ASUS se svou herní řadou Republic of Gamers pronikl do světa PC gamingu již před několika lety a postupně svou nabídku rozšiřoval. Dnes si můžete zakoupit s líbivým logem ROG počítačové příslušenství, ale i vyloženě herní notebooky, monitory a výkonem napumpované desktopy. Tchajwanská společnost pravděpodobně cítila potřebu zareagovat na stupňující se popularitu mobilních her. Možná i vaše babička už slyšela o Fortnite a nezdá se, že by popularita této a jí podobných her měla klesat. Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen. ASUS ROG Phone je ekvivalentem herních počítačů, pouze v mobilním světě. Co se skrývá pod líbivou skořápkou a svítícím logem a dokáže si u hráčů obhájit cenu přesahující dvacet tisíc korun? To i další otázky vám rádi zodpovíme v dnešním herním speciálu.
Technické parametry ASUS ROG Phone
Kompletní specifikaceKonstrukce | 158,8 × 76,2 × 8,7 mm, 200 g, konstrukce: klasická, odolnost: ano |
---|---|
Displej | AMOLED, 6" (2 160 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 12 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS |
Chipset | Qualcomm Snapdragon 845, CPU: 4×2,96 GHz + 4×1,8 GHz, GPU: Adreno 630 |
Paměť | RAM: 8 GB, vnitřní paměť: 128 GB / 512 GB, paměťové karty: ? |
Datové funkce | HSPA: 42 Mb/s, LTE: 1 000 / 150 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/d, Bluetooth: 5.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 9.0 |
Akumulátor | 4 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne |
Dostupnost | listopad 2018, 22 990 Kč |
Asus ROG Phone – videorecenze
Obsah balení: herní náturu nezapře
Tentokrát jsme si balení užili hned nadvakrát. Nejprve k nám do redakce dorazil smartphone v krabičce, která připomíná spíše vesmírnou loď ze Star Wars než běžný kvádřík. Je zde více než evidentní snaha výrobce nacpat do co nejmenšího počtu centimetrů kubických co nejvíce věcí (taky se vám nikdy nepodařilo naskládat smartphone do krabičky přesně tak, jak jste ho vytáhli?). V tomto případě na vás čeká pěkné balení, které se před vašima očima efektně rozevře jako moře před Mojžíšem, jen aby vyplivlo ROG Phone samotný, vydatný adaptér a USB-C kabel, který je, a teď pozor, oboustranný. Pokud máte notebook, počítač nebo jiné zařízení s USB-C, nemusíte řešit hledání správné strany ani na jednom z konců. Dále na vás čeká malá hrst manuálů, které dnes už nikdo nečte, a roztomilý, ale překvapivě výkonný větráček AeroActive. Možná si říkáte, kde je to „podruhé“. To přišlo tehdy, když nám dorazil celý herní kufřík s hmotností několik kilogramů, ve kterém se nacházelo nejedno zajímavé příslušenství.

V základním balení chybí sluchátka.
Co nám v základním balení chybí jsou sluchátka, která by hernímu smartphonu rozhodně slušela. V našich představách vidíme líbivá sluchátka s několika druhy silikonových nástavců a designem, který pěkně ladí se samotným ROG Phonem. Můžeme však přestat snít, protože v základním balení jednoduše nejsou. Nu což, pokud byste ROG sluchátka kategoricky vyžadovali, můžete sáhnout po některém z ROG headsetů, protože kvalita zvuku, kterou tento smartphone dokáže vyprodukovat, by za investici do kvalitních sluchátek určitě stála.
- netradiční balení
- AeroActive větráček
- výkonný adaptér s oboustranným USB-C kabelem
- přáli bychom si sluchátka
Konstrukční zpracování: herní, ale decentní
První pochvalu si telefon zaslouží za design, který se vskutku povedl. ASUS ROG Phone dává hrdě najevo, že nejde o jen tak ledajaký telefon. Zároveň zde však nejde o nějaký bizarně vypadající kus plastu. Zařízení bylo navíc navrhováno s ohledem na funkčnost, za což dáváme palec vysoko nahoru. Například měděné průduchy na zadní straně jsou doopravdy funkční – uvnitř se nachází speciální chladící systém s odpařovací komorou podobný tomu, jaký je používán například u Xiaomi Pocophonu F1. Ačkoliv to tak na první pohled možná nevypadá, telefon je voděodolný a i hmotnost 200 gramů se v ruce pěkně rozloží, byť cítit ji samozřejmě budete.

Bravo! Přední strana rozhodně není děravá a nenajdete na ni ani klasický výřez. Podle čeho ROG Phone zaručeně poznáte? Podle dvou výrazných mřížek reproduktorů, které jsou vyvedeny v bronzovo-oranžovém odstínu. Oceňujeme že samotný displej pod ochranným sklíčkem Corning Gorilla Glass nemá zaoblené rohy víc než je třeba. Na povrchu je tomu jinak. Podle výrobce se jedná o šestou generaci 2,5D zakřiveného skla, takže je zakřivení doopravdy minimální a téměř neznatelné. Hrany displeje mají být opracovány diamantem. Telefon se skvěle drží, ale jestli se jedná o následek broušení diamantem, to říci s jistotou nedokážeme.
Pod rámečky se ukrývají speciální senzory.
Nyní se však vrátíme na stranu zadní, kde na nás čeká již zmíněný měděný průduch, který má napomoci pasivnímu chlazení. Kousek od něj se nachází ROG Aura RGB logo, které svítí ve chvílích herního nasazení a ještě si o něm povíme později. Zadní strana má mírně futuristický výzor, ale nejedná se o nic, co by nám vizuálně překáželo nebo nás nějakým způsobem iritovalo. Netradiční je i umístění a tvar ochranného sklíčka fotoaparátu a čtečky otisků prstů. Ani s jedním jsme problém vyloženě neměli. U čtečky otisků prstů, která mimochodem funguje extrémně rychle a spolehlivě, bychom ocenili pouze mírně větší plochu. Umístění jako takové však problém nečinilo a považujeme ho spíše za otázku zvyku.

Na spodní straně najdeme standardní USB-C konektor a kousek od něj 3,5mm jack. U některých telefonů jeho přítomnost chválíme, zde jsme jej však považovali za samozřejmost – přeci jen se jedná o herní smartphone s ne zrovna subtilní konstrukcí a bezdrátová sluchátka nejsou pro hraní to pravé. Zajímavější je levá strana, která je domovem dalšímu USB-C konektoru sousedícímu se speciálním 48pinovým konektorem. Ten společně s USB-C slouží k propojení s dokoupitelným příslušenstvím, kterého ASUS přichystal požehnaně. Umístění bylo zvoleno strategicky s ohledem na hráče. Při hraní většiny her totiž budete telefon držet v režimu na široko a ke spodnímu USB-C byste se tak logicky nedostali. V tu chvíli vás zachrání USB-C na levé straně, takže můžete spokojeně hrát a dobíjet zároveň. Kousek výše se nachází výsuvný šuplíček, který pojme dvě nanoSIM karty.

Na pravé straně se nachází dvě standardní tlačítka, a to zámek a nastavení hlasitosti. Obě dvě fungují tak, jak byste předpokládali. Strany telefonu dále zdobí už jen tři otvory mikrofonu. A tím náš výčet toho, co lze spatřit pouhým okem, končí. Pod rámečky se však ukrývají ještě speciální senzory, které reagují na tlak. Jedná se tak o něco podobného, jako jsme mohli spatřit u HTC U12+. Dva senzory jsou umístěny ve spodní třetině telefonu – při běžném držení v jedné ruce tedy vaše dlaň a prsty spočívá na nich. Reagují na tlak, jehož intenzitu si můžete sami určit a souvisí s nimi spousta nastavitelných funkcí. Ta nejdůležitější z nich je pravděpodobně spuštění herního režimu X. Senzory nicméně můžete nastavit tak, aby při určitém druhu stisknutí například zapnuli fotoaparát nebo spustili předvolenou aplikaci. Třetí senzor se nachází na pravé straně telefonu. Ve chvílích, kdy hrajete na široko, se ukrývá pod vašim levým ukazováčkem. S tím souvisí funkce Air Triggers, o které si povíme v samostatné kapitole.
- skvělá kvalita zpracování
- chytré senzory umístěné v rámečcích
- dvakrát USB-C konektor
- funkční design
- trochu vyšší hmotnost
Edit: Až teď jsem si všim „decentní herní vzhled“ mezi klady? Jako chápu, že vzhled je subjektivní záležitost, ale tohle prostě neni decentní.