát týdně
V útrobách mobilu je připravena baterie s velmi slušnou kapacitou 5 000 mAh. S ohledem na průměrně velký displej a slabý hardware jsou zde skvělé vyhlídky na dlouhou výdrž. Při středně náročném využívání budete nabíjet nejdříve každý druhý až třetí den. Méně nároční uživatelé zřejmě dosáhnou i na čtyřdenní výdrž. Za vyzdvihnutí stojí přítomnost USB-C, které sice již bereme za samozřejmost, ale s ohledem na úspory výrobce by nás zde starší typ konektoru nepřekvapil. Nabíjení probíhá pouze standardní rychlostí a počítejte s časem kolem 2,5 hodin. Nepřekvapí absence bezdrátového nabíjení, což však nelze v tomto segmentu ani považovat za mínus.
- slušná výdrž
- USB-C
Konektivita: chválíme za NFC
U levnějšího Samsungu nelze očekávat zázraky po stránce konektivity. Samozřejmostí je podpora LTE, ale v mnoha ohledech narazíte na to, že Samsung využívá staré zásoby. Například je zde staré Bluetooth 4.2 a v případě Wi-Fi se musíte smířit pouze se standardy b/g/n. Příjemně mobil potěšil tím, že nechybí NFC pro bezkontaktní platby. Nemusíte se ani bát, že se ztratíte, neb geolokační služby jsou zastoupeny GPS, GLONASS, Galileo a Beidou.
- podporuje NFC
- staré Bluetooth
Fotoaparát: slušný základ
I mezi levnými telefony lze nalézt ty disponující hned několika zadními fotoaparáty. Galaxy M11 má ve vertikálně orientovaném modulu hned tři snímače. Jmenovitě jde o 13megapixelový hlavní fotoaparát, 5megapixelový ultraširokoúhlý objektiv a 2megapixelový snímač pro práci s hloubkou ostrosti. Ve srovnání s konkurencí bude však největší zbraní prostředí aplikace fotoaparátu, kde je Samsung tradičně silný. Aplikace je přehledná, především ale dokáže i v hlubším nastavení fungovat v horizontálním režimu, který při fotografování využijete nejvíce. S pohodlím souvisí například snadné přepínání mezi fotoaparáty, které je ihned po ruce.
Hlavní fotoaparát kvalitou v nižší třídě ostudu rozhodně neudělá. Zejména za dobrých světelných podmínek jsou snímky barevně věrné a ostré. Tato ideální konstelace dostává trhliny ve chvíli, kdy světla ubývá, telefon musí déle vstřebávat světlo, což vede nejen k šumu, ale i k výraznému zhoršení ostrosti. Jelikož zcela chybí noční režim, musíte se obrnit trpělivostí, omezit přirozený třes rukou a doufat, že na snímku v noci něco bude vidět.
Sekundární ultraširokoúhlý fotoaparát by mohl být velmi příjemnou věcí navíc, například pro fotografování krajinek či větších skupin osob. Bohužel Samsung vše zazdil nízkým 5megapixelovým rozlišením. Výsledkem jsou snímky s nízkou ostrostí, které se hodí výhradně pro prohlížení na displeji telefonu. Portrétní režim je pak v podstatě jediným zajímavým v možnostech hlavní nabídky fotoaparátu. Rozostření pozadí probíhá v reálném čase již při snímání scény.
Na čelní straně je 8megapixelová kamerka pro selfies a videohovory. Kvalita je veskrze průměrná, pokud toužíte po alespoň trošku slušných selfies, doporučujeme co nejvíce světla.
Záznam videa telefonu nijak zvlášť nejde, ale nouzově můžete pořídit Full HD záznam se 30 snímky za vteřinu. Výsledkem je video, které působí mírně trhaně, zvuk také neoslní.
Samsung Galaxy M11 (testovací video) – 1080p, 30 FPS
- dobré výsledky za světla
- horší záznam videa
- chybí noční režim
Software: bezpečně a aktuálně
Prostředí telefonu je svěřeno do rukou staršího Androidu 10 a nadstavby One UI 2.0. Kombinace je to vcelku schopná a pro uživatele přívětivá, co se týče ovládání jednou rukou. I méně zkušený uživatel se v prostředí rychle zorientuje. Pokud by přeci jen byly nějaké problémy, jsou nabídky příbuzných nastavení elegantně propojeny. V telefonu je taktéž minimum zbytečných aplikací, což je rozhodně plus.
Celkově se optimalizace Galaxy M11 povedla a chod prostředí působí plynule. Příjemně nás Samsung překvapil i aktuálními bezpečnostními záplatami platnými k 1. prosinci 2020.
- přehledné prostředí
- prostředí je pomalé
Zhodnocení
Samsung Galaxy M11 rozhodně není špatným telefonem. Nabízí solidní displej, vcelku dobře padne do ruky a prostředí patří v nižší třídě k tomu jednoznačně nejlepšímu. Přidanou hodnotou je především velká baterie a s ní související dlouhá výdrž. Nenároční uživatelé tak skutečně budou nabíječku potřebovat jen zhruba dvakrát týdně. Cena Galaxy M11 se pohybuje kolem 4,5 tisíc korun a v těchto hladinách si jihokorejský výrobce bohužel málokdy odpustí nějaký ten přešlap. Tentokrát se kritika snáší na malou RAM i interní paměť, stejně jako na nepříliš kvalitní ultraširokoúhlý fotoaparát. Pokud však toužíte vyloženě po Samsungu, je ze záplavy levných mobilů Galaxy M11 ještě poměrně slušnou volbou.
Konkurence
Mnohá konkurence však dokáže Galaxy M11 převálcovat. Například Poco M3 nabízí mnohem kvalitnější displej, větší operační paměť a čtyřnásobné úložiště, přičemž jeho cena je identická.
Xiaomi Poco M3 128 GB
Rozměry | 162,3 × 77,3 × 9,6 mm, 198 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,53" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 48 Mpx, video: 1 080 × 1 920 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 662, 4×2 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 128 GB, microSDXC |
Akumulátor | 6 000 mAh |
Zmínit můžeme také Redmi 9, které za podobnou cenu jako Samsung nabídne dvojnásobné úložiště, více RAM, výkonnější procesor, větší baterii a také podporuje NFC.
Xiaomi Redmi 9 64+4 GB
Rozměry | 163,3 × 77 × 9,1 mm, 198 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,53" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | MediaTek helio G80, 2×2 GHz + 6×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 5 020 mAh |
Od Samsungu lze navíc sáhnout také po Galaxy A12, který je pouze o pár set korun dražší, ale má větší interní paměť či čtyři zadní fotoaparáty.
Samsung Galaxy A12
Rozměry | 164 × 75,8 × 8,9 mm, 205 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,5" (1 600 × 720 px) |
Fotoaparát | 48 Mpx, video: 1 080 × 1 920 px, 30 FPS |
Procesor | MediaTek helio P35, 2×2,35 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB / 128 GB, microSDXC |
Akumulátor | 5 000 mAh |