Apple iPhone X
recenze

Apple iPhone X

Zkrátka ten nejlepší iPhone
58

Apple je obecně považován a vnímán jako inovativní společnost, po stránce designu se však u iPhonů dlouho nic nedělo. iPhone X je po dlouhé době přelomový kousek, který se inspiroval aktuálním trendem bezrámečkovosti. Kromě toho přináší další novinky, kterými se snaží vrátit na výslunní technologických gigantů. Dnešní recenze prozradí, zda se Apple trefil, nebo zda nás opravdová revoluce ještě čeká.

Konektivita: plná palba

Co se týče konektivity, ta doznala oproti loňským generacím jedné větší změny, která se týká i „standardních“ iPhonů. iPhony X umí nově využít NFC i pro párování příslušenství a načtení klasických tagů. Dále se zde ale žádné překvapení nekoná. Nechybí podpora 4G LTE sítí (Cat 12), nízkoenergetické Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11ac a přesná A-GPS, kterou doplňuje Galileo, GLONASS a QZSS. Možná jste již zaznamenali, že iPhone X provází problémy právě s GPS, u redakčního kusu jsme na podobný problém nenarazili. Stejně jako minulý rok potěší i podpora Wi-Fi hovorů a volání skrze LTE, pokud takovou možnost zpřístupnil váš operátor. V oblasti konektivity se tak bezrámečková novinka nijak nevymyká standardu.

Líbilo se nám
 • NFC nyní funguje i jako čtečka tagů

Fotoaparát: fotí skvěle

Fotoaparát je v případě iPhonu X duální s rozlišením 12 Mpx, nechybí ani optická stabilizace obrazu, dvojnásobný optický zoom a teleobjektiv pro hrátky s perspektivou. Světelnost hlavního snímače činí f/1.8, světelnost teleobjektivu se oproti iPhonu 8 Plus zlepšila z f/2.8 na f/2.4. Bohužel se kvůli vystupující čočce fotoaparátu telefon stále špatně ovládá například na stole.

Apple iPhone X

Kvalita fotografií se oproti loňským iPhonům zlepšila. Apple dosadil nové čipy společnosti Sony, což se projevilo více než pozitivně. Snímky za zhoršeného osvětlení jsou viditelně kvalitnější, stejně tak se potvrdila lepší světelnost teleobjektivu, kdy při přiblížení nedochází ke znatelnému poklesu kvality. I tak bychom si v případě teleobjektivu představovali světelnost o chlup lepší, ideálně na pomezí f/2.0.

Apple v případě iPhonu 8 Plus přišel s funkcí Portrait Lighting, která dokáže přidat do portrétu nové efekty, iPhone X disponuje novými režimy také. Na výběr máme ze studiového, obrysového či jevištního světla. Celá funkce se ale nachází ve fázi beta, tudíž ne vždy vám efekt (hlavně jevištního světla) změní pozadí správně, což se potvrdilo i v reálných podmínkách. Nemáme však důvod nevěřit, že s nadcházejícími aktualizacemi se funkce nevylepší až téměř k dokonalosti.

Celkově hodnotíme kvalitu snímků jako nadprůměrnou, potěší perfektní makro a téměř dokonalé snímky za ideálního světla. I za zhoršených podmínek může Apple konkurovat těm nejlepším fotomobilům.

Video lze nahrávat ve 4K při exkluzivních 60 snímcích za sekundu a k dispozici je také zpomalené Full HD video při 240 snímcích za sekundu. Kvalita videozáznamu je tradičně na perfektní úrovni. I když nejde o novinku, musíme vyzdvihnout optickou stabilizaci. iPhone X bez větších problémů nahradí i středně výkonnou kameru, minimálně pro účely natáčení na YouTube a sociální sítě novinka více než dostačuje.

Apple iPhone X – testovací video, 4K, 60 FPS

Líbilo se nám
 • špičkové makro
 • perfektní snímky za ideálního světla
 • lepší světelnost teleobjektivu
 • kvalitní videokamera
 • dvojnásobný optický zoom
 • zajímavé efekty Portrait Lighting...
Nelíbilo se nám
 • ...které však ještě potřebují odladit

Software: ach ta gesta

Kapitola sama pro sebe je prostředí. Samozřejmě i zde máme novou verzi iOS (11), která zde dává ještě větší smysl. Výčet hlavních novinek naleznete například v recenzi iPhonu 8, případně iPhonu 8 Plus. My se nyní zaměříme na ovládání. Nový iPhone zcela využívá nových vlastností, které iOS 11 přineslo, ne vše je ale tak růžové, jak se na první pohled zdálo.

Určitě vás zajímá, jak se nový iPhone používá bez ikonického Home Buttonu pod displejem. Nově se systém ovládá pomocí gest.

Chvíli možná budete tápat nad tím, kde se nachází Ovládací centrum. To tentokrát zobrazíte swipenutím z vrchní strany směrem dolů. Na to si uživatelé budou muset chvíli zvykat. Notifikační lištu a panel widgetů zobrazíte standardně, stačí prst pomalu posunout směrem shora dolů, akorát v části výřezu displeje. Musíme uznat, že gesta jsou po stránce provedení animací elegantní, avšak funkčnost je lehce za očekáváním. Zvyk je zkrátka železná košile.

Apple iPhone X

Často jsme totiž omylem vysunuli právě ovládací panel, protože byl v tu chvíli lépe dosažitelný než střed displeje. Ukončení aplikace provedete stejně jako odemknutí, tedy swipenutím zespodu nahoru. Někdy pruh nahrazující Home Button překrývá například část ikony v aplikaci, takže nevíte, zda ji opravdu odhodíte, nebo zda stisknete nějakou volbu v ní. Problém je v tomto ohledu také u vývojářů, kteří vzhled aplikací snad co nejdříve přizpůsobí prostředí iPhonu X.

Zajímá vás, jak si nově přiblížíte vrchní část displeje ke spodnímu okraji? Nejdříve je nutné tuto funkci zpřístupnit, následně se aktivuje tak, že spodní pruh potáhnete ještě o kousek níže. Ani toto gesto elegantně v jedné ruce neprovedete. Stejně si tedy budete muset vzít druhou ruku na pomoc a pak už je zbytečné si obsah přibližovat.

Jedno gesto se nám naopak velice líbilo. Pokud chcete rychle přejet mezi naposledy otevřenými aplikacemi, nemusíte nutně aktivovat multitasking půlkruhovým přejetím ze spodní části displeje, stačí pomocí spodní lišty simulující Home Button přejet doleva či doprava. Bez jakéhokoliv zmenšení obrazovky se přesouváte mezi aplikacemi, které jste používali naposledy. Elegantní a příjemné, za toto si Apple zaslouží pochvalu.

Ne všechny aplikace vypadají dobře

Prostředí využívá zaobleného displeje do sytosti, problém je s vrchním výřezem. Ne všichni vývojáři připravili své aplikace tak, aby s ním počítaly. Zatím se plnohodnotného zobrazení dočkáme jen u předinstalovaných aplikací a například u Facebooku a jeho Messengeru. Aplikace jako Google Mapy a mnohé další s výřezem ani zaoblenými rohy displeje nespolupracují a zobrazí dva velké černé pruhy, které displej opticky podstatně zmenší. Věříme, že hlavní vývojáři chybu napraví v horizontu několika dnů, maximálně týdnů.

Svoji pozornost si zaslouží také Animoji, respektive emotinky, které lze naanimovat pomocí TrueDepth kamery. Vybrat si můžete z některých dostupných emotinek, mezi nimiž nechybí robot, exkrement, mimozemšťan či jednorožec. Výsledné Animoji následně kopíruje jak vaše pohyby, tak je doplněno o váš hlas, zaslat jej můžete na jakýkoliv iPhone/Mac pomocí iMessages. Animoji lze tvořit právě a jen na iPhonu X, jako desetivteřinové video však lze zobrazit kdekoliv.

Jak celkově zhodnotit ovládání prostředí pomocí gest? Prvotní dojmy byly pozitivní, po pár dnech jsme přišli na nepraktičnost některých gest a dojem se od té doby nijak nezlepšoval. Věříme však, že Apple vyslyší nářky uživatelů a například ne zrovna vhodné sesouvání ovládacího panelu nahradí jiným gestem.

Líbilo se nám
 • prostředí iOS 11 skvěle koresponduje s displejem iPhonu X
 • moderní a dospělý systém iOS 11 s kvalitním ekosystémem
 • důležité aplikace jsou již předinstalované
Nelíbilo se nám
 • ne všechny aplikace jsou přizpůsobené pro displej iPhonu X
 • ovládání pomocí gest nás zatím zcela nepřesvědčilo
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
No, tak si to shrňme. Hezké to není, rámečky nahoře a dole sice zmizely a o to silnější jsou boční, výkus v displeji je odpornost. FaceID funguje dost bídně. Fotky jsou na "nejlepší iPhone" doslova odporné, něco tak strašného nedělají ani mobily za pět tisíc. Takže zbývá akorát ten maximální výkon, který si ale člověk zase nemůže dlouho užívat, protože to ten mobil nevydrží.
No, možná to je nejlepší iPhone. Jenže mezi konkurenci tak maximálně střední třída, zbytek je dál.
DV
Dovolim si parafrazovat jednu reklamu: "Kdyz ho (nakousnute jablko) nemilujes, neni co resit"...
Sebelepsi design a funkce (i kdyz bych jim vytknul par veci, ale nic neni dokonale) nenahradi jednu zasadni vec, ktera mi u Applu vadi - neprizpusobitelny system iOS. Holt neresim, protoze jej nemiluji. Ale za displej davam velke plus.
haha
to je zase recenze :D a nakonec vyblitek jako zkratka ten nejlepsi Iphone :D komedie pekna
Dave
Displej je za mě co se týká ceny 30 respektive 35 tisíc velký mínus.Proč? Za prvý má fakt hrozný poměr displeje 19,5:9, nějaký hry jako třeba Mario jsou na to již upraveny ale třeba Angry Birds nebo GTA jsou stále v poměru 16:9 a řeknu vám že to vypadá strašně hnusně na jak je to seřízlý ale tak to se asi taky časem upravý ale co se neupravý budou videa a filmy ty se prostě dělají v tom kalsickém formátu. Za druhý nevím co mají všichni s těmi OLED displeji jako arugment že černá je opravdu černá je nesmysl v kolika procentech máte na displeji zobrazenou černou? A pak kvalita barev není taky nic moc taková S8, G6 nebo XZ Premium ho roznese na kopytech díky HDR a to jsou to telefony za 13 respektive za 20 tisíc korun. Jedinný co se na Xku dá pochválit je celkem foťák. A ikdyž má Xko výkoný procesor tak třeba XZ Premium je rychlejší.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze