LG Prada 3.0
recenze

LG Prada 3.0

Sebevědomý elegán
16

LG Prada 3.0 patří mezi klenoty výrobce LG po stránce designu i výbavy. Kromě elegantního designu nabídne i velmi jasný dotykový displej s úhlopříčkou 4,3 palce. Výkonný hardware zahrnuje dvoujádrový procesor 1 GHz a 1 GB RAM paměť. Svoji kvalitou překvapí i 8 Mpx fotoaparát. Nakonec tu máme i Wi-Fi Direct a NFC. LG Prada 3.0 se musí líbit. Nebo ne?

LG Prada 3.0 - oficiální fotografie

Technické parametry LG Prada 3.0

Kompletní specifikace
Konstrukce127,5 × 69 × 8,5 mm, 138 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4,3" (480 × 800 px)
Fotoaparát8 Mpx (3 624 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetTexas Instruments OMAP4430, CPU: 2×1 GHz, GPU: PowerVR SGX540
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: 21 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 4.0
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy, elektronický kompas
Akumulátor1 540 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostleden 2012, 7 500 Kč

LG Prada 3.0 – videopohled

Obsah balení

  • Datový kabel MicroUSB
  • Špuntová sluchátka
  • Nabíječka

Prodejní balení telefonu působí opravdu luxusní dojmem

Chybí tomuto zařízení vůbec něco ? Kdo by očekával bohaté balení, bude se muset smířit pouze se špuntovými sluchátky a datovým kabelem. Na ostatní příslušenství výrobce jaksi zapomněl.

LG Prada 3.0 P940 je třetím produktem vzájemné spolupráce mezi výrobcem LG a módní značkou Prada. Výsledkem je vždy v první řadě telefon, které si zakládá na svém vzhledu, použitých materiálech a prvotřídním zpracování. Novinka k samotnému vzhledu přidává navíc i špičkové funkce, dokonce má ambice stát se jedním z nejlépe vybavených zařízení v době zahájení svého prodeje. V parametrech nechybí 4,3 palcový dotykový displej IPS s jasem 800 nit, 1 GHz dvoujádrový procesor, 8 Mpx fotoaparát s pořizováním Full HD videí nebo Wi-Fi Direct a NFC čip. Asi málokdo si nepoloží otázku. Chybí tomuto zařízení vůbec něco? Kdo by očekával bohaté balení, bude se muset smířit pouze se špuntovými sluchátky a datovým kabelem. Na ostatní příslušenství výrobce jaksi zapomněl.

Design a konstrukce: elegán, který zapomněl na kov

Pro LG Prada je image ne důležitým měřítkem, ale přímo nezbytným rysem, na kterém si zakládá. Není čemu se divit. Prada patří mezi exkluzivní, módní značky. Když došlo k samotnému oficiálnímu představení, říkali jsme si, jak asi bude vypadat a z jakých materiálů bude vyrobená. Tipovali jsme kovové materiály, sklo, kůži, chromové prvky nebo další ušlechtilé prvky. Nadešel okamžik, kdy Prada zavítala k nám do redakce a my můžeme zhodnotit její vzhled. Co myslíte, jak se povedl?

Prada ja charakteristická svým obdélníkovým tělem s rozměry 127,50 × 69 × 8,50 milimetrů s poměrně ostrými rohy. Na první pohled nenacházíme žádný prvek, který by nás výrazně upoutal. Černé tělo je narušeno jen plastovým stříbrným pruhem, který kopíruje boky telefonu. Plast je kvalitní, jen na pár místech se při promačkání ozývají nelichotivé zvuky a kazí dojem jinak precizně zpracovaného telefonu. Nechápu, proč výrobce nesáhl k použití kovů a raději zvolil plasty – zřejmě úspora hmotnosti, která už tak činí 138 gramů . Zařízení se v ruce drží velmi dobře, díky úpravě zadního krytu nehrozí vyklouznutí a rozměry jsou ještě natolik únosné, aby šlo zařízení hladce ovládat jednou rukou.

Při vypnutém podsvícení je přední strana jednolitá, dokonce bychom jen stěží našli senzorové klávesy, které jsou „utopené“ v černočerné tmě. Po aktivaci displeje se probudí i čtveřice senzorových kláves. Práci s nimi doprovází vibrační odezva a jsou podsvícené. Nad nimi už leží dotykový displej rozměrné úhlopříčky 4,3 palce s rozlišením 480 x 800 bodů (WVGA) a zobrazovací technologie IPS NOVA.

Design telefonu je opravdu elegantní

Dále pak nechybí stříbrné logo PRADA a soustava čidel pro regulaci automatického jasu displeje podle okolního osvětlení, přední kamera o rozlišení 1,3 Mpx a proximity senzor pro ztmavení displeje při hlasovém hovoru a samozřejmě sluchátko, které takřka splývá se stříbrným rámem.

Na bocích telefonu v plastovém lemu, začneme levou stranou, je dvojice rozdělených kláves pro ovládání hlasitosti. Pravý bok je panensky čistý. Horní strana ukrývá hned na okraji sluchátkový 3,5 mm jack konektor, designově povedenou kulatou stříbrnou klávesu pro aktivaci fotoaparátu, která slouží i jako spoušť, ale je pouze jednopolohová. Funkce této klávesy bohužel nejde změnit, při pořizování snímků v horizontální poloze musí člověk vyvrátit prsty do atypických poloh. Dále je přítomen microUSB konektor s funkcí MHL, který je chráněn posuvníkovým jezdcem s designem korespondujícím s okolními klávesami. Horní hranu uzavírá třetí klávesa, kterou zapneme nebo vypneme telefon.

Čtveřice senzorových kláves se dobře ovládá, jsou podsvícené a mají vibrační odezvu

Na spodní straně pak najdeme místo pro mikrofon a po stranách dva designové prvky. Zadní kryt se vyznačuje zdrsněným povrchem. Na první pohled byste neřekli, že se jedná o plast, ale například o kůži či koženku. Bohužel tomu tak není. Kryt je z tvrdého plastu, pouze se zajímavou texturou. U telefonu nesoucího jméno Prada takto levné a obyčejné materiály rozhodně zamrzí. Vlevo na horní straně je prostor pro optiku 8 Mpx fotoaparátu s přisvětlovací diodou. Tato dvojice je uschována ve stříbrném oválu. Plastový kryt obsahuje také anténu pro NFC.

Zadní kryt se vyznačuje vroubkovanou texturou, bohužel je vyrobený pouze z plastu

Co se mi opravdu líbí, je příkladné slícování krytu, který na svém místě drží velmi dobře a během testování jsem nezpozoroval žádný konstrukční neduh, skřípání nebo vrzání. Kryt je ve spodní a vrchní části jako by vyvýšen nad úroveň stříbrné lišty, jedná se ale pouze o efekt. Zhodnotím-li celkové dílenské zpracování, jsem spokojen. Nic nevrže, celý telefon působí kompaktním dojmem a pevným dojmem. Jen je škoda, že výrobce alespoň jednou nepoužil nějaký ušlechtilejší materiál, než plast. Pradě by opravdu něco hodnotnějšího slušelo. Obávám se jen o plastový stříbrný lem, který na pár místech začíná vydávat ne zrovna příjemné zvuky. Ale plast tuto vlastnost má, takže by nás to nemělo překvapovat.

Baterie a výdrž: klasické dvoujádro

Výdrž Prady je podle našeho očekávání. Jedná se v podstatě o zlatý střed mezi telefony s dvoujádrovým procesorem. Při větším používání je zde nutnost vyhledání zásuvky elektrické energie ještě tentýž den večer. Tímto používáním myslím aktivovanou synchronizaci dat, připojení v síti 3G, dvě desítky mailů, 2 hodiny poslechu hudby, 10 minut hlasových hovorů a 30 pořízených fotek. Telefon pak vydrží kolem 10 – 12 hodin čistého času. Při rozumném používání je možné se dostat výdrž dosahující dvou dnů. Při našich měřících testech jsme dosáhli následujících hodnot. Přehrávání YouTube videa 290 minut, přehrávání hudby do sluchátek 1 470 minut a prohlížení webových stránek 400 minut.

Horní bok ukrývá dvě mechanické klávesy pro vypnutí a spoušť fotoaparátu, všimnout si můžeme i krytky microUSB konektoru

Zvuk: zavolám ti? Raději ne

Nové LG pojalo zvuk velmi dobře. Potěšil mě výkon zadního reproduktoru, který by sice mohl být hlasitější, ale díky ne až tak vysoké hlasitosti nedegraduje kvalitu výstupu. Zvuk tak byl dostatečně kvalitní. Výrobcem dodávaná sluchátek se vyznačují enormní úrovní basů, které jsou ale na úkor kvality středů, výšek atd. Zvukový čip je ale kvalitní a LG dokazuje, že zvuk aspoň v téhle oblasti mu není cizí.

Spodní bok má kromě dvou designových prvků také místo pro mikrofón

Co chválit nemohu, je výkon reproduktoru při volání. Zvuk je zcela plochý a často jsem měl problém s porozuměním řeči druhé strany, i když jsem byl v místě s dobrým signálem. Pokud jsem byl v dopravním prostředku nebo na rušné ulici, zvuk byl takřka nesrozumitelný. Zde je v praxi vidět, že implementace technologie pro eliminaci zvuků při hovorů není jen výmyslem, ale má i opravdovou užitnou hodnotu. Výrobce LG jej ale bohužel v Pradě nenabízí.

Displej: nejjasnější jasnosti

Dotykový displej o velikosti 4,3" vyniká velmi dobrým kontrastem a především vysokou úrovní jasu 800 nit. Takto vysoký jas je opravdu vzácností mezi mobilními telefony a rovnat se mu může pouze pár modelů na trhu. Celkově si kvality samotného displeje pochvaluji. Zobrazovací technologie NOVA IPS patří mezi špičku.

Čitelnost na přímém slunci ale nenaplnila má očekávání a je pouze průměrná. Vyšší jas tak nutně neznamená automaticky lepší čitelnost. Dotykový displej totiž nemá příliš kvalitní oleofobní vrstvu a na přímém slunci můžeme pozorovat výrazné stopy po mastnotách a otiscích prstů. Kvůli snadno se špinícímu displeji tak není čitelnost ideální a často jsem musel zvolit manuální nastavení úrovně jasu na maximum.

Pozorovací úhly mohu rovněž chválit. I při větších úhlech je zachována stejná úroveň podání barev. Zobrazení černé sice nedosahuje kvalit konkurence se Super AMOLED či ClearBlack AMOLED displeji, ale na druhou stranu exceluje v podání bílé, která je opravdu bílá a nemá tendence směřovat do nažloutlých odstínů. Typickým neduhem IPS displejů je menší prosvítání v rozích, které je i zde sice patrné, ale podstatně méně, než tomu bylo například u dvojice telefonů Optimus 2X a Optimus Black.

Uživatelské prostředí: LG se pochlapilo

LG poupravilo uživatelské prostředí k obrazu svému, to by nebylo nic zvláštní. Ale tentokrát zvolilo takové prvky, které se vymykají tradičnímu prostředí, na které jsme zvyklí u jiných Androidích zařízení. Nadstavba LG se totiž vyznačuje monochromatickým vzhledem, která zahrnuje i speciální ikonky. Nabídka čítá i widgety, které se nesou ve stejném duchu. Vše působí trochu více exkluzivně, neotřele a zapadá to do Prada stylu. Prada běží na Androidu Gingerbread 2.3.7 s přislíbenou aktualizací na Android 4.0 ICS ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Jednotlivé pohotovostní obrazovky s widgety

Můžeme vytvořit až sedm pohotovostních obrazovek, ty mohou být doplněné o widgety, kterých je v základu něco kolem 25. Můžeme si zvolit i konkrétní scény (tematické šablony) jakými jsou přehrávání, práce, cestování. Každá z těchto scén obsahuje widgety, vzhled a ikonky náležící významu dané scény. Po kliknutí na widget můžeme upravovat jeho velikost (zmenšovat, zvětšovat nebo libovolně přesouvat). Ve spodní části displeje je čtveřice zástupců aplikací. Zástupce „aplikace“ je pevně dán, ale zbylé tři zástupce můžeme nahradit jinými, například zástupcem pro fotoaparát. Koho by omrzel vzhled konkrétního zástupce, může jej změnit. Telefon nabízí přes 60 různých ikonek.

Nevyhovuje vám vzhled ikonek ve spodní liště? Můžete jej změnit

Výsuvná notifikační lišta obsahuje pět zkratek, kterými jsou zvuk, Wi-Fi, Bluetooth, NFC nebo mobilní data. Dále má napevno přiřazený widget hudebního ovladače a poskytuje oznámení o došlých, přijatých a zmeškaných událostech. Uvítali bychom, kdybychom v notifikační liště mohli měnit pořadí zástupců.

U některých widgetů je možné změnit jejich velikost

Za propracované nastavení hlavního menu musím na adresu výrobce směřovat jen samou chválu. Hlavní menu může být rozdělené do kategorií a není problém vytvořit si vlastní kategorii a do ní posléze přesouvat aplikace a hry. Libovolné aplikace mohou být přesouvány nebo jedním klikem odinstalovány. Můžeme si určit také styl řazení menu. Na výběr je horizontální nebo vertikální listování. Jak už jsme zmínili na začátku kapitoly, výrobcem předinstalované aplikace mají monochromatické a elegantní ikony. Ovšem aplikace od Googlu již mají svoji tradiční podobu. Takto hlavní menu působí roztříštěným a nekonzistentním dojmem. Škoda, tato maličkost kazí celkový dojem z graficky líbivé designové úpravy.

V hlavním menu se můžeme pohybovat horizontálně nebo vertikálně, nechybí ani kategorie

Co se týče softwaru, výrobce v případě Prady učinil velký krok vpřed v otázce vyladěnosti softwaru. Potěšila mě blesková odezva v hlavním menu, žádné výrazné zpomalení ani sekání. Vše funguje plynule a svižně. To se LG opravdu povedlo a Prada 3.0 je jedním z nejsvižnějších Androidích telefonů. Jediné zaškobrtnutí se týká probuzení telefonu v zamčeném stavu, konkrétně při stisknutí klávesy odemknutí trvá zhruba dvě sekundy, než se telefon „probudí“. Výrobce se také konečně naučil dávat do svých telefonů pořádnou porci paměti RAM. V Pradě tedy nalezneme více než dostatečný 1 GB, v praxi 938 MB, přičemž při zapnutí si systém řekne o zhruba 400 MB a uživateli tak zbude pro jeho použití něco málo přes půl gigabajtu, což je opravdu královské.

Diskuze ke článku
Stanley H.
Velmi kvalitni recenze, jen tak dal ;)
Milan
Nebude něco takového s qwerty,nebo i jiná značka.Ted snad není žádný nový mobil s plnou výbavou qwerty ,androidem a FM rádiem.
Jakub
Výrobci už qwerty asi moc používat nebudou, ono je to pro ně jednoduší u klasické konstrukce odpadají jakékoliv problémy vysouvací konstrukce s ní spojené (vůle,nepřesnosti v mechanismu, opotřebovanost za určitou dobu) tím pádem nemusí řešit reklamace a nespokojenost zákazník. Navíc hodně lidí si na soft. klávesnici velmi rychle zvykne a píše na ní rychleji než na mechanické klávesnici, jinak telefon je moc pěkný ale na mě je to prostě pádlo kdyby byl menší tak by ten pěkný vzhled víc vynikl, já vím on někdo namítne že mám na vybranou i menší variantu L3 ale ta má zas malej displej a je divně široká.
xxxxx
Ten telefon je super ! LG to letos nějak rozjíždí ;-) Jinak pěkná recenze !

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze