V letošním roce se mohlo zdát, že novinky v cenově dostupnějších patrech představují všichni, jen ne Samsung. Jihokorejský výrobce se však chytil za nos a podzim nám ozvláštnil dvěma novinkami řady Galaxy A. Nejde navíc o ledajaké novinky. O obou modelech se hodně mluví a mluvit bude. Výše postavený Galaxy A9 disponuje čtveřicí zadních fotoaparátů. Dnes však bude řeč o jiném kousku. Samsung Galaxy A7 (2018) má sice „jen“ tři zadní fotoaparáty, ale vyjde o poznání levněji – tento trojoký trumf přenáší do střední třídy. Tím své konkurenty spolehlivě zastíní. Vše se ale netočí pouze kolem fotoaparátu, a tak novinka od Samsungu bude muset obstát i v dalších oblastech.
Technické parametry Samsung Galaxy A7 (2018)
Kompletní specifikaceKonstrukce | 159,8 × 76,8 × 7,5 mm, 168 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6" (2 220 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 24 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Chipset | Samsung Exynos 7 Octa, CPU: 4×2,2 GHz + 4×1,6 GHz, GPU: ano |
Paměť | RAM: 4 GB, vnitřní paměť: 64 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: 300 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 10 |
Akumulátor | 3 300 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:58 hodin |
Dostupnost | říjen 2018, |
Samsung Galaxy A7 (2018) – videorecenze
Obsah balení
Zcela klasické prodejní krabičce dominuje bílá barva, kterou doplňuje pouze název telefonu. Zde se můžeme přesvědčit, že Samsung novinku skutečně nazývá Galaxy A7 (2018). V krabičce se kromě telefonu nachází koncovka nabíječky, USB kabel a základní pecková sluchátka. Vše je laděno do bílé barvy.
Konstrukční zpracování: v modré vás dostane
Samsung si v průběhu letošního roku vytyčil nový designový směr pro svou důležitou řadu Galaxy A. Pozitivní zprávou je, že se jedná na dnešní poměry o vcelku originální vzhled. Výrobce vsadil na malé rámečky kolem displeje, protáhlý design a povedené barevné variance. Kromě obligátní černé a zlaté verze můžete sáhnout i po námi testované a velmi líbivé modré variantě. Ta je skutečně velmi povedená a upoutáte s ní pozornost svého okolí.
Dominantními materiály mají být sklo z čelní a zadní strany a dále samozřejmě kovový rámeček. V ruce však telefon působí až laciným dojmem a mnozí hádají celoplastové provedení. Zpracování rozhodně nedosahuje takových kvalit, jako pouze o tisícikorunu dražší Samsung Galaxy A8 (2018). Boky zařízení jsou zaoblené, což by mělo přispívat k pohodlnějšímu držení. Realita je však spíše taková, že oblé boky jen částečně eliminují značnou šířku telefonu – v malé ruce se telefon nijak dobře nedrží. Tloušťka je se svými 7,5 milimetry naopak příjemná. Modul fotoaparátů velmi nepatrně vystupuje nad okolní povrch, avšak při položení na rovnou podložku se telefon nijak nehoupe.
Modrá varianta upoutá pozornost vašeho okolí.
Samsungu se naštěstí povedlo dobře umístit klíčové boční tlačítko pro odemknutí. Vypadá nějak zvláštně podlouhle a zapuštěně, že? Důvod je prostý – Samsung do něj umístil čtečku otisků prstů, která pracuje rychle a spolehlivě. Tlačítka pro regulaci hlasitosti najdete naopak velmi vysoko po pravém boku. Při telefonování jsou zcela mimo dosah vašich prstů, což rozhodně není ideální. Odemčení telefonu lze však provést i poklepáním na spodní tlačítko displeje, které svítí i v uzamčeném stavu.
Na spodní hraně se nachází microUSB konektor. Ano, Samsung nasadil tento zastaralý konektor do nového a ne vyloženě levného zařízení. Můžeme namítnout, že každý má doma spoustu kabelů. Podstatné ale je, že podobnými kroky výrobci jen protahují přechodnou dobu, kdy budou koexistovat dva konektory (pokud pomineme Apple). Reputaci si Samsung napravuje zachováním 3,5mm jacku.
Levý bok je zdánlivě prost jakýchkoliv prvků. V horní části však najdete dlouhý šuplíček, kam můžete umístit dvě nanoSIM karty a k nim klidně ještě paměťovku. Jde o vcelku unikátní vlastnost, kdy vás výrobce nenutí do rozhodování „paměťovka vs. sekundární SIMka“.
Zpracování telefonu je bytelné, nikde nic nevrže. Bohužel chybí jakákoliv zvýšená odolnost proti vodě či prachu, ačkoliv ji loňské modely řady Galaxy A nabízely. Velká škoda.
- originální vzhled, především v modré verzi
- dobře umístěná čtečka otisků prstů
- 3,5mm jack
- slot pro dvě nanoSIM karty
- pocitově obyčejné materiály
- zastaralý microUSB konektor
- horší ergonomie (telefon je široký)
Displej: spolehlivý Super AMOLED
V případě displeje začneme nejprve rámečky. Ty rozhodně nejsou minimální. V lepším případě o nich lze mluvit jako o malých. Nad a pod displejem je menší pruh, avšak rámeček se vyskytuje i na bocích displeje. Samotný Super AMOLED displej má na 6 palcích Full HD+ rozlišení a řadí se k tomu nejlepšímu ve střední třídě. Skvělá čitelnost i automatická regulace jasu je samozřejmostí. Dostalo se i na funkci Always On a vy tak máte neustálý přehled o zmeškaných událostech. Aspoň malá náplast za chybějící informační diodu. O ochranu se stará sklíčko Gorilla Glass, avšak Samsung již nespecifikoval konkrétní verzi.
Během testu se mi telefon zcela pravidelně odemykal v kapse. Nepomohlo ani zapnutí funkce Blokovat náhodné doteky. Situaci spolehlivě vyřeší pouze jakákoliv forma zabezpečení, ať už PIN kódem nebo čtečkou otisků prstů.
- kvalitní displej
- funkce Always On
- chybí informační dioda
- rámečky kolem displeje mohly být menší
Zvuk: obyčejná klasika
Zvukově vás Galaxy A7 nijak zvlášť neoslní. Jediný hlasitý reproduktor se nachází na spodní hraně. Výstup do sluchátek pak uspokojí všechny nenáročné posluchače, což platí i pro dodávané pecky.
Výkon hardwaru: místa je dostatek
Samsung modelu Galaxy A7 nadělil osmijádrový procesor Exynos se 4GB operační pamětí. Výkonově na tom telefon není špatně, ale pokud hrajete často náročné hry, nebudete s ním nijak zásadně spokojeni. Například nový Asphalt 9 běží se slušnou plynulostí, ale třeba téměř úplně postrádá jakékoliv stínování. Běžné uživatele telefon však nijak limitovat nebude. Totéž platí o 64GB interní paměti, kterou navíc lze rozšířit pomocí dedikovaného slotu pro paměťovku. Reálně pro vás po prvním zapnutí zbývá něco kolem 50 GB volného prostoru.
- slušný výkon
- velká interní paměť
Výdrž baterie: přes den vás nezklame
Baterie svou kapacitou 3 300 mAh asi nikoho neoslní. Výdrž jako taková však není vůbec špatná. S jedním dnem můžete počítat v každém případě, a to i při náročnějším používání. Nevisíte-li neustále na internetu, dokáže se vám telefon odměnit i dvoudenní výdrží. Čas nutný k úplnému nabití rekordy netrhá – telefon si vyžádá minimálně dvě hodinky na nabíječce.
Při našem testu výdrže se Samsung Galaxy A7 (2018) při přehrávání streamovaného videa v kvalitě 1080p dostal na čas 8 hodin 46 minut.
- slušná výdrž
Konektivita: nač si vzpomenete
Zatímco v mnoha ohledech přistoupil Samsung ke škrtům, u konektivity se smiloval. Jakožto majitelé Galaxy A7 (2018) se tak můžete těšit na podporu rychlých dat v síti LTE, přičemž k dispozici je rychlostní kategorie 6, což znamená teoretickou rychlost stahování až 600 Mb/s. Dostalo se také na Wi-Fi s podporou standardu ac. Nechybí ani nejnovější Bluetooth ve verzi 5.0 či NFC čip. Spolehnout se při toulkách můžete na přítomnost GPS, GLONASSu a BeiDou. Lokalizace vaší polohy je otázkou několika málo vteřin.
Stinnou stránkou konektivity zůstává již zmíněný starý microUSB konektor. V další výbavě se můžete opřít o prohlížeč od Samsungu či Google Chrome a nechybí ani FM rádio s RDS.
- LTE
- NFC
- starý microUSB konektor
Fotoaparát: tři oka v zádech
Dostáváme se k tomu nejpodstatnějšímu, čímž jsou… raz, dva… tři fotoaparáty na zadní straně. Rovnou slyším hlasy mnohých, kteří si povzdechnou nad kvantitou na úkor kvality. To bychom ale novince křivdili. Hlavní 24megapixelový fotoaparát je doplněný o ultra širokoúhlý 8megapixelový objektiv se záběrem 120°. Hlavní fotoaparát lze mimochodem také zařadit mezi širokoúhlé – má nadstandardní záběr 77°. Trojlístek dotváří 5megapixelová kamerka pro práci s hloubkou ostrosti. Každý ze tří objektivů zde tak má své místo a oželet by teoreticky šel jen třetí jmenovaný.
Výsledné snímky snesou srovnání i s o něco dražšími telefony. Jsou barevně věrné a ostré po celé ploše. Fotoaparát pracuje svižně a problém mu nedělají makro snímky ani záběry v noci, kde pomůže speciální režim. Ani ten však nenahradí chybějící stabilizaci. Může se tak stát, že snímek v noci příliš ostrý nebude.
Jedním tlačítkem přepnete na širokoúhlý fotoaparát, díky kterému do scény dostanete například více přátel či jen větší scenérii. Nutno však samozřejmě počítat s tím, že při 120° záběru již bude lehce patrný efekt rybího oka. Současně také při ultra-širokoúhlém záběru nelze využít přisvětlení LED diodu, což je vcelku pochopitelné.
Zastavme se také u čelního fotoaparátu, který má vysoké 24megapixelové rozlišení a pro potřeby selfies tak více než dostačuje. V horších světelných podmínkách dokáže telefon využít nejen bílé rozzářeného displeje, ale také čelní LED diodu.
U záznamu videa nechybí elektronická stabilizace, avšak maximální možnost záznamu ve Full HD rozlišení se 30 snímky za vteřinu dnes nikoho neuchvátí. Ve střední třídě již opravdu ne.
Samsung Galaxy A7 (2018) (testovací video) – 1080p, 30 FPS
- špičková kvalita především ve dne
- ultra-širokoúhlý objektiv
- kvalitní čelní kamerka
- nijak zvlášť kvalitní záznam videa
- hodila by se stabilizace obrazu
Software: osvědčená klasika
Prostředí nám žádné překvapení nepřichystalo. Jde o osvědčenou kombinaci Androidu 8.0 se zářijovými bezpečnostními záplatami a nadstavby Samsung Experience. V telefonu se nenachází zbytečně moc aplikací navíc a optimalizace patří rozhodně k těm povedenějším. Na druhou stranu si telefon dvakrát dokázal postavit hlavu a zcela na několik minut zamrzl. Srovnání s těmi nejdražšími telefony možné není, rozdíly pocítíte. Neodpustíme si také výtku směrem k verzi Androidu – devítka by novince slušela přeci jen více.
- povedená optimalizace
- mohl být nasazen novější Android
Zhodnocení
Nový Samsung Galaxy A7 (2018) dokáže velmi snadno zaujmout. Především v testované modré variantě působí svěžím dojmem. Uživatele k sobě dokáže připoutat i velkým i kvalitním displejem a samozřejmě oním trojočkem na zadní straně, které je ve střední třídě unikátní. Pokud bychom měli telefonu skutečně něco zásadního vytknout, bude to jeho šířka a především nasazení microUSB konektoru. Cena k devíti tisícům se může zdát být o něco vyšší. Ať se nám to líbí nebo ne, Samsung si vždy řekne trochu víc než konkurence.
Krásným důkazem budiž Xiaomi Mi A2. Je o tisícovku levnější a má více paměti i výkonu a čistý Android. Samsung má mírně navrch jen v kvalitách fotoaparátu a subjektivně lépe vypadá.
Xiaomi Mi A2
Rozměry | 158,7 × 75,4 × 7,3 mm, 168 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,99" (2 160 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 660, 4×2,2 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, ne |
Akumulátor | 3 010 mAh |
Možná ještě větší konkurencí pro Samsung bude Honor Play, který je výkonnější a nabízí USB-C konektor či silnější baterii. Galaxy A7 dokáže Honoru konkurovat jen širokoúhlým fotoaparátem, případně displejem bez výřezu.
Honor Play 6 GB RAM
Rozměry | 157,9 × 74,3 × 7,8 mm, 176 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,3" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 970, 4×2,36 GHz + 4×1,86 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 64 GB, microSD |
Akumulátor | 3 750 mAh, doba nabíjení: 1:45 hodin |
Závěrem zmiňme ještě Nokii 7 Plus. Je sice starší, ale oproti Samsungu výkonnější. Nezaostává ani kvalitou fotoaparátu. Cenově vychází podobně a chlubí se takřka čistým Androidem.
Nokia 7 Plus
Rozměry | 158,4 × 75,6 × 8 mm, 183 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6" (2 160 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 660, 4×2,2 GHz + 4×1,84 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 800 mAh |
Samsung Galaxy A7 (2018) na tom rozhodně nebude špatně. Má štěstí, že je v rodině jihokorejského výrobce, láká tzv. na něco navíc, co konkurence nemá, a dokáže i dobře vypadat. Při výběru však mějte na paměti, že za devět tisíc rozhodně nenabízí nejlepší technické parametry.
MicroUSB konektor to je provar.. v téhle cenovce.
A mínus měl dostat i za to pomalé nabíjení, no ale je to Samsung a to se tady nosí..
Novináři by se k tomu taky měli postavit čelem a přestat lhát. Tohle NENÍ dobrý fotoaparát a NENÍ to dobrý telefon. Je nanejvýš průměrný, přitom předražený.
a cemuze to vadi ? protahne se pres nej s klidem 9V/2A, tedy quick charge no problem, 30MB/sec prenos dat taky no problem. A ze je neco moderni nez to stare... vazeni, nejprv to moderni musi mit taky vic praktickych prinosu a ja jich moc nevidim.
Navíc za takovou cenu bych nic jiného něž Cecko neocekaval.