Nokia 808 PureView
recenze

Nokia 808 PureView

Zahoďte své fotoaparáty

Po téměř dvou letech přichází nástupce úspěšného modelu N8, který je doteď jedním z nejlepších fotomobilů. Novinka ještě vsází na operační systém Nokia Belle, ale její hlavní předností je špičkový 41 megapixelový fotoaparát s technologií PureView a bezztrátovým zoomem. I zbylá výbava je velmi dobrá, nechybí GPS s navigací, NFC nebo HDMI konektor, a my tak máme před sebou nejvybavenější Nokii všech dob.

Multimédia: bavte se od rána do večera

Začneme opět tradičně hudebním přehrávačem. Ten se žádných změn nedočkal a nám to vůbec nevadí. Hudební přehrávač v Nokiích je graficky zdařilý a nezaostává ani funkcemi. Třídění probíhá pomocí ID3 štítků, ale vytvářet si můžete i vlastní playlisty. Velmi efektně vypadá coverflow, která naskočí v momentě, kdy telefon překlopíte do horizontální podoby. Při přehrávání máte k dispozici náhled alba, čas a základní ovládání. V nastavení si můžete vybrat jeden z přednstavených ekvalizérů. Velkou škodou je absence vlastního ekvalizéru. V hlubším nastavení je pak možnost zapnout Dolby (fungují jen se sluchátky), vyvážit hlasitost pro levý a pravý kanál či zintenzivnit hlasitost. Kromě formátu MP3 pak Nokia přehraje ještě M4A, AAC, AAC+, eAAC+ a WMA.

Hudební přehrávač

Až vás omrzí vlastní hudba, můžete zkusit FM rádio s podporou RDS. Rádio automaticky naladí všechny dostupné stanice, jejichž počet je, zdá se, neomezen, nebo postačí každému. Na sluchátka, sloužící jako anténa, Nokia chytla 27 stanic. Specialitou Nokie je FM vysílač, neboli možnost svou hudbu vysílat na rádiových vlnách a naladit si vysílání například v autorádiu.

FM rádio s RDS a FM Transmitter

Samozřejmostí je video přehrávač, který si poradí až s rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Problém mu nedělá formát AVI či kodeky DivX a Xvid. K dobru mu lze připočíst i rychlost, se kterou videa spouští. Naopak pokárat jej musím za neznalost češtiny v případě titulek. Ty sice dokáže zobrazit, ale znaky s háčky neumí.

Videopřehrávač a Nokia obchod

Nokia 808 PureView spotřebuje nejen kvůli například filmům hodně místa v paměti. Velké jsou také fotografie. Interní paměť nabízí luxusních 16 GB prostoru a můžete jej rozšířit za pomoci paměťové karty až o dalších 32 GB. Stále málo? Dobrá, k dispozici vám je funkce USB host. Postačí již jen redukce a připojíte svůj flashdisk. Externí disk bez vlastního napájení Nokia 808 nerozchodila, ale flanky a třeba počítačovou myš ano.

Jednoduchá je galerie fotografií. Důležité ale je, že pracuje opravdu svižně. Při prohlížení můžete jedním stiskem daný snímek sdílet na Facebook. V menu je dále zakomponováno sdílení na Flickr. K dispozici je také editor fotografií, který dokáže odstranit červené oči, měnit kontrast, světelnost, přidávat rámečky či další efekty. Editovat můžete i svá videa. V poslední aktualizaci byla nabídnuta provázanost se službou SkyDrive, kde si nastavíte svůj Windows Live účet, a poté můžete své fotografie nechat automaticky nahrávat na web. Zvolit lze i nahrávání pouze v případě, že jste připojeni přes Wi-Fi.

Galerie obrázků

V základní nabídce najdete pouze jednu jedinou hru – Bounce. Ta je ale přítomna ve speciální verzi a lze ji hrát jen přes Bluetooth nebo NFC. Další hry si ale můžete stáhnout z Nokia obchodu. Jako dárek máte možnost si během prvních 30 dní stáhnout například oblíbené Angry Birds zcela zadarmo.

K zábavě jistě patří také microHDMI konektor. Stačí mít patřičný kabel a za chvilku máte Nokii 808 propojenou s vaší televizí. S ohledem na nižší rozlišení ale není obraz na celé obrazovce, v případě, že chcete prohlížet celé prostředí. Pokud budete chtít prezentovat vaše fotografie či si pustit film, určitě využijete služeb aplikace Big Screen. Ta na televizi zobrazuje speciální prostředí již po celé ploše a telefon pak slouží jen jako ovladač.

Telefonní funkce

Telefonní seznam umožňuje přidání neomezeného počtu kontaktů, jejichž počet se odvíjí od dostupné interní paměti. U každého kontaktu můžeme přiřadit mnoho čísel, vlastní obrázek, vyzvánění melodii, e-mailové adresy, poznámky, datum narozenin, Facebook, Twitter a mnoho dalších informací. Nokia Belle ale ustrnul v minulosti a postrádám synchronizace například s Google účtem, Microsoft účtem nebo jinými cloudovými službami. Synchronizaci můžeme provést pouze s Nokia účtem nebo Facebookem či Twitterem. Z nich kontakt čerpá přiřazené obrázky a multimediální obsah. Jinak lze kontakty do telefonu dostat pouze klasicky skrze synchronizaci s Nokia Suite z Outlooku či jiného programu.

Telefonní funkce

Mimo kontaktů můžeme vytvářet i vlastní skupiny. Každé skupině můžeme přiřadit specifické vyzvánění, obrázek ale přidat nejde. Můžeme ji přejmenovat nebo smazat, přidat a odebrat členy. Kontakty můžeme zálohovat na paměťovou kartu, tuto volbu ale nenalezneme přímo v telefonním seznamu, ale při vstupu do správce paměti. Spokojeni budete s kvalitou zvuku při hovoru. Je čistý a dostatečně hlasitý. Nijak si nikdy nestěžovala ani opačná strana.

Zprávy, e-maily, sociální sítě

Oblast zpráv je v duchu, v jakém jej známe u ostatních zařízení se systémem Nokia Belle. Příchozí zprávy můžeme nechat zobrazovat ve stylu konverzací nebo složek. Lze měnit velikost písma ve třech stupních. K psaní slouží dva typy klávesnic. První, alfanumerická, je pohodlná a hodí se pro ty, kteří jsou zvyklí na klasické rozestavění. Druhou možností je QWERTY klávesnice, kterou lze využívat v režimu na výšku i na šířku. Díky větší úhlopříčce displeje jsou obě klávesnice vcelku pohodlné a k překlepům dochází minimálně. Hodí se přítomnost čárky a tečky v základním uspořádání. Není tudíž zapotřebí tak často otevírat nabídku speciálních symbolů. Postrádat nebudete ani odpočítávání napsaných znaků spolu s informací o počtu SMS, do kterých se váš text rozdělí.

SMS zprávy nabízejí bohaté nastavení

Vestavěný e-mailový klient podporuje protokoly POP3, IMAP a SMTP. Umožňuje zobrazit složky, nastavení podpisu a také velikost písma. Nevýhodou je, že nově došlé maily nejsou zobrazovány příslušnou ikonkou ve stavové liště či jinou zprávou, ale pouze zvukovou notifikací. Pokud na displeji nemáte umístěn widget, často vám nové e-maily uniknou, což může být problém. Nepomůže ani informační LED dioda, jelikož ani ta s e-maily nespolupracuje.

E-mailový klient

Palčivým problémem Symbianu jsou sociální sítě. Snad jakoby si systém připadal příliš starý na tyto výdobytky. V každém případě je v základu připravena aplikace Social, sdružující zároveň Facebook a Twitter. Brzy zjistíte, že všechny vedou na jedno a totéž místo. Aplikace je oproti prostředí poměrně pomalá a především se krkolomně ovládá. Ani grafické uspořádání příspěvků není zrovna dvakrát přehledné. Naopak vcelku povedený je widget, zobrazující nové statusy a další informace. Abych ale Nokii jen nekřivdil, oproti starším modelům je aplikace o dost použitelnější a především nepadá.

Nepříliš povedená aplikace Sociální sítě
Diskuze ke článku
Fre ddy
Výborně kluci, už jsem se nemohl dočkat..
Ivanhou
Najprv som Nokiu 808 PureView odsudzoval, neskôr som jej prišiel na chuť, až sa mi po pár dňoch zase znepáčila. Je to sakramensky drahý smartfón, ktorý dokáže akurát tak dobre fotiť. Na to, aký je to high-end vás však ani neinformuje o expozičných časoch, neponúka vám možnosť prezrieť detaily súboru s fotografiou, nehovoriac o biednom rozlíšení displeja. Naozaj neviem, kto má byť cieľovou skupinou tejto novinky. Mrzí ma to, ale Nokiu 808 s radosťou vrátim späť. Fotografia z mobilu bude ešte dlho iba na zábavou. A keď už nasnímam celú dovolenku mobilom (čo aj bežne robím), chcem si snímkami priamo v mobile pekne listovať, tešiť sa z príjemných farieb a pomocou jednej z množstva aplikácií z online obchodu si niektoré zábery len tak vo voľnom čase upraviť. A práve tú radosť po vytvorení fotografií mi Nokia 808 PureView neponúka. Môžem len stroho nasnímať desiatky záberov, presunúť ich do počítača a tam s nimi pracovať. A to sa mi zdá na tak drahý smartfón málo.
dagondrive
Perfektni recenze diky, asi si ji koupim :)
Fre ddy
S kvality recenze mám velmi dobrý pocit, psaná s inteligencí a též vlastním názorem na vše, který mě osobně připadal velmi objektivní. Možná jste nezmínili jen čidla, přblížení atd., nebo jsem to přehlídnul.. Takže moc díky za ukázku schopností tohoto skvělého, vyjímečného a asi posledního Symbianového kousku od Nokie.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze