Na českém trhu se před zhruba třemi týdny začal prodávat zbrusu nový Samsung Galaxy A70 – velikán, který směle míří do vyšší střední třídy. Není to velikán ani tak duchem, jako spíše tělem. Jeho obrovský displej jistě zaujme mnohé uživatele. Výkonu má telefon dostatek a dokáže se pochlubit velmi svižným nabíjením či trojicí fotoaparátů. První dojmy tak vyznívají velmi dobře a možná zde po Samsungu Galaxy A50 máme další povedený jihokorejský kousek. Více prozradí recenze.
Samsung Galaxy A70 – videorecenze
Technické parametry Samsung Galaxy A70
Kompletní specifikaceKonstrukce | 164,2 × 76,7 × 7,9 mm, 183 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6,7" (2 400 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 32 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 410 px, 30 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 675, CPU: 2×2 GHz + 6×1,7 GHz, GPU: Adreno 612 |
Paměť | RAM: 6 GB, vnitřní paměť: 128 GB, paměťové karty: microSDXC |
Datové funkce | 5G: ne, LTE: 600 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 9.0 |
Akumulátor | 4 500 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:45 hodin |
Dostupnost | duben 2019, 10 499 Kč |
Obsah balení
V prodejním balení naleznete vše, co můžete do začátku potřebovat. Vyjma samotného telefonu jde o USB kabel zakončený na obou stranách USB-C konektorem, nabíječku a také základní špuntová sluchátka. Jedním dechem dodejme, že i nabíječka má na sobě USB-C.
Konstrukční zpracování: konzervativec v duze
Letošní ofenzívu Samsungu do všech směrů střední třídy lze považovat za doslova ničivou. Telefony totiž vypadají dobře a umí toho poměrně dost. Příkladem je zbrusu nový model Galaxy A70, který i na videu působí opravdu rozměrně. Nebudeme proto chodit kolem horké kaše a rovnou prozradíme, že držet jej v ruce už chce trochu cviku a v kapse o něm budete vědět, tedy pokud ho do kapsy vůbec vměstnáte.
Vzhled telefonu může působit klasicky, pokud sáhnete po bílé variantě, případně neotřele, když zvolíte stejně jako my černou verzi, které však na světle vytváří působivé duhové efekty. Poslední možností je pastelová modrá, která vypadá zcela shodně jako na Samsungu Galaxy A40. Výrobce tak rozhodně trefil moderní a současně i originální odstíny, čímž se odlišuje.
Pokud ho do kapsy vůbec vměstnáte, pocítíte ho.
Ovládnutí velkého telefonu nečiní značný problém, neboť například tlačítka máte v dosahu vašeho palce. Jsou vcelku tenká, ale tisknou se pohodlně. Konektory máme tradičně dole a není překvapením, že jde o USB-C a také 3,5mm jack, do nějž perfektně pasují například dodávaná špuntová sluchátka, která hrají solidně. Společnost konektorům dělá hlasitý reproduktor.
Na levém boku je dlouhatánský šuplíček jištěný klíčkem, kam můžete umístit dvě nanoSIM karty a navrch paměťovku. V tomto ohledu vás Samsung nijak neomezuje. Pozor si naopak musíte dát na prach a vodu – s těmi se A70 rozhodně nepřátelí.
Pamatujete, jak se nám líbila ona duhová zadní strana? Pokud se líbí i vám, opatrujte ji jako oko v hlavě. Ulpívající otisky prstů lze jednoduše vyčistit, avšak případné škrábance, na které je telefon velmi náchylný, již nikdy nezmizí. Jinak je však zpracování celoplastového zařízení bezproblémové. Dokonce ani trojice fotoaparátů takřka nevystupuje a telefon se na podložce nekývá. Hodnotnější materiály bychom sice viděli raději, ale lehký plast drží na uzdě již tak vyšší hmotnost přes 180 gramů.
- líbivý vzhled
- 3,5mm jack
- slot pro dvě nanoSIM karty
- bez prémiových materiálů
- náchylný na otisky prstů a škrábance
Displej: AMOLED samozřejmostí
Nezpochybnitelným lákadlem bude 6,7palcový Super AMOLED displej. Už ale slyším hlasy, že rohy jsou zaoblené a je reálně menší. Ano, je, přiznává to Samsung přímo na prodejním balení – reálně úhlopříčka činí 6,5 palce. Displej je naprosto perfektní, Full HD+ rozlišení více než dostatečné, barevné podání výborné a čitelnost skvělá. Nechybí ani režim Always-on a potřebné informace máte stále na očích. Jde o užitečnou funkci, která dává zapomenout na chybějící informační diodu. Drobný kapkovitý výřez v horní části displeje může být otravný a jde ho softwarově zamaskovat. Samotný displej chrání sklíčko Gorilla Glass 3.
Výše postavené Samsungy již mají čtečku otisků prstů přímo v displeji a výjimkou není ani Galaxy A70. Jde o optickou čtečku, která je horší než ultrazvuková u řady Galaxy S10. Přesto ji Samsung stále vylepšuje a je v praxi použitelná. Základem pro úspěšné rozpoznání je silnější přitlačení prstu na čtečku.
- kvalitní velký displej
- Always-on
- čtečka otisků prstů přímo v displeji
- chybí informační LED dioda
Zvuk: obyčejná klasika
Zvukově vás telefon neoslní, což se ale dalo čekat. Hlavní reproduktor se nachází na spodní hraně. Potěší hlasitostí, ale zklame hloubkami.
V balení naleznete základní špuntová sluchátka, která nehrají vyloženě špatně a pro základní poslech postačí. Hodí se i v případě, kdy si chcete poslechnout rádiové vysílání.
Výkon hardwaru: výkonu na rozdávání
Vyšší střední v praxi, tak bychom mohli shrnout hardware, který stojí na novém procesoru Snapdragon 675 a 6GB operační paměti. V benchmarku AnTuTu telefon dosahuje na takřka 170 tisíc bodů a zahrajete si i náročné hry, třeba PUBG. To vám dokonce poběží se slušnou plynulostí na nejvyšší možné detaily, které vám ostatně doporučí samotná hra. Místa na aplikace je dostatek, reálně 108 GB z udávaných 128 GB.
- výkonný procesor
- velká interní paměť
Výdrž baterie: nabití v cuku letu
Velký telefon znamená velkou baterii? Ano i ne. Galaxy A70 má baterii s kapacitou 4 500 mAh, která možná nemusí působit dostatečně, ale opak je pravdou. Dva dny jsou reálnou metou, které lze při středně náročném používání dosáhnout. To je s ohledem na displej skvělé. Samozřejmě při intenzivním hraní her či sledování videí telefon vybijete mnohem rychleji. V balení najdete 25W nabíječku, tedy nejsilnější nabíječku, kterou Samsung aktuálně napříč svými smartphony nabízí. Nabití větší baterie zabere zhruba hodinku a tři čtvrtě, což je výborný čas.
- dobrá výdrž
- velmi rychlé nabíjení
Konektivita: nač si vzpomenete
Samsung Galaxy A70 dostal do vínku plnohodnotnou konektivitu. Jakožto majitelé se tak můžete těšit na podporu rychlých dat v síti LTE, přičemž k dispozici je rychlostní kategorie 12, což znamená teoretickou rychlost stahování až 600 Mb/s. LTE vám pofrčí na obou vložených nanoSIM kartách. Dostalo se také na Wi-Fi s podporou standardu ac. Nechybí ani nejnovější Bluetooth ve verzi 5.0 či NFC čip. Jednoznačnou pochvalu si zaslouží USB-C konektor, který mezi konkurenty není pravidlem. Při toulkách světem se můžete spolehnout na přítomnost GPS, GLONASSu a BeiDou. Lokalizace vaší polohy trvá několik málo vteřin.
- USB-C
- LTE
- NFC
Fotoaparát: tři jsou vždycky fajn
Zadní strana je domovem vertikálně orientované trojice fotoaparátů bez optické stabilizace. Hlavní porci operací obstarává 32megapixelový snímač. Sekundují mu 8megapixelová ultraširokoúhlá kamerka a 5megapixelový fotoaparát pro práci s hloubkou ostrosti. Výsledky fotoaparátu nejsou během dne špatné. Snímky jsou barevně věrné, lehce světlejší než by bylo zdravé a vcelku detailní. Problém zůstává, když přestanou být světelné podmínky ideální. V daný moment trpí detaily a přibude šum.
Ultraširokoúhlý fotoaparát je praktický – jsou situace, kdy se skutečně hodí. Mnohem více však platí, že čím více světla, tím lépe. Nezapomeneme ani na třetí fotoaparát s 5 megapixely. Zde nutno říci, že práce s hloubkou ostrosti je poměrně slušná a že přítomnost speciálního fotoaparátu Samsung softwarově nahradit nedokáže – bokeh efekt Samsung Galaxy A70 zvládne lépe než levnější A40 bez speciálního snímače.
Nezmínili jsme ještě čelní kamerku. Ta má velmi vysoké 32megapixelové rozlišení a kvalitou nezklame.
Záznam videa je možný tradičně ve 4K rozlišení se 30 snímky za vteřinu, nebo ve Full HD s 60 snímky. Kvalita je skutečně slušná co se obrazu i zvuku týče.
Samsung Galaxy A70 (testovací video) – 2160p, 30 FPS
Samsung Galaxy A70 (testovací video) – 2160p, 30 FPS
Samsung Galaxy A70 (testovací video) – 1080p, 60 FPS
- ultraširokoúhlý objektiv
- množství nastavení
- slušné kvality hlavního fotoaparátu
- horší kvalita snímků při nedokonalém světle
Software: střední třída v novém
Co se prostředí týká, Samsung vám i v levnějším Galaxy A70 servíruje takřka to nejnovější možné, tedy Android 9.0 Pie, nadstavbu One UI a březnové bezpečnostní záplaty. Prostředí je přehledné, rychle se v něm zorientujete a je alespoň zčásti uzpůsobené ovládání jednou rukou. Optimalizace je veskrze slušná a během testování jsme se nesetkali s žádnými zádrhely.
Samsung si připravil pár drobných úprav a aplikací navíc. Například Digitální rovnováha je pojmenována jako Digitální pohoda a můžete zde sledovat využití jednotlivých aplikací v průběhu času. Mezi aplikacemi se nachází Smart Switch pro snadný přechod z jednoho telefonu do druhého. Vhod přijde i propracovaná a graficky zdařilá aplikace Samsung Health, kde můžete sledovat své výsledky při cvičení a sportování celkově.
- přehledné prostředí
- nejnovější Android
Zhodnocení a konkurence
Samsung Galaxy A70 nás během testování takřka v žádném ohledu nezklamal. Je jednou z možností pro zájemce o telefon se skutečně velkým displejem. Současně dobře vypadá, má kvalitní displej i dobrou výdrž a podporuje rychlé nabíjení. Výkonu má rozhodně dost a prostředí je radost používat. Fotoaparáty sice vyloženě nenadchnou, nicméně ani nezklamou. Cena mírně nad deseti tisíci korunami se pak jeví jako vcelku přiměřená.
Zejména z důvodu velikosti displeje se konkurence hledá obtížně – úhlopříčku 6,5 palce a více v rámci telefonů jen tak nenajdete. Nabízí se například Xperia 10 Plus od Sony, která je o pár set korun dražší a má méně tradiční vzhled. Disponuje však slabší baterií, méně výkonným procesorem i menší pamětí.
Sony Xperia 10 Plus
Rozměry | 167 × 73 × 8,3 mm, 180 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,5" (2 520 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 636, |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 000 mAh |
Pokud chcete ušetřit a smíříte se s o něco menším displejem, dostává se do hry Samsung Galaxy A50, který nabízí velmi podobnou výbavu. O něco slabší hardware kompenzuje cena pod hranicí 9 tisíc korun.
Samsung Galaxy A50
Rozměry | 158,5 × 74,7 × 7,7 mm, 166 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6,4" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 25 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | Exynos 7 Series (9610), 4×2,3 GHz + 4×1,7 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 128 GB, microSDXC |
Akumulátor | 4 000 mAh, doba nabíjení: 1:47 hodin |
Ten 32mpx. foto takovy ostry barevny selfie to jste nevideli..
Ale... je to opravdu naleštěná škrábající se plastová bída se spodním rámečkem.
A dle recenzí se v ruce se smeká jak
Nesu, nesu ,,Samsunga,, upad sem s ní na ledu
Vypadá to jak stroj od Honor nebo Xiaomi za 3500 CZK.
A na okraj:
,,Po zkušenostech s nedávno recenzovaný Samsungem Galaxy A50 jsem si řekl, že skener otisků v displeji už nechci ani vidět. Pak se mi do rukou dostal model S10, kde je naopak skener rychlý a spolehlivý. Také Xiaomi Mi 9 ho má zvládnutý velmi dobře. Avšak nyní přišel na řadu Samsung Galaxy A70 a problémy se začaly opakovat.
Dokonce se mi zdá, že je to ještě horší. Už při prvním nastavení otisku prstu to celé šlo velmi pomalu. Navíc ani jednou se mi takto smartphone později odblokovat nepodařilo. Otisk jsem tedy vymazal a dal jsem mu druhou šanci. Bylo to lepší, otisk jsem přidal bez větších problémů. Avšak odblokování stále nebylo podle mých představ. V první řadě je to strašně pomalé. Prst na skeneru držím i 3 sekundy a někdy se nic nestane. Avšak v některých případech se zařízení odemklo rychleji, ale rychlé to stále nebylo. Se skenerem otisků prstů v Samsungu Galaxy A70 nemám vůbec dobré zkušenosti. Po pár dnech trápení jsem tuto možnost odblokování úplně vypnul. Ušetřil jsem si tím množství nervů.,,
,,Trošku výhrady mám k zhasínání displeje během hovoru, které ne vždy funguje na 100 procent.,,
,,Výsledné video vypadá velmi dobře až do doby, kdy se začnete hýbat. Obraz je roztřesený v některých případech až příliš. To je škoda.,,
,,Samsung Galaxy A70 je asi jediným smartphonem střední třídy, který nabízí super-zpomalené video s 960 snímky za sekundu.,,
Také mně chybí v recenzi přehled časů dobíjení jako má Ioannis.
Myslel jsem, že to již bude u recenzí na MNT standard.
No dobře sem s tím:
15 min: 23 %
30 min: 44 %
45 min: 65 %
60 min: 82 %
Plné nabití: 1h 40 min