ASUS je poměrně zavedeným výrobcem mobilních telefonů, ale například o loňské řadě chytrých modelů ZenFone 4 jsme na českém trhu příliš neslyšeli. Napravit reputaci má letošní řada ZenFone 5. Zlatou střední cestu představuje ZenFone 5 bez přívlastku, který sdílí moderní vzhled s vlajkovým ZenFonem 5Z, avšak na několika místech musel tchajwanský výrobce šetřit. Přesto před sebou máme solidně vybavený a stylový telefon, jehož cena se od začátku pohybuje pod hranicí 10 tisíc korun.
Asus ZenFone 5 (2018) – videorecenze
Technické parametry ASUS ZenFone 5 (2018) 4 GB RAM
Kompletní specifikaceKonstrukce | 153 × 75,7 × 7,7 mm, 155 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6,2" (2 246 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 636, CPU: 4×1,8 GHz + 4×1,8 GHz, GPU: Adreno 509 |
Paměť | RAM: 4 GB, vnitřní paměť: 64 GB, paměťové karty: microSDXC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: 600 / 150 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 9.0 |
Akumulátor | 3 300 mAh, bezdrátové nabíjení: ne |
Dostupnost | Q2 2018, 9 990 Kč |
Obsah balení
V základním prodejním balení najdete kromě samotného telefonu také USB kabel, koncovku nabíječky, pecková sluchátka a též ochranný kryt zadní strany a boků zařízení. Jde o poměrně slušnou nadílku.
Konstrukční zpracování: lesklé zenové kruhy
Novince od ASUSu nelze upřít elegantní vzhled. Výrobce zvolil skleněnou konstrukcí pro čelní i zadní stranu, které „spojuje“ kovový rám. Vyjma námi testované stříbrné verze je k dispozici ještě černá varianta. Otisky však spatříte i na naší stříbrné, byť nijak výrazně. K celkové eleganci dále přispívá například kontrast stříbrných ploch a černých rámečků, případně také zadní strana, na které se krásně vyjímají tradiční zenové kruhy. Aktuálně vyniknou zejména na sluníčku, kde svým telefonem doslova oslníte své okolí.
Na slunci vás telefon doslova oslní krásou.
Samotné boky zařízení jsou zaoblené, díky čemuž se telefon skvěle drží a pohodlně padne do ruky. V tomto ohledu ASUS odvedl dobrou práci. Svůj podíl na tom má nejen malá tloušťka pouhých 7,7 milimetrů, ale také hmotnost jen 155 gramů. Oblé boky však vytváří lehce baculatý dojem, což nicméně nemusí být na škodu. Postěžovat si každopádně musíme na vystupující modul fotoaparátu. Telefon se při položení na stůl kýve. Tloušťka mohla být o něco větší a zadní strana zcela rovná.
Nezbytná tlačítka po pravém boku jsou v ideální výšce a velmi pohodlně se tisknou. Spodní hrana je domovem dalších nezbytností: nachází se zde průduchy reproduktoru, USB-C konektor a 3,5mm jack. Za něj jsme opravdu rádi. K odemknutí nemusí sloužit jen tlačítko na pravém boku – zadní strana je domovem čtečky otisků prstů. Ta funguje naprosto ukázkově a pro odemčení postačí prst jen přiložit.
Na levém boku najdeme tradiční šuplíček jištěný klíčkem. V něm se ukrývá hybridní slot pro dvě nanoSIM karty, nebo jednu SIM a paměťovou kartu.
Telefon se nechlubí žádným stupněm krytí a měli byste tak být opatrní při kontaktu s vodou. Na druhou stranu působí ZenFone 5 velmi bytelným dojmem a po dvou týdnech se na těle neobjevují ani škrábance. Skleněné plochy má dle výrobce chránit sklíčko Gorilla Glass, konkrétní verzi však tají.
- kvalitní konstrukce
- skvěle padne do ruky
- spolehlivá čtečka otisků prstů
- elegantní vzhled
- vystupující fotoaparát
- chybí zvýšená odolnost
Displej: obr střední třídy
Velkým lákadlem ASUSu ZenFone 5 bude displej, který zabírá drtivou většinu čelní strany. Rámečky jsou skutečně minimální po stranách i pod displejem. V horní partii je však displej „vykousnutý“ – bylo potřeba místo například pro reproduktor a čelní kamerku. Pakliže se vám „vykousnutí“ nelíbí, bude možné jej softwarově schovat. Tato funkce však dorazí až s jednou z aktualizací, která na našem kousku nebyla.
Samotný displej je typu IPS a disponuje 6,2palcovou úhlopříčkou a Full HD+ rozlišením. Výsledná jemnost je nadále více než dostatečná. Skvělá je čitelnost displeje z úhlů i na ostrém sluníčku. V tomto ohledu patří ZenFone 5 ke špičce. Spolehlivě funguje automatická regulace jasu. Zmeškané události vám zprostředkuje informační LED dioda, avšak bohužel ji nelze nijak nastavit.
- kvalitní displej
- malé rámečky
- informační LED dioda
- „vykousnutí“ displeje v horní části
Zvuk: ve dvou se to lépe táhne
ASUS do střední třídy přináší hned dva reproduktory. Hlavní je na spodní hraně, sekundární samozřejmě nad displejem. Efekt není tak skvělý, jako kdybychom měli dva čelní reproduktory, přesto jde o příjemnou změnu. Reprodukce je skutečně hlasitá a snaží se dávat alespoň částečný důraz na hloubky. Ve střední třídě se ZenFone 5 jednoznačně řadí mezi ty lépe hrající smartphony. Výstup do sluchátek je pak standardní a uspokojí všechny nenáročné posluchače. Totéž lze říci o výrobcem přibalených sluchátkách.
- hlasitá a poměrně kvalitní reprodukce
- dva repráčky
- 3,5mm jack
Výkon hardwaru: zlatá střední cesta
Pod kapotu ZenFonu 5 se nastěhoval procesor Snapdragon 636 a 4GB operační paměť, která je běžně ze 2/3 využívána. Výsledný výkon není dechberoucí, ale ani vyloženě špatný. Například v benchmarku AnTuTu se telefon blýskl přibližně 138 tisíci body. Nemusíte se tedy obávat ani hraní náročnějších her. Ústupkem mohou být v některých případech pouze nižší detaily. Do interní 64GB paměti dostanete bezmála 50 GB vašich dat. Pakliže by vám to nestačilo, je možné úložiště rozšířit paměťovou kartou až o velikosti 400 GB.
- dostatek paměti
Výdrž baterie: běžný standard
V útrobách telefonu se nachází uživatelsky nevyměnitelná baterie s kapacitou 3 300 mAh. S ohledem na obrovský displej jde o průměrnou hodnotu. Při běžném používání se není problém dostat na jednodenní výdrž, při středně náročném používání jsme po 12 hodinách sledovali přibližně 30% zbývající kapacitu baterie. Nabití je svižné, počítejte se zhruba 1 hodinou 45 minutami. Ačkoliv má telefon skleněná záda, bezdrátové nabíjení nepodporuje.
V našem testu výdrže telefon přehrával streamované video v kvalitě 1080p po dobu 8 hodin a 29 minut, pak mu došla šťáva.
- nepodporuje bezdrátové nabíjení
Konektivita: můžete se spolehnout
Jakožto majitelé ZenFonu 5 se můžete těšit na podporu rychlých dat v síti LTE, byť jen na primární SIM. K dispozici je rychlostní kategorie 6, což znamená teoretickou rychlost stahování až 600 Mb/s. Dostalo se také na Wi-Fi s podporou standardů a/b/g/n. Nechybí ani nejnovější verze Bluetooth 5.0 či NFC čip. Spolehnout se můžete na přítomnost GPS, GLONASSu a BeiDou. Lokalizace vaší polohy je otázkou několika málo vteřin. Podpora dvou SIM karet nechybí, pakliže oželíte paměťovou kartu..
Kabelové připojení zajišťuje moderní USB-C konektor. Internet si prohlédnete skrze prohlížeč Google Chrome, který je tradiční zárukou rychlosti a přehlednosti. Pakliže využíváte účtu Google, současně máte po ruce záložky synchronizované napříč vašimi zařízeními.
- rychlé LTE
- USB-C konektor
- NFC
- Bluetooth 5.0
Fotoaparát: více do jednoho záběru
Nový ZenFone 5 je vybaven primárním fotoaparátem Sony IMX363 s 12 megapixely a světelností f/1.8. Sekundární kamerka taktéž na zádech je vybavena 8 megapixely a nabízí možnost opravdu širokoúhlého záběru 120°. Režim jde velmi snadno přepnout a výsledek je vcelku působivý, byť samozřejmě již dochází k deformaci obrazu ve stylu rybího oka.
Dva fotoaparáty jsou zde plně k dispozici i pro tvorbu bokeh efektu. Jeho sílu si můžete upravovat v opravdu drobných krůčcích k obrazu svému.
Ačkoliv prostředí aplikace překypuje různými tlačítky, lze se v něm snadno zorientovat. Náročnější uživatelé ocení manuální režim.
Kvalitou fotografií patří ZenFone 5 rozhodně k tomu lepšímu ve střední třídě. Po celé ploše ostrým snímkům napomáhá čtyřosá optická stabilizace obrazu a ve zhoršených světelných podmínkách dvoutónový LED blesk. V noci se však přeci jen nevyhnete nastupujícímu šumu. Občas si telefon také hůře poradí se světelnými přechody. Povětšinou je však barevné podání velmi dobré.
Čelní kamerka operuje s 8megapixely a plně postačuje pro potřebu tvorby selfies.
Se záznamem videa budete nadmíru spokojeni. Podporováno je nejen vysoké rozlišení 4K, ale i vysoká plynulost. Například ve Full HD rozlišení můžete natočit video s 60 FPS nebo dokonce 120 FPS, což je jev nevídaný. Výsledná videa vypadají naprosto skvěle.
ASUS ZenFone 5 (testovací video) – 1080p, 120 FPS
ASUS ZenFone 5 (testovací video) – 4K, 30 FPS
- přehledná fotoaplikace
- velké množství nastavení
- duální zadní fotoaparát
- perfektní záznam videa
Software: příjemný Android
V ZenFonu 5 je od počátku k dispozici Android ve verzi 8.0 Oreo s nadstavbou ZenUI. Ta však není nijak masivní a naopak prostředí spíše prospívá. Některé aplikace tzv. „navíc“, jako například Facebook a Instagram, nelze odinstalovat.
Prozatím se zdá, že se výrobce bude o telefon patřičně starat. Během testování na náš kousek dorazily hned 4 softwarové aktualizace. Věřme, že bude podpora pokračovat alespoň po dobu tradičních dvou let. Aktuálně je optimalizace velmi slušná – prostředí se neseká a aplikace se spouští rychle. Dokonalý zážitek ruší snad jen občasné nabíhání pohotovostní obrazovky, kdy se pár vteřin načítají ikonky.
- přehledné prostředí
- velmi slušná optimalizace
- zbytečné aplikace navíc
Zhodnocení a konkurence: našlápnuto má dobře
Tchajwanský ASUS prokázal cit pro střední třídu a s modelem ZenFone 5 se trefuje takřka do černého. Velkým trumfem bude jednoznačně povedený vzhled. Ano, mnozí z vás budou žehrat nad tím, že ASUS kopíruje a vypadá jako kdejaká konkurence. Částečně máte pravdu, z části si jde výrobce vlastní cestou, za což jej chválíme.
Novinka se dobře drží, pohodlně ovládá a snadno používá. Displej patří v rámci segmentu ke špičce, příjemný je i zvukový výstup. Velmi dobrý je fotoaparát, výkon dostačuje. Právě u procesoru však mohl ASUS přeci jen zařadit vyšší rychlostní stupeň.
Patrně vůbec největší konkurencí by mohla být Nokia 7 Plus, která má obdobně velký displej i kvalitní fotoaparát, byť bez optické stabilizace. Oslní však mnohem výkonnějším procesorem, přitom má cenu shodnou, tedy 10 tisíc korun.
Nokia 7 Plus
Rozměry | 158,4 × 75,6 × 8 mm, 183 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 6" (2 160 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 660, 4×2,2 GHz + 4×1,84 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 800 mAh |
Tisícikorunu můžete ušetřit pořízením Huawei P20 Lite. Ten má velmi podobnou výbavu, avšak ne tak kvalitní fotoaparát.
Huawei P20 Lite
Rozměry | 148,6 × 71,2 × 7,4 mm, 145 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,84" (2 280 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 659, 4×2,36 GHz + 4×1,7 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB, microSDXC |
Akumulátor | 3 000 mAh, doba nabíjení: 1:43 hodin |
Zmínit musíme i zbrusu nový a výkonnější Honor 10. Na druhou stranu je o pár set korun dražší.
Honor 10
Rozměry | 149,6 × 71,2 × 7,7 mm, 153 g |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5,84" (2 260 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Huawei Kirin 970, 4×2,36 GHz + 4×1,86 GHz |
Paměť | RAM: 4 GB, úložiště: 64 GB / 128 GB, ne |
Akumulátor | 3 400 mAh |
ASUS ZenFone 5 rozhodně není bez šance. Pakliže nebudete hrát náročné hry, nemusí vás průměrný procesor nikterak trápit. Cena ZenFonu 5 navíc jistě brzy poklesne a dostane se na adekvátní úroveň, což je kolem 8,5 tisíce korun.