ASUS ZenFone 8 lze právem považovat za jeden z nejlepších kompaktních smartphonů s Androidem, a proto jsem byl hodně zvědavý, s čím přijde tchajwanský výrobce letos a jestli na menší telefony náhodou úplně nezanevře. To se ale naštěstí nestalo a příznivci kompaktů mohou zajásat, neboť ZenFone 9 má i tentokrát skvěle nakročeno. Jak si vedl v našem testu?
ASUS ZenFone 9 (RECENZE) - Malý zázrak
Technické parametry ASUS ZenFone 9 16/256 GB
Kompletní specifikaceKonstrukce | 146,5 × 68,1 × 9,1 mm, 169 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP68 |
---|---|
Displej | AMOLED, 5,9" (2 400 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 50 Mpx, LED dioda, video: 7 680 × 4 320 px, 24 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1+, , GPU: Adreno 730 |
Paměť | RAM: 16 GB, vnitřní paměť: 256 GB, paměťové karty: ne |
Datové funkce | 5G: ano, LTE: ano, Wi-Fi: Wi-Fi 6E, Bluetooth: 5.2, NFC: ano |
Operační systém | Android 12 |
Akumulátor | 4 300 mAh, bezdrátové nabíjení: ne |
Dostupnost | , 22 990 Kč |
Obsah balení: environmentální, přesto (více než) plnohodnotné
ASUS jde v oblasti balení nového ZenFonu proti proudu. V krabičce totiž čeká ochranné pouzdro, napájecí kabel a také 30W adaptér. Balení je přesto environmentální, tedy z recyklovaného papíru a bez lepidel, ale nic mu nechybí, což si podle mě zaslouží velký palec nahoru.
- včetně pouzdra, kabelu i adaptéru
- přesto je environmentální
Konstrukční zpracování: super kompakt pro náročné
Hned na začátek je nutné zmínit, že ZenFone 9 je stále krásně kompaktní, respektive je dokonce ještě o trošičku menší (na výšku a šířku). Hmotnost 169 gramů přitom zůstala zachována, stejně jako zvýšená odolnost IP68, takže se mobil nezalekne ani silného deště a měl by přežít třeba i pád do bazénu. Design je přitom dost inovovaný. Rámečky z hliníku jsou ploché a na zádech najdeme vyčnívající dvojici fotoaparátů.
Samotná záda pak mají navíc zajímavý zdrsněný povrch, který nemá problém s otisky prstů a telefon vám i díky němu z ruky rozhodně nevyklouzne. Osobně se mi ploché rámečky hodně líbí a myslím si, že se jedná o změnu k lepšímu. Stejně tak je podle mě fajn, že se u tohoto modelu setkáme s kapacitní čtečkou otisků prstů na boku. Ovšem leváci zvyklí na čtečku v displeji by mohli mít jiný názor.
Samotná čtečka, pod níž je zároveň vypínací tlačítko, je pak pěkně velká a extrémně rychlá. Od zbytku těla ji odlišuje decentní modrá linka a umí také několik chytrých funkcí. Jejím pohlazením tak můžete třeba aktualizovat stránku nebo si stáhnout notifikační roletu. Na druhou stranu je velmi citlivá a při mém stylu držení jsem ji nechtěně ovládal částí dlaně mezi palcem a ukazováčkem. To vedlo k tomu, že jsem si jakékoliv funkce přiřazené k svajpnutí na čtečce celkem rychle deaktivoval. Naopak možnost si dvojklikem spustit nějakou funkci nebo aplikaci (v mém případě Telegram) jsem využíval opravdu hojně.
Čtečka otisků prstů je extrémně rychlá.
Kromě testované černé má ASUS v nabídce také bílou, červenou a modrou verzi, za což jen a jen chválím. Je skvělé mít možnost si vybrat z více barevných variant. Přiložené ochranné pouzdro mi přitom jednou na parkovišti, když jsem vystupoval z auta a telefon mi vypadl na betonovou podlahu, zachránilo kůži díky mírně vystouplým „rohům“ okolo displeje. V neposlední řadě mohu pochválit rovněž pěkně zpracovanou haptickou odezvu, která se rozhodně řadí k těm lepším, či slot možný osadit dvojicí nanoSIM.
- kvalitní zpracování
- příjemně se drží
- zajímavé zpracování zad
- zvýšená odolnost IP68
- povedená haptická odezva
- několik barevných variant
- špičková čtečka otisků prstů
- chytrá gesta čtečky jsou možná až zbytečně citlivá
Displej: krásný a s vysokým jasem
Displej zůstává kromě toho, že už v něm není čtečka otisků prstů, velmi podobný tomu ze ZenFonu 8. Jedná se o panel z výroby Samsungu, jenž nabídne až 120Hz obnovovací frekvenci i stejnou 5,9" uhlopříčku se zcela dostačujícím Full HD+ rozlišením. Rozhodně také chválím naprosto bezproblémový maximální jas až 1 100 nitů či ochranu Gorilla Glass Victus. Hodně se mi také líbí, že je displej tak akorát zaoblený, respektive ani ne samotný displej jako spíše sklíčko, které jej kryje. Oproti Galaxy S22 si lze však všimnout třeba tlustší brady (rámečku dole) a také se nejedná o LTPO panel.
Absence technologie LTPO je popravdě trochu škoda, protože možnost snížit frekvenci třeba až na 1 Hz by tomuto zařízení (stejně jako všem ostatním) prospěla. Překvapilo mě přitom, když jsem si aktivoval vývojářské možnosti a telefon využíval 90Hz frekvenci i při spuštěném režimu Always-On, kde by dávalo smysl klesnout alespoň na 60 Hz. Předpokládám však, že to vyřeší aktualizace. Always-On mimochodem už zcela nahradil notifikační diodou, kterou disponoval ZenFone 8, což asi pobouří staromilce, ale subjektivně to jako velký problém nevnímám.
- kvalitní 120Hz Super AMOLED
- vysoký maximální jas
- ochrana Gorilla Glass Victus
- příjemně zaoblené okraje
- nejedná se o LTPO panel
Zvuk: špičkový i v malém těle
Další věc, která kromě displeje zůstala, je 3,5mm jack s kvalitním zesilovačem (Qualcomm Aqstic DAC) a stereo reproduktory, které hrají jednoduše famózně a překonají klidně i podstatně větší smartphony. Nadprůměrná je rovněž basová složka, která většině smartphonů schází. Na zvuku se podílela i společnost Dirac, která pro uživatele ve spolupráci s ASUSem připravila i pěkně zpracovaný pokročilý ekvalizér.
- kvalitní stereo zvuk
- 3,5mm jack
Výkon hardwaru: jen to nejlepší
Skvělý displej a reproduktory vybízí k hraní her, což rozhodně nebude problém díky použitému čipsetu. Snapdragon 8+ Gen1 je stejný procesor, kterým disponuje nejnovější ROG Phone, což znamená, že výkonu máte s tímto smartphonem dostatek na dlouhé roky dopředu. Důležitější je však zmínit, že velmi dobře je vyřešeno chlazení, které je kompletně přepracované a k odvodu tepla využívá měděný a grafitový plát + větší množství pasty odvádějící teplo. I když se jedná o menší mobil, funguje chlazení velmi dobře, což potvrzuje i ukazatel teploty Game Genie během hraní Call of Duty, kdy jsem se ani v aktuálních pekelných vedrech (okolo 30 stupňů Celsia) obvykle pohyboval okolo 40 stupňů Celsia. Špičkový výkon potvrzují i výsledky benchmarků, přičemž telefon je možné pořídit s až 16 GB LPPDR5 RAM a 256GB úložištěm UFS 3.1 (bez podpory paměťových karet).
- špičkový hardware
- někomu by nemuselo 256GB dostačovat
Výdrž baterie: bez problémů
Kromě výkonu však narostla také kapacita baterie. 4 300 mAh je už vzhledem k rozměrům velmi slušná hodnota a s telefonem jsem opravdu spolehlivě zvládl jeden den používání, přičemž 30W nabíjení je celkem svižné a zhruba během hodinky máte dostatek energie na další den používání. Hodně se mi také líbí podrobné možnosti nastavení nabíjení, například omezení nabití na maximálně 80 %, čímž se šetří baterie z hlediska životnosti článku. Jediný neduh je opět chybějící bezdrátové nabíjení, avšak ASUS dlouhodobě razí filozofii, že je lepší mít větší baterii než kombinaci cívky pro bezdrátové nabíjení a menší baterku. Jestli je to správná úvaha, posuďte vy sami, osobně bych však bezdrátové nabíjení uvítal.
- velmi dobrá výdrž
- široké možnosti nastavení nabíjení
- bez bezdrátového nabíjení
Konektivita: kompletní
Mobil podporuje Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2, GPS, GLONASS, BeiDou, QZSS, NavIC i evropské Galileo. Samozřejmostí je pak podpora 5G na obou SIM kartách či NFC pro bezkontaktní placení či rychlé spárování. Jediné, co schází, je tak snad jen UWB, které však momentálně nemá příliš mnoho možností využití.
- bezproblémová konektivita
Fotoaparát: větší a lepší
Jelikož se jedná o vlajkovou loď společnosti ASUS, dal si výrobce záležet a nasadil 50Mpx senzor Sony IMX766 s fázovým ostřením a šestiosou hybridní stabilizací, který je evidentně právě kvůli stabilizaci celkem vystouplý. Dále tu máme 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv Sony IMX363, jenž má rovněž duální fázové ostření, takže funguje i jako makro, přičemž ostřící vzdálenost začíná zhruba na 6 centimetrech. A nakonec 12Mpx selfie kamerku Sony IMX663, která potěší rovněž automatickým fázovým ostřením.
S touto fotovýbavou lze přitom pořídit velmi pěkné snímky jak během dne, tak v noci. Mají hodně detailů, místy jsou však možná až trochu zbytečně digitálně přeostřené. Rovněž nastavení HDR není vždy ideální, takže je obloha zbytečně přepálená. Jinak se ale jedná o schopný fotomobil, který umí pohotově zaostřit a obvykle i správně nastavit expozici. Stejně tak mu nedělá problém natáčet až 8K video nebo využít již zmíněnou šestiosou stabilizaci, kterou jsem vyzkoušel při krátkém běhu se psem a musím říct, že na to, že jsem telefon držel jednou třepající se rukou, funguje velmi slušně. Stejně tak solidní je i noční režim, který umí záběr pěkně prosvítit a přitom zachová celkem dost detailů.
ASUS ZenFone 4K 30 FPS
ASUS ZenFone 8K 24 FPS
ASUS ZenFone Full HD 30 FPS HyperSteady 6osá stabilizace
- šestiosá stabilizace
- všechny snímače mají automatické ostření
- možnost ultraširokoúhlý objektiv používat i jako schopné makro
- vesměs kvalitní snímky
- HDR má mezery
- místy zbytečně digitálně přeostřené
Software: čistý Android a ZenUI
I ZenFone 9 využívá podobně jako ZenFone 8 v podstatě čistý Android 12 s menší nadstavbou od ASUSu. Kromě herního Game Genie přináší ZenUI možnost upravit rychlost animace, již zmíněné nastavení čtečky otisků prstů nebo gesta pro uložení printscreenu či možnost poklepat na záda a k tomu přiřadit nějakou funkci. Během vývoje byl kladen maximální důraz na svižnost systému, což se jednoznačně povedlo.
V oblasti softwarové podpory ASUS bohužel negarantuje konkrétní délku podpory (na rozdíl třeba od Samsungu), ať už se jedná o aktualizace OS či bezpečnostní záplaty. Výrobce se odvolává na nepředvídatelnost požadavků Googlu na implementaci, přičemž je podle něj férovější zákazníkům raději nic negarantovat. Z vlastních zkušeností však mohu potvrdit, že aktualizace na ZenFone 8 chodily často a i Android 12 se na telefonu objevil relativně brzy.
- svižnost prostředí
- nejnovější Android 12
- bez garance konkrétní délky SW podpory
Zhodnocení
ASUS ZenFone 9 je vskutku povedeným nástupcem předchozího modelu, který přináší spolehlivou jednodenní výdrž, lepší fotovýbavu, brutálnější výkon a podle mě i stylovější design. Skvělé jsou také hlasité reproduktory či 3,5mm jack. Méně pak potěší absence zobrazovacího panelu LTPO či bezdrátového nabíjení, což však telefon částečně kompenzuje delší výdrží.
Konkurence
Podobnou výbavu, která je lepší v oblasti displeje či podpory bezdrátového nabíjení, ale horší, když přijde na velikost baterie či výkon, nabízí Galaxy S22. Někomu také může lépe vyhovovat ultrazvuková čtečka otisků prstů v displeji. 3,5mm však schází, stejně jako šestiosá stabilizace primární kamery.
Samsung Galaxy S22 256+8 GB
Rozměry | 146 × 70,6 × 7,6 mm, 168 g |
---|---|
Displej | AMOLED, 6,1" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 50 Mpx, video: 7 680 × 4 320 px, 24 FPS |
Procesor | Samsung Exynos 2200, |
Paměť | RAM: 8 GB, úložiště: 256 GB, ne |
Akumulátor | 3 700 mAh |
Pokud je pro vás velikost a hmotnost prioritou číslo jedna a naopak se spokojíte pouze s 60Hz displejem, jehož nemalou část zabírá výřez, dejte šanci iPhonu 13 mini.
Apple iPhone 13 mini 128 GB
Rozměry | 131,5 × 64,2 × 7,7 mm, 140 g |
---|---|
Displej | OLED, 5,4" (2 340 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Procesor | Apple A15 Bionic, |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 128 GB, ne |
Akumulátor | 2 438 mAh |
Foto: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
Telefon se vybíjí konstantní rychlostí i při naprostém nepoužívání.