Google Pixel XL
recenze

Google Pixel XL

Zajatcem vlastního těla
70

Google letos představil dvě nová zařízení, která mají symbolizovat zcela nový přístup k hardwaru. Doba Nexusů je pryč a nastává období Pixelů, zařízení přímo od Googlu s těmi nejvýkonnějšími vnitřnostmi, nejnovějším systémem a exkluzivním Pixel Experience, který představuje odklon od dosavadní čistoty prostředí. Jaké hodnocení si v našem testu vyslouží Pixel XL?

Hardware: spousta koní pod kapotou

Google nenechal nic náhodě a nasadil jen to nejlepší. Můžeme se tedy spolehnout na výkon Snapdragonu 821 se 4 GB RAM (1,3 GB volných po spuštění) a interní úložiště o kapacitě 32 GB (cca 23 GB k využití). Lze však sáhnout i po 128GB variantě, která však svou cenou překračuje 30 tisíc korun. Pokud ale prostě chcete větší úložiště, nemáte na výběr, neb slot pro paměťové karty již tradičně chybí.

Pixel XL si díky svému výkonu poradil se vším, co jsme na něj hodili, s naprostou lehkostí. Zahrát si můžete všechno z obchodu Google Play a zejména práce v samotném prostředí je neskutečně svižná a plynulá. Až by člověk řekl, že jsou animace uměle zrychlené. Optimalizace systému se zkrátka Googlu opravdu povedla a ani při náročném multitaskingu se zapnutým režimem rozdělené obrazovky a souběžným používáním dvou aplikací najednou se telefon ani na vteřinku nezadýchá. Aplikace můžete střídat, jak jen chcete, a nebyl nejmenší problém hrát ty nejnáročnější hry a zároveň se dívat na YouTube video ve Full HD.

Líbilo se nám:

 • výkonný hardware
 • neskutečná plynulost a rychlost systému

Nelíbilo se nám:

 • opět žádný slot pro paměťové karty

Uživatelské prostředí: užitečné novinky

Krom hardwaru je pro smartphone důležitý také systém a ani zde Google nezklamal. Android 7.1 Nougat sice už není v Pixelu tak čistý jako býval na Nexus zařízeních, ale to ničemu nevadí. Změny se nemusí líbit všem, ale Google se zkrátka jen snaží dát Pixelům v oblasti softwaru něco unikátního i krom čistoty. Proto tu máme nový Pixel Launcher. Do všech aplikací se nově dostanete swipenutím z pásu pěti spodních ikon, vlevo sídlí stále Google Now a podržením prstu na ikonce některých aplikací se otevře rychlá nabídka akcí, které můžete s danou aplikací okamžitě provést – podobně jako u telefonů s displejem rozlišujícím úroveň přítlaku.

Škoda jen nového horního widgetu s datem a vyhledáváním, který nejde nijak zvlášť upravovat a ani přemístit či zcela odstranit. Velká část úvodní obrazovky je vám tak kompletně nepřístupna. Pokud se zde zobrazuje datum, nemůžete na widget ani klepnout pro otevření kalendáře, což by mohlo být alespoň trochu užitečné. Občas se vám datum sice změní na ukazatel počasí, na který už lze klepnout pro zobrazení počasí v aplikaci Google, ale telefon si dělá prakticky co chce a občas se i počasí odmítá zobrazit.

V samotném Nougatu je však mnoho dalších novinek, o kterých jsem již dříve informovali. Najdete tu upravenou notifikační lištu a nastavení (které však dostalo nepochopitelně druhou obrazovku jen s podporou) a nové a na informace bohatší notifikace. Také multitasking máme značně rozšířený. Přidala se nám u něj ikonka pro uzavření všech aplikací najednou. Dvojitým poklepáním na tlačítko multitaskingu se pak přepínáte mezi dvěma naposledy používanými aplikacemi a jeho podržením vyvoláte nový režim rozdělené obrazovky, kdy běží dvě aplikace najednou vedle sebe.

Samozřejmě nechybí také mnoho vylepšení uvnitř systému schovaných za oponou jako Vulcan API či nový proces aktualizací. Pixely jsou také prvními telefony s certifikací Daydream pro virtuální realitu, což vám potvrdí přítomnost předinstalované Daydream aplikace. Vlastníky virtuální reality tak nové zařízení od Googlu rozhodně nezklame. Mnoha těchto funkcí si však normální uživatel hned nevšimne a ani jej pravděpodobně moc nezajímají. Důležitější je, že všechny nové funkce fungují výborně a telefon nijak nezpomalují, takže se nemusíte bát neustále používat ani onen režim rozdělení obrazovky. Pro trochu hlubší popis systému se podívejte na náš předešlý článek o Androidu 7.1 v Pixelu.

Líbilo se nám:

 • pěkný Pixel Launcher
 • nové možnosti multitaskingu
 • spousta užitečných a nových funkcí
 • na informace bohatší notifikace

Nelíbilo se nám:

 • nezměnitelný widget
 • zbytečné rozdělení nastavení

Google Assistant: není pro nás

Pixel je také již od prvních prezentací úzce spjatý se službou Google Assistant, novým hlasovým asistentem, který je navržen speciálně pro plynulou, obousměrnou konverzaci, aby působily všechny odpovědi přirozeněji. Bohužel však nefunguje v češtině a pro jeho používání musíte přepnout jazyk telefonu na angličtinu. Po přepnutí stačí podržet domovské tlačítko, která dostalo rovněž novou animaci, a spustí se Google Assistant, kterého se můžete následně ptát, na co jen chcete.

Na dotazy odpovídá velmi rychle, rozpoznání hlasu je spolehlivé a navíc je s ním skutečně radost pracovat, jelikož se ho můžete ptát na skutečně širokou paletu dotazů. O nedostatku jeho funkcí tak nemůže být řeč. Rovněž proklamovaná schopnost vést konverzaci není voláním do větru. Asistent rozumí poměrně dobře kontextu a jeho odpovědi nejsou tolik strojové, jako v případě Google Now. Přesto si však občas neví rady nebo sem tam něco splete. Je to však úplně první nasazení této technologie a Google ji určitě rychle dopiluje aktualizacemi.

Všechno to povídání a funkce jsou sice moc hezké, ale jestli chcete mít váš telefon v češtině, což lze předpokládat, bude vám tato funkce kompletně odepřena. Poměrně velký prodejní argument Pixelu, na který Google ve svých prezentacích hodně vsázel, tak u nás postrádá smyslu.

Líbilo se nám:

 • Google Assistant funguje výborně
 • konverzace působí přirozeně
 • mnoho funkcí

Nelíbilo se nám:

 • v češtině nepoužitelné

Multimédia: prověřená klasika

Pixel pochází od samotného Googlu, takže nelze očekávat žádné jiné aplikace než právě od něj. Máme tu tedy tradiční Hudbu Play, která nabízí pěkný a jednoduchý design. Nechybí rovněž pár užitečných funkcí jako ekvalizér, časovač režimu spánku a samozřejmě si můžete zaplatit speciální předplatné a poslouchat na 35 milionů skladeb ve stylu Spotify.

Pro prohlížení videí a fotek nám poté poslouží velice pěkné Google Fotky, u kterých dostanete navíc neomezený úložný prostor pro zálohu vašich fotografií či videí. Hodí se také přehledné prostředí využívající gest pro různé druhy zobrazování a velmi jednoduchý editor. Je tu rovněž možné třídění do alb, pokročilé vyhledávání podle klíčových slov na fotce nebo chytrý asistent, který vám doporučí různá alba či vytvoří automatickou koláž těch nejlepších okamžiků.

Líbilo se nám:

 • pěkné rozhraní
 • aplikace nabízejí užitečné funkce
 • neomezená záloha ve Fotkách
Diskuze ke článku
Drak_Tovikrov
Proč vlastně Google Pixel existuje? ¯\_(ツ)_/¯ Ten telefon nedává smysl, jak rozebírá třeba toto video:
Why is Google Pixel a bad idea: https://www.youtube.com/watch?v=br-7RDIcG5Q

Google tím telefonem ničeho nedosáhne: za prvé, Google nemá na to stát se velkým hardwarovým výrobcem a marže na trhu s mobilními telefony jsou (s výjimkou Apple hraček) strašlivě nízké, takže na tom určitě moc nevydělí. Za druhé, staví se do role přímé konkurence svým partnerům s Androidem, které takový krok jistě nenadchne a vztahy s nimi se leda zhorší, což by je mohlo vést k snahám o větší nezávislost na Googlu. Za třetí, pokud jde o sběr dat o uživatelích pro Google Asistent, Google nepotřebuje vlastní telefon, stačí mu ho dostat na Android telefony partnerů, kterých se prodává mnohem více.

Já bych k tomu přidal, že to ani nefunguje jako aspirační zařízení (podobně jako třeba Surface u Microsoftu), protože Pixel je objektivně hůře vybavený, než topmodely od Samsungu a dalších velkých výrobců.
DV
Podle me slepa vyvojova rada mobilu. Sice za nim stoji gigant, ktery si muze dovolit podporovat neuspesnou vec, ale jestli maji jenom trochu sebekritiky, tak prijdou s necim lepsim.
Verva
Za mě také slepá vývojová řada. Hlavně ta ta absence paměťové karty a odolnost je opravdu velký problém. Opět si dovolím opravit, že samsung s7 edge stojí 15 tisíc a ne těch vašich 22 :D Dobře chcete li podporovat velké české prodejce, tak ok,, ale tak pište obě reálné ceny ať lidé znají jak to A, tak i to Bé. To čemu dají přednost je pak už na nich, ale vlastně tu pak píšete bludy když uvádíte špatnou cenu.
Santa Klaus
155mm a 5,2" displej? To vyrabelo HTC nebo kdo? Kdo by tohlecto koupil, nejaky jouda? At si rika kdo chce co chce ale Samsung je len Samsung a to je kvalita.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze