Vlajkové modely značky OnePlus se vždy snažily být cenově dostupnější alternativou zavedeným výrobcům. Postupem času však logicky došlo ke změně situace a poslední modely OnePlus se již neženou jen za co nejvýkonnějším procesorem, ale snaží se nabídnout komplexně špičkovou výbavu.
Za zapůjčení smartphonu OnePlus 6T děkujeme e-shopu Alza.cz, kde si jej můžete rovněž zakoupit. |
Ruku v ruce s tím však roste i cena a nejnovější OnePlus 6T se nebezpečně přiblížil i dražší a známějším konkurentům. Podaří se mu i přesto obstát a zachovat si poslední zbytky aury zabijáka?
Technické parametry OnePlus 6T 8 GB RAM
Kompletní specifikaceKonstrukce | 157,5 × 74,8 × 8,2 mm, 185 g, konstrukce: klasická, odolnost: ano |
---|---|
Displej | AMOLED, 6,4" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 410 px, 60 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 845, CPU: 4×2,8 GHz + 4×1,7 GHz, GPU: Adreno 630 |
Paměť | RAM: 8 GB, vnitřní paměť: 128 GB / 256 GB, paměťové karty: ne |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: 1 000 / 150 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 9.0 |
Akumulátor | 3 700 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:14 hodin |
Dostupnost | listopad 2018, 14 200 Kč |
OnePlus 6T – videorecenze
Obsah balení
V základním balení najdete kromě samotného telefonu také červeně zbarvený USB kabel a bílou koncovku nabíječky. Kromě manuálů a nezbytného klíčku pro šuplíček na SIM karty se v krabičce nachází ještě praktické ochranné silikonové pouzdro.
Konstrukční zpracování: lesk kam se podíváš
Telefon je to na první pohled klasický, bez špetky originálního nápadu. Vybírat můžete ze dvou druhů černé: naší leskle černé a matně černé. Na originalitu si však OnePlus nikdy nehrál a spíše než na designové speciality kladl důraz na cenu a výbavu. I dnešní optikou se jedná spíše o větší zařízení, které však překvapivě padne velmi dobře do ruky. Za vše vděčíme zaobleným bokům, které volně přecházejí k zadní straně. Ta je mimochodem na naší verzi lesklá a přitahuje otisky prstů. Pokud však telefon dáte do přibaleného silikonového pouzdra, nemusí vás to trápit.
K dokonalosti chybí zvýšená odolnost.
Po obvodu jste si možná všimli nezvykle velkého množství ovládacích prvků. Po levé straně jde o regulátor hlasitosti, vpravo odemykací tlačítko. Jeho umístění považujeme za ideální – snadno na něj dosáhnete a pohodlně se tiskne. Nad odemykacím tlačítkem je ještě posuvník, kterým ovládáte zvukový režim. Zcela nahoře je tichý režim, uprostřed režim vibrací a spodní poloha povolí klasické vyzvánění.
Jediný konektor, a to typu USB-C, se nachází na spodní hraně. Slouží pro nabíjení, přenos dat i poslech hudby. Vlastní drátová sluchátka tak bohužel nepřipojíte jinak než skrze výrobcem dodávanou redukci.
Zpracování telefonu je příkladné. Nic nevrže ani se neprohýbá a jednotlivé části lícují přesně tak, jak se na dražší telefon sluší a patří. K dokonalosti nám ale chybí například zvýšená odolnost, kterou OnePlus nadále ignoruje.
- dobré zpracování
- pohodlně padne do ruky
- značně lesklý povrch
- absence zvýšené odolnosti
Displej: velký a kvalitní
Dominantou čelní strany je 6,4palcový AMOLED displej s Full HD+ rozlišením, který zabírá drtivou většinu čelní plochy. V horní části to sice kazí výřez, ale jde o malou kapku, která nepůsobí nijak rušivě. Displej je perfektně čitelný ze všech úhlů a špatné to není ani na slunci, avšak mohlo to být i o něco lepší. Ačkoliv zde máme AMOLED panel, funkce Always-on chybí. Místo té zde máme ambientní displej, na kterém můžete mít hodiny, zmeškané události a praktickou poznámku. Stavová LED chybí. Velmi praktický je také silný noční režim, kdy si můžete sami intenzitu zoranžovění nastavit. O ochranu displeje se stará sklíčko Gorilla Glass 6.
Přímo v displeji se nachází optická čtečka otisků prstů. Musíte silně zatlačit, aby váš prst zaregistrovala. Úspěšnost rozeznání otisku bohužel není uspokojivá a pokud bych telefon běžně používal, tuto metodu ověření bych rozhodně deaktivoval. Časté nerozpoznání se děje i při zcela suchém prstu a očištěném displeji. Jakmile se vám prst zpotí, případně máte lehce mokrý displej, čtečka prakticky nefunguje.
- velký a jemný displej
- funkce ambientního displeje
- nepříliš spolehlivá čtečka otisků prstů
- chybí informační dioda
Zvuk: hlasitě i kvalitně
V případě zvuku jsme zhýčkáni dvojicí reproduktorů u vlajkových lodí, a tak nás překvapilo, že si OnePlus vystačí jen s jedním na spodní hraně. Ten nás ale mile překvapil svou hlasitostí i snahou o hluboké tóny.
Výstup do sluchátek má zcela běžnou kvalitu a nenáročného posluchače uspokojí, ovšem musíte využít redukci na 3,5mm jack.
- poměrně schopný hlasitý reproduktor
- chybí 3,5mm jack
- hodilo by se stereo
Výkon hardwaru: slušný standard
Hardware stojí na výkonném Snapdragonu 845 a v našem případě i 8GB operační paměti. Vaše data můžete ukládat do 128GB interní paměti, která uživateli poskytne zhruba 109 GB. Existuje i verze s 256 GB úložného prostoru a vaše volba musí být pečlivá – na levém boku se sice nachází šuplíček, avšak jen pro dvě nanoSIM karty. Paměťovky tak OnePlus 6T nepodporuje.
- výkonný hardware
- nepodporuje paměťové karty
Výdrž baterie: spokojenost
Pokud se v dnešním světě smartphonů něco cení, je to výdrž. A v té patří aktér dnešní recenze k těm lepším. Baterie má kapacitu 3 700 mAh a takřka bez problémů se lze dosáhnout dvoudenní výdrže. Při našem testu výdrže se OnePlus 6T při přehrávání streamovaného videa v kvalitě 1080p dostal na čas 9 hodin 23 minut.
Nabití za hodinku a čtvrt je vyloženě svižné. Opět si však jako u předchůdců musíme postesknout, že chybí podpora bezdrátového dobíjení.
- slušná výdrž
- velmi rychlé nabíjení
- chybí bezdrátové nabíjení
Konektivita: nic podstatného nechybí
Do OnePlus lze vložit až dvě nanoSIM, oba sloty zvládají české LTE. Telefon umí Bluetooth 5.0 (s podporou aptX a aptX HD). Mám takto permanentně připojené chytré hodinky a bez problému s nimi můžu chodit po jiných částech bytu. Wi-Fi 802.11 zvládá 2,4GHz i 5GHz pásmo. K dispozici je také NFC pro bezkontaktní platby. Samozřejmostí je drátové spojení skrze USB-C konektor.
Nechybí podpora GPS a jeho alternativ: ruského GLONASSu, čínského BeiDou a evropského Galilea. Nalezení polohy je pro telefon otázkou několika málo vteřin.
- LTE
- NFC
- Bluetooth 5.0
- USB-C konektor
- dva dedikované sloty pro nanoSIM
Fotoaparát: skvělá dvojka se stabilizací
Na zadní straně se nachází dva fotoaparáty od Sony: hlavní 16megapixelový fotoaparát s optickou stabilizací obrazu a sekundární 20megapixelový teleobjektiv pro dvojnásobné bezztrátové přiblížení. Kvalita běžných snímků je díky minimálnímu šumu a ostrosti i vzdálenějších objektů na velmi vysoké úrovni. Ani noční snímky nevypadají vůbec špatně. Když odhlédneme od výhody přiblížení, po využití zoomu kvalita snímku mírně klesne, avšak nejde o nic dramatického.
Přímo v aplikaci naleznete několik speciálních režimů včetně panoramatu nebo manuálního režimu, který se pohodlně ovládá. OnePlus také integroval funkci Google Lens pro rozšířenou realitu.
Přední fotoaparát má na svědomí opět Sony a nabízí 16 megapixelů. Netřeba chodit dlouze kolem horké kaše – pro potřeby selfies jde o velmi kvalitní snímač.
Záznam videa hlavním fotoaparátem je umožněn až ve 4K rozlišení se 60 snímky za vteřinu. Video je detailní i plynulé a spokojeni budete také se zvukem. V tomto nejvyšším nastavení je však délka jednoho záznamu omezena na 5 minut. Delší videa tak musíte nahrát v nižší kvalitě.
OnePlus 6T (testovací video) – 4K, 60 FPS
- velmi slušné snímky
- optická stabilizace obrazu
- kvalitní čelní fotoaparát
- záznam videa ve 4K s 60 FPS
Software: hlavně nově
Prostředí je u telefonů OnePlus vždy do značné míry speciální. Zdánlivě se podobá čistému Androidu, přesto je zde vcelku masivní nadstavba OxygenOS. Na OnePlus 6T se nachází Android 9 Pie a lednové bezpečnostní záplaty. V tomto ohledu patří telefon k nejaktuálnějším.
Ovládání si můžete do značné míry přizpůsobit. Pro navigaci systémem lze využívat léta známá tlačítka, nová gesta či kombinaci podobnou stylu ovládání současných Pixelů . Prostředí je přehledné a snadno se v něm zorientujete. Po stránce designu vás může zaujmout, že jakmile se v čase objeví jednička, je vždy zbarvena do červena. Důležitější je samozřejmě optimalizace, která je naprosto špičková. Telefon reaguje promptně, nečeká se ani na spouštění aplikací.
- velmi dobrá optimalizace
- aktuální software
- tři možnosti navigace systémem
Zhodnocení a konkurence
OnePlus 6T je telefonem, který cílí především na uživatele, kteří si nechtějí připlácet za konkurenci, případně na ty, kteří chtějí co nejvýkonnější telefon s aktuálním softwarem. Má kvalitní displej, pohodlně se drží a velmi slušně fotí. Postrádáme však bezdrátové nabíjení či zvýšenou odolnost. Během testování nás také zklamala čtečka otisků prstů. Nežli v tomto stavu v displeji bychom radši viděli klasiku například na zádech.
Zásadní je také fakt, že cena již rozhodně není tou hlavní předností. V oficiálním obchodě telefon seženete za 15 tisíc, v českých obchodech zhruba o 2 tisíce korun dráže. Záhy zjistíme, že se v tomto ohledu konkurenci nejen vyrovná, ale často je dokonce dražší.
Za zapůjčení smartphonu OnePlus 6T děkujeme e-shopu Alza.cz, kde si jej můžete rovněž zakoupit. |
Pokusíme se zůstat u obdobně výkonných zařízení. V daný moment se nabízí LG G7 ThinQ, které má obdobně kvalitní fotoaparát, ale například ještě lepší displej, bezdrátové nabíjení i zvýšenou odolnost. Aktuálně vyjde o zhruba 4 tisíce korun levněji.
LG G7 ThinQ
Rozměry | 153,2 × 71,9 × 7,9 mm, 162 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,1" (1 440 × 3 120 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 845, 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB / 128 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 000 mAh, doba nabíjení: 1:18 hodin |
Čínské Xiaomi Mi 8 nabízí opět podobný displej i fotoaparát a výkonný hardware jako OnePlus 6T. Jeho cena je však ještě nižší – cenový rozdíl oproti OnePlus narostl na 5 tisíc korun.
Xiaomi Mi 8 8 GB RAM
Rozměry | 154,9 × 74,8 × 7,6 mm, 175 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6,21" (2 248 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 845, 4×2,8 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 8 GB, úložiště: 256 GB, ne |
Akumulátor | 3 300 mAh |
Zavedenější konkurence v podobě Huawei P20 Pro pak vychází cenově podobně jako OnePlus 6T. P20 Pro přitom nabízí ještě silnější baterii či zvýšenou odolnost.
Huawei P20 Pro 6GB / 128GB
Rozměry | 155 × 73,9 × 7,8 mm, 180 g |
---|---|
Displej | AMOLED, 6,1" (2 244 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 40 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 970, 4×2,36 GHz + 4×1,86 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 128 GB, ne |
Akumulátor | 4 000 mAh, doba nabíjení: 1:24 hodin |
Z pohledu na konkurenci je patrné, že hledáte-li to nejlepší za co nejméně peněz, OnePlus už to nebude. Nadále jde však o vyvážené zařízení, které má co nabídnout. Jen by mu slušela příznivější cena.