Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
Apple MacBook 12"
recenze

Apple MacBook 12"

Jedinečná vize budoucnosti
42

Ne tak často můžeme testovat produkt, který je svým zaměřením zcela jedinečný, nový Apple MacBook však tento soud naplňuje dokonale. V ultra tenkém hliníkovém těle nalezneme výbavu běžného notebooku, úsporný procesor Intel Core M, špičkový displej a také jediný port, který vládne všem – USB Type-C. Zaujme také inovativním touchpadem, zamrzí ale nižší výkon a výdrž baterie. Jak se s MacBookem žije v praxi?

Píše se rok 2008 a Steve Jobs představuje MacBook Air – ultra tenký hliníkový notebook, který zcela mění představy ideálního přenosného zařízení na cesty. Už tehdy však Apple překvapil tím, že notebook nabízel pouze jediný USB port, čímž se tak trochu vymykal a některé zájemce možná i odradil. Jak se ale říká, zvyknout se dá na vše, pozdější generace už toto omezení napravily a nabídly o jedno USB navíc. S dvojicí USB portů vydržely MacBooky Air až do dnešní generace, prakticky stejný zůstal i design, hmotnost a rozměry.

Apple MacBook (2015)

Píše se rok 2015 a Apple znovu způsobuje poprask, představuje totiž nový MacBook, který ve své podstatně opět nastoluje zcela nový standard v přenositelnosti. Nabízí 12" úhlopříčku, čímž vyplňuje mezeru mezi 11,6" MacBookem Air a 13,3" MacBooky Pro a MacBookem Air. Od obou typů si nový MacBook bere něco, zcela odlišný je však ve způsobu chápání a také ve způsobu fungování. Místo klasického USB vstupu totiž přichází s prozatím velmi málo rozšířeným portem USB Type-C. Zde je potřeba říci, že Apple nebyl prvním výrobcem, které u svého produktu tento typ konektoru použil, dříve představen byl například tablet Nokia N1.

Za zapůjčení Apple MacBooku děkujeme e-shopu iSTYLE.cz, kde můžete notebook zakoupit.

Apple MacBook na oficiálních snímcích

Apple opět předběhl svoji dobu a více než kdy jindy bude záležet na potřebách jednotlivce, protože nový MacBook se díky některým ústupkům a enormní ceně rozhodně nestane zařízením pro masy.

Technické parametry Apple MacBook (2015) 512 GB

Kompletní specifikace
Konstrukce280,5 × 196,5 × 13,1 mm, 907 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 12" (2 303 × 1 440 px)
ChipsetIntel Core M 5Y10, CPU: 2×1,2 GHz, GPU: Intel HD 5300
PaměťRAM: 8 GB, disk: 512 GB (SSD), paměťové karty: ne
Konektory1× USB 3.0, 0× USB 2.0, video: USB-C (DisplayPort), další: ne
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémMac OS X
Akumulátor40 Wh, udávaná výdrž: 9 hodin
Dostupnostduben 2015, 47 990 Kč

Testovaná konfigurace: K testování jsme obdrželi základní variantu. V útrobách tedy pracuje dvoujádrový procesor Intel Core M s taktem 1,1 GHz (Turbo Boost až 2,4 GHz), kterému sekunduje 8 GB paměti RAM a 256GB flash úložiště. K dispozici je i SSD disk o kapacitě 512 GB, tato verze zároveň nabídne i lehce výkonnější procesor s taktem 1,2 GHz (Turbo Boost až 2,6 GHz). O grafický výkon se stará Intel HD Graphics 5300.

Obsah balení: skromnější než obvykle

V základním balení nalezneme kromě samotného notebooku také dvoumetrový kabel s koncovkami USB Type-C a také nabíjecí adaptér s výkonem 29 W. Prodlužovací kabel, který uživatelé znají z balení MacBooku Air a MacBooku Pro, chybí. V balení naleznete také základní manuál, který pomůže s prvním spuštěním a nastavením počítače.

  • Apple MacBook
  • napájecí adaptér
  • USB Type-C kabel (2 metry)
  • základní dokumentace

Design a konstrukce: vize přenositelnosti

I když nový Apple MacBook působí na oficiálních snímcích velmi futuristickým dojmem, ve svých základech staví na osvědčeném designu MacBooku Air. V nejtenčím místě je MacBook tenký pouze 3,5 milimetru, ve své nejtlustší části pak 13,1 milimetrů. Pro srovnání, MacBook Air nabízí tloušťku 3 až 13 milimetrů. Ostatní rozměry se blíží MacBooku Air 11,6, i když novinka nabídne ještě menší šířku 280 mm oproti 300 mm. Zkrátka větší úhlopříčka v menším a tenčím těle. Musíme podotknout, že tenká konstrukce je opravdu mistrovsky zpracovaná a působí skvělým dojmem, vše krásně lícuje. Notebook i přes útlé rozměry působí velmi bytelně, ale je zároveň krásně lehký.

Apple MacBook

Nový MacBook nabídne stejně jako jeho kolegové celohliníkové unibody tělo, novinkou jsou tři barevné varianty. Námi testovaná zlatá (ve skutečnosti spíše bronzová) je nejvýraznější, poté Apple nabídne klasickou „airovskou“ stříbrnou a elegantní vesmírně šedou. Poznávacím znakem nového MacBooku je kromě barevných variant také jablíčko na víku. To už bohužel není průhledné, tedy ani podsvětlené, nově plní roli malého zrcátka, tedy stejně jako v případě iPadů a iPhonů.

Apple MacBook

Novinkou je také kovový kloub, který nahradil plastovou lištu. Kloub má příjemnou tuhost, i když u MacBooku Air a Pro je pozorovatelná ještě větší stabilita. Vytknout mu snad můžeme jen to, že se nedá odklopit do většího úhlu, v tomto má MacBook Air a MacBook pro navrch. Není ovšem důvod k obavám, pro pohodlnou práci je rozevření notebooku dostatečné. Hmotnost notebooku je dalším trumfem, zastavila se totiž na hodnotě 907 gramů. I když je hmotnost základního MacBooku Air 11,6 jen o necelých 200 gramů vyšší, rozdíl poznáte prakticky okamžitě. Po stránce designu a konstrukce tak nemůžeme vytknout absolutně nic, je to dokonalé zařízení.

Konektory: jeden vládne VŠEMU

Více než kdy jindy se zaměříme na nabídku konektorů. A správně tušíte, že to bude hodně rychlé. Apple se totiž rozhodl vydat směrem neprobádaným a nový MacBook tedy nabídne pouze jediný USB port Type-C a (naštěstí také) 3,5milimetrový konektor pro sluchátka. MacBook nenabídne žádný klasický USB, Thunderbolt, HDMI, MagSafe nebo snad čtečku paměťovou karet. Nic. Zkrátka jeden port, který vládne všem. A to jak pro nabíjení notebooku, tak také pro připojení příslušenství.

Apple MacBook (2015)

MacBook 12" je také prvním notebookem od Applu po dlouhé době, který opustil napájecí konektor MagSafe. Ten si oblíbili uživatelé po celém světe, a to především díky jeho bezpečnosti. Magnetické spojení zajistilo, že v případě zakopnutí konektor sám odpadl a nehrozilo tedy shození notebooku. Také na toto musí majitelé tohoto kompaktního zázraku zapomenout.

Nutno podotknout, že život s jedním USB Type-C konektorem je prozatím velmi složitý a právě to by si měli uvědomit uživatelé, kteří o nákupu nového MacBooku přemýšlí.

Zapomenout musíte na připojení vašeho běžného příslušenství, jako je například USB flash disk, externí pevné disky, myši, klávesnice, rozbočovače a další. Příslušenství s koncovkou USB Type-C prozatím není natolik rozšířené, stále se jedná o hudbu (ač velmi blízké) budoucnosti. Alternativy existují dvě. Buď se smíříte s tím, že máte notebook, který byl přímo vystavěn pro bezdrátový svět, nebo dokoupíte potřebné redukce či dokovací stanice. Kupříkladu redukce z USB Type-C na klasické USB vyjde u Applu na necelých 600 Kč, USB Type-C na víceportový VGA adaptér pak stojí zhruba 2 400 Kč. Ceny neoriginálních dokovacích stanicí, které nabídnou širší záběr portů, se pak pohybuje od 1 000 Kč výše.

Klávesnice: motýlí křídla

Stejně jako design se u MacBooků neměnila po léta klávesnice. I s tím se však v případě nového MacBooku musíte rozloučit. Apple sice dosadil klávesnici plnohodnotnou, díky větším tlačítkům a menšímu zdvihu je však komfort trochu jiný. Ne špatný, zkrátka jiný. Nižšího zdvihu Apple docílil motýlovitým stylem uchycení, kdy není zapotřebí tak markantního stisku, jako u MacBooku Air/Pro. Klávesy mají zdvih přibližně poloviční.

Apple MacBook (2015)

Apple vykompenzoval nižší zdvih většímu tlačítky, která jsou nově více namačkaná u sebe. Klávesnice rozhodně není špatná, a to díky pro Apple tolik typickému smyslu pro detail. Uživatelé MacBooků si na klávesnici zvyknou rychle a pak jim již psaní nebude činit žádné problémy, a to dokonce ani při psaní delších textů. Dalším rozdílem jsou tlačítka se směrovými šipkami. Šipky doleva a doprava již zabírají na výšku stejný prostor, jako tlačítka se šipkou nahoru a dolů dohromady, čímž se vyplnila typická mezera bez tlačítek. Klávesnice tedy nově působí celistvějším dojmem.

Apple MacBook (2015)
Rozdíl mezi klasickým a inovovaným mechanismem od Applu

Smysl pro detail Applu lze vidět také u vrchní řady tlačítek (esc, klávesy pro regulaci jasu, ovládání přehrávače a další). Přední hrana tlačítek je nasměrována více do prostoru směrem nahoru, jejich stisk je tedy snazší i přes jejich titěrné rozměry. Celkově vzato tedy klávesnici náleží pochvala, i přes naše prvotní obavy se opravdu povedla a čas potřebný k navyknutí byl minimální. Klávesnice je samozřejmě podsvětlená. Jas lze regulovat buď automaticky pomocí senzoru okolního světla nebo manuálně, a to rovnou v šestnácti krocích.

Force Touch trackpad

Letos si u MacBooku Pro a u dnes testovaného MacBooku odbyl premiéru také vylepšený Force Touch trackpad. A co že se pod tímto názvem skrývá? Trackpad nově nefunguje jako tlačítko, v případě vypnutého MacBooku jej nelze nijak promáčknout, tváří se tedy jako celistvá plocha. Ovšem jen do zapnutí počítače. Poté se aktivuje haptická vibrační zpětná vazba, která stisk trackpadu simuluje s takovou noblesou, že ji od klasického stisku nerozpoznáte.

Apple MacBook

Stisk je možný ve dvou úrovních, přičemž první je klasické stisknutí, druhá úroveň je další promáčknutí touchpadu ještě o stupeň hlouběji. Technologie Force Touch navíc pozná sílu samotného stisku, což přináší nové možnosti ovládání systému. Díky trackpadu vyvoláte možnost přejmenování souboru nebo si otevřete jeho náhled. Force Touch trackpad funguje u MacBooku stejně skvěle, jako v případě letošního MacBooku Pro, k fungování tedy nemáme žádné výhrady, jedná se o příjemný bonus, který ovšem uživatele nenutí k jeho plnému využití.

Force Touch trackpad

Touchpad také neztratil nic ze svých dřívějších dovedností. Stále můžete počítat s mnoha gesty, které zvládá. Uživatelé MacBooku mohou potvrdit, že co se týče touchpadu, konkurenci si hledá jen velmi těžko, uživatelé notebooků s Windows pak hodně rychle a rádi zapomenou na problémy, které měli se svým původním notebookem. Žádných záseků gest a skrolování se v případě touchpadu v MacBooku zkrátka nedočkáte.

Diskuze ke článku
Max
A jéje. Tady se jaksi zapomíná na to, že 12 palcové booky již Apple dělal. Konkrétně iBook G4. Čímž bych zvolený nadpis považoval za těžce mimo. Sorry, ale ta doba, kdy by se člověk při..... z každého nového jablečného produktu, ta odešla se Stevem.
sob3k
Ostante prosim u telefonov. Tento notebook sa prehrievat nebude, totiz ma Intel Core M 5Y10, co je lowpower verzia a tym padom sa uchladi aj pasivne. Ma to tdp 4,5W tusim. Co je horsie, vykon ako z roku 2011
David
Jaktoze po 14 dnech nebyl mobilecast ? Koukam ze na to tady ted pekne prdite amateri !!!
Miroslav Maršál
Miroslav Maršál
Ještě, že nemusím pracovat jako redaktor internetového portálu a řešit, že ať něco napíšu jakkoliv, nikdy se nezavděčím všem a budu číst reakce lidí, kteří nepochopili, co jsem myslel například nadpisem článku...
... nebo že svůj občasník nedělám pravidelně (ne, že bych se v pátek netěšil).

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze