Samsung si v roce 2018 nechal ujet vlak, alespoň co se střední třídy týče. Není proto divu, že pro rok letošní rozjel rozsáhlou ofenzívu mnoha modely řady Galaxy A. Pomyslnou zlatou střední cestou by se mohl stát zástupce Galaxy A50, který má mnohé moderní funkce a ve výbavě nic podstatného nepostrádá. Na poměry Samsungu je rozumně nastavena i startovací cena. Výsledkem je tak velmi nadějný telefon. Prokáže naše recenze jeho kvality, nebo se Samsung dopustil nějakého zásadního přešlapu?
Samsung Galaxy A50 – videorecenze
Technické parametry Samsung Galaxy A50
Kompletní specifikaceKonstrukce | 158,5 × 74,7 × 7,7 mm, 166 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6,4" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 25 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Chipset | Exynos 7 Series (9610), CPU: 4×2,3 GHz + 4×1,7 GHz, GPU: ano |
Paměť | RAM: 4 GB, vnitřní paměť: 128 GB, paměťové karty: microSDXC |
Datové funkce | 5G: ne, LTE: 600 / 150 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 9.0 |
Akumulátor | 4 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:47 hodin |
Dostupnost | březen 2019, |
Obsah balení
V prodejním balení naleznete vše, co můžete do začátku potřebovat. Vyjma samotného telefonu jde o USB kabel, nabíječku a také základní pecková sluchátka.
Konstrukční zpracování: pan duhový
Jihokorejský výrobce to s nápravou své reputace u cenově dostupnějších telefonů myslí smrtelně vážně. Novinka Galaxy A50 totiž vypadá skutečně dobře, a přitom se nesnaží kopírovat kdejakou čínskou konkurenci. Námi testovaná bílá varianta možná vypadá na první pohled obyčejně, ale počkejte až zasvítí sluníčko. V daný moment budete svědky líbivých duhových efektů. Poměrně dobře na záda navazuje šedostříbrný rámeček, přičemž záda se směrem k okraji zužují. Díky tomu telefon padne skvěle do ruky i přes jinak větší rozměry. Zvolit každopádně můžete i neméně zajímavou černou s odlesky a tradiční modrou variantu.
3D Glasstic, plast ve stylu Samsungu.
Spousta otázek se točí kolem použitých materiálů. Můžeme říci, že v jejich případě Samsung trochu šetřil. Rámeček telefonu je plastový a o mnoho lépe na tom není ani zadní strana. Dle výrobce má jít o kombinaci plastu a skla, konkrétně tuto směs označuje jako 3D Glasstic. Ovšem výsledek? Obyčejný plastový pocit. Na druhou stranu telefon zatím dobře odolává škrábancům.
Stran tlačítek se u Samsungu projevuje schizofrenie. Na některých modelech jsou všechna vpravo, na jiných je regulátor hlasitosti umístěn vlevo. Galaxy A50 zůstává věrný pravé straně, tedy má všechny klávesy ideálně pro praváky. Pochválit lze i konkrétní umístění, například odemykací klávesa je v ideální výšce. Naopak se lze u Samsungu spolehnout, že konektory jsou vždy na spodní hraně. Množné číslo je zcela na místě – kromě USB-C tu najdete i 3,5mm jack. Trojitý fotoaparát na zadní straně vystupuje nad okolní povrch jen nepatrně a telefon se ani při položení nekývá.
Levý bok hostí pouze dlouhý šuplíček, kam můžete umístit dvě nanoSIM karty a klidně přihodit i paměťovku. Zpracování jsme již lehce nakousli a nebylo to úplně pozitivní, ale telefonu je ve skutečnosti málo co vytknout. Nikde nic nevrže, neprohýbá se. Proto lze prominout, že Samsung nepoužil hliník či sklo. Ve výsledku možná i dobře, neboť při pádu se telefon nemusí nezbytně rozbít. Návratu zvýšené odolnosti do střední třídy jsme se ale u Samsungu stále nedočkali.
- líbivý vzhled
- 3,5mm jack
- slot pro dvě nanoSIM karty
- alespoň zkraje dobře odolává škrábancům
- bez prémiových materiálů
Displej: spolehlivý AMOLED
Displej je chloubou Galaxy A50, neb má úhlopříčku 6,4 palce a jemné Full HD+ rozlišení. Kolem dokola jsou malinké rámečky, tedy s výjimkou tzv. brady, kde je rámeček o něco větší. Pokud by vás štvalo, že rámeček nad a pod displejem není stejný, lze drobný výřez v displeji ve tvaru písmena U softwarově skrýt a rázem jsou rámečky nad a pod displejem totožné. Typově před sebou máme Super AMOLED s líbivými barvami, skvělou čitelností i automatickou regulací jasu. Díky tomu nechybí ani funkce Always-on, kdy můžete mít neustále na očích zmeškané události a čas. Samozřejmě displej nemusí svítit pořád, je to jen na vás. Na každý pád jde o příjemnou a řekl bych adekvátní náhradu za absentující informační diodu.
Přímo do displeje chráněného sklíčkem Gorilla Glass 3 je integrována čtečka otisků prstů, což ve střední třídě zdaleka není obvyklé. Není překvapením, že v tomto případě Samsung nasadil levnější optickou variantu namísto ultrazvukové u dražší řady Galaxy S10. Na čtečku je nutné více zatlačit a dát ji čas. Její práce se ovšem zásadně zlepšila po dubnové aktualizaci a začala být použitelná. Během zhruba 2sekundového odemykání se však občas nepěkně seká animace.
- kvalitní velký displej
- Always-on
- čtečka otisků prstů přímo v displeji
- chybí informační LED dioda
- trošku pomalejší čtečka
Zvuk: obyčejná klasika
Zvukově vás telefon neoslní, což se ale dalo čekat. Hlavní reproduktor se nachází na spodní hraně. Potěší hlasitostí, ale zklame hloubkami.
V balení naleznete základní pecková sluchátka, která nehrají vyloženě špatně a pro základní poslech postačí. Hodí se i v případě, kdy si chcete poslechnout rádiové vysílání.
Výkon hardwaru: paměti dostatek
Pod kapotu Samsung ukryl průměrný osmijádrový procesor Exynos 9610. Ten doprovází 4GB operační paměť, kterou telefon ideálně využívá. Výkon není oslňující, například v benchmarku AnTuTu je výsledkem necelých 134 tisíc bodů. Velkorysá je naopak interní 128GB paměť, ze které po prvním zapnutí zbývá 109 GB volných. Prostor lze navíc rozšířit paměťovými kartami.
- velká interní paměť
- výkon mohl být vyšší
Výdrž baterie: slušný základ
V útrobách zařízení se nachází 4000mAh baterie, což je s ohledem na displej vcelku rozumná hodnota. Jeden den telefon zvládne zcela hravě, při střídmějším používání z něj vydolujete den a půl až dva. Nabíjení je průměrně rychlé a zabere zhruba 1 hodinu 45 minut.
- dobrá výdrž
Konektivita: nač si vzpomenete
Samsung Galaxy A50 dostal do vínku plnohodnotnou konektivitu. Jakožto majitelé se tak můžete těšit na podporu rychlých dat v síti LTE, přičemž k dispozici je rychlostní kategorie 12, což znamená teoretickou rychlost stahování až 600 Mb/s. LTE vám pofrčí na obou vložených nanoSIM kartách. Dostalo se také na Wi-Fi s podporou standardu ac. Nechybí ani nejnovější Bluetooth ve verzi 5.0 či NFC čip. Jednoznačnou pochvalu si zaslouží USB-C konektor, který mezi konkurenty není pravidlem. Při toulkách světem se můžete spolehnout na přítomnost GPS, GLONASSu a BeiDou. Lokalizace vaší polohy trvá několik málo vteřin.
- USB-C
- LTE
- NFC
Fotoaparát: na krajiny jako dělaný
Kromě displeje bude novinka lákat i na trojici zadních fotoaparátů. Hlavní má 25megapixelové rozlišení a slušnou světelnost f/1.7, avšak postrádá optickou stabilizaci obrazu. Jeho výsledky jsou přesto velice slušné a v dané třídě patří jednoznačně k lepšímu. Snímky jsou ostré i barevně věrné. Snadno se budete při focení orientovat i v prostředí aplikace fotoaparátu. Zarazit vás může snad jen fakt, že tradičně nejde měnit rozlišení, ale pouze poměr stran.
Další fotoaparát je 5megapixelový a slouží pro práci s hloubkou ostrosti. Výsledky jsou překvapivě velmi dobré. Intenzitu rozmazání si můžete v průběhu fotografování upravovat v několika krocích. Poslední fotoaparát s 8 megapixely je ultraširokoúhlý. Výsledky nevypadají špatně, ale musíte počítat s tím, že kvalita snímků citelně klesne. Zejména venkovní záběry, kde se tato kamerka hodí, však vypadají líbivě.
Čelní fotoaparát ve výřezu v displeji je 25megapixelový a pořídí velmi kvalitní selfies.
Záznam videa není silnou parketou Samsungu Galaxy A50. Vrcholem je totiž Full HD rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Záběry nejsou vyloženě trhané, špatný není ani zvuk. Na druhou stranu bychom očekávali vyšší snímkovací frekvenci či rozlišení.
Samsung Galaxy A50 (testovací video)
Samsung Galaxy A50 (testovací video) – 1080p, 30 FPS
Samsung Galaxy A50 (testovací video) – 1080p, 30 FPS
- ultraširokoúhlý objektiv
- množství nastavení
- slušné kvality hlavního fotoaparátu
- slabší ultraširokoúhlý fotoaparát
- méně kvalitní video
Software: střední třída v novém
Co se prostředí týká, Samsung vám i v levnějším Galaxy A50 servíruje to nejnovější možné, tedy Android 9, nadstavbu One UI a březnové bezpečnostní záplaty. Prostředí je přehledné, rychle se v něm zorientujete a je alespoň zčásti uzpůsobené ovládání jednou rukou. Optimalizace je veskrze slušná. Drobné zádrhely jsme zaznamenali, ovšem vždy šlo jen například o zpomalenou animaci. Nejde však o častý jev.
Samsung si pro vás připravil pár drobných úprav a aplikací navíc. Například Digitální rovnováha je pojmenována jako Digitální pohoda a můžete zde sledovat využití jednotlivých aplikací v průběhu času. Mezi aplikacemi se nachází Smart Switch pro snadný přechod z jednoho telefonu do druhého. Vhod přijde i propracovaná a graficky zdařila aplikace Samsung Health, kde můžete sledovat své výsledky při cvičení a sportování celkově.
- přehledné prostředí
- nejnovější Android
Zhodnocení a konkurence
Samsung Galaxy A50 je zcela klasickým ztělesněním střední třídy. Jde o chytrý telefon s nespočtem moderních funkcí a minimem ústupků ve výbavě. Pro koho je určen? Zejména pro ty, kteří ocení ultraširokoúhlý fotoaparát i kvalitní velký displej a současně jim vyhovuje nové prostředí Samsungu. Naopak by se mu měli obloukem vyhnout vyznavači rekordů v benchmark testech, neb procesor mezi špičku skutečně nepatří. Ve výsledku však na nový Galaxy A50 nahlížíme pozitivně, tedy jako na povedený smartphone bez závažnějších nedostatků. Snadnou pozici však v cenové hladině kolem 9 tisíc korun mít nebude.
Zájemci o co nejvýkonnější produkt totiž mohou sáhnout po Xiaomi Mi 8, které má Snapdragon 845, lepší fotoaparát a cenu vyšší jen o pět set korun. V podstatě totéž můžeme říci také o ASUSu ZenFone 5Z, který je o tisícovku dražší než Galaxy A50.
Xiaomi Mi 8 6 GB RAM
Rozměry | 154,9 × 74,8 × 7,6 mm, 175 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6,21" (2 248 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 845, 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 64 GB / 128 GB, ne |
Akumulátor | 3 300 mAh |
ASUS ZenFone 5Z 8 GB RAM
Rozměry | 153 × 75,7 × 7,9 mm, 155 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,2" (2 246 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 845, 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 8 GB, úložiště: 256 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 300 mAh |
Konkurentem může být také Huawei nova 3. Oproti Samsungu však zaostává displejem nebo chybějícím ultraširokoúhlým fotoaparátem. Při stejné ceně bychom tak v tomto duelu dali přednost spíše Samsungu.
Huawei nova 3
Rozměry | 157 × 73,7 × 7,3 mm, 166 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,3" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 970, 4×2,36 GHz + 4×1,86 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB / 128 GB, microSD |
Akumulátor | 3 750 mAh, doba nabíjení: 2:24 hodin |
A to jde do prodeje Mi9 SE
2018: kov
2019:plast