Fitbit Versa
recenze

Fitbit Versa

Chytré hodinky nejen pro ženy
6

Loni vstoupil Fitbit s modelem Ionic na trh s chytrými hodinkami. Letos k nim přidal model Versa, který nabízí téměř shodné funkce včetně vlastního operačního systému, měření tepu a vodotěsnosti do 50 metrů. Hlavní rozdíl však spočívá v absenci integrované GPS. Jak si Fitbit Versa vedl v našem testu a je i tak použitelný?

Uživatelské prostředí: dědictví Pebble

Stejně jako loňský Fitbit Ionic používá i Fitbit Versa vlastní proprietární operační systém Fitbit OS. Fitbit při jeho vývoji nezačínal na zelené louce, ale měl na čem stavět. Stojí za ním vývojáři stojící za hodinkami Pebble, jejichž výrobce Fitbit koupil. Díky tomu se nemusíte spokojit pouze s předinstalovanými aplikacemi, ale je možné z obchodu Fitbit App Gallery stáhnout další aplikace třetích stran a různé vzhledy ciferníku.

Nabídka sice zatím není tak široká jako pro Wear OS od Googlu nebo pro watchOS, která běží Apple Watch. Nabídka se však neustále rozšiřuje a v obchodě najdete i aplikace od velkých značek jako je Strava, Deezer, Starbucks, Wall Street Journal nebo AccuWeather. Co bychom operačnímu prostředí vytkli je chybějící česká lokalizace. Budete proto potřebovat alespoň základy angličtiny.

Středobodem uživatelského prostředí je ciferník. Tahem prstu zleva doleva se dostanete do menu s aplikacemi. Mezi nimi se listuje tahem do stran. Tahem prstu na ciferníku shora dolů se dostanete do notifikací z telefonu. Na velkém displeji si notifikace pohodlně přečtěte, ale navíc na ně můžete okamžitě reagovat prostřednictvím předpřipravených odpovědí. Ty si můžete pro každou aplikaci nastavit samostatně v obslužné aplikaci v telefonu. Opačným tahem prstu zdola nahoru se pak dostanete do denního přehledu s ušlými kroky, tepem či hodinami s aktivitou a cvičeními.

Kromě ovládání gesty je zde k dispozici, jak již bylo řečeno, i trojice hardwarových tlačítek. Krátký stisk levého tlačítka slouží pro návrat o krok zpět. Dlouhým stiskem se dostanete do nastavení a k ovládání hudebního přehrávače. Pravé horní tlačítko spouští cvičení a dlouhým stiskem otevřete notifikace. Stiskem pravého dolního tlačítka se dostanete do budíků. Současně můžete pomocí těchto tlačítek listovat nebo se posouvat v notifikacích.

Líbilo se nám
  • možnost doinstalování aplikací a vzhledů ciferníku
  • přehledné prostředí a ovládání
Nelíbilo se nám
  • chybí čeština

Obslužná aplikace: důvěrně známé prostředí

Ke správě hodinek slouží stejně jako u hodinek Fitbit Ionic a ostatních fitness trackerů této značky doprovodná aplikace Fitbit. Kromě smartphonů a tabletů si jí můžete nainstalovat i na desktopová Windows 10. Za to zaslouží výrobce pochvalu. Na druhou stranu je škoda, že stejně jako hodinky není ani aplikace lokalizovaná do češtiny. Přestože je přehledná, k jejímu ovládání se hodí alespoň základní znalost angličtiny.

Do aplikace se přenášejí nejen informace o počtu ušlých kroků, nastoupaných patrech, spálených kaloriích, kvalitě spánku a srdečním tepu, ale i zaznamenaná cvičení. U cvičení, spánku i tepu máte přitom k dispozici detailní informace. Vše je zobrazeno ve formě přehledných grafů. Pokud byste si chtěli záznamy vyexportovat a použít v jiné fitness službě, můžete to udělat pouze ve svém profilu na webu Fitbitu. V samotné aplikaci to nejde.

Další záložky obsahují Challenges, ve kterých se můžete zapojit do virtuálních závodů s dalšími uživateli v reálných lokalitách. V záložce Guidance máte k dispozici prémiového kouče Fitbit Coach. V záložce Friends máte k dispozici přehled svých přátel používajících Fitbit a můžete jim rovnou poslat zprávu. Na poslední záložce jsou k dispozici informace o vašem účtu a připojených zařízení. K nastavení a správě hodinek se dostanete kliknutím na jejich fotografii v této záložce nebo v pravém horním rohu.

Nastavují se zde notifikace, hlavní cíle, Wi-Fi, PIN, zkratky cvičení nebo připomenutí neaktivity. Kromě toho se však právě tady nachází i obchod s aplikacemi a ciferníky. Na výběr nejsou pouze aplikace a ciferníky připravené přímo Fitbitem, ale od třetích stran. Na výběr jich jsou odhadem stovky až tisíce.

Fitbit si však přichystal pro majitele hodinek Fitbit Versa i něco navíc a cílí tím na ženy, které budou pravděpodobně hlavní cílovou skupinou. V aplikaci Fitbit sleduje jejich periodu a porovnává jejich cyklus s dalšími daty, jako je průběh spánku, aktivita nebo hmotnost. Snahou Fitbitu je, aby ženy porozuměly svému menstruačnímu cyklu a celkovému zdraví. Tato funkce však není exkluzivní pouze pro hodinky Versa, ale využijí ji i majitelky modelu Ionic.

Stáhnout Fitbit

Google Play (zdarma) App Store (zdarma) Microsoft Store (zdarma)

Líbilo se nám
  • přehledné prostředí
  • velké množství funkcí
  • integrovaný obchod s aplikacemi a ciferníky
  • funkce pro ženy
Nelíbilo se nám
  • chybí čeština
  • cvičení lze exportovat pouze na webu
Diskuze ke článku
Kulhavec
Na to kolik stojej toho moc nenabídnou. To bych si raději za polovičku koupil Xiaomi Amaftit Pace...
Jerrysohn
Fitbit Ionic (a předpokládám, že tedy i Versa) mezi typy "cvičení" mají i chůzi apod. (ne, že ne jak, je naznačeno v textu článku). Stačí si to zaškrtnout na webu, a pak už bude "Walk" k dispozici v možnostech aplikace a tedy i v hodinkách.
Ondra
Co je hlavně nutné říct je, že versa jsou jako hodinky téměř nepoužitelné (stejně jako Ionic). V základu není možné zobrazovat čas neustále a pokud nainstalujete ciferník, který to umožňuje, hodinky vydrží sotva 8 hodin. Automatické rozsvícení displeje je natolik pomalé a necitlivé, že se na hodinky kvůli času téměř dívat nebudete, nebo u toho budete nepřirozeně máchat rukou, což mě donutilo během tydne vrátit jak ionic tak versa. Jako fitness tracker a notifikátorjsou jsou skvělé, ale jako hodinky zcela k ničemu!
wizaard
Pár poznámek k recenzi: NFC mají všechny evropské Versy, jen v USA je to jinak. Měření tepu jde vypnout.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze