Nokia 3310 (2017)
recenze

Nokia 3310 (2017)

Finové probudili legendu
25

Zavzpomínáte si občas na váš první telefon a říkáte si, jaké by to bylo, kdyby se ještě dnes, třeba v modernizované podobě, vyráběl? Ve většině případů šlo o zbožná přání. Letos jsme se však dočkali vzkříšení dost možná nejlegendárnějšího mobilního telefonu. Nezničitelná Nokia 3310 se po 17 letech dočkala své nástupkyně, která by ráda navázala na její úspěchy. Obdobný design doplňuje barevný displej i fotoaparát.

Návrat finské Nokie na české trhy je dokonán. Jako vstupní model byla zvolena zbrusu nová 3310. Ano, každý si jistě pamatuje legendu všech legend, nezničitelnou „třicet-tři-desítku“, kterou stačilo nabít jednou za měsíc a při pádu se rozbilo vše, kromě ji samotné. Právě tento nesmírně populární model si společnost HMD, která za značkou Nokia nyní stojí, rozhodla zmodernizovat a využít jej jako výbornou reklamu pro svůj návrat.

Na českém trhu si již několik dní můžete Nokii 3310 (2017), jak zní celý oficiální název, pořídit. Jeden kousek se nachází také v naší redakci a samozřejmě jsme jej neodložili do kouta pro seriál Retro, ale rozhodli se novinku otestovat. Výbavou se jedná o základní telefon pro nenáročné uživatele. Takových v poslední době povážlivě ubývá. I přesto, že si do nové Nokie 3310 nenainstalujete stovky aplikací, nemůžete ji ovládat skrze displej a nemá dech beroucí fotoaparát, by mohla uspět. Například i díky příznivě nastavené ceně.

Technické parametry Nokia 3310 (2017) 2G

Kompletní specifikace
Konstrukce115,6 × 51 × 12,8 mm, 79,6 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 2,4" (240 × 320 px)
Fotoaparát2 Mpx (1 600 × 1 200), LED dioda, video: 320 × 240 px
Chipset
Paměťvnitřní paměť: 16 MB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: ne, LTE: ne, Wi-Fi: ne, Bluetooth: 3.0, NFC: ne
Operační systémNokia S30+
Akumulátor1 200 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostkvěten 2017, 1 290 Kč1 390 Kč

Nokia 3310 (2017) – videorecenze

Obsah balení

V základním balení nečekejte velká překvapení. Kromě samotného telefonu v něm objevíte nabíječku s microUSB koncovkou. Zde už bychom asi nic jiného nečekali, ačkoliv pro dotvoření retro atmosféry mohla Nokia vzkřísit svou 3,5mm nabíječku kulatého tvaru. Mnozí ji jistě ještě máte někde v šuplíku. Jako poslední se v malé krabičce nachází obyčejná pecková sluchátka, která poslouží spíše jen jako handsfree.

Nokia 3310 (2017)

Design a konstrukce: pocta předchůdkyni

Není žádným tajemstvím, že se výrobce rozhodl inspirovat u původního modelu a design novinky tak vychází z modelu 3310, který se prvně objevil v roce 2000. Asi nejvíce si to uvědomíte v momentě, kdy budete držet námi testovanou tmavě modrou variantu. Ta je totiž prakticky totožná jako barva původního modelu, která byla nejrozšířenější. Na českém trhu se u nové 3310 setkáte ještě s šedou a o něco později také s červenou verzí, na kterou bude mít exkluzivitu Vodafone.

Původní model pak evokuje také bílý ovál táhnoucí se kolem displeje až po funkční tlačítka – přesně tak to měl i původní model. S tím si výrobce tedy rozhodně vyhrál a minimálně u mě vyvolal nostalgický pocit. Když už jsme u toho, co se podařilo zachovat, nelze nezmínit tvar alfanumerické klávesnice, kdy jsou si jednotlivá tlačítka tvarem velmi podobná.

Rozměry se příliš neliší, pakliže hovoříme o výšce a šíře zařízení, kde odchylky počítáme maximálně do 3 milimetrů, což je zanedbatelné. Tloušťka už je samozřejmě více přizpůsobena dnešním požadavkům a z 22 milimetrů seskočila na necelých 13 milimetrů. Jde mimochodem o další věc, které si většina lidí brzy všimne. „Ta nová 3310 je nějak tenká,“ uslyšíte často. Vše pak podtrhuje nízká hmotnost pod 80 gramy.

I přes menší tloušťku padne novinka dobře do ruky, ačkoliv hladké plastové materiály působí vcelku kluzce a několikrát se mi stalo, že mi na dnešní poměry velmi malý telefon málem vyklouzl z ruky. Zpracování lze hodnotit velmi kladně, telefon působí bytelně. Například zadní kryt na svém místě drží neuvěřitelně pevně. Sundat jej je téměř nadlidský úkol, při kterém reálně hrozí, že si zlomíte nehet. Výřez pro něj najdete na spodní hraně. Stručný návod, jak telefon rozebrat, najdete také v přibalené brožuře, avšak příliš nepomáhá. Poradit vám můžeme jen tolik, že se nemusíte bát použít větší sílu. Kryt naše trápení vydržel.

Nokia 3310 (2017)
Nokia 3310 (2017) Nokia 3310
rozměry 115,6 × 51 × 12,8 mm 113 × 48 × 22 mm
hmotnost 79,6 gramů 133 gramů
displej 2,4", 65 tisíc barev 1,5", monochromatický
baterie Li-Ion 1 200 mAh NiMH 700 mAh
fotoaparát ano ne
internet ano ne
cena při zahájení prodeje 1 600 Kč 10 000 Kč

Po stranách telefonu najdete pouze konektorovou výbavu. Na spodní hraně jde o klasický 3,5mm jack konektor, zatímco na horní hraně jde o konektor microUSB. Ten je nezvykle mělký a poprvé jsem měl pocit, že snad ani nedošlo ke spojení. Telefon mě však zahájením nabíjení rychle vyvedl z omylu.

Ve výsledku můžeme říci, že co se týče designu a konstrukce, splnila nová Nokia naše očekávání. Designéři se snažili inspirovat původním modelem a v rámci možností se jim to podařilo. Ačkoliv bychom s novinkou podlahu raději nerozbíjeli, určitě díky své bytelnosti vydrží i méně šetrné zacházení, jako tomu bylo u originálu.

Líbilo se nám:

  • vzhled inspirovaný původním modelem
  • tenká a lehká konstrukce
  • bytelné zpracování

Nelíbilo se nám:

  • telefon v ruce lehce klouže
  • zadní kryt se velmi obtížně sundává
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Kéž by ji nechali spát...
Design se nepovedl. Zatímco původní byla elegantní a štíhlá, nová kvůli špatně designovanému stříbrnému pásu působí tlustě v pase. Velké krycí sklo tomu taky nepřidává.
Výbava se nepovedla. S30+ je hloupější, než původní systém v staré Nokii. Foťák snad ani neměli dávat.
Cena se hodně nepovedla...
mrtva_zizala
srovnavat dotykac s tlacitkacem, to je uz moc zcestne... tohle je proste 3310 v lehce modernim podani, nema a ani nezasahuje nekam do jineho segmentu. Umi to volat a psat, vydrzi to tyden, to nenarocni lidi od nenarocneho founu chteji. Ty pičičmundičky kolem to je postizeni dnesni dobou, kdy si vyrobce naivne mysli, ze by to lidi mozna ani jinak nekupovali.
vlapek
Trochu historie ...
Stará Nokia byl hit pro mladé. "Kdo nemá Nokii 3310 není IN, jako by nebyl".
Pubošové brečeli a prosili o zakoupení, jinak by se cítili méněcenní.
A obchodníci si pěkně mastili kapsu.
Nyní jsou trendem smartphony, každý chce být IN a obchodníci si opět mastí kapsy.
Ale k tématu ... jenom doplním:
Foto-obraz volajícího je vidět, ale bohužel malé rozměry.
Foťák není zase tak moc špatný, ale je pro blízké momentky.
Mohl být alespoň 5MPix.
Audio MP3 přehrává dobře a hlasitě.
U některých skladeb se mně zobrazovalo i foto alba nebo členové skupiny.
Videa a filmy na microSDHC také jedou dobře, ale musí splňovat to, co videopřehrávač chce.
Nová Nokia 3310 je vzhledově a tvarem to nejlepší z tlačítkových, co je nyní na trhu.
Ještě pár slov.
Pokud si odpustíme těch pár icon na začátku spuštění, tak potom by telefon mohl být celý jen v textech a mohlo se použít původní ovládání staré Nokie.
Šipky nahoru a dolu + potvrzovací tlačítko + tlačítko na různé dle potřeby.
Samozřejmě překopat firmware.
Mat
Kdy můžeme čekat recenzi Nokie 5?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze