Nokia 5310
recenze

Nokia 5310

Reinkarnace po 13 letech
8

O klasických tlačítkových telefonech je v posledních letech slyšet málo a pokud, jsou to zpravidla kousky s logem legendární Nokie. Za nimi stojí finská společnost HMD Global, která čas od času vzkřísí některou legendu let minulých. Letos se štěstí usmálo na model 5310, který zachovává ikonickou barevnou kombinaci a navrch přihazuje lákavé stereo reproduktory. Stačí to ale?

V roce 2017 jsme se dočkali vzkříšení Nokie 3310, o rok později nás HMD Global zaujalo novodobým banánem 8110 4G. Loni jsme si na retro výlety museli nechat zajít chuť, avšak letos se vše vrátilo do starých kolejí. Výrobce se rozhodl, že úspěšná byla i řada telefonů XpressMusic, ze které pro mnohé vyčnívala zejména Nokia 5310 XpressMusic. Právě tu se HMD Global rozhodlo reinkarnovat a přenést do roku 2020. Zatímco před 13 lety šlo o telefon střední třídy, letošní „znovuobjevení“ se nese v duchu základního tlačítkového telefonu. Kromě obvyklých vlastností tak zaujme důraz na hudební funkce, čelní stereo reproduktory a především vcelku zajímavá cena. Nabízí se však otázka, má takový telefon v dnešní době vůbec smysl?

Nokia 5310 – Unboxing a představení

Technické parametry Nokia 5310

Kompletní specifikace
Konstrukce123,7 × 52,4 × 13,1 mm, 88,2 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 2,4" (240 × 320 px)
Fotoaparát0,3 Mpx (640 × 480), , video: 176 × 144 px, 10 FPS
Chipset, GPU: ano
Paměťvnitřní paměť: 16 MB, paměťové karty: microSD
Datové funkceHSPA: ne, LTE: ne, Wi-Fi: ne, Bluetooth: 3.0, NFC: ne
Operační systémNokia S30+
Akumulátor1 200 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostduben 2020, 1 200 Kč

Obsah balení

Při koupi nové Nokie 5310 vás možná překvapí prodejní balení, které je až nezvykle malé. Záhy zjistíte, že pravým důvodem je fakt, že výrobce v podstatě nic nepřibalil. Kromě telefonu je v krabičce už jen nabíječka a štos návodů. Upozornit musíme na fakt, že jde skutečně jen a pouze o nabíječku s neodpojitelnou kabelovou částí. Pakliže budete chtít telefon propojit s počítačem, musíte využít vlastní datový kabel.

Nokia 5310

Konstrukční zpracování a klávesnice: stejné jsou jen ty barvy

Vybavíte si původní Nokii 5310 XpressMusic? Šlo o malinkatý a tenký telefon, kterému nešel upřít styl. Stále nic? V tom případě vás odkážeme na nejnovější díl seriálu Retro, případně na srovnání obou Nokií. Připomenout si vzhled předlohy se skutečně hodí, neboť bez toho nabudete dojmu, že novinka z něj skutečně vychází. Pravda je ovšem taková, že nová Nokia 5310 přebírá jen barevnou kombinaci černé a červené. Na alternativní modro-černou kombinaci se nedostalo vůbec a poměrně zajímavá bílo-červená verze sice existuje, ale výrobce s ní pro český trh zatím nepočítá.

Na první pohled poznáte, že jde o telefon za pár stovek.

Zatímco před lety byla Nokia 5310 XpressMusic elegantním telefonem, kde se výrobce nebál sáhnout po kovových částech a precizně vypadajících lesklých plastech, v roce 2020 musíme na to vše zapomenout. Nokia 5310 je obyčejným plastovým přístrojem, ze kterého na první pohled dýchá, že jde o telefon za pár stovek. Vše umocní uchopení, kdy ucítíte matné plasty, které navíc během několika málo dní dokonale poškrábete, což zamrzí i u levného přístroje. Pokud odhlédneme od snadno poškrabatelného povrchu, působí telefon vcelku bytelně a pád na zem by jej do křemíkového nebe poslat neměl.

Pozastavit se musíme také u rozměrů. Původní telefon z roku 2007 byl, jak jsme si již řekli, neuvěřitelně malinkatý. To již o novince rozhodně neplatí, narostla do všech rozměrů, avšak současnou optikou jde s rezervou o kapesní zařízení. Než sáhodlouze řešit rozměry, vyzdvihněme opravdu příjemné držení. Telefon je totiž kompletně zaoblený, za což by vám vaše dlaň poděkovala, kdyby mohla hovořit.

Nokia 5310

Větší rozměry se kladně podepsaly na klávesnici, která má nyní více místa a jednotlivá tlačítka jsou skutečně velká. Osobně považuji psaní za velmi pohodlné, byť se bez mučení přiznám, že jsem si na tvorbu textu skrze alfanumerickou klávesnici do značné míry odvykl. Opomenout nesmím fakt, že mezi jednotlivými tlačítky jsou zcela nulové rozestupy, což by někomu mohlo vadit. Psaní poslepu je totiž samozřejmě komplikovanější. Samotný stisk tlačítek je ale jistý a rovnoměrné je i podsvícení klávesnice.

Pokud jsem k alfanumerické části kláves přeci jen nějaké výtky měl, nemám je k bloku funkčních kláves. Kontextová tlačítka jsou velká, totéž platí pro čtyřsměrnný ovladač s potvrzovacím středem, prostřednictvím něhož mi ovládání nečinilo žádné obtíže. Na hudební Nokii nacházíme tlačítka také po obou bocích. Vlevo jde o regulaci hlasitosti, vpravo o ovládání hudebního přehrávače prostřednictvím tří kláves. Zpracování těchto tlačítek již není tak precizní a zamrzí, že nejsou podsvícená. Inu, někde se šetřit muselo. Prohlídku kolem dokola lze zakončit na horní hraně, kde mají své místo nezbytné konektory microUSB a 3,5mm jack.

Nokia 5310

Celá zadní strana, respektive zadní kryt, je odnímatelná. Chce to trochu síly, ale nakonec kryt sundáte. Pod ním je baterie, opět uživatelsky vyměnitelná, ještě níže pak sloty pro všechny karty. Nokia 5310 pracuje s až dvěma mini SIM kartami a také paměťovou kartou.

Líbilo se nám
  • perfektně padne do ruky
  • vcelku pohodlná klávesnice
Nelíbilo se nám
  • velmi levně vyhlížející plasty
  • telefon se snadno poškrábe
  • klávesnice nemá rozestupy
Diskuze ke článku
FantomasMan
FantomasMan
V minulosti som razil teóriu, že pre našich rodičov je tlačítkový mobil ideál. Ale už si to nemyslím. A prečo ? Otestované na vlastných rodičoch. A výsledok je taký, že ideálny mobil pre seniora je iPhone. A je len na Vašej peňaženke ktorý...
Lukáš
Vybírám telefon pro rodiče a který je lepší, tento, nebo 3310?
Honza M
Honza M
Naposledy upraveno: 27. 5. 23:06
Radši ten původní. Hudební přehrávač co neumí ID3 a to si ta Nokie říká hudební telefon? Kontakty pouze jedno číslo, fotoaparát spíše parodie aby se neřeklo. Series 30 ať si Nokie strčí za klobouk, na tu jsem nadával už před 13 lety a dneska se na tom nic nezmění. Měl jsem Nokii 1661 a nedalo se to používat. Nokie by se měla odrazit spíše od Series 40 nebo Series 60. Kdyby nevypli TLS1.1 což uzemnilo Operu Mobile, tak bych neměl problém používat Nokii N95 nebo N8 nebo něco jiného se Series 40/60 namísto Androidu. Neví někdo zda se dá Opera Mobile znovu zprovoznit třeba použitím nějakého proxy?
Jab
Moje zkušenost je ta, že starší člověk se nejlépe naučil s Windows Phonem. Dlaždice až přes půl obrazovky (na šířku) a vše důležité okamžitě po ruce. Při přechodu na nový WP pak nebyl problém vytvořit stejnou obrazovku jako u předchozího.

Ale co se dá dělat. WP už odpočívá v pokoji. A s tím přišel opět problém, jak lidi bez vyvinuté počítačové inteligence naučit se smartphonem. Jejich chyba to není. Tam kde my vidíme podobnosti s ovladáním jiných OS a rychle se tak zorientujeme, tam oni nemají roky předchozích zkušeností a tápají.

Odchodu WP je mi tedy líto i z výše uvedeného důvodu. Podobné hloupé telefony si pak může HMD ušetřit.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze