Pořízení nového špičkového telefonu dnes zpravidla znamená vynaložení částky značně přesahující 20 tisíc korun, a to už může pro mnohé jednoduše moc. Výrobci se tomu přizpůsobují a své vlajkové lodě doplňují levnějšími variantami, které se liší v několika detailech. Huawei P40 je ideálním příkladem. Nadále má špičkový procesor či kvalitní sestavu fotoaparátů. Cena je posazena na 19 tisíc korun, přičemž hlavní otázkou pro mnohé bude, jestli má telefon smysl i bez Google služeb?
Huawei P40 – videorecenze
Technické parametry Huawei P40
Kompletní specifikaceKonstrukce | 148,9 × 71 × 8,5 mm, 175 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP53 |
---|---|
Displej | OLED, 6,1" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 50 Mpx, LED dioda, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Chipset | Huawei Kirin 990, CPU: 2×2,86 GHz + 2×2,36 GHz + 4×1,95 GHz, GPU: ano |
Paměť | RAM: 8 GB, vnitřní paměť: 128 GB, paměťové karty: nanoSD |
Datové funkce | 5G: ano, LTE: 1 400 / 150 Mb/s, Wi-Fi: Wi-Fi 6, Bluetooth: 5.1, NFC: ano |
Operační systém | Android 10 |
Akumulátor | 3 800 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 1:07 hodin |
Dostupnost | duben 2020, |
Obsah balení
V balení najdete samozřejmě samotný telefon, 22,5W nabíječku, datový/nabíjecí kabel, který je na obou koncích osazen USB-C, pecková sluchátka, a to je vše. Pokud byste u čekali redukce či pouzdro, bohužel.
Konstrukční zpracování: zajímavé, ale nepraktické
Design P40 vystihují dva prvky, pomocí kterých letošní novinky snadno poznáte. Bohužel oba prvky lze vnímat spíše negativně. Jako první máme na mysli modul fotoaparátů na zadní straně. Vzhledově se povedl, působí moderně a evokuje, že telefon bude zřejmě velmi dobře fotit. Jenže velmi výrazně vystupuje nad okolní povrch, telefon se položený kývá a navrch je modul tak velký, že může někomu překážet při běžném držení.
Celkový dojem ze zadní strany, alespoň po vzhledové stránce, je kladný.
Celkový dojem ze zadní strany, alespoň po vzhledové stránce, je však kladný. Huawei je věrný lesklému skleněnému povrchu a decentně barevným odleskům. Navzdory použití bílé jsou na telefonu celkem výrazně vidět otisky prstů.
Druhý negativní prvek nacházíme na čelní straně. Zde nepůsobí dobře již rámečky kolem displeje, které sice nejsou velké, ale u konkurence je vždy alespoň mírně zaoblený panel, rámečky jsou tudíž z čelního pohledu eliminovány. Mnohem více se nám ale nelíbí skutečně masivní podlouhlý průstřel. Ano, je zde kromě fotoaparátu 3D senzor, ale výsledek budí spíše rozpaky.
Záda telefonu jsou na okrajích lehce zaoblena, telefon dobře padne do ruky a jistotu úchopu zajišťují ploché boky, kde se lze prsty dobře zapřít. Telefon není nijak tlustý a vcelku příjemná je i hmotnost 175 gramů.
Zpracování je příkladné, nikde nic nevrže a líbí se nám lícování kolem konektorů i šuplíčku na spodní hraně. Velmi dobře jsou vyvedena tlačítka na pravém boku. Negativem je i odolnost, P40 ji má jen mírně zvýšenou se stupněm krytí IP53.
- dobře se drží v ruce
- prakticky umístěná tlačítka
- moderní vzhled modulu fotoaparátů
- modul fotoaparátů výrazně vystupuje a někomu může vadit při držení
- chybí vyšší odolnost
- velmi nevzhledný průstřel na čelní straně
Displej: bude OLED stačit?
Co se displeje týče, již jsme nakousli nevzhlednou díru v levé horní části. Samotný OLED panel je kvalitní a na 6,1palcové úhlopříčce operuje Full HD+ rozlišení. Čitelnost z úhlů i na slunci je vynikající. Pokud bychom měli displeji něco vytknout, je to pouze 60Hz obnovovací frekvence, což u letošní novinky příliš nenadchne. Přímo do zobrazovače je integrována optická čtečka otisků prstů, která odvádí průměrnou práci. Ve většině případů váš prst rozpozná, občas vás však přeci jen čeká ruční ověření. Využít můžete i 3D rozpoznání obličeje, které naopak pracuje perfektně, a to i ve zhoršených světelných podmínkách. Případně vás rozpozná i v roušce :-). Jelikož zde máme OLED panel, potěší režim Always on, který Huawei počeštil na „Vždy na displeji“. Lze nastavit jeho grafickou podobou i časový interval, kdy má být aktivní. Jde alespoň o kompenzaci chybějící informační diody. O ochranu displeje se stará sklíčko Gorilla Glass a navrch fólie již od výrobce.
- velmi dobrý OLED panel
- režim „Vždy na displeji“
- slušně fungující optická čtečka otisků prstů
- chybí informační dioda
- displej nabízí jen 60Hz technologii
Zvuk: spíše samé ústupky
Telefon přišel o 3,5mm jack, poslouchat hudbu tak musíte skrze redukci, bezdrátově nebo případně se sluchátky s USB-C. Přesně taková vám ve formě pecek nadělí výrobce společně s telefonem. Nejsou sice nic extra, ale na občasné poslouchání postačí. Hlasitý poslech hudby je zprostředkován výhradně skrze reproduktor na spodní hraně. Hraje obstojně, ale je škoda, že je sám. Zde se sluší dodat, že žádný další reproduktor na těle viditelný není. Pro hlasové hovory se zvuk šíří z horní části displeje. Nejde o žádnou novinku, obdobné řešení jsme mohli vidět už u řady P30 loni.
- postrádá 3,5mm jack
- jen jeden hlasitý reproduktor
Výdrž baterie: chybí nám bezdrát
Kapacita baterie Huaweie P40 činí 3 800 mAh, což se nemusí zdát nijak moc. Praxe ale ukázala, že výsledná výdrž je více než solidní. Jeden celý den telefon zvládá zcela s přehledem, dostat se lze i na dva dny. Zde se nabízí otázka, zda za lepší výdrží nestojí právě absence Google služeb, které neběží na pozadí. Nabíjení je možné výhradně drátově o výkonu 22,5 W a zabere zhruba hodinku a pár minut. Na bezdrátovou formu doplnění energie se bohužel nedostalo, což je další výrazný a zcela zbytečný ústupek Huawei.
- svižné nabíjení
- dobrá výdrž
- nepodporuje bezdrátové nabíjení
Výkon hardwaru: zde se nešetřilo
Spokojeni můžete být s výkonem, který zajišťuje Kirin 990 společně s 8GB operační pamětí. Z ní zbývá pro uživatele stabilně kolem 3 GB volno. Telefon vás nebude brzdit ani u náročnějších aplikací a v AnTuTu dosáhl na téměř 450 tisíc bodů. Interní 128GB paměť je rozšiřitelná až 256GB paměťovkou, bohužel nestandardního typu nano SD. Těchto karet je poskrovnu a například 128GB verze vás vyjde na více než tisíc korun.
- výkonný procesor
- dostatečně velká operační paměť
- podpora paměťových karet...
- ..nestandardního typu
Konektivita: kompletní nabídka
Patrně netřeba dodávat, že Huawei v řadě P40 nabízí veškerý komfort konektivity. Základ představuje podpora rychlých dat v síti LTE. Samozřejmostí je 2,4GHz i 5GHz Wi-Fi 6. Nechybí ani moderní Bluetooth 5.1, které lze využít k bezdrátovému poslechu hudby až na dvou zařízeních současně.
Párování příslušenství či mobilní platby? Pomocí NFC hračka. To bychom běžně řekli. Bohužel kvůli chybějícím Google službám je zcela zapovězeno placení telefonem. Vaši polohu pak najdete vždy a spolehlivě díky pozičním systémům GPS, GLONASS, BeiDou i Galileo. I s moderním telefonem ale můžete řešit různé potřeby drátově. Pro tyto případy je připraveno USB-C. Sluší se dodat, že Huawei P40 podporuje dvě nano SIM karty. Slot číslo dva můžete nahradit paměťovou kartou. Další možností je také podpora eSIM, která bude přiřazena druhému slotu. K využití eSIM však potřebujete i operátora, a žádný z české trojce Huawei P40 nepodporuje. Nejblíže je zřejmě Vodafone, který v rámci podpory eSIM zmiňuje velmi blízký Huawei P40 Pro.
- Bluetooth 5.1
- Wi-Fi 6
- NFC
- podporuje eSIM
- telefonem nelze platit pomocí NFC
Fotoaparát: směrem ke špičce
Přesouváme se k fotoaparátům, což je disciplína, ve které Huawei vyniká. Na zádech napočítáme celkem tři snímače, přičemž ten hlavní má 50 megapixelů a optickou stabilizaci obrazu, mimochodem je shodný s variantou Pro. Výsledné snímky vypadají velmi dobře, jsou dostatečně detailní a kladně hodnotíme i barevné podání. Menší problémy fotoaparátu způsobuje především silné protisvětlo, kdy na některých místech vznikají přepaly. Naopak zhoršené světelné podmínky nečiní vážnější problém a výsledky se co nejvíce blíží realitě.
Druhý fotoaparát je se svými 8 megapixely teleobjektivem a dokáže scénu bezztrátově přiblížit třikrát, hybridně pětkrát. Následující zoomy jsou už pouze digitální a kvalitou za konkurencí zaostávají. Trojnásobné přiblížení však poslouží dobře, fotografie jsou nadále kvalitní i ostré, za což vděčíme optické stabilizace obrazu.
Nakonec je zde 16megapixelový ultraširokoúhlý objektiv, u kterého se nám líbí vysoké rozlišení. Snímky krajin ale i většího počtu osob vypadají velmi dobře.
Ukázkové fotografie ze všech tří fotoaparátů
Pro selfies nadšence je jako dělaný čelní 32megapixelový fotoaparát. Snímky jsou krásně prosvětlené, ostré i barevně věrné, ideální pro sdílení všude možně. Záznam videa hlavním fotoaparátem je umožněn až ve 4K rozlišení se 60 snímky za vteřinu. Video je plynulé a slušná je i zvuková kvalita.
V aplikaci fotoaparátu najdete i spousta speciálních režimů, například pro zpomalené záběry, časosběr nebo focení ve vysokém rozlišení, tedy v 50 Mpx. Standardně telefon fotí do přibližně 12,5 megapixelů.
Huawei P40 (testovací video) – 2160p, 60 FPS
- tři kvalitní fotoaparáty
- funkcemi nabitá aplikace
- kvalitní čelní kamerka
- skvělý záznam videa ve 4K s 60 FPS
- potíže s protisvětlem
Software: zlomí telefonu vaz
Dostáváme se k ožehavé části týkající se prostředí. Telefon využívá služeb Androidu 10 a nadstavby EMUI 10.1. Na první pohled se tak podoba prostředí nijak zásadně neliší od starších telefonů Huawei. Výrobce však nemůže využívat Google služby a aplikace. Brzy zjistíte, že v telefonu chybí Gmail, Fotky, YouTube či prohlížeč Chrome. Marně budete hledat také obchod Google Play, namísto něj zde figuruje obchod AppGallery od Huawei.
V něm sice postupně aplikací přibývá, avšak spousta podstatných jich nadále chybí. Není zde Facebook, IDOS, Spotify nebo Instagram. Kaňkou na kráse je rovněž horší přehlednost obchodu, jehož design jako by se zasekl v čase před mnoha lety. Občas vás také obchod bude mystifikovat. U některých známých aplikací svítí upozornění, že nejsou kompatibilní s Androidem 10. Přesto je lze nainstalovat a běžně fungují.
Jistě vás zajímá, zda lze některé aplikace do telefonu přeci jen dostat. Poměrně běžnou cestou je využití obchodu od Amazonu, který si stáhnete z oficiálních stránek. Tímto způsobem se dostanete kupříkladu ke Spotify. Řešením jsou dále speciální aplikace MoreApps a APKPure, které stáhnete z AppGallery a které následně dokáží instalovat APK soubory aplikací z obchodu Google Play. Vše je nicméně v angličtině, což některým uživatelům může vadit. Nehledě na to, že tímto způsobem se stále nedostanete k aplikacím Googlu. V tomto případě navíc také platí, že vše provádíte na vlastní riziko a zvyšuje se míra nebezpečí, že si do telefonu stáhnete škodlivou aplikaci.
Telefon lze díky velmi dobré optimalizaci používat pohodlně a rychle. Velmi záleží, jaké aplikace potřebujete. Některé lze do telefonu dostat, ale budete je muset ručně aktualizovat. Jiných se spíše nedočkáte. Platí tak, že pokud chcete obvyklé pohodlí, Huawei P40 nebude telefonem pro vás. Aby toho nebylo málo, v telefonu jsou starší bezpečnostní záplaty platné k 1. lednu. Zdá se, že se Huawei nechce starat ani o jeden ze svých nejdůležitějších modelů.
- nejnovější Android 10
- dobrá optimalizace prostředí
- chybí Google služby a všechny Google aplikace
- běžným způsobem nelze využívat běžné aplikace
- staré bezpečnostní záplaty
Zhodnocení
Huawei P40 se tváří jako cenově dostupnější vlajková loď. Má OLED displej, kvalitní fotoaparáty i výkonný hardware. Ve všech dalších oblastech se ale vydává cestou ústupků. Tu je malá odolnost, tady chybí bezdrátové nabíjení a výrobce lehce ubral i u displeje či fotoaparátů, byť u nich je to menší problém. Smartphone se snaží dobře vypadat, ale letošní řešení modulu fotoaparátů vyvolává spíše rozpaky. Zcela zásadní je však absence Google služeb. I když například ekosystém Googlu moc nepoužíváte, pocítíte snížení komfortu například při hledání aplikací, a to u telefonu za bezmála 19 tisíc korun chce málokdo. Zejména v kontrastu s tím, že veškerá konkurence takové obtíže řešit nemusí.
Velkou konkurenci představuje například loňský Samsung Galaxy S10, který se prodává za podobné peníze, přesto má navrch Google služby, vyšší odolnost či bezdrátové nabíjení. Jeho velmi kvalitní fotoaparáty navíc tak výrazně nevystupují nad okolní povrch.
Samsung Galaxy S10 128 GB
Rozměry | 149,9 × 70,4 × 7,8 mm, 157 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6,1" (3 040 × 1 440 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Exynos 9 Octa (9820), |
Paměť | RAM: 8 GB, úložiště: 128 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 400 mAh, doba nabíjení: 1:35 hodin |
Zavařit by novince mohl i OnePlus 7T, který je o několik tisíc korun levnější, přesto má lepší a dokonce 90Hz displej. Na druhou stranu není vůbec odolný a nepracuje s paměťovkami.
OnePlus 7T
Rozměry | 160,9 × 74,4 × 8,1 mm, 190 g |
---|---|
Displej | AMOLED, 6,55" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 48 Mpx, video: 3 840 × 2 410 px, 60 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 855 Plus, 1×2,96 GHz + 3×2,42 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 8 GB, úložiště: 128 GB / 256 GB, ne |
Akumulátor | 3 800 mAh |
Pokud se vám líbí design Huawei i jeho prostředí, můžete místo P40 zvolit loňský P30 Pro, který se prodává za podobnou cenu, nabízí lepší výbavu a nechybí mu Google služby. Současnou a dnes testovanou novinku tak loňský vlajkový model hravě zastíní.
Huawei P30 Pro 128 GB
Rozměry | 158 × 73,4 × 8,4 mm, 192 g |
---|---|
Displej | OLED, 6,47" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 40 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 980, 2×2,6 GHz + 2×1,92 GHz + 4×1,8 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 128 GB, nanoSD |
Akumulátor | 4 200 mAh |