Na redakční test nám dorazilo čtyřočko od Samsungu. Co to má znamenat, ptáte se? Mrkněte na zadní stranu. Nový Samsung Galaxy A9 nabízí hned čtyři fotoaparáty na zadní straně. K tomu přidává slušný procesor, pěkný displej nebo velkou interní paměť. Svou unikátnost však výrobce podtrhl značně vysokou cenou. Podaří se ji novince obhájit? A má vůbec tolik fotoaparátů smysl? Na to se pokusí odpovědět dnešní recenze.
Technické parametry Samsung Galaxy A9
Kompletní specifikaceKonstrukce | 162,5 × 77 × 7,8 mm, 183 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6,3" (2 220 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 24 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 660, CPU: 4×2,2 GHz + 4×1,8 GHz, GPU: Adreno 512 |
Paměť | RAM: 6 GB, vnitřní paměť: 128 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ne, LTE: 450 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 9.0 |
Akumulátor | 3 800 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:40 hodin |
Dostupnost | listopad 2018, 14 999 Kč |
Samsung Galaxy A9 – videorecenze
Obsah balení
Zcela klasické prodejní krabičce dominuje bílá barva, kterou však tentokrát doplňuje i podobizna samotného telefonu a jeho název. V krabičce se kromě telefonu nachází koncovka nabíječky, USB kabel a základní špuntová sluchátka. Vše je laděno do bílé barvy.
Konstrukční zpracování: limonádový Samsung
Samsung se letos na podzim rychle chytil za hlavu a rozhodl se dohnat ujíždějící vlak ve střední třídě. Představil model Galaxy A7 se třemi foťáky a následně Galaxy A9 se čtyřmi fotoaparáty. Oba kousky pojí povedený a svěží vzhled. Oceníte jej především v námi testované limonádově modré verzi, kde světle modrý odstín přechází až do zeleno-žlutého. Komu by tyto barevné hrátky přišly příliš, může sáhnout po konzervativní černé.
Zatímco design je tedy rozhodně moderní, reálně telefon příliš světově nepůsobí. Jde o podobný neduh, nad kterým jsme žehrali právě u zmíněného Samsungu Galaxy A7. Co se materiálů týče, papírově by mělo jít o sklo a kov, jenže telefon působí spíše plastově. Platí to především o bocích. U telefonu, jehož cena atakuje 15 tisíc, už je to skutečně na pováženou. Nutno také počítat s větší šířkou, kdy telefon nepadne zrovna dobře do ruky a přenášení v kapse bude pro mnohé nemožné. Tloušťka je příjemně malá, nicméně modul fotoaparátů mírně vystupuje nad okolní povrch. Naštěstí to v praxi příliš nevadí a telefon se ani výrazněji nekývá při položení na podložku.
Design? Rozhodně moderní.
Často využívané odemykací tlačítko sídlí přesně tam, kam dopadá palec vaší ruky. Totéž mohu říci o čtečce otisků prstů, která je na zadní straně v rozumné výšce. Na levém boku je ještě dvojklávesa regulující hlasitost, zatímco na pravém boku tlačítko spouštějící asistenta Bixby. Zřejmě jde o snahu Samsungu přiblížit tento drahý model řadě Galaxy S.
My bychom ale spíše ocenili například zvýšenou odolnost, která již loni v řadě Galaxy A byla. Máme však smůlu, a tak se radši od vody držte dál. Na horní hraně je dlouhý šuplíček, kam lze umístit nejen paměťovku, ale také hned dvě nanoSIM karty. Za toto řešení Samsung chválíme. Spodní hrana hostí konektory. Ano, jsou tu oba, tedy USB-C i 3,5mm jack. Kromě nich se zde nachází také jediný hlasitý reproduktor.
Konstrukční zpracování je i přes výše zmíněné výtky solidní a telefon, zdá se, něco vydrží.
- originální vzhled, především v modré verzi
- dobře umístěná čtečka otisků prstů
- 3,5mm jack
- slot pro dvě nanoSIM karty
- pocitově obyčejné materiály
- horší ergonomie (přílišná šířka)
Displej: spolehlivý Super AMOLED
Čelní stranu okupuje 6,3palcový Super AMOLED displej s Full HD+ rozlišením. Na ten je radost pohledět, a to nejen zpříma, ale klidně z úhlů či na slunci. Vždy je skvěle čitelný, za což vděčíme i dobře fungující automatické regulaci jasu. Nechybí ani další praktické funkce jako filtr modrého světla nebo Always On displej. Vždy máte na očích čas, zmeškané události i virtuální tlačítko. Když na něj dvakrát klepnete, displej se rozsvítí. Za funkci buďme rádi, neboť na informační LED se nedostalo. O ochranu skleněných ploch, tedy i displeje, se stará sklíčko Gorilla Glass.
- kvalitní displej
- funkce Always On
- chybí informační dioda
Zvuk: obyčejná klasika
Telefon má bohužel jen jeden reproduktor na spodní hraně. S hlasitostí mít problém jistě nebudete, ovšem kvalita je hodně za očekáváním. Mnohem lépe si vede výstup do sluchátek. Potěší 3,5mm jack i přibalená špuntová sluchátka slušných kvalit.
- slušná přibalená sluchátka
- méně kvalitní reproduktor
Výkon hardwaru: místa dostatek
Hardwarová stránka telefonu čítá procesor Snapdragon 660 podpořený 6GB operační pamětí. Jde o velice slušný příděl a ve výsledku vás mobil nebude nijak zásadně brzdit. Nemůžeme si však pomoci – za 15 tisíc korun se mohl Samsung vytasit s výkonnějším a především novějším procesorem. Naopak 128GB interní paměť je nadprůměrná a uspokojí i velmi náročné uživatele. Reálně je z ní po prvním zapnutí k dispozici přibližně 108 GB. Navíc ji není problém rozšířit paměťovkou.
- velká interní paměť
- výkon mohl být vyšší
Výdrž baterie: neoslní
Zatímco displej nás potěšil, výdrž baterie již moc ne. Kapacita sice činí slušných 3 800 mAh, ale procenta mizí rychleji, než bychom si přáli. Jeden den s vámi zařízení vydrží, ale baterie Galaxy A9 počítá s tím, že ji přes noc nakrmíte připojením do zásuvky. Dvoudenní výdrž je reálná jen při velmi omezeném používání. Nabití pak probíhá jen průměrně rychle, počítejte se zhruba 1 hodinou 40 minutami. Bezdrátové nabíjení bohužel mezi řadu Galaxy A stále nezavítalo a novinka A9 na tom nic nemění.
Při našem testu výdrže se Samsung Galaxy A7 (2018) při přehrávání streamovaného videa v kvalitě 1080p dostal na čas 7 hodin 53 minut.
- slabá výdrž
- chybí bezdrátové nabíjení
Konektivita: nač si vzpomenete
Zatímco v mnoha ohledech přistoupil Samsung ke škrtům, u konektivity se smiloval. Jakožto majitelé Galaxy A7 (2018) se tak můžete těšit na podporu rychlých dat v síti LTE, přičemž k dispozici je rychlostní kategorie 9, což znamená teoretickou rychlost stahování až 450 Mb/s. LTE vám pofrčí na obou vložených SIM kartách. Dostalo se také na Wi-Fi s podporou standardu ac. Nechybí ani nejnovější Bluetooth ve verzi 5.0 či NFC čip. Při toulkách se můžete spolehnout na přítomnost GPS, GLONASSu a BeiDou. Lokalizace vaší polohy trvá několik málo vteřin.
Klasické kabelové spojení zajišťuje konektor USB-C, což už nijak nepřekvapí. V další výbavě se můžete opřít o prohlížeč od Samsungu či Google Chrome. Za zmínku stojí i FM rádio s RDS.
- LTE
- NFC
Fotoaparát: čtyři plus jedna
Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, čímž je sestava fotoaparátů. V prvé řadě si řekněme, že si Samsung nehoní triko a nežene se pouze za počtem fotoaparátů bez rozmyslu. Klasický fotoaparát zde má 24megapixelové rozlišení. Doplňuje jej ultraširokoúhlý 8megapixelový fotoaparát pro až 120° záběry, což se hodí. Třetím do party je teleobjektiv pro dvojnásobné optické přiblížení, tedy opět šikovná věc. Zjednodušeně lze říci, že dostáváte totéž jako fotoaparát s vyměnitelnými objektivy, jen v tomto případě jsou všechny napevno. Čtvrtý fotoaparát bychom jako jediný mohli postrádat. Má 5 megapixelů a slouží pro práci s hloubkou ostrosti.
Aplikace je přehledná a přepínání mezi hlavní trojicí fotoaparátů probíhá jedním dotykem, což je ideální. Výsledky vypadají na první pohled dobře. Jenže si stačí snímky přiblížit nebo zobrazit na větším monitoru a vady vyplouvají na povrch. Snímky jsou sice barevně věrné, avšak detaily zakrývá šum, což platí dvojnásob při slabším světle. Všechny tyto nedostatky se násobí po přiblížení nebo při ultraširokoúhlém záběru. Nijak zvlášť nepotěší ani snímky v noci, kde by se hodila optická stabilizace obrazu. Samsung tak měl dobrý záměr, avšak nepodařilo se mu jej dotáhnout do zdařilého konce. Nezbývá než doufat, že na povedený nápad v budoucnu naváže a lépe.
Záznam videa je umožněn až ve 4K rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Výsledek nenadchne, ale ani neurazí. Smířit se je ale nutné s občasným trháním, stejně tak s nemožností nahrát video s plynulostí 60 FPS.
Samsung Galaxy A9 (testovací video) – 2160p, 30 FPS
Pro selfies je na čele připravena 24megapixelová kamerka. Vysoké rozlišení pro tvorbu autoportrétů rozhodně stačí.
- teleobjektiv
- ultraširokoúhlý objektiv
- kvalitní čelní kamerka
- chybí optická stabilizace obrazu
- kvalita snímků je velmi průměrná
- u doplňkových objektivů míří kvalita dolů
Software: stále na Oreu
Prostředí zajišťuje operační systém Android 8.0 Oreo. Zde musíme být opět kritičtí. Při vysoké ceně měl Samsung rozhodně nasadit nejnovější devítkový Android. Jenže když jej ještě nemají ani mnohem dražší modely, je to těžké.
V systému vás nic zásadního nepřekvapí. Je zde přítomna lehká nadstavba Samsung Experience a výrobce omezil aplikace na minimum. Bohužel tentokrát drhne optimalizace. Nejde o nijak velký problém, jen některé animace vypadají trhaně a občas telefonu něco trvá déle, než by se slušelo.
Během testování však dorazila aktualizace, která přinesla nejen říjnové bezpečnostní záplaty, ale také lepší optimalizaci. Doufejme tedy, že se Samsung chytil za nos a prostředí časem úplně odladí.
- přehledné prostředí
- mohl být nasazen novější Android
Zhodnocení
Samsung Galaxy A9 mohl být skvělým telefonem. Má světový unikát v počtu fotoaparátů, líbivou barvu, kvalitní displej a velkou paměť. Jenže novinka nefotí zrovna dobře, má jen průměrný procesor a v ruce nepůsobí nijak zvlášť dobře. A myslet tím můžeme nejen velikost, ale i plastový pocit. Ke všemu si připočtěte zcela neadekvátní cenu 15 tisíc korun a dojdete k jednoduchému závěru – novinka od Samsungu v podstatě nemá šanci na dnešním trhu obstát. Pohled mezi konkurenci nám prozradí přesné důvody.
Za 13 tisíc korun můžete mít například LG G7 ThinQ, které má mnohem výkonnější procesor, nesrovnatelně lépe fotí, podporuje bezdrátové nabíjení a je odolné.
LG G7 ThinQ
Rozměry | 153,2 × 71,9 × 7,9 mm, 162 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,1" (1 440 × 3 120 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 845, 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB / 128 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 000 mAh, doba nabíjení: 1:18 hodin |
V podstatě totéž lze říci o ASUSU ZenFone 5Z, který má vyšší výkon, lépe fotí a stojí přibližně 12 tisíc korun.
ASUS ZenFone 5Z 8 GB RAM
Rozměry | 153 × 75,7 × 7,9 mm, 155 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,2" (2 246 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 845, 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 8 GB, úložiště: 256 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 300 mAh |
Pokud lpíte na Samsungu a cena 15 tisíc korun pro vás nepředstavuje větší překážku, vyplatí se nepatrný příplatek za vlajkový model Galaxy S9. Ten má sice vzadu jen jeden fotoaparát, ale běžné snímky pořídí lépe, je výkonnější i odolný a v ruce působí lépe.
Samsung Galaxy S9 64 GB
Rozměry | 147,7 × 68,7 × 8,5 mm, 163 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 5,8" (2 960 × 1 440 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Exynos 9 Octa (9810), 4×2,7 GHz + 4×1,7 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 000 mAh, doba nabíjení: 1:39 hodin |
Nový Samsung Galaxy A9 je smutným příkladem uspěchaného vývoje a nezdravého sebevědomí výrobce. Nedostatky nevynahradí ani případná sleva. Nezbývá než doufat, že podobný, ale dotažený model představí Samsung třeba i v příštím roce.
Fotky jsou slabé i z hlavního foťáku, z obou dalších je to tragédie na úrovni pět let starých mobilů. A dorazit to osmičkovým androidem v dnešní době, škoda slov...
Fakt nechápu, proč vůbec představit tohle, když S9 je o několik tříd lepší, a nestojí o mnoho více (a v akcích dokonce o něco méně).