Nokia Lumia 720
recenze

Nokia Lumia 720

Kvalitní, ale drahá střední třída
61

Nokia Lumia 720 je nástupcem zástupce střední třídy v řadě Lumia, modelu Lumia 710. Zákazníky se snaží nalákat na kompaktní rozměry, tenké unibody tělo a zejména na špičkový fotoaparát. Přesto to však bude mít s prosazením se docela těžké, protože vyšší model Lumia 820 se s cenou již dostal pod ní.

Lumia 620 a Lumia 820, mezi které se Lumia 720 svým číselným označením řadí, mají výměnné kryty a vyměnitelné baterie. Lumia 720 proti tomu stejně jako loňský nejvyšší model Lumia 920 nabízí unibody tělo. Proti Lumii 920 je však nejen menší, ale i lehčí. Také je důkazem toho, že ani unibody tělo nemusí být překážkou při zabudování slotu pro paměťové karty.

Oficiální snímky Nokia Lumia 720

Technické parametry Nokia Lumia 720

Kompletní specifikace
Konstrukce127,9 × 67,5 × 9 mm, 128 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4,3" (800 × 480 px)
Fotoaparát6,7 Mpx (2 848 × 2 144), LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm S4 Plus MSM8227, CPU: 2×1 GHz, GPU: ano
PaměťRAM: 512 MB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: 21 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ano
Operační systémWindows Phone 8.1
Akumulátor2 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ano (nutno dokoupit kryt), doba nabíjení: 2:32 hodin
Dostupnostkvěten 2013, 8 890 Kč

Obsah balení

  • mobilní telefon
  • nabíječka s datovým kabelem
  • pecková sluchátka s mikrofonem
  • návod

Design a zpracování

Se svými rozměry 128 x 68 x 9 milimetrů je Lumia 720 nejtenčí z dostupných Lumií. Pouze nedávno představená Lumia 925 je ještě o půl milimetrů tenčí. Váha Lumie 720 se pak zastavila na přijatelných 128 gramech. Pro srovnání Lumia 920 je tlustá 10,7 milimetrů a váží 185 gramů. Pokud bychom chtěli srovnat Lumii 720 s předchozí Lumií 710, tak ta byla proti novince výrazně menší, i když byla silnější, a byla také nepatrně lehčí. Její rozměry byly 119 × 62,4 × 12,5 milimetrů a hmotnost 125,5 gramů.

Telefon působí velice kompaktním dojmem a díky nižší hmotnosti vám kapsu rozhodně neutrhne. Co se týče designu, nepřináší Nokia nic nového. Stále je to unibody tělo z barevného polykarbonátu, což je moderní druh odolného plastu.

Nokia Lumia 720 – videopohled

Nokia si přichystala, jak je již jejím dobrým zvykem, hned několik barevných variant telefonu. Kromě námi testované tyrkysové, nabízí ještě konzervativní černou, bílou, červenou a žlutou. Kromě bílé, která je lesklá, jsou všechny zbývající varianty matné. Jedinou celobarevnou verzí je nicméně ta černá, protože všechny barevné varianty mají černou přední stranu a černá tlačítka.

Telefon má půdorys obdélníku, ale ostré hrany byste na něm hledali marně. Jeho boky jsou zaoblené a při držení vás tak nic nebude tlačit do dlaně. Přední strana telefonu je tvořena černou plochou z tvrzeného skla. Přechod mezi ní a zbytkem telefonu, ale není nijak násilný. I zde je vše zaoblené a plynule vše přechází jedno v druhé.

Nad displejem, vlevo vedle reproduktoru, je jasně patrná čočka přední kamery. Kromě toho má nad displejem své místo i dvojice senzorů - senzor okolního osvětlení a senzor vzdálenosti, ty však pouhým okem neuvidíte. Pod displejem mají své místo tři tradiční senzorová tlačítka – zpět, menu a lupa pro vyhledávání na Bingu. Přestože to mírně narušuje stejně jako logo nad displejem čerň přední strany, s povděkem kvituji popisky tlačítek viditelné i při zhasnutém displeji.

Další ovládací tlačítka jsou schodná s ostatními Lumiemi. Na pravém boku najdete trojici černých tlačítek. Nejdelší tlačítko nahoře reguluje hlasitost, pod ním je vypínač sloužící i jako zámek a dole je pak spoušť. Tlačítka jen mírně vystupují a i ony jsou na své horní straně mírně zaoblená, aby jen minimálně narušovala linie boků. Přesto se však dobře tisknou, přestože jsou trošku tuhá, ale to není nijak na škodu.

Na horní straně vpravo je skrytý šuplíček na microSIM kartu. Na první pohled si jej však možná ani nevšimnete. Dokonale totiž splývá s okolím a tím nejviditelnějším vodítkem je drobný otvor. Do něj musíte zasunout onu kovovou sponku, která je součástí příslušenství, a když mírně zatlačíte, tak šuplíček vyskočí. Vlevo na horní straně najdete i 3,5 milimetrový konektor pro připojení sluchátek, který mírně zasahuje do zad telefonu. Podobný drobný otvor jako u šuplíčku pro microSIM najdete i v hodní části levého boku. Když v něm zatlačíte sponkou, tak vyskočí šuplíček pro microSD kartu.

Na spodní hraně telefonu je symetricky umístěný microUSB konektor pro připojení nabíječky nebo připojení k počítači. Nalevo od něj je drobný otvor mikrofonu. Zadní straně telefonu dominuje uprostřed plastické logo NOKIA. Vpravo od něj, v horní části telefonu nalezneme čočku fotoaparátu, která není tentokrát umístěna ve stříbrném pásku a není nijak vizuálně oddělena od zbytku zad. Vedle ní má své místo LED blesk.

Ve spodní části pak zaujme trojice stříbrných pinů. Ty využijete s přídavným zadním krytem, který Lumii 720 dá schopnost bezdrátového nabíjení. Ten jsme však otestovat nemohli, protože jsme jej neměli k dispozici. Posledním prvkem na zádech telefonu je v levém dolním rohu kulatý shluk drobných otvorů, který kryje hlasitý reproduktor.

Nokia je pověstná perfektním svým dílenským zpracováním a nejinak je tomu i v tomto případě. Vzhledem k unibody konstrukci na telefonu ani nemá, co vrzat. Vzhledem k tomu, že tlačítka vystupují jen velice mírně ani nemám obavy, že by se časem vyviklal, ani nemám obavy o oba šuplíčky, u nichž nehrozí, že by samy vypadly. U toho na SIM kartu jsem si všiml, že se u vyndaného šuplíčku mírně viklá uchycení mezi horní stranou a samotným držákem na SIM kartu, ale to není nic, co by vadilo. Trochu obavy mám pouze o čočku zadního fotoaparátu, která není nijak zapuštěná a je otázka, zda se časem nepoškrábe.

Hardware

Lumie 720 svou výbavou patří ke střední třídě. V jejích útrobách tepe dvoujádrový procesor Qualcomm S4 Plus MSM8227 taktovaný na 1 GHz, který doplňuje grafický akcelerátor Adreno 305 a 512 RAM. Jedná se v podstatě s výjimkou nejvyšších modelů, které nabízí výkonnější procesory a dvojnásobnou kapacitu RAM, o standardní hardwarovou výbavu smartphonů s Windows Phone 8. To samé najdete nejen u Lumie 520 a Lumie 620, ale i u konkurenčního HTC 8S.

Tato unifikace nicméně není naškodu, protože operační systém je na tuto konfiguraci dokonale odladěný a všech běhá, tak jak má bez zadrhávání a samovolných restartů. Tak jak se s tím můžeme setkat u některých levných androidů s touto velikostí RAM. Velikost RAM 512 MB vám v pohodě vystačí na drtivou většinu aplikací a her. Omezeni budete pouze u nejnovějších nejnáročnějších her, jako je Temple run, které ke svému běhu vyžadují jako minimum 1 GB RAM.

To, co se jednotlivých výrobců liší, je přístup k velikosti interní paměti. Nokia v tomto ohledu, na rozdíl od HTC a Huawei zaslouží pochvalu za to, že do svých Lumii dává jako minimum 8 GB, což z mého subjektivního pohledu je minimální hodnota pro pohodlné používání tohoto operačního systému. Nejinak je tomu i u Lumie 720. Po prvním spuštění vám z 8 GB kapacity zbyde na vaše aplikace a další obsah rovných 5 GB.

Jak už bylo zmíněno výše. Lumia 720 podporuje paměťové karty a to do velikosti až 64 GB. Na paměťovou kartu nicméně nemůžete instalovat aplikace, ale můžete si na ní uložit alespoň multimediální obsah a také stažené mapy. Další 7 GB volného místa, pak máte k dispozici v rámci SkyDrive.

Baterie a výdrž

Nokia u Lumie 720 použila stejnou baterii s nadprůměrnou kapacitou 2000 mAh, jako v případě Lumie 920. To vzhledem k méně výkonnějšímu hardwaru a menšímu displeji proti Lumii 920 slibuje skutečně nadprůměrnou výdrž.

Praxe ukázala, že tomu tak skutečně je. Samozřejmě, že tak jako u každého smartphonu pokud si s telefonem intenzivně hrajete, stahujte velká množství dat, necháte několik hodin běžet navigaci nebo používáte telefon ke sledování filmů, tak můžete už večer hledat nabíječku.

Při běžném používání, které zahrnovalo při nastaveném automatickém podsvícení do dvaceti minut telefonování, deset odeslaných SMS a hlavně neustálé připojení k internetu buď přes Wi-Fi nebo mobilní data s nastavenou synchronizací emailů na 30 minut však telefon po 2,5 dni používání stále ještě ukazoval 34 procent kapacity. Třídenní výdrž, tak pro něj nepředstavuje problém, což je mezi současnými smartphony mimořádný výkon.

Provedl jsme také standardizovaný test výdrže. Telefon byl přihlášen do sítě a připojen k zabezpečené Wi-Fi. V přehrávači se přitom streamovalo online video v kvalitě 720p. Na telefonu byl nastaven jas na 50 procent a na 50 procent byla nastavena i hlasitost na připojených dodávaných sluchátkách. V tomto testu dosáhla Lumia 720 identického výsledku jako Lumia 920 a vypnula se po 4 hodinách a 16 minutách.

Zaznamenal jsem však při tomto testu jiný problém, který nicméně nesouvisí s výdrží. Při streamování videa z internetu se video ukládá do paměti telefonu a po několika hodinách přehrávání již může dosahovat velikosti v řádech gigabajtů a zcela vám zaplní volnou kapacitu interní paměti. K jejímu uvolnění nepomohl ani restart telefonu. Zabralo až vymazání historie Internet Exploreru.

Otestoval jsem také rychlost nabíjení. Za hodinu se telefon nabil na 40 procent, 80 procent kapacity baterie dosáhl za 2 hodiny a 1 minutu. Zcela nabitý pak byl po 2 hodinách a 32 minutách.

Displej

Nokia Lumia 720 dostala 4,3“ IPS panel s pro Windows Phone standardním rozlišením 480x800 pixelů. Kvalitu displeje dále vylepšuje technologie ClearBlack a displej je překrytý odolným sklem Corning Gorilla Glass 2.

Velikost displeje je z mého subjektivního pohledu tak akorát a i rozlišení je dostačující. Nižší rozlišení způsobilo, že jeho jemnost je na čtyřpalcové úhlopříčce pouze 217 ppi, ale při běžném používání to nijak nevadí, a abyste si všimli hrubšího rastru, museli byste si skutečně namáhat oči.

Displej díky své technologii IPS a technologii ClearBlack nabízí věrné podání barev včetně černé. Čitelnost na přímém slunci jsem vzhledem k meteorologickým podmínkám nemohl zatím posoudit. Oceňuji také mód supercitlivosti, který známe již z Lumie 920, a který umožňuje i ovládání i v rukavicích nebo nehty. Pokud by se vám zdál příliš citlivý, můžete ho v nastavení snadno vypnout.

Zvuk

Zvuk telefonu je dostatečně kvalitní, jak z hlasitého reproduktoru, tak i ze sluchátek a to, jak těch přibalených, které jsou velmi kvalitní, tak i cizích. Ve všech případech je zvuk živý a plastický a podle mého názoru patří k nadprůměru.

To, co se však nepovedlo, je funkce Dolby Headphone, kterou si můžete aktivovat s připojenými sluchátky. Funkce, která by měla "vylepšit zvuk" je však více než cokoli jiného marketingový trik a ve skutečnosti zvuk naopak zhorší. Všechny tóny po jeho aktivaci, tak nějak splývají.

Diskuze ke článku
slivamichal
Tak ona není konkurence v podobě HTC 8S, ale nyní již i s modelem 8X. Sám jsem na tuto Nokii čekal, ale nakonec u mě rozhodlo velké snížení ceny 8X a tento model jsem koupil za 7200 Kč. Design je v porovnání hodně podobný a tak jsem s touto koupí neměl problém. Jediný výrazný problém by mohl být to, že 8X nemá SD karty a jen 16GB interní paměti. Koupě ale rozhodně nelituji.
Foofanda
Je krásná, ale drahá Lumia 820 oficální distribuce 6990Kč viz nokiahk.cz
Petr
"snaží nalákat na kompaktní rozměry"

Co je kompaktního na mobilu, který je při 4,3" velkém displayi široký 67,5mm? 2,5mm navíc jsou 5", modely s 4,3" jsou i pod 61mm.
Durus
V nokii zase spekuluju ako vzdy. Ubrali na ramke, pridali SD kartu. Spravili pekne zagulateny obal, ale pridali rozmery.Zhorsili displey, zlepsili fotak (nemyslim rozlisenie ale kvalitu foriek). Jednoducho nokia nikdy neurobila mobil tak jak treba. A robia to celkom zamerne... do prdele snimi. Na L920 chybala karta a bol tazky jak kladivo. Kto mi vysvetli preco tam nedali pametovku? Nokia pravom skoncila tak ako skoncila, ked zakaznikov tahala za nos, a zda sa ze stym nemieni prestat.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze